Wygląda dobrze
To pole jest wymagane

Norbert Palimąka prezes fundacji ESPA: Pomaganie nas napędza


O tym, że pomaganie ma sens, nie trzeba przekonywać. Aktywne wsparcie to przede wszystkim chęci i zaangażowanie, ale także motywacja i spora dawka determinacji. Dla Norberta Palimąki prezesa zarządu Fundacji ESPA, pomoc humanitarna, misja filantropijna i dobroczynność to codzienna praca, która przynosi wiele satysfakcji i radości.

 Jest Pan chojnowianinem…
Norbert Palimąka:
W Chojnowie mieszkałem od urodzenia do 21. roku życia. Tutaj uczęszczałem do Szkoły Podstawowej nr 3. Skończyłem Technikum Mechaniczne. Poznałem swoją żonę. Później los skierował mnie za granicę. Rok mieszkałem w Anglii. Środowisko międzynarodowe, z którym się zmierzyłem za granicą, pomogło mi w tym, czym obecnie się zajmuję. Choć tego nie planowałem…


(szerokość: 750 / wysokość: 750)

https://www.facebook.com/FundacjaESPA


(szerokość: 750 / wysokość: 672)


Norbert Palimąka z Janem Wengrzynem. Fundacja ESPA współpracuje z chojnowskimi przedsiębiorcami oraz wspomaga chojnowskie stowarzyszenia i kluby.



Jest Pan zaangażowany w wiele projektów. Kierunek to potrzebujący zarówno w kraju, jak i za granicą. Co skierowało Pana na drogę projektów społecznych, humanitarnych, wolontaryjnych, edukacyjnych ?

N.P. -  Impuls do działań miał miejsce w Stanach Zjednoczonych, gdzie odbyłem  miesięczne szkolenie, w którym uczestniczyli  ludzie z całego świata. Pokój dzieliłem z Filipińczykiem, który wspierał dzieci mieszkające na wysypisku śmieci. Później zaprosił mnie na Filipiny, zabrał do dżungli, do odkrywkowej kopalni rudy żelaza. Tam zobaczyłem wiele rzeczy, których nie da się sobie wyobrazić, ani opisać. W kopalni pracowały dzieci, w różnym wieku. Z tej pracy się utrzymywały. Postanowiłem wybudować tam szkołę. Potem wynająłem budynki dla drugiej i trzeciej szkoły. W pewnym momencie mieliśmy 250 dzieci na utrzymaniu. Prowadziliśmy kampanię adopcji serca na odległość z Polski. Polacy utrzymywali te szkoły za pośrednictwem naszej fundacji. Trwało to sześć lat. Przyszedłem wtedy do fundacji jako wolontariusz. Chciałem znaleźć jakąś organizację, która poprowadzi akcję misyjną na Filipinach. Był to też czas zmian, jakie zaszły w zarządzie fundacji, do którego dołączyłem.


(szerokość: 750 / wysokość: 562)

https://www.facebook.com/FundacjaESPA


 Siła pomocy stale rośnie… 

N.P. - Krok po kroku zaczęły się pojawiać inne projekty. Z konwojami humanitarnymi z intensywnymi działaniami pomocowymi. Na początku zaczęliśmy pomagać rodzinom zastępczym. Zabieraliśmy rodziny na obozy. W Szwecji znaleźliśmy ośrodek, w którym  mogły odpoczywać. Zrobiliśmy także akcję z plecakami – wyprawkami szkolnymi, a później w pewnym momencie staliśmy się organizacją, która kontenerami tą pomoc zaczęła dostawać, wysyłać, ściągać.  Nasze centrum logistyczne w Polsce mieści się w Legnicy i liczy ponad 2000 m², co pozwala nam na utrzymywanie stałej rotacji ogromnej ilości darów z całej Europy dla najbardziej potrzebujących.


(szerokość: 750 / wysokość: 562)

https://www.facebook.com/FundacjaESPA


 Obecnie najtrudniejsza sytuacja jest na Ukrainie!?

N.P. - Od wybuchu wojny na Ukrainie wysłaliśmy i przez magazyn przeszło 100 kontenerów  tirów z pomocą humanitarną. Zaczęli się  do nas odzywać partnerzy nie tylko z Polski. 15 kontenerów przypłynęło ze Stanów Zjednoczonych, które odpowiednio przekierowaliśmy. Byliśmy jednym z pierwszych transportów, który się pojawił na granicy. Nie było żadnych kolejek. Wszyscy w tym pierwszym momencie – jeszcze się bali. Nasza fundacja wsparła także Chojnów  oraz inne miejscowości w transporcie darów na Ukrainę. Wspieramy i pomagamy obywatelom Ukrainy, którzy obecnie przebywają w naszym kraju. W ramach prowadzonych działań w 2021 roku fundacja ESPA  pozyskała i przekazała pomoc humanitarną o wartości prawie 12 mln zł. We współpracy z oficjalnym partnerem niemieckiej organizacji humanitarnej GAIN, stworzyliśmy specjalny zespół zajmujący się sprawną organizacją transportów z pomocą humanitarną dla partnerskich miast na Ukrainie. Transport z pomocą dla naszych sąsiadów wysyłamy sami bądź na pośrednictwem naszych partnerów każdego tygodnia.

(szerokość: 750 / wysokość: 591)

https://www.facebook.com/FundacjaESPA


Działalność Fundacji ESPA E – edukacja, S – społeczność, P – partnerstwo, A – aktywizacja obejmuje wiele obszarów szeroko pojętej dobroczynności.

N.P. – Jest to ponad 400 rodzin zastępczych w całej Polsce, które wspieramy. Ponad 100 organizacji pozarządowych, kluby sportowe, lodówki społeczne, sklepy socjalne – pomoc w ich zakładaniu, butiki. Współpracujemy z firmami i producentami artykułów pierwszej potrzeby. Pomagamy organizacjom pomocowym, instytucjom pozarządowym, kościołom i wspólnotom. Wspieramy uchodźców z Ukrainy. Naszą pomocą obejmujemy również organizacje humanitarne, organizacje pozarządowe, kościoły i wspólnoty, które w Polsce zajmują się opieką nad uchodźcami z Ukrainy. Naszą Fundację tworzą przede wszystkim wolontariusze, których mamy ponad 100 oraz osoby, które na co dzień pracują na etacie, a jest ich 19.  Jako fundacja nie moglibyśmy funkcjonować, gdyby nie współpraca z przedsiębiorcami. Obecnie wdrażamy projekt zachęcania do bycia rodziną zastępczą, dla dzieci, które potrzebują otwartych serc i domów.


Dziękujemy za udzielenie wywiadu! Wszystko o  fundacji ESPA można znaleźć na stronie internetowej i fb: https://fundacjaespa.org/. Zachęcamy!

zdjęcia: https://www.facebook.com/FundacjaESPA


(szerokość: 400 / wysokość: 400)

 https://www.facebook.com/FundacjaESPA

 

serwis jest częścią portalu miejskiego www.chojnow.eu przygotowanego przez MEDIART (w CMS) © przy współudziale Urzędu Miejskiego w Chojnowie