Wygląda dobrze
To pole jest wymagane

Aktualności

Jesienne kadry z Parku Piastowskiego

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć.

2024-10-20 19:26

Debata społeczna – bezpieczeństwo seniorów

18 października o godz. 17:00 w Domu Schrama odbędzie się debata społeczna na temat bezpieczeństwa seniorów. Na wydarzenie zaprasza: Komenda Wojewódzka Policji we Wrocławiu, Komenda Miejska Policji w Legnicy oraz Komisariat Policji w Chojnowie.

2024-10-15 13:46

Projekt „EcoLogic – Study Trails II” Wizyty w Estonii i Holandii

W dniach 1-3.10.2024 r. przedstawiciel Gminy Miejskiej Chojnów wziął udział w wizycie studyjnej w Estonii zorganizowanej w ramach projektu „EcoLogic – Study Trails II” przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego przy wsparciu finansowym Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu. Była to okazja do zdobycia wiedzy, obserwacji doświadczeń i dobrych praktyk z zakresu gospodarki odpadami jakie stosuję się w Estonii.
Gospodarka odpadami w Estonii opiera się na zapobieganiu wytwarzania odpadów, selektywnej zbiórce oraz wykorzystaniem odpadów, które nie nadają się do recyklingu, przekształcając je w energię elektryczną i cieplną.
Elektrowni IRU
Jednym z punktów wyjazdu była wizyta w Elektrowni IRU . Elektrownia, zlokalizowana niedaleko Tallinna, jest przykładem wykorzystania odpadów do produkcji energii. Elektrownia ta działa na zasadzie współspalania odpadów komunalnych oraz produkcji energii elektrycznej i cieplnej w procesie kogeneracji. Kluczowe elementy, które mogli obserwować uczestnicy wyjazdu, to:
Zaawansowane technologie przetwarzania odpadów: IRU pozwala na produkcję energii w trybie kogeneracji, czyli do wytwarzania zarówno energii cieplnej, jak i elektrycznej wykorzystując odpady, które nie nadają się do recyklingu. Proces ten jest maksymalnie zoptymalizowany pod kątem ograniczenia emisji szkodliwych substancji. Zasobnik odpadów tzw. bunkier charakteryzuje się dużą objętością, wydajnym systemem wentylacji oraz podciśnieniem uniemożliwiającym przedostanie się odorów na zewnątrz budynku.
Systemy oczyszczania spalin: Duży nacisk kładziony jest na minimalizowanie wpływu na środowisko, w tym poprzez zaawansowane filtry oczyszczające powietrze przed jego emisją. Elektrownia Iru posiada aktualny wpis do rejestru EMAS (Eco-Management and Audit Scheme), co oznacza, że jej działalność jest zgodna z wymogami europejskiego systemu ekozarządzania i audytu.
Efektywność energetyczna: Elektrownia wytwarza zarówno energię elektryczną, jak i cieplną, która jest dostarczana do sieci miejskiej (w Tallinnie). Dzięki kogeneracji, IRU maksymalizuje efektywność energetyczną procesu. IRU posiada trzy oddziały z mocą 80 MWe, 110 MWe oraz 17 MWe. Podstawowym paliwem oddziałów 1 i 2 jest gaz ziemny, a rezerwowym paliwem jest olej opałowy. Trzeci oddział jest zasilany komunalnymi odpadami mieszanymi. Iru dostarcza ciepło do Maardu, Lasnamäe i centralnych dzielnic Tallina. Firma produkuje do 310 000 MWh ciepła i do 134 000 MWh energii elektrycznej rocznie.
Biogazownia EKT Ecobio
Kolejnym punktem była wizyta w biogazowni EKT Ecobio, gdzie zapoznano się z technologią produkcji biogazu z odpadów organicznych. Zakład ten działa na zasadzie przetwarzania odpadów rolniczych oraz komunalnych na biogaz, z którego produkowana jest energia wykorzystywanej m.in. w autobusowym transporcie publicznym w Tallinie. Główne elementy wizyty obejmowały:
Proces fermentacji beztlenowej: W biogazowni odpady organiczne, takie jak resztki żywności czy odpady zielone, są poddawane fermentacji beztlenowej, w wyniku której powstaje biogaz (głównie metan). Biogazownia pełni odgrywa znaczącą rolę w zastępowaniu paliw kopalnych.
Odzysk energii i nawozów: Po procesie fermentacji pozostają produkty uboczne, takie jak poferment, które mogą być wykorzystywane jako nawóz organiczny o wysokim standardzie, zamykając tym samym obieg materiałów w gospodarce odpadami.
Integracja z lokalną społecznością: Zakład współpracuje z lokalnymi rolnikami i przedsiębiorstwami, dostarczając im ekologiczne źródła energii i nawozów, co przyczynia się do zrównoważonego rozwoju regionu.
Wizyta studyjna w Estonii w zakładach przetwarzania odpadów, elektrowni IRU oraz biogazowni EKT Ecobio była cenną okazją do zapoznania się z nowoczesnymi technologiami stosowanymi w sektorze gospodarki odpadami oraz produkcji energii odnawialnej. Program wizyty obejmował szczegółowe prezentacje, oględziny obiektów oraz wymianę doświadczeń z estońskimi specjalistami z Ministerstwa Klimatu oraz Urzędu Miasta Tallina.
Z kolei w dniach od 08.10.2024r. do 10.10.2024 r. miała miejsce wizyta studyjna w ramach projektu EcoLogic finansowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska
i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu w spalarni odpadów AEB w Amsterdamie. Spalarnia
ta jest największą spalarnią odpadów w Europie i zarządzana jest m.in. przez lokalny samorząd.
Celem wizyty było poszerzenie wiedzy i rozwiązań z zakresu segregacji i utylizacji odpadów – możliwość zapoznania się z etapami procesu przetwarzania odpadów od ich składowania przez sortowanie po spalanie.
Do zakładu w Amsterdamie każdego dnia trafia 600 ciężarówek odpadów. Następnie są one segregowane i spalane, a uzyskana energia służy mieszkańcom. Na dzień dzisiejszy zakład zaopatruje w ten sposób w prąd i ciepło 46 tysięcy gospodarstw domowych a planem
na najbliższe 4 lata jest podwojenie tej liczby.
Dowiedzieliśmy się też w jaki sposób spalarnia radzi sobie ze szkodliwymi substancjami powstającymi w procesie spalania, którego efektem końcowym jest wydobywająca
się z kominów w 99 % para wodna i 1 % dwutlenek węgla.
Zakład posiada najnowocześniejszą linię segregacji odpadów. Posegregowane odpady trafiają do jednego z 6 pieców. Popiół powstały w wyniku spalania służy jako nawóz oraz wykorzystywany jest przy budowie dróg.
Projekt „EcoLogic – Study Trails II” dofinansowany jest ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu.

2024-10-15 13:07

Galowy koncert w Międzynarodowym Festiwalu Letnich Koncertów Organowych w Powiecie Legnickim


W niedzielę 13 października w kościele pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Chojnowie odbył się uroczysty Koncert Galowy, będący finałem tegorocznej edycji Międzynarodowego Festiwalu Letnich Koncertów Organowych w Powiecie Legnickim. Zgromadzonych w świątyni przywitał proboszcz parafii i dziekan dekanatu Chojnów ks. Marek Osmulski – Słuchanie muzyki kościelnej to forma modlitwy, zwłaszcza w miesiącu różańcowym październiku – mówił. W wydarzeniu udział wzięli: Starosta Legnicki Adam Babuśka, Sekretarz Powiatu Grzegorz Rogos oraz licznie przybyli goście
Członek Zarządu Powiatu Grzegorz Gapski przedstawił muzyków – artystów, którzy przenieśli słuchaczy w znamienny i wzniosły świat dźwięków.
Wystąpili prof. dr hab. Henryk Jan Bator – polski kompozytor, dyrygent, organista i Józef Skrzek multiinstrumentalista, wokalista i kompozytor.
Muzyka organowa połączona z dźwiękiem instrumentów elektronicznych wprowadziła słuchaczy w stan skupienia i kontemplacji, nadając wydarzeniu wymiar duchowy. Kluczowym elementem stała się oprawa świetlna świątyni, dostarczając artystycznych doznań. Zarówno muzyka, jak i światło mają wspólny mianownik – nie można ich dotknąć, ale można doświadczyć. Koncert organowy muzyki kościelnej stał się dla słuchaczy osobliwym doświadczeniem duchowym. Towarzyszyła mu refleksyjna modlitwa harmonizująca z podziwem dla wirtuozerii artystów.

2024-10-15 10:09

Dzień Edukacji Narodowej 2024

Życzenia dla Nauczycieli i Pracowników Oświaty z okazji Dnia Edukacji Narodowej.

2024-10-14 11:24

serwis jest częścią portalu miejskiego www.chojnow.eu przygotowanego przez MEDIART (w CMS) © przy współudziale Urzędu Miejskiego w Chojnowie