Wygląda dobrze
To pole jest wymagane


Z cyklu „Ludzie z pasją" Natalia Moskwa

 

Natalia Moskwa uwielbia czytać książki, fotografować, podróżować… Wśród jej licznych pasji znajduje się także czas na pisanie wierszy, rysowanie i naukę o wszechświecie! Bohaterka cyklu „Ludzi z pasją" odkrywa świat patrząc na niego przez pryzmat badań i poetyckiej wrażliwości na piękno… Ma wiele planów i marzeń, wśród nich są dalekie podróże, których urzeczywistnienie, na pewno przyczyni się do powstania nowych wierszy i wyjątkowych fotografii… 

 

(szerokość: 750 / wysokość: 1226)Gazeta Chojnowska: Monteskiusz stwierdził, że "Książki są jak towarzystwo, które sobie człowiek dobiera", czy również tak uważasz?

 

Natalia Moskwa: Zgadzam się ze słowami Charles'a de Montesquieu - lubię sięgać po książki, które związane są z moimi zainteresowaniami, po takie, które rozbudzają moją wyobraźnię, dzięki którym mogę przenieść się w inny świat, oderwać się od rzeczywistości. Miłość do książek i czytania zaszczepiła we mnie mama. Od kiedy pamiętam na każdym kroku otaczają mnie książki - poczynając od fantastyki, przez kryminał i kończąc na popularnonaukowych. Myślę, że jestem dobrym przykładem typowego mola książkowego. Nie mam jasno określonego ulubionego gatunku, czytam to, co mnie intryguje i zarazem fascynuje. Warto czytać książki - dzięki nim rozwijamy wyobraźnie, zdobywamy wiedzę o otaczającym nas świecie oraz wzbogacamy nasz zasób słów. Na etapie edukacji czytanie książek przydaje się przede wszystkim w pracach pisemnych takich jak rozprawki, opowiadania czy eseje. Jest wiele książek, które mogę polecić. Fanom fantastyki proponuje sięgnąć po moją ulubioną serię Harrego Pottera J.K Rowling. Tym, którzy fascynują się kryminałami rekomenduję Świętą Tajemnicę Krzysztofa Koziołka. Młodzież zachęcam do sięgnięcia po serię Meto Yves'a Greveta, książki Marcina Pałasza, a dla wielbicieli mang - Yuri on Ice oraz Mahou Shoujo Madoka Magica. Osobom uwielbiających odkrywać świat polecam gorąco książki Neil'a deGrasse Tysona o astrofizyce.

 

G.Ch. - W wolnych chwilach piszesz wiersze, opowiadania, a także rysujesz. Skąd zamiłowanie do pisania i rysowania?

 

N.M. - W wolnych chwilach czytam poezję. Prawie 2 lata temu spotkałam w swoim życiu pewną osobę, która obecnie wiele dla mnie znaczy. Stała się ona moją muzą a także inspiracją do pisania wierszy. Od tego zaczęła się moja przygoda z pisaniem. W późniejszym czasie zaczęłam pisać także opowiadania - najpierw do szuflady, następnie na konkursy literackie. Tematyka moich małych dzieł jest różna. Inspiruję się głównie otaczającym światem i uczuciami towarzyszącymi mi co dnia. W przypadku opowiadań moją muzą są głównie sny, ale także przeczytane książki. Przytoczę dla czytelników próbkę swojej twórczości. Wiersz zatytułowany jest "Zaproszenie": Wielka miłość czeka na ciebie tuż za rogiem. By jej nie spłoszyć idź na przód ze spokojem. Zamknij swoje oczy i otwórz szeroko serce. Uśmiechnij się do niej i zrób jej miejsce. Ona przyniesie ci szczęście, zapewni pokój. Jeśli jej pozwolisz to z chęcią dotrzyma ci kroku. Miłość nigdy się nie dzieli, wciąż się mnoży. Piękne chwile przeżyjesz, oczy na świat ci otworzy. W wolnym czasie lubię też rysować. Są to przeważnie rysunki przedstawiające przyrodę lub postacie z filmów, aktorów, piosenkarzy. Podczas rysowania często słucham muzyki, która jest dla mnie inspiracją do tworzenia.

 

(szerokość: 750 / wysokość: 564)
G.Ch. -  Twoją kolejną pasją jest fotografia.

 

N.M. - Fotografią zaczęłam się pasjonować w gimnazjum. W 2 klasie wzięłam udział w Dolnośląskim Konkursie Fotograficznym Polska na 6. Pod skrzydłami jednego z chojnowskich fotografów zdobyłam wyróżnienie. Od tego momentu fotografia stała się moją pasją. Fotografuję głównie naturę przy okazji poznając ciekawe i piękne miejsca. Nabywam doświadczenia w fotografii pejzażu, makrofotografii oraz w fotografii monochromatycznej.


(szerokość: 750 / wysokość: 562)

 

G.Ch. - Lubisz podróżować. Można powiedzieć, że dopiero zaczynasz odkrywać świat. Przed Tobą wiele podróży, dzięki którym poznasz wielu ludzi, różnobarwność kultur i zwyczajów. Czy możesz napisać o swoich dotychczasowych inspiracjach w związku z odbytymi wycieczkami?

 

N.M. - Odkrywanie świata jest dla mnie fascynujące. Od wczesnych lat dziecięcych podróżuję wraz z rodzicami. Każde wakacje spędzamy aktywnie, dużo zwiedzamy. Szczególnym miejscem w moim sercu są Karkonosze - lubimy wędrować górskimi szlakami. Najlepsze w podróżowaniu jest poznawanie nowych miejsc, zdobywanie wiedzy o lokalnych zabytkach, historii danego miasta. Cenię sobie bliskie otoczenie natury i piękne krajobrazy. Z podróżami mam wiele przyjemnych wspomnień. Najmilej wspominam wizytę w Pradze oraz w Liverpool'u. W młodości często też podróżowaliśmy na północ Polski - z uśmiechem na twarzy wracam myślami do pobytu w Szczecinie. Myślę, że warto czasem wybrać się w mało znane miejsca. Główne ośrodki turystyczne przyciągają wiele osób. Cennym doświadczeniem jest poznawanie dotąd nieznanych terenów, odkrywanie nowych zabytków, zapoznawanie się z lokalną kulturą. Chętnie wróciłabym do Czech i Wielkiej Brytanii - są to bardzo ciekawe kraje pod względem podróżniczym. Myśląc o Polsce przychodzi mi na myśl przede wszystkim Szklarska Poręba i Świeradów Zdrój - dwa piękne miasta uzdrowiskowe. Marzę by wybrać się kiedyś do krajów azjatyckich, głównie do Korei i Japonii. Jestem zafascynowana ich kulturą i chciałabym poznać je bliżej. Na liście miejsc, które pragnę odwiedzić są miasta takie jak Seul, Moskwa, Wiedeń czy Tokio.


(szerokość: 750 / wysokość: 564)

 

G.Ch. - Interesujesz się nauką, w tym astrofizyką. Dziedzina nauki leżąca na pograniczu fizyki i astronomii nie należy chyba do najłatwiejszych?

 

N.M. - Poznawanie otaczającego nas świata jest niezwykle ekscytujące. Wiele dziedzin nauki skupia się na bliskim nam otoczeniu, czyli na Ziemi. Jest to bardzo interesujące, ale mnie najbardziej zaintrygowała astrofizyka. Skupia się ona głównie na odkrywaniu tego, co gołym okiem jest praktycznie nie widoczne, na tym, co jest poza naszą planetą. Miłośnicy patrzenia w niebo uwielbiają podziwiać gwiazdy i obiekty znajdujące się na nocnym nieboskłonie. Astrofizyka bada dogłębnie skład i zależności ciał niebieskich. Wszechświat przybliżają mi przede wszystkim książki oraz artykuły związane z tą dziedziną nauki. Czytając na temat badań i nowo odkrytych obiektów przenoszę się za pomocą wyobraźni w przestrzeń kosmiczną i poznaję niesamowite zjawiska takie jak wybuchy supernowych, tworzenie się kwazarów czy spaghettizacja. Terminy te wydają się obce i na pierwszy rzut oka są niezwykle skomplikowane. Po części jest to prawda, lecz dla mnie to brzmi jak fascynująca przygoda. Odkrywanie Wszechświata ułatwiają mi głównie publikacje amerykańskiego astrofizyka - Neil'a deGrasse Tysona. Opisuje on badania i zależności między kosmicznymi obiektami w sposób prosty a zarazem niezwykły. Każdy z nas zapewne chciałby znać odpowiedź na intrygujące ludzkość od wieków pytania: Jak doszło do Wielkiego Wybuchu? Jakie niebezpieczeństwa czają się w kosmosie? Czy istnieje życie poza Ziemią? Astrofizyka właśnie stara się znaleźć logiczne wyjaśnienia tych zagadek za pomocą badań.


(szerokość: 750 / wysokość: 562)

 

G.Ch. – Bardzo dziękujemy za udzielenie wywiadu. Życzymy spełnienia wszystkich marzeń!

 

serwis jest częścią portalu miejskiego www.chojnow.eu przygotowanego przez MEDIART (w CMS) © przy współudziale Urzędu Miejskiego w Chojnowie