Wygląda dobrze
To pole jest wymagane

 

 

Z cyklu "Ludzie z pasją" Magda i Marta Kociuba


 

Oryginalny artystyczny duet – siostry bliźniaczki, które swoimi rękodziełami i rysunkami zachwycają. Utalentowane Magda i Marta Kociuba to niesamowicie twórczy duet. Wyjątkowa wrażliwość, kreatywność i niezwykła pasja tworzenia wizji, które swoim pięknem czarują i cieszą nie tylko oczy ale i duszę.


(szerokość: 750 / wysokość: 562)


Gazeta Chojnowska -  Rękodzieła, technicznie wyborne rysunki, detaliczna perspektywa, autoportrety, portrety, przepiękna natura, wrażliwa wyobraźnia – to wszystko składa się na artystyczną wizję świata. Co sprawia największą radość w Waszej twórczości ?

Magda Kociuba - Artystyczny świat, którego jesteśmy autorkami, to przestrzeń nad którą mamy „władzę absolutną" i chyba to jest źródłem największej satysfakcji. Rozumieć to można w ten sposób, że tworząc mamy wpływ na wszystko co powstaje, na białej kartce papieru nie pojawi się nic na co nie wyrażamy zgody – bez naszej woli żaden najmniejszy element nie może powstać. Każdy człowiek potrzebuje mieć przestrzeń, nad którą ma kontrolę, to daje poczucie pewności siebie, tak więc my taką pewność czerpiemy z tworzenia. Radość daje nam także to, że nie ma dla nas rzeczy, której nie mogłybyśmy stworzyć, a to dzięki temu, że korzystamy z tak wielu technik artystycznych: tak więc gdy zobaczymy przedmiot który nas zafascynuje zawsze możemy powiedzieć, że zamiast go kupić, my sobie taki zrobimy. Często ograniczają nas możliwości finansowe, dlatego że  materiały nierzadko są dość drogie co stanowi dla nas sporą barierę. Jednak nie zniechęca nas to w żaden sposób – wręcz przeciwnie - zmusza nas to do dodatkowej kreatywności. Zamiast iść na „łatwiznę" musimy stworzyć czasem coś z niczego, wykorzystując materiały, które mamy pod ręką.

 

G.Ch. - Czy świat widziany oczami artysty jest lepszy?

Marta Kociuba - Z pewnością tak, choć nie do końca. Sztuka to kreacja, tworzenie czegoś nowego, często lepszego. Tworzenie daje możliwość wpływania na rzeczywistość, pozwala wprowadzać zmiany, które zgodne są z wizją twórcy. Artysta dysponuje wyjątkowym narzędziem – posiada wrażliwość pozwalającą dostrzec piękno, które bywa ukryte, niezauważalne dla wielu. Jednak świat widziany z perspektywy artysty często bywa także niedoskonały. W naszym przypadku powstają wtedy rysunki w pełni odzwierciedlające obrazy, które istnieją. Bez artystycznej manipulacji w pełni oddają one wszystkie ułomności.

 

(szerokość: 450 / wysokość: 600)


G.Ch. - Największe marzenia artystyczne?         

Magda K. - Takich marzeń jest wiele, jedne są bardziej odległe i trudniejsze do spełnienia, inne wydają się być na wyciągnięcie ręki, jednak sądzimy zgodnie, że do realizacji takich marzeń niezbędna jest przede wszystkim ciężka, systematyczna praca, polegająca na ciągłym doskonaleniu i rozwijaniu posiadanych talentów, a także i wiara w to co się robi. Zatem jedno z  naszych marzeń, jakim jest stworzenie baśni, którą w słowa ubierze jedna z nas, a druga opatrzy ilustracjami, nie ma możliwości spełnienia jeśli nie włożymy w to swojej pracy oraz nie uwierzymy w jej wartość. Marzeniem jest również by to, w co wkładamy swoje serce i uczucia mogło z pasji przerodzić się w zawód.


(szerokość: 430 / wysokość: 600)

 

G.Ch. - Spójność i jedność. Wasza  sztuka jest na tyle bliźniacza, że trudno odróżnić autorkę. Czy są jakieś ulubione tematy, które obie uwielbiacie ?

Marta K. - Wszystko to co tworzymy niezmiennie się łączy i przenika. Mimo, ze zwykle korzystamy z odmiennych technik, między naszymi pracami  istnieje nierozerwalna spójność. Łącznikiem jest bez wątpienia tematyka, której się poświęcamy. Piękno natury to fundament naszej twórczości. W każdej z prac dostrzec można także duże przywiązanie do detalu, który odgrywa dla nas szczególną rolę z racji tego, że charakteryzuje nas skrajny perfekcjonizm. Godnym zauważenia jest także to, że mocne strony jednej są słabszymi drugiej, tak było i jest u nas od zawsze. Same żartujemy, że gdybyśmy stanowiły jedność, byłybyśmy idealne. Także konieczne jest nasze ciągłe wspieranie się oraz uzupełnianie.


(szerokość: 750 / wysokość: 536)

 

G.Ch. - Najwięksi inspiratorzy ?

Magda K. - Nie wiem czy ktokolwiek byłby w stanie pokusić się o stwierdzenie, że to nie natura jest najwspanialszą z inspiracji. Proszę zatem wyobrazić sobie lekki podmuch lipcowego wiatru wśród zbóż  dojrzewających w upalnych promieniach słońca – czy odnaleźć można doskonalszą inspirację do stworzenia pejzażu? Lub monumentalnie wznoszące się stare drzewa uginające się pod ciężarem owoców podczas spaceru w przydomowym sadzie, albo zapach jesiennych liści wilgotnych od  mgły podczas chłodnego poranka. Piękno otaczającej nas rzeczywistości staje się codziennie impulsem do tworzenia. Podobnie ludzie, spotykani  na ulicy, w których dostrzec można tak wiele odmienności i historii ukrytych pod pozornymi uśmiechami czy gestami, stają się inspiracją. Staramy się obserwować, dostrzegać i podkreślać tą niezwykłą różnorodność w każdej z naszych prac.


(szerokość: 429 / wysokość: 600)

           

G.Ch. - Między bliźniakami są niezwykłe więzi. Dokończ zdanie: Moja siostra jest dla mnie…. ?

Marta K. - Jest to niezwykle ważne pytanie i również w tym momencie słowa jednej są za razem tym, co powiedziała by druga z nas. Jesteśmy dla siebie  przede wszystkim przyjaciółkami. Uzupełniamy się i wspieramy, wiemy o sobie wszystko. Można powiedzieć, że nie ma na tym świecie osób z którymi znałybyśmy się dłużej niż my ze sobą.

Magda K. - Wiele sytuacji w życiu pokazało, że gdy wszyscy zawiodą, cały świat stanie przeciwko nam, mamy w sobie pomoc i zrozumienie. I obie wiemy, że choćby wszyscy okazali się rozczarowaniem,  to jest na świecie osoba, której serce bije w tym samym rytmie, a oczy patrzą w tym samym kierunku.


(szerokość: 750 / wysokość: 562)

 

 

 

 

serwis jest częścią portalu miejskiego www.chojnow.eu przygotowanego przez MEDIART (w CMS) © przy współudziale Urzędu Miejskiego w Chojnowie