Wygląda dobrze
To pole jest wymagane

Aktualności

Awans zawodowy pani Hanny Nowackiej


12 grudnia nauczycielka Przedszkola Miejskiego nr 3 w Chojnowie pani Hanna Nowacka odebrała z rąk Burmistrza Jana Serkiesa Akt nadania awansu zawodowego na stopień nauczyciela mianowanego. Po złożeniu uroczystego ślubowania burmistrz wraz z panią dyrektor Iwoną Falutą – Borys złożyli gratulacje oraz życzenia: zdrowia i sukcesów zawodowych na dalsze lata pracy.
Awans zawodowy nauczyciela jest ściśle określony w ustawie: Karta Nauczyciela i rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej w sprawie uzyskiwania stopni awansu zawodowego przez nauczycieli.
Gratulujemy!

2022-12-12 14:45

Jarmark w Chojnowie

Lekki mróz, lekko przyprószone śniegiem skwery, kolędy płynące z głośników i kolorowe kramy – 11 grudnia chojnowski rynek spowił klimat grudniowego, ciepłego święta.
Bożonarodzeniowy Jarmark, po dwóch latach, wrócił i przyciągnął swoją aurą wielu mieszkańców. Na straganach mnóstwo atrakcyjnych wyrobów – stroiki, ceramika, artykuły woskowe, z tkanin, kordonka, sznurka, wełny, wstążek, były ciasta, ciepły barszcz, rozgrzewająca herbata, kalendarze, świece, filcowe postaci, pierniki, żywe drzewka i wiele, wiele innych przygotowanych na ten wyjątkowy dzień z wielkim sercem.
Bogate stragany, ozdobione migocącymi światełkami wywołały świąteczny nastrój, który potęgowały melodie unoszące się nad centrum miasta.
- Przyszliśmy dziś na Rynek z całą rodziną. Dzieci spotkały już na swej drodze Świętego Mikołaja. Wszystkie ozdoby prezentują się pięknie, sami kupiliśmy kilka stroików. Będą urokliwą dekoracją na świątecznym stole, ale też miłym prezentem dla najbliższych – mówi pani Ula z Chojnowa.
Szczególnie klimatycznie brzmiały dźwięki góralskie. Kapela Antoniego Gluzy ze Szczyrku gościła w naszym mieście nie pierwszy raz i ponownie zachwyciła. Zespół czerpie inspiracje z dawnych tradycji ludowych górali żywieckich, sięgając do korzeni twórczości ludowej regionu Żywiecczyzny. Niezwykłe brzmienie prezentowanej muzyki podkreślają archaiczne, autentyczne instrumenty: piszczały pasterskie, okaryny, trąbity, rogi, heligonka, dudy, skrzypce i góralskie basy. Kapela działa od 1979 roku.
Do wspólnego śpiewania tradycyjnych polskich kolęd zaprosiła mieszkańców Skoranta. Chór pod dyrekcją Piotra Koziara wykonał kilkanaście świątecznych utworów budząc nostalgiczny nastrój i nieodparta chęć kolędowania w rodzinnym gronie. Na scenie wystąpiła także wokalistka Agnieszka Makucewicz. Jarmark z charyzmą i dowcipem prowadził radiowiec Szczepan Knap. .
Efektowna, skrząca się bombka w Rynku, renifer z saniami, świąteczne, uliczne oświetlenie dopełniły dzieła – to było piękne, nastrojowe, popołudnie – wspólne dla wielu chojnowian.

2022-12-12 13:28

Odpust parafii Niepokalanego Poczęcia NMP wraz z poświęceniem nowego ołtarza


8 grudnia Kościół Katolicki obchodził święto Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Uroczystej sumie z konsekracją nowego ołtarza przewodniczył biskup legnicki Andrzej Siemieniewski, który odprawił Mszę św. odpustową w intencji parafian, fundatorów ołtarza i dobroczyńców parafii.
– Jako proboszcz parafii serdecznie dziękuję za przyjęcie zaproszenia do udziału w święcie parafii i poświęcenia nowego kamiennego ołtarza, w którym jest umieszczona mozaika pelikana chroniącego swoje małe pisklęta. Ten ołtarz przypomina nam, że swoją krwią i ciałem karmi nas Chrystus Pan. Chcemy trwać przy Nim pod twoją pasterską pieczą – mówił ks. proboszcz Dariusz Pudełko.
W uroczystości wziął udział także ks. dziekan Marek Osmulski, proboszcz parafii pw. św. Apostołów Piotra i Pawła.
Ołtarz w całości został ufundowany przez dwa małżeństwa. Ze środków ofiar parafii wypolerowana została posadzka prezbiterium kościoła, przeniesiona została figura św. Józefa, odnowiono figurę św. Antoniego oraz oddano obraz do konserwacji.
Eucharystię uświetnił śpiew chóru parafialnego św. Józefa.
Uroczystość zakończyła się błogosławieństwem biskupa legnickiego.

2022-12-09 12:37

Powrót pociągów pasażerskich do Chocianowa. Uroczystość z udziałem Marszałek Sejmu

Po 22 latach przerwy do Chocianowa w woj. dolnośląskim wróciły pociągi pasażerskie. We wtorek, 6 grudnia inauguracyjnym przejeździe zrewitalizowaną linią kolejową uczestniczyła marszałek Sejmu Elżbieta Witek. – Wykluczenie komunikacyjne to jeden z większych problemów dotykających mieszkańców naszego kraju – powiedziała Elżbieta Witek podczas uroczystości na chocianowskiej stacji.

– Pierwszy raz od 22 lat zawitał tutaj pociąg. To była inwestycja bardzo oczekiwana przez mieszkańców – podkreśliła Marszałek Sejmu. Jak dodała, ponowne uruchomienie tej linii to nie tylko walka z wykluczeniem komunikacyjnym, ale także rozwój gospodarczy i przykład dobrej współpracy między rządem, samorządem wojewódzkim oraz spółkami kolejowymi. – Jak pokazuje dzisiejszy dzień i dzisiejszy przyjazd pociągu do Chocianowa, jeśli ta współpraca jest naprawdę dobra, jeśli się wzajemnie rozumiemy i rozumiemy, że zarówno samorząd, jak i rząd są władzą publiczną i pełnią tę władzę przede wszystkim w interesie obywateli, to zawsze można zrobić więcej – zaznaczyła Elżbieta Witek.

W wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele samorządów województwa dolnośląskiego, miasta i gminy Chocianów, ministerstwa infrastruktury i spółek kolejowych oraz parlamentarzyści.

Po uroczystości marszałek Sejmu rozmawiała z dziećmi z Chocianowa i okolicznych miejscowości.

Regularne połączenia pasażerskie realizowane przez Koleje Dolnośląskie powrócą do Chocianowa 11 grudnia po 22 latach przerwy. Ich przywrócenie było możliwe dzięki rewitalizacji linii kolejowych nr 303 i 316 przez samorząd województwa dolnośląskiego.

2022-12-08 11:37

Moto Mikołaje w Chojnowie


4 grudnia był dniem wyjątkowym dla dzieci. Do Chojnowa przyjechali Mikołaje na motorach. Zgrana grupa rozdawała dzieciom paczki na Rynku, chętnie robiono sobie zdjęcia. - Zakończyliśmy naszą zrzutkę z finalną kwotą 11600zł! Zrobiliśmy około 1400 paczek ze słodkościami dla wszystkich napotkanych pociech. Paczki dostarczymy również do szpitala, oprócz słodkości dzieci przebywające na oddziałach szpitalnych otrzymały gry edukacyjne oraz zabawki. Dziękujemy za pomoc finansową Burmistrzowi Miasta Chojnów - dzięki temu uzbieraliśmy sumę pozwalającą na stworzenie większej ilości paczek, żadne dziecko nie zostanie pominięte! Dziękujemy wszystkim i każdemu z osobna za pomoc, dzięki Wam wywołujemy uśmiechy na twarzach wszystkich dzieci! – czytamy na grupie FB Moto Legnica.
Dziękujemy!

2022-12-08 10:39

serwis jest częścią portalu miejskiego www.chojnow.eu przygotowanego przez MEDIART (w CMS) © przy współudziale Urzędu Miejskiego w Chojnowie