Aktualności

ZOSTAŃ ŻOŁNIERZEM. Nowy system rekrutacji do Wojska Polskiego.
Od początku września br., funkcjonuje nowy system rekrutacji do Wojska Polskiego. Krótszy o 140 dni proces rekrutacji, możliwość aplikowania do Wojska Polskiego przez Internet, Wojskowe Centra Rekrutacji (WCR), w których kandydaci w ciągu jednego dnia zrealizują wszystkie niezbędne formalności, to tylko niektóre ze zmian, które dostępne są dla wszystkich tych, którzy swoją przyszłość planują związać z Wojskiem Polskim. Wprowadzane zmiany, są odpowiedzią na wnioski osób, które ubiegały się lub ubiegają się o służbę w Wojsku Polskim. Jednym z czynników zniechęcających do służby był zbyt długi termin jaki upływał pomiędzy złożeniem wniosku, a ukończeniem szkolenia i złożeniem przysięgi wojskowej. W oparciu o nowe rozwiązania, Wojskowa Komenda Uzupełnień w Głogowie prowadzi nabór m.in. do służby przygotowawczej oraz Terytorialnej Służby Wojskowej.
data publikacji: 2020-10-15 11:00
 
,,Wrzosowa Kraina' informuje
Stowarzyszenie LGD ,,Wrzosowa Kraina' przystępuje do wydania broszury promującej lokalnych producentów, wytwórców oraz pasjonatów z obszaru Wrzosowej Krainy. Publikacja stanowić będzie świetną formę promocji lokalnego rynku jak i całej gminy. Zapraszamy!
data publikacji: 2020-10-09 12:29
 
Koncert Zespołu Niewinni w Jubilatce
3 października o godz. 20.30 w kawiarni Jubilatka zagra Zespół Niewinni. Cena biletu – 20 zł. Zespół Niewinni wykonuje akustycznie lub elektrycznie przeboje polskiego rocka, oraz klasyki bluesa, rocka i pop-rocka. Niewinni występują w trio lub kwartecie z gościnnym udziałem drugiego gitarzysty. W repertuarze utwory takich wykonawców jak m.in. Dżem, Oddział Zamknięty, Strachy na Lachy, Wilki, T.Love, Perfect, Breakout, Lady Pank, Blues Brothers, Eric Clapton, Jimi Hendrix, Lynyrd Skynyrd, The Rolling Stones, Elvis Presley, The Beatles, i inni… Zapraszamy w imieniu organizatorów.
data publikacji: 2020-09-29 09:36
 
IX Legnicki Festiwal Romansu Polsko-Rosyjskiego im. Lidii Nowikowej
Serdecznie zapraszamy do obejrzenia tegorocznego IX Legnickiego Festiwalu Romansu Polsko-Rosyjskiego im. Lidii Nowikowej, który przez pandemie koronawirusa się nie odbył. Został jednak nagrany ONLINE - dzięki pomysłodawcy festiwalu prof.Tadeuszowi Samborskiemu, a także dzięki twórczemu wkładowi polskiej aktorki Aurelii Sobczak. Miasto Chojnów również uczestniczyło w barwnym projekcie muzycznym.
data publikacji: 2020-09-28 13:22
 
Uznanie mogiły ks. Łańcuckiego
Grób księdza Adama Szczepana Łańcuckiego został wpisany do ewidencji grobów weteranów walk o wolność i niepodległość Polski – o czym poinformował Prezes Instytutu Pamięci Narodowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu dr Jarosław Szarek w Zawiadomieniu: „Na podstawie art. 3 ust. 11 ustawy z dnia 22 listopada 2018 r. o grobach weteranów walk o wolność i niepodległość Polski (Dz. U. z 2018 r. poz. 2529), informuję, że grób księdza Adama Szczepana Łańcuckiego – urodzonego 24 grudnia 1880 roku, kapelana Armii Krajowej Inspektoratu Brzeżany w Okręgu Tarnopolskim, który zmarł 23 maja 1961 roku i został pochowany na Cmentarzu Komunalnym w Chojnowie (kwatera parafialna IVG), został wpisany do ewidencji grobów weteranów walk o wolność i niepodległość Polski pod numerem ewidencyjnym – 930”. Ks. kanonik Adam Szczepan Łańcucki do Chojnowa przybył 11 października 1945 roku. Otrzymał nominację na proboszcza Chojnowa oraz dziekana dekanatu chojnowskiego, po czym zajął się organizowaniem parafii oraz normalizacją życia w mieście. Ks. Łańcucki był w gronie założycieli Koła Przyjaciół Harcerstwa, które powstało w styczniu 1946 r. w Chojnowie. 8 października 1946 r. został aresztowany. Więzienie opuścił w lutym 1947 r., z wyraźnymi śladami pobicia. Powodem była przedwojenna działalność księdza jako kapelana wojskowego, kapelana AK, jego kontakty z Rydzem – Śmigłym, przynależność do nielegalnej organizacji WiN, współpraca z wywiadem zachodnim. Z jego inicjatywy 7 września 1947 r. powołano do życia Radę Parafialną. 29 stycznia 1948 r. ksiądz Łańcucki został mianowany przez administratora apostolskiego Karola Milika proboszczem konsultorem w Archidiecezji Wrocławskiej. W roku 1952 został Kanonikiem Honorowym Kapituły Wrocławskiej. Zmarł 23 maja 1961 roku. Uroczystościom pogrzebowym przewodniczył ks. ordynariusz Bolesław Kominek.
data publikacji: 2020-09-28 10:29
 
<< nowsze | 3  | 4  | 5  | 6  | 7 | 8  | 9  | 10  | 11  | 12  | 13  | starsze >>

serwis jest częścią portalu miejskiego www.chojnow.eu przygotowanego przez MEDIART (w CMS) © przy współudziale Urzędu Miejskiego w Chojnowie