Wygląda dobrze
To pole jest wymagane

Aktualności

Podsumowanie 3. edycji 24-godzinnego Stadionowego Biegu Ultra


Za nami 3. edycja 24h stadionowego biegu ultra. Mimo że tym razem nie udało się pobić zeszłorocznego rekordu, tegoroczna edycja przejdzie do historii jako najlepsza dotychczas. To zasługa wyjątkowej frekwencji - około 500 osób odwiedziło stadion, by pobiec dla Mikołaja. Dzięki wspólnej mobilizacji udało się przebiec łącznie aż 4.362 km! – To niesamowite uczucie być tutaj i wspólnie biec dla Mikołaja! Czuć atmosferę jedności i radości, każdy się uśmiecha, wszyscy wspierają się nawzajem. Biegamy nie tylko dla siebie, ale i dla innych. Super sprawa, bo oprócz sportowej zabawy czuję, że robię coś naprawdę ważnego. Cieszę się, że mogę być częścią tego wydarzenia i mam nadzieję, że uda się zebrać jak najwięcej funduszy na szczytne cele. Polecam każdemu – sport, zabawa, dobroczynność! – mówiła pani Joanna.
Atmosfera była wyjątkowa, zwłaszcza po godz. 12:00 stadion wypełnił się dziećmi, rodzicami, nauczycielami i przedszkolakami. Było tłoczno, radośnie i sportowo – jak na najlepszym święcie biegania. Wielu uczestników ustanowiło swoje rekordy życiowe, przebiegając pierwsze półmaratony, maratony czy setki kilometrów. – Dziś mam ambitny plan bycia na stadionie 24 godziny. Przygotowałem sobie audiobooka na noc. Jestem zmotywowany do pobicia swojego rekordu – mówił pan Krzysztof. Wśród uczestników była także najprawdopodobniej najstarsza uczestniczka 80-letnia Pani, która pokonała dystans około 10 km.
Mistrzem niezmiennie pozostaje Dominik Filipowicz, który od pierwszej edycji pobija kolejne rekordy i w tym roku osiągnął dystans 153,6 km! Na podium znaleźli się także Dariusz Ziembowski (128,7 km) i Piotr Podhajny (112 km). Wśród pań niezawodnie triumfowały Daria Tkaczyszyn-Kałużna i Anna Baszczyj, każda z wynikiem 100 km.
Medale wręczył Burmistrz Miasta Chojnowa Jan Serkies: Chciałbym gorąco w imieniu mieszkańców podziękować organizatorom. Maraton uświetnił Dzień Niepodległości, ale przede wszystkim służył drugiemu człowiekowi. Dziękuję za pomoc dla Mikołaja. Dziękuję za organizację zbiórki i tych wyjątkowych zawodów. Obiecuję dalszą pomoc. Jesteśmy umówieni na kolejne rozmowy dotyczące biegania w Chojnowie.
Podczas wydarzenia prowadzona była zbiórka charytatywna na operację Mikołaja. Wasza hojność przeszła nasze oczekiwania – puszki zapełniły się po same brzegi, a suma zebrana dzięki Wam wyniosła 3.518,35 zł i 10 eurocentów. Dodatkowo, nasza zwyciężczyni, Daria, miała wsparcie od swojego darczyńcy, co dodało do tej kwoty kolejne 500 zł. łącznie –przekażemy Mikołajowi aż 8.380,35 zł! Dziękujemy każdemu, kto dorzucił grosik – Wasze kilometry naprawdę pomagają! – informują organizatorzy.
Gratulacje dla wszystkich zawodników, zwłaszcza najmłodszych i tych, którzy pokonali swoje pierwsze maratony! Wielkie brawa dla organizatorów!
Oficjalne czasy i wyniki:
Dominik Filipowicz - 153,6 km z rekordem biegu
Dariusz Ziembowski - 128,7 km
Piotr Podhajny - 112 km
Damian Piotrowicz- 105,2 km
Patryk Piotrowicz - 78 km
Wśród Pań jak zawsze dwie Królowe ultra
Daria Tkaczyszyn-Kałużna - 100km
Anna Baszczyj - 100km
Ela Rybczyńska- 45 km
Danusia Frączek - 42 km
Magda Wojtarowicz - 38,5 km

2024-11-12 13:06

Dzieci uczciły Święto Niepodległości


Dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 3 w Chojnowie z dumą i wzruszeniem świętowały Niepodległość Polski. Uroczystość odbyła się 7 listopada w sali Miejskiego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji, gdzie zgromadziły się grupy przedszkolne z Przedszkola Miejskiego nr 3 oraz reprezentacje z Przedszkola Miejskiego nr 1 oraz Niepublicznego Przedszkola Terapeutycznego.
Pani Ewa Kozołup, witając wszystkich zebranych, wyraziła wdzięczność za wspólną pracę i zaangażowanie, które pozwoliły na stworzenie tak pięknego i wzruszającego wydarzenia. Młodzi artyści prezentowali patriotyczne utwory – piosenki, tańce, wiersze – pełne miłości do Polski i ducha niepodległości.
Warto podkreślić wyjątkową staranność w przygotowaniu strojów, które podkreślały polską tradycję i symbolikę, obecne w każdym występie. Składamy serdeczne gratulacje wszystkim dzieciom za wspaniałe przedstawienia, a także nauczycielkom i rodzicom za stworzenie tej wyjątkowej uroczystości.

2024-11-12 10:11

Pasowanie na Ucznia w SP 4


3 oddziały klasowe i 78. uczniów. Te liczby to nowi uczniowie Szkoły Podstawowej nr 4 im. Janusza Korczaka, którzy 1 września, pierwszy raz przekroczyli próg szkoły i rozpoczęli nowy, wspaniały etap w swoim życiu.
7 listopada ich statut pierwszoklasisty uprawomocnił się - zostali oficjalnie pasowani na Ucznia.
Doroczna uroczystość rozpoczęła się reprezentacyjnym wprowadzeniem pretendentów do miana pierwszoklasisty na salę. W asyście wychowawczyń klasy Ia, Ib i Ic gotowe na doniosłą ceremonię, dumnie zajęły swoje pozycje.
- W życiu szkoły jest kilka szczególnie ważnych uroczystości. Dzisiejsza jest jedną z nich. Za moment staniecie się pełnoprawnymi uczniami, złożycie ślubowanie na przynależność do określonej grupy - społeczności Szkoły Podstawowej nr 4 im. Janusza Korczaka w Chojnowie. Pamiętajcie, że szkoła to nie tylko obowiązki, to także życzliwi Wam nauczyciele i starsi koledzy i koleżanki, którzy chętnie Wam pomogą. Dziękuję Rodzicom, że zaufali nam, pedagogom tej właśnie szkoły i powierzyliście swoje dzieci, aby spędziły tutaj osiem ważnych lat swojego życia…
Pasowanie na Ucznia w tej placówce to nie tylko ważne, szkolne wydarzenie, z wydźwiękiem patriotyzmu. To jednocześnie nawiązanie więzi między dziećmi, rodzicami i nauczycielami, to także możliwość do pierwszych prezentacji artystycznych i wzmacnianie wiary w siebie. Deklamowane wierszyki czy śpiewane piosenki - efekt kilkutygodniowej pracy - wykazały jak chłonne wiedzy są pierwszaki i jak bardzo chcą stać się częścią szkolnej społeczności. Potwierdziło to także powtarzane z powagą ślubowanie:
„Ślubuję pamiętać o swoich obowiązkach i dobrze się uczyć, szanować rodziców, wychowawców, koleżanki i kolegów, być słownym, uczciwym i prawdomównym, stawać w obronie słabszych, szanować cudzą własność i nie pozwolić, aby inni ją niszczyli, dbać o czystość i porządek, starać się być coraz lepszym, swym zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom, kochać swoją Ojczyznę! ŚLUBUJEMY!”
Po takiej deklaracji nikt nie miał wątpliwości, że można już przystąpić do aktu pasowania.
Dyrektor szkoły Beata Miler Kornicka, wicedyrektor Małgorzata Cieśla oraz Sekretarz Miasta Brygida Mytkowska gigantycznymi ołówkami dokonały rytuału pasowania. Licznie przybyli rodzice i bliscy pierwszaków, nie kryli wzruszenia. Potem były dyplomy, prezenty od Rady Rodziców, gratulacje, życzenia i mnóstwo pamiątkowych zdjęć.
Przed pierwszakami, ich rodzicami oraz wychowawczyniami - Małgorzatą Kozioł (Ia), Aleksandrą Mazurkiewicz (Ib) i Dorotą Humenną (Ic) wiele wyzwań, nowych doświadczeń, przygód i osiągnięć.
Wszystkim życzymy sukcesów, wspaniałych przyjaźni i mnóstwa przyjemności z odkrywania świata wiedzy.

2024-11-12 09:34

Raduje się serce, raduje się dusza - koncert dla Niepodległej


Koncert z okazji 106 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości przygotował chór Skoranta pod batutą Piotra Koziara. 11 listopada w Domu Schrama mieszkańcy mieli okazję uczestniczyć w okolicznościowym występie.
Pieśni patriotyczne mają różny wydźwięk. Jedne opiewają dramat walk, śmierć poległych, rozpacz bliskich, inne uderzają w radosną nutę hołdując wolności, zrzuconym kajdanom, świetlanej przyszłości. Taki też był repertuar Skoranty. Patriotyczny, podkreślający powagę wydarzeń sprzed ponad wieku, ale też pogodny podkreślający znaczenie niezależności i swobody.
Znane i mniej znane pieśni w wykonaniu chojnowskiego chóru przywołały pamięć o bohaterach tamtych lat, o męstwie polskiego narodu i dziejach naszej Ojczyzny.
Krystyna Czapska - kierownik chóru - pięknie wprowadzała słuchaczy w kolejne utwory przypominając trudną historię naszego narodu i przesłanie ówczesnych tekstów.
Gościnnie wystąpił Michał Kowalczyk, laureat dziesiątek konkursów, w tym konkursów pieśni patriotycznych. „Kołysanka o zakopanej broni” i „Uwierz Polsko” w wykonaniu utalentowanego wokalisty ujęły publiczność.
Bardziej znane pieśni były zachętą do wtórowania Skorancie, a wspólnie odśpiewana Rota była przejmującym akcentem tego koncertu.
- Padło tu wiele cytatów naszego wielkiego Pielgrzyma Jana Pawła II – mówił na zakończenie burmistrz Jan Serkies. - Ja też chciałbym zacytować słowa polskiego Papieża „Naród, który nie zna swojej przeszłości, umiera i nie buduje przyszłości”. W Chojnowie mamy wiele osób, które przekazują historię młodszym pokoleniom, nasz samorząd wspiera takie działania. Jedną z wielu takich osób jest p. Krystyna Czapska, a za jej sprawą także członkowie chóru Skoranta. Dziękuję za ten piękny koncert i kultywowanie narodowych tradycji.
Polskie pieśni patriotyczne, żołnierskie, religijne, to skarby naszej kultury. Są świadectwem historii i zapisem losów naszego narodu. Koncert chóru Skoranta doskonale utrwalił te wartości i był wspaniałym zwieńczeniem narodowego święta.

2024-11-12 09:33

Narodowe Święto Niepodległości w Chojnowie


Narodowe Święto Niepodległości 11 listopada w Chojnowie było dniem pełnym dumy, wzruszenia i refleksji nad historią naszego kraju. Uroczystości rozpoczęły się Mszą Świętą w intencji Ojczyzny w kościele św. Apostołów Piotra i Pawła, gdzie proboszcz ks. dr Marek Osmulski oraz księża Artur Karbowiak i Paweł Maj z parafii Niepokalanego Poczęcia NMP zgromadzili wiernych, aby wspólnie modlić się za Polskę. W ceremonii uczestniczyły Poczty Sztandarowe i Strzelcy ze Strzeleckiej Drużyny Chojnowskiej pod dowództwem komendanta Czesława Dula oraz Orkiestra Dęta pod batutą Piotra Koziara, co dodawało uroczystości podniosłego charakteru.
„Przypomnijmy w tym miejscu. Ojczyzna to naród od Piastów, to język od Kochanowskiego, to muzyka od Chopina, to malarstwo od Matejki, to wiara od Świętego Wojciecha, to nasza biało–czerwona kochana flaga narodowa, to hymn „Boże coś Polskę”, „Nie rzucim ziemi skąd nasz ród” wreszcie „Jeszcze Polska nie zginęła”. Ojczyzna to ostatni krzyk i szept żołnierzy i więźniów, to cmentarze wojenne rozsiane po całym świecie. Ojczyzna to wszystko, co Polskę stanowi, to jej święta odrębność, jej nienaruszalna tożsamość narodowa, to jej niezbywalna godność” – mówił w kazaniu ks. Artur Karbowiak.
Po mszy świętej zgromadzeni przeszli pod Obelisk. Burmistrz Chojnowa, Jan Serkies w okolicznościowym przemówieniu podkreślił znaczenie Święta Niepodległości, przypominając o długiej, 123-letniej drodze Polaków do odzyskania suwerenności po rozbiorach. W jego słowach wybrzmiała pamięć o tych, którzy walczyli i nie tracili nadziei – o powstańcach, którzy mimo klęsk podtrzymywali narodowego ducha. Burmistrz podkreślił także, czym jest obywatelska odpowiedzialność – „Patriotyzm to nie tylko pamięć o przeszłości, ale także troska o naszą wspólnotę, dbałość o rozwój gospodarki, kultury, nauki, o bezpieczeństwo Ojczyzny. Szczególne słowa uznania kieruję do Żołnierzy Wojska Polskiego, Straży Granicznej i Policji. Dziękujemy za Waszą codzienną służbę, za ochronę granic i zapewnianie bezpieczeństwa” – mówił.
Kolejnym ważnym momentem uroczystości było odczytanie Apelu Pamięci przez komendanta Czesława Dula. Następnie delegacje złożyły kwiaty pod Obeliskiem, składając hołd przodkom i wyrażając wdzięczność za wolność.
Święto Niepodległości w Chojnowie to dzień jedności, kiedy społeczność lokalna wspólnie oddaje cześć historii, bohaterom i niezłomności Polaków, która pozwoliła na odrodzenie Polski jako wolnego i suwerennego państwa.

2024-11-12 09:32

serwis jest częścią portalu miejskiego www.chojnow.eu przygotowanego przez MEDIART (w CMS) © przy współudziale Urzędu Miejskiego w Chojnowie