Wygląda dobrze
To pole jest wymagane

Aktualności

Młodzi – zdolni! Pokaz lokalnych talentów podczas Dni Chojnowa


To już tradycja, na którą wielu czeka z niecierpliwością. Cykliczne wydarzenie „Młodzi – zdolni” znów przyciągnęło tłumy i po raz kolejny udowodniło, że Chojnów może być dumny ze swoich młodych artystów. Ich występy były pełne energii, pasji i zaangażowania, a profesjonalizm wykonania niejednokrotnie zaskakiwał widzów. Na scenie zaprezentowali się młodzi wokaliści i tancerze, którzy porwali publiczność swoim talentem. Szczególne emocje wzbudziły występy formacji tanecznych Brooklyn (m.in. zdolne mażoretki) i Karambol, które w tym roku świętują jubileusz 25-lecia działalności. Co warte podkreślenia – oba zespoły od początku prowadzą te same, niezwykle oddane trenerki: Marzena Anton (Brooklyn) i Jagoda Zderska (Karambol).
Zespół Karambol celebrował swój jubileusz już 1 czerwca, a podczas Dni Chojnowa wrócił do swoich korzeni, prezentując choreografie sprzed nawet dwóch dekad. Brooklyn natomiast dopiero przygotowuje się do swoich obchodów – kolejny taneczny spektakl już wkrótce! W muzycznej części wydarzenia nie zabrakło solowych występów. Na scenie pojawiła się Oliwia Semieńczuk oraz Michał Kowalczyk – śpiewający ambasador Chojnowa, którego obecność zawsze spotyka się z ciepłym przyjęciem. Zwieńczeniem bloku artystycznego był pokaz taneczny w wykonaniu duetu dwóch młodych tancerek oraz dynamiczny numer z elementami akrobatyki, który wzbudził entuzjastyczne reakcje widowni. To wydarzenie kolejny raz pokazało, jak wiele talentów kryje się wśród młodych mieszkańców Chojnowa – i jak pięknie potrafią je zaprezentować.

2025-06-09 14:28

Otwarcie Dni Chojnowa


Po barwnym i radosnym Korowodzie Mieszkańców, Burmistrz Chojnowa Jan Serkies uroczyście otworzył Dni Miasta. W swoim przemówieniu złożył mieszkańcom serdeczne życzenia oraz pogratulował wspaniałej i pomysłowej oprawy korowodu, który jak co roku zachwycił publiczność. Na scenie odbyła się wyjątkowa inscenizacja historyczna przygotowana przez uczniów Szkoły Podstawowej nr 4. Przedstawienie opowiadało o koronacji Bolesława Chrobrego i przeniosło widzów w odległe czasy początków państwa polskiego. Podczas uroczystości miało również miejsce wręczenie nagród za konkursy szkolne (Sp3 i Sp4), zawody wędkarskie oraz za udział w Chojnowskim Dyktandzie. Laureatom gratulacje i nagrody wręczyli senator Małgorzata Sekuła-Szmajdzińska oraz poseł Robert Kropiwnicki.

2025-06-09 14:26

„Bolesław Chrobry – król Polski”. Dni Chojnowa 2025


O godzinie 16:00 przez chojnowski Rynek przeszedł imponujący orszak, który zamienił centrum miasta w średniowieczne miasteczko. Stroje nawiązujące do epoki stworzyły wyjątkową atmosferę. Nie zabrakło samego króla Bolesława Chrobrego, który z dumą przewodził orszakowi, upamiętniając 1000 lat historii jego panowania i koronacji. Bolesław Chrobry – syn Mieszka I – był pierwszym koronowanym królem Polski, a jego koronacja w 1025 roku symbolizowała niezależność młodego państwa od Cesarstwa Niemieckiego. Chrobry był nie tylko wojownikiem, zdobywcą Kijowa i uczestnikiem Zjazdu Gnieźnieńskiego, ale też budowniczym potęgi Polski. To za jego czasów kraj rozkwitał, a Kościół i kultura rosły w siłę.
Korowód przypomniał również, że średniowiecze nie było epoką zacofania, jak często się uważa. To wtedy powstały pierwsze uniwersytety (Bologna, Oxford, Sorbona), rozwijano naukę, budowano gotyckie katedry, a klasztory przechowywały wiedzę antyku. Miasta tętniły życiem, handel kwitł, a literatura i filozofia nabierały nowego znaczenia. Dzięki takim wydarzeniom jak chojnowski korowód możemy dumnie spoglądać w przeszłość i przypominać sobie, że nasza historia ma tysiącletnie korzenie – pełne odwagi, mądrości i kultury.
- Kolejny raz biorą udział w takim wydarzeniu jak Dni Chojnowa - mówił Robert KROPIWNICKI, poseł i wiceminister w Ministerstwie Aktywów Państwowych. - I jestem pod ogromnym wrażeniem tego lokalnego entuzjazmu społeczeństwa i poczucia bycia częścią lokalnej wspólnoty. O tematyce korowodu mogę jedynie skomentować , że to strzał w 10-tkę. Brawo Chojnów i jego mieszkańcy !
Uroczyste otwarcie Dni Chojnowa 2025
Tegoroczne Dni Chojnowa rozpoczęły się z wielką pompą. Oficjalnego otwarcia wydarzenia dokonał Burmistrz Miasta Jan Serkies, który podczas swojego wystąpienia podkreślił, jak ważne są dla lokalnej społeczności tradycje, wspólne świętowanie i integracja:
- Dni Chojnowa to nie tylko święto miasta – to czas, kiedy razem tworzymy jego historię. Cieszę się, że możemy spotkać się tutaj, by wspólnie celebrować naszą tożsamość, pasje i osiągnięcia mieszkańców - mówił gospodarz miasta nad Skorą.
W trakcie inauguracji miało miejsce wręczenie nagród i wyróżnień w różnych dziedzinach życia społecznego. Burmistrz uhonorował zwycięzców konkursów wędkarskich, a także laureatów Chojnowskiego Dyktanda, podkreślając ich zaangażowanie, talent i aktywność na rzecz miasta.
Po części oficjalnej scenę opanowali lokalni artyści, którzy zadbali o muzyczne otwarcie święta.

2025-06-09 14:24

XXI Festiwal Tkactwa i Rękodzieła Artystycznego już za nami

Chojnowski Rynek tętnił życiem podczas XXI Festiwalu Tkactwa i Rękodzieła Artystycznego – jednego z najbarwniejszych wydarzeń tegorocznych Dni Chojnowa. Przestrzeń wypełniły stoiska lokalnych artystów i rękodzielników, którzy zaprezentowali swoje wyjątkowe prace – od tkanin, przez ceramikę, po biżuterię i ozdoby tworzone z pasją. Odwiedzający mieli okazję nie tylko podziwiać, ale i zakupić oryginalne wyroby, doskonale nadające się na pamiątki lub prezenty. Było kolorowo, tłoczno i inspirująco.

2025-06-09 14:23

Dni Chojnowa 2025

Białogłowy w bogatych szatach, rycerze i mnóstwo koronowanych głów. Wielki królewski orszak zainaugurował tegoroczne Dni Chojnowa. Korowód mienił się kolorami kostiumów, balonów, transparentów - tak Chojnów uczcił jubileusz 1000.lecia koronacji pierwszego króla Polski Bolesława Chrobrego. Syn Mieszka I był nie tylko wojownikiem, zdobywcą Kijowa i uczestnikiem Zjazdu Gnieźnieńskiego, ale też budowniczym potęgi Polski. To za jego czasów kraj rozkwitał, a Kościół i kultura rosły w siłę. Jego koronacja w 1025 r. symbolizowała niezależność młodego państwa od Cesarstwa Niemieckiego.
W rocznicę tego symbolicznego momentu, który na zawsze zapisał Polskę wśród królestw Europy, lokalna społeczność postanowiła wspólnie przenieść się w czasy średniowieczne.
Dzieci, młodzież, dorośli wspaniale przygotowali się do historycznego orszaku. Żłobek Miejski, Przedszkole nr 1 i nr 3, Ochronka Sióstr Służebniczek, Niepubliczne Przedszkole Terapeutyczne, Punkt Przedszkolny „Kraina Uśmiechu”, Szkoła Podstawowa nr 3 i nr 4, Miejska Biblioteka Publiczna, Muzeum Regionalne, Miejski Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji, Warsztaty Terapii Zajęciowej, Młodzieżowa Rada Miasta, Radni Miejscy i motocykliści - świtę Bolesław Chrobrego w pięknym, współczesnym wydaniu do centrum grodu prowadziły urocze mażoretki. Mieszkańcy stworzyli wyjątkową atmosferę, która utrzymywała się przez kolejne godziny miejskiego święta.
A co działo się podczas Dni Chojnowa 2025?

Wielkie otwarcie, nagrody, gratulacje…
Korowód, który przeszedł z Placu Zamkowego do Rynku zatrzymał się przed wielką sceną, na której burmistrz Jan Serkies, w towarzystwie zacnych gości - Senator RP Małgorzaty Heleny Sekuły-Szmajdzińskiej i posła, wiceministra w Ministerstwie Aktywów Państwowych Roberta Kropiwnickiego przywitał wszystkich i oficjalnie otworzył obchody Dni Chojnowa:
- To nie tylko święto miasta - to czas, kiedy razem tworzymy jego historię. Cieszę się, że możemy spotkać się tutaj, by wspólnie celebrować naszą tożsamość, pasje i osiągnięcia mieszkańców. Dni Chojnowa 2025 uważam za otwarte!
- Kolejny raz biorę udział w takim wydarzeniu jak Dni Chojnowa - mówił ze sceny poseł R. Kropiwnicki - I jestem pod ogromnym wrażeniem tego lokalnego entuzjazmu społeczeństwa i poczucia bycia częścią lokalnej wspólnoty. O tematyce korowodu mogę jedynie powiedzieć, że to strzał w 10-tkę. Brawo Chojnów i jego mieszkańcy!
Uroczyste otwarcie poprzedziła krótka inscenizacja koronacji Bolesława Chrobrego przygotowana przez uczniów SP nr 4.
Potem przed liczną publicznością stanęli laureaci konkursów i zawodów towarzyszących obchodom święta miasta. Zwycięzcy XX Ogólnopolskiego Dyktanda Chojnowskiego, konkursu plastycznego „Na dworze króla”, konkursu wiedzy „Chrobry i średniowiecze” oraz zawodów wędkarskich odebrali laury z rąk włodarza miasta i parlametarzystów.

Młodzi - zdolni
To już tradycja. Cykliczne wydarzenie, na które czeka wielu. Występy młodych, uzdolnionych tancerzy i wokalistów są wspaniałą prezentacją lokalnych talentów - ich popisy wnoszą energię, dynamikę i pasję. Na scenie zaprezentowali się młodzi artyści, którzy porwali publiczność swoim zaangażowaniem, profesjonalizmem i niesamowitą radością. Formacje działające w zespołach tanecznych Brooklynu i Karambola zatrzęsły posadami sceny energicznymi układami choreograficznymi. Oba zespoły obchodzą w tym roku jubileusz 25.lecia. Oba, od początku istnienia prowadzą te same trenerki - Brooklyn Marzena Anton, Karambol Jagoda Zderska. Ten ostatni celebrował już swoje święto 1 czerwca, a podczas Dni Chojnowa zaakcentował swoją rocznicę układami sprzed nawet 20 lat.
Brooklyn szykuje się właśnie do obchodów - kolejny taneczny spektakl zatem przed nami.


W tym muzycznym bloku zaprezentowali się także wokaliści - Oliwia Semeńczuk i nasz śpiewający ambasador Michał Kowalczyk.

Muzyczne supporty
Na kilka godzin przed występem gwiazdy wieczoru publiczność bawił chojnowski "Long Way Home - Country Chojnów". Energetyczna muzyka, ciekawe aranżacje to znaki rozpoznawcze tej grupy. Oprócz światowych hitów posiadają własny, bardzo ciekawy repertuar. Muzyka country to klimat pełen luzu, emocji i dobrej energii. Ta muzyka, nie potrzebuje tłumaczenia - to opowieść o wolności, miłości, przyjaźni i drodze, która zawsze prowadzi gdzieś dalej.
Bezpośrednim supportem przed Gwiazdą był Szymon Chodyniecki - wokalista z Nysy, multiinstrumentalista, kompozytor i producent muzyczny. Znany jest z takich hitów jak „Sam na sam”, „Z całych sił” czy „Promyczek”, które podbiły radiowe listy przebojów i zdobyły serca słuchaczy. Jego styl to mieszanka popu, emocjonalnego wokalu i szczerych tekstów, które poruszają tematy bliskie młodym ludziom - samotność, poszukiwanie siebie, marzenia i relacje.
Gwiazda Wieczoru
Ewa Farna - polsko-czeska piosenkarka, autorka tekstów, kompozytorka, producentka, prezenterka telewizyjna i osobowość telewizyjna bawiła publiczność do późnych godzin wieczornych. Tej artystki nie trzeba rekomendować „Cicho”, „Ewakuacja”, „Znak”, to tylko kilka tytułów z długiej listy jej przebojowych utworów. Żywioł na scenie, ikona młodego pokolenia i kobieta, która zawsze gra na własnych zasadach. Urodzona w Trzyńcu na Zaolziu, od najmłodszych lat łączy polską i czeską scenę muzyczną, zdobywając serca słuchaczy po obu stronach granicy. W swoich piosenkach łączy pop, rock i nutkę soulu, a każdy koncert to emocjonalna petarda i wokalne mistrzostwo. Ale Ewa Farna to także głos kobiet - mówi otwarcie o samoakceptacji, ciele, macierzyństwie i sile, jaką daje bycie sobą. To był wspaniały, emocjonalny koncert!

Bambiniada
Drugi dzień miejskiego święta rozpoczęliśmy - tradycyjnie - Przeglądem Piosenki Przedszkolnej. Mali artyści, którzy przygotowują się do tych występów przez kilka tygodni, dają ze sceny tyle radości, że nie jednemu łezka w oku się kręci. Ich prezentacje wzruszą, i wywołują szczery uśmiech. To jeden z tych koncertów, który wzbudza wiele emocji zarówno u małych artystów jak i publiczności. Dziecięcy wokal, układy choreograficzne z „samowolką” w tle tworzą uroczy spektakl, który zapada na długie lata w pamięci - wykonawców i odbiorców. Dzieci z Miejskiego Żłobka, Przedszkola Miejskiego nr 1 i nr 3 oraz z Ochronki Sióstr Służebniczek tańcem i śpiewem oraz cudownymi strojami ujęły licznie przybyłych i głośno im kibicujących widzów.

Disco Polo na niedzielę
Aż trzy zespoły dicopolowe bawiły nas w niedzielne popołudnie. Na godz. 17.00 zaplanowano występ „Marioo”. Związany z branżą muzyczną od ponad 20 lat wykonawca, którego znają chyba wszyscy fani gatunku i którego można zobaczyć m.in. na PoloTV, Polsat Disco Polo Music, Power TV, to jednocześnie producent, autor tekstów i muzyki.
Potem usłyszeliśmy hity zespołu „Milano”. Jeden z czołowych przedstawicieli nurtu polskiej muzyki tanecznej słynie z takich utworów jak np. „Bara, Bara, „Jasnowłosa”, „O Tobie kochana”… Zespół koncertuje na terenie kraju i za granicą.
Diskopolowy maraton zakończył „Andre”. Zespół pozostaje wierny klasycznym brzmieniom Disco Polo, które doceniają słuchacze w Polsce i za granicą. Jego największe przeboje to:
Ale Ale Aleksandra, Czarodziejko Serc Złodziejko, Ta Szalona Karolina, Kasiu Kasieńko, Żona i Mąż, Co Będzie Jutro.
Disco polo to muzyka, która rozkręci każdą imprezę - od festynu po sylwestra. Proste teksty, chwytliwe melodie, rytm, który nie pozwala usiedzieć, to przepis na sukces, który trwa już od lat 90. i wciąż przyciąga nowe pokolenia. Występy gwiazd tego gatunku to zawsze energia, kontakt z publicznością i zabawa bez granic. Niezależnie od wieku, każdy znajdzie w tej muzyce coś znajomego - bo disco polo to po prostu muzyka ludzi - dla ludzi, która trafia prosto do serca i ….nóg. Chojnowianie dowiedli tego podczas każdego z trzech koncertów.

Festiwal Tkactwa i Rękodzieła Artystycznego
Obchodom Dni Chojnowa towarzyszy Festiwal Tkactwa i Rękodzieła Artystycznego. Stragany i stoiska z wyrobami lokalnych rzemieślników różnej specjalności zawsze przyciągają uwagę odwiedzających. Rozmaitość produktów i ich oryginalność zachęcają do oglądania, rozmów z ich twórcami i oczywiście do zakupów.
Festiwal Tkactwa i Rękodzieła Artystycznego to niezwykłe święto twórczości, pasji i piękna ukrytego w detalach. To tu spotykają się tradycja i nowoczesność, doświadczenie i świeże pomysły, a każda nić i koralik opowiadają swoją własną historię. W atmosferze kolorów, zapachów i dźwięków każdy mógł poczuć, jak bogata i żywa jest nasza kultura ludowa i jak pięknie łączy pokolenia. Festiwal przypomniał, że rzeczy zrobione ręcznie mają duszę i że rękodzieło nie wychodzi z mody - bo serce i pasja (na szczęście) nigdy nie wychodzą z mody!
Festynowy klimat uzupełniały atrakcyjne karuzele wesołego miasteczka i rozbudowana strefa gastronomiczna.
Czy tegoroczne Dni Chojnowa były udane? Z pewnością. Różnorodność na scenie i poza nią dawały każdemu możliwość wyboru rozrywki. Nasze miasto przez dwa dni tętniło życiem, muzyką, radością i dobrą energią. Dodając do tego łaskawość kapryśnej od kilku dni pogody, bez wątpienia uznać należy, że organizatorom miejskiego święta należy się „szóstka”.

Do zobaczenia za rok!

2025-06-09 14:22

serwis jest częścią portalu miejskiego www.chojnow.eu przygotowanego przez MEDIART (w CMS) © przy współudziale Urzędu Miejskiego w Chojnowie