Albumy w kategorii "sztuka"

Kopie wielkich mistrzów Danuty Dudek
Muzeum Regionalne w Chojnowie zaprasza na wystawę czasową „Renesans i nie tylko. Kopie wielkich mistrzów według Danuty Dudek”. Warto odwiedzić dawny zamek Piastów legnicko – brzeskich i przyjrzeć się niezwykle pięknym obrazom autorstwa p. Danuty Dudek. Prezentowane są kopie m.in. Leonarda da Vinci, Petera Paula Rubensa czy Jana Van Eycka. Każdy eksponowany obraz jest nośnikiem ciekawej historii…np. Oryginał „Dama z łasiczką” został kupiony przez księcia Adama Jerzego Czartoryskiego, który sprezentował go swojej matce. „Dama z gronostajem” przetrwała w Polsce trudny czas powstania listopadowego i wojen. Dziś można oglądać dzieło Leonarda da Vinci w Muzeum Książąt Czartoryskich lub kopię w Muzeum Regionalnym w Chojnowie. Obraz jest własnością Skarbu Państwa. Wystawa potrwa do końca września 2020 r. O autorce: Danuta Dudek urodziła się w 1949 r. w Zabrzu, skąd po szkole podstawowej przybyła do Cieplic na Dolnym Śląsku. W nowym miejscu zamieszkania realizowała swoje zamiłowanie do sztuk plastycznych w Zespole Szkół Rzemiosł Artystycznych, którą ukończyła zdobyciem zawodu rzeźbiarz – snycerz. Jej nauczycielem i wychowawcą był Marian Szymanik. Tam też poznała swojego mentora i mistrza – Tadeusza Kaczmarka, który nieustannie namawiał uczennice do zajęcia się malarstwem. Po ukończeniu szkoły zaczęła realizować się jako rzeźbiarz, wykonując swoje prace m.in. dla Veritasu i Cepelii. W 1983 roku za działalność artystyczną otrzymała tytuł Mistrz Rzemiosła Artystycznego, nadany przez ówczesnego Ministra Kultury i Sztuki – prof. Kazimierza Żygulskiego. W 2009 roku rozpoczęła się swoją przygodę z malarstwem, do podjęcia której bodźcem stała się nieustająca zachęta ze strony artysty malarza – Tadeusza Kaczmarka. Pani Danuta w tej dziedzinie sztuki jest samoukiem i spełnia się obecnie przy kopiowaniu portretów renesansowych mistrzów. Pierwsza wystawa jej prac malarskich miała miejsce w listopadzie 2017 r. w jeleniogórskim Muzeum Przyrodniczym. Nosiła tytuł: „Kopie obrazów wielkich mistrzów”. Od lipca 2019 r. Danuta Dudek jest mieszkanką Chojnowa. W grudniu 2019 r. malarka przekazała Muzeum Regionalnemu w Chojnowie wyjątkowy dar – własnoręcznie namalowaną kopię portretu Anny Wirtemberskiej.
data publikacji: 2020-07-21 13:26
 
„W ogrodzie barw” Wiesława Wojciechowskiego
W marcu i kwietniu zaplanowana została wystawa prac p. Wiesława Wojciechowskiego w Muzeum Regionalnym w Chojnowie. Z powodu ogólnoświatowej pandemii wielu z Państwa nie może obejrzeć tej wystawy. Dodajemy kilka zdjęć z wernisażu, który odbył się 6 marca. Prace p. Wojciechowskiego cieszą się dużym zainteresowaniem. Artysta m.in. został nagrodzony w 2016 roku przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za zasługi w upowszechnianiu kultury.
data publikacji: 2020-03-25 15:36
 
„W ogrodzie barw” Wiesława Wojciechowskiego
„Niezwykła wystawa”, „wyjątkowe prace”, „wspaniały człowiek”, to tylko niektóre z komentarzy, jakie padły podczas wernisażu p. Wiesława Wojciechowskiego w Muzeum Regionalnym w Chojnowie. 6 marca w sali wystaw zainaugurowana została ekspozycja „W ogrodzie barw” wszechstronnego malarza obecnie mieszkającego w Legnicy, ale pochodzącego z Chojnowa, ku radości naszej lokalnej społeczności. Temat Chojnowa został wyeksponowany przez artystę, aby tym samym wyrazić swoją sympatię dla swoich bliskich. Inicjatorem wystawy jest p. Mieczysław Wojciechowski – wujek p. Wiesława, jak zaznaczył Burmistrz Miasta Chojnowa Jan Serkies: - Pan Mieczysław jest kolekcjonerem historii naszego miasta, dlatego warto podkreślić jego starania w budowaniu naszej tożsamości, poprzez stałe zainteresowanie życiem Chojnowa. Przyczynkiem do przygotowania wystawy, którą możemy wspólnie podziwiać były rozmowy właśnie z Panem Mieczysławem. Mariusz Garbera Dyrektor Muzeum Regionalnego w Chojnowie po obserwacji reakcji na twórczość artysty powiedział: - Po państwa reakcjach spostrzegam, że ta wystawa budzi ciepłe i dobre emocje. Widzę na twarzach wielu osób uśmiech i to jest dla nas bardzo ważne. Spotykamy mnóstwo znajomych twarzy, miejsc. Widać, że w twórczości Pana Wiesława jest Chojnów i jego okolice, przez co wzbudza wiele sentymentalnych odczuć i szczerych wzruszeń. Główny bohater nie krył radości. Było to spotkanie szczególne przez wzgląd na czas spędzony z najbliższymi i możliowścią zaprezentowania swojego unikatowego w skali kraju dorobku: - Jako malarz Lubińskiego Stowarzyszenia Twórców Kultury i członek Gildii Artystów Chojnowa maluję tyle na ile, pozwala mi czas. Przygotowuję obrazy tematycznie związane z Zagłębiem Miedziowym. Dużo moich prac znajduje się w kolekcjach prywatnych nie tylko w Polsce, ale i za granicą. To jest przekrój mojej działalności od najstarszych po najnowsze obrazy, starałem się nawiązać do wątków chojnowskich. – mówił z dumą plastyk. Pan Wiesław Wojciechowski tworzy również techniką cyfrową przy pomocy programów komputerowych. W zaprezentowanych pracach pojawił się także obraz malowany kartą telefoniczną. Jego twórczość została nagrodzona w 2016 roku przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za zasługi w upowszechnianiu kultury. Jest autorem licznych portretów św. Jana Pawła II. Jeden z nich został przekazany przez władze Chojnowa dla francuskiego miasta partnerskiego Commentry, gdzie w czerwcu 2019 odbyła się uroczystości odsłonięcia i poświęcenia figury Papieża Polaka. Wachlarz umiejętności plastycznych p. Wiesława Wojciechowskiego jest imponujący. Przybyli na wernisaż dzielili się swoim zachwytem zarówno z artystą, jak i z bliskimi. Utalentowany mistrz pędzla zrobił wielu osobom piękny prezent swoimi dziełami. Wystawę można oglądać w marcu i kwietniu. Gratulujemy!
data publikacji: 2020-03-09 10:36
 
Obrazy legniczan w Chojnowie
„Wyrazić siebie” to wystawa prac Grupy Malarskiej Seniorów Legnickiego Uniwersytetu III Wieku, którą można oglądać w Miejskim Ośrodku Kultury, Sportu i Rekreacji w galerii „Przy okazji”. Wernisaż odbył się 21 lutego i zgromadził twórców oraz miłośników plastycznych interpretacji. Seniorzy działają przy Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Legnicy. Zgromadzonych gości przywitał Stanisław Horodecki: - Mieliśmy już twórców z Bolesławca, mieliśmy lubinian, a teraz bardzo się cieszymy, że wreszcie mamy też Legniczan. Nie byłoby tej wystawy, gdyby nie kilka osób. I tu chciałbym serdecznie podziękować dwóm paniom Danucie Danielewicz i Annie Rodak – mówił dyrektor MOKSiR. Wyeksponowanych zostało 77 prac. Dominującym motywem jest krajobraz przyrodniczy, ale znajdują się także ciekawe konterfekty martwej natury i portrety. Stylem przewodnim jest impresjonizm cechowany „złapaniem uciekających chwil”. Na ilustracjach majoryzują barwy ciepłe, choć temperatura kolorów to pełny wachlarz artystycznych emocji i ekspresji przekazanych przez legnickich twórców. - Nasza grupa ewaluuje. Jest to grupa, która skupia ludzi z pasjami i talentami. Myślę, że niektórzy właśnie teraz znaleźli czas na tworzenie i mogą się realizować na niwie plastycznej. Pasja sprawia, że oddajemy się jej całym sercem, tym samym zapominamy np. o bólu. Dla seniorów jest to szczególna terapia. – mówiła Anna Rodak instruktorka plastyki w MCK. Wystawę można oglądać do końca marca.
data publikacji: 2020-02-24 11:25
 
Perły Renesansu w Chojnowie
Przez ponad 50 lat istnienia Muzeum Architektury we Wrocławiu była gromadzona wystawa bogatej kolekcji grafik z XVI – XVIII wieku. Cenne miedzioryty i akwaforty powstawały na podstawie dzieł architektury, rzeźby i malarstwa oraz oryginalnych projektów wielkich mistrzów epoki odrodzenia. Repliki znamienitych geniuszy jak Michał Anioł, Giorgio Vasari czy Rafael Santi zdobią w obecnym czasie sale wystaw w Muzeum Regionalnym w Chojnowie, gdzie prezentowana jest kolekcja pt. „Dzieła Mistrzów Renesansu w grafice od XVI do XVIII wieku ze zbiorów Muzeum Architektury we Wrocławiu”. Wernisaż nietuzinkowej ekspozycji odbył się 24 stycznia. - To szczególne święto dla nas muzealników, bo nie mamy okazji na co dzień wystawiać prace Donato Bramante, a to jest bardzo duże wyróżnienie. Jesteśmy zaszczyceni państwa obecnością. Nie byłoby tej wystawy, gdyby nie wspaniałe zbiory Muzeum Architektury we Wrocławiu. Dzisiejsze spotkanie to pokłosie wielu lat współpracy między naszymi muzeami. – mówił dyrektor Muzeum Regionalnego w Chojnowie Mariusz Garbera. Na otwarcie ekspozycji przybyła kurator wystawy p. Beata Fekecz – Tomaszewska, która opowiedziała o poszczególnych elementach kolekcji, jak i o genezie jej tworzenia: - Czasy renesansu przyniosły znamienny zwrot w kierunku starożytności. A gdzie było to największe źródło, z którego artyści czerpali? Właśnie w Rzymie. Zaczęto doceniać, na fali zainteresowania starożytnością, relikty i resztki architektury starożytnej. O ile Florencja była źródłem myśli humanistycznej, pierwszym impulsem, gdzie tak naprawdę renesans się narodził, tak Rzym w tym czasie był miastem zapomnianym, zaniedbanym, opuszczonym. Architekci zaczęli wracać do Rzymu, aby studiować resztki budownictwa antycznego. Do Rzymu wrócił także papież. Pojawili się kardynałowie, za nimi pieniądze, dzięki którym wieczne miasto zaczęło się odradzać – tłumaczyła p. Fekecz – Tomaszewska, która jest także współautorką publikacji „Dzieła Mistrzów Renesansu w grafice od XVI do XVIII wieku” wraz z Olgierdem Czernerem. Wyjątkową perłą ekspozycji jest rycina autorstwa jednego z najwybitniejszych włoskich architektów – Donata Bramantego. Na krótki moment Muzeum Regionalne w Chojnowie staje się centrum odrodzeniowych dzieł sztuki, które warto zobaczyć na własne oczy. Polecamy!
data publikacji: 2020-01-27 13:44
 
1 | 2  | 3  | 4  | 5  | 6  | 7  | 8  | 9  | starsze >>

serwis jest częścią portalu miejskiego www.chojnow.eu przygotowanego przez MEDIART (w CMS) © przy współudziale Urzędu Miejskiego w Chojnowie