Albumy w kategorii "sztuka"

„W ogrodzie barw” Wiesława Wojciechowskiego
W marcu i kwietniu zaplanowana została wystawa prac p. Wiesława Wojciechowskiego w Muzeum Regionalnym w Chojnowie. Z powodu ogólnoświatowej pandemii wielu z Państwa nie może obejrzeć tej wystawy. Dodajemy kilka zdjęć z wernisażu, który odbył się 6 marca. Prace p. Wojciechowskiego cieszą się dużym zainteresowaniem. Artysta m.in. został nagrodzony w 2016 roku przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za zasługi w upowszechnianiu kultury.
data publikacji: 2020-03-25 15:36
 
„W ogrodzie barw” Wiesława Wojciechowskiego
„Niezwykła wystawa”, „wyjątkowe prace”, „wspaniały człowiek”, to tylko niektóre z komentarzy, jakie padły podczas wernisażu p. Wiesława Wojciechowskiego w Muzeum Regionalnym w Chojnowie. 6 marca w sali wystaw zainaugurowana została ekspozycja „W ogrodzie barw” wszechstronnego malarza obecnie mieszkającego w Legnicy, ale pochodzącego z Chojnowa, ku radości naszej lokalnej społeczności. Temat Chojnowa został wyeksponowany przez artystę, aby tym samym wyrazić swoją sympatię dla swoich bliskich. Inicjatorem wystawy jest p. Mieczysław Wojciechowski – wujek p. Wiesława, jak zaznaczył Burmistrz Miasta Chojnowa Jan Serkies: - Pan Mieczysław jest kolekcjonerem historii naszego miasta, dlatego warto podkreślić jego starania w budowaniu naszej tożsamości, poprzez stałe zainteresowanie życiem Chojnowa. Przyczynkiem do przygotowania wystawy, którą możemy wspólnie podziwiać były rozmowy właśnie z Panem Mieczysławem. Mariusz Garbera Dyrektor Muzeum Regionalnego w Chojnowie po obserwacji reakcji na twórczość artysty powiedział: - Po państwa reakcjach spostrzegam, że ta wystawa budzi ciepłe i dobre emocje. Widzę na twarzach wielu osób uśmiech i to jest dla nas bardzo ważne. Spotykamy mnóstwo znajomych twarzy, miejsc. Widać, że w twórczości Pana Wiesława jest Chojnów i jego okolice, przez co wzbudza wiele sentymentalnych odczuć i szczerych wzruszeń. Główny bohater nie krył radości. Było to spotkanie szczególne przez wzgląd na czas spędzony z najbliższymi i możliowścią zaprezentowania swojego unikatowego w skali kraju dorobku: - Jako malarz Lubińskiego Stowarzyszenia Twórców Kultury i członek Gildii Artystów Chojnowa maluję tyle na ile, pozwala mi czas. Przygotowuję obrazy tematycznie związane z Zagłębiem Miedziowym. Dużo moich prac znajduje się w kolekcjach prywatnych nie tylko w Polsce, ale i za granicą. To jest przekrój mojej działalności od najstarszych po najnowsze obrazy, starałem się nawiązać do wątków chojnowskich. – mówił z dumą plastyk. Pan Wiesław Wojciechowski tworzy również techniką cyfrową przy pomocy programów komputerowych. W zaprezentowanych pracach pojawił się także obraz malowany kartą telefoniczną. Jego twórczość została nagrodzona w 2016 roku przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za zasługi w upowszechnianiu kultury. Jest autorem licznych portretów św. Jana Pawła II. Jeden z nich został przekazany przez władze Chojnowa dla francuskiego miasta partnerskiego Commentry, gdzie w czerwcu 2019 odbyła się uroczystości odsłonięcia i poświęcenia figury Papieża Polaka. Wachlarz umiejętności plastycznych p. Wiesława Wojciechowskiego jest imponujący. Przybyli na wernisaż dzielili się swoim zachwytem zarówno z artystą, jak i z bliskimi. Utalentowany mistrz pędzla zrobił wielu osobom piękny prezent swoimi dziełami. Wystawę można oglądać w marcu i kwietniu. Gratulujemy!
data publikacji: 2020-03-09 10:36
 
Obrazy legniczan w Chojnowie
„Wyrazić siebie” to wystawa prac Grupy Malarskiej Seniorów Legnickiego Uniwersytetu III Wieku, którą można oglądać w Miejskim Ośrodku Kultury, Sportu i Rekreacji w galerii „Przy okazji”. Wernisaż odbył się 21 lutego i zgromadził twórców oraz miłośników plastycznych interpretacji. Seniorzy działają przy Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Legnicy. Zgromadzonych gości przywitał Stanisław Horodecki: - Mieliśmy już twórców z Bolesławca, mieliśmy lubinian, a teraz bardzo się cieszymy, że wreszcie mamy też Legniczan. Nie byłoby tej wystawy, gdyby nie kilka osób. I tu chciałbym serdecznie podziękować dwóm paniom Danucie Danielewicz i Annie Rodak – mówił dyrektor MOKSiR. Wyeksponowanych zostało 77 prac. Dominującym motywem jest krajobraz przyrodniczy, ale znajdują się także ciekawe konterfekty martwej natury i portrety. Stylem przewodnim jest impresjonizm cechowany „złapaniem uciekających chwil”. Na ilustracjach majoryzują barwy ciepłe, choć temperatura kolorów to pełny wachlarz artystycznych emocji i ekspresji przekazanych przez legnickich twórców. - Nasza grupa ewaluuje. Jest to grupa, która skupia ludzi z pasjami i talentami. Myślę, że niektórzy właśnie teraz znaleźli czas na tworzenie i mogą się realizować na niwie plastycznej. Pasja sprawia, że oddajemy się jej całym sercem, tym samym zapominamy np. o bólu. Dla seniorów jest to szczególna terapia. – mówiła Anna Rodak instruktorka plastyki w MCK. Wystawę można oglądać do końca marca.
data publikacji: 2020-02-24 11:25
 
Perły Renesansu w Chojnowie
Przez ponad 50 lat istnienia Muzeum Architektury we Wrocławiu była gromadzona wystawa bogatej kolekcji grafik z XVI – XVIII wieku. Cenne miedzioryty i akwaforty powstawały na podstawie dzieł architektury, rzeźby i malarstwa oraz oryginalnych projektów wielkich mistrzów epoki odrodzenia. Repliki znamienitych geniuszy jak Michał Anioł, Giorgio Vasari czy Rafael Santi zdobią w obecnym czasie sale wystaw w Muzeum Regionalnym w Chojnowie, gdzie prezentowana jest kolekcja pt. „Dzieła Mistrzów Renesansu w grafice od XVI do XVIII wieku ze zbiorów Muzeum Architektury we Wrocławiu”. Wernisaż nietuzinkowej ekspozycji odbył się 24 stycznia. - To szczególne święto dla nas muzealników, bo nie mamy okazji na co dzień wystawiać prace Donato Bramante, a to jest bardzo duże wyróżnienie. Jesteśmy zaszczyceni państwa obecnością. Nie byłoby tej wystawy, gdyby nie wspaniałe zbiory Muzeum Architektury we Wrocławiu. Dzisiejsze spotkanie to pokłosie wielu lat współpracy między naszymi muzeami. – mówił dyrektor Muzeum Regionalnego w Chojnowie Mariusz Garbera. Na otwarcie ekspozycji przybyła kurator wystawy p. Beata Fekecz – Tomaszewska, która opowiedziała o poszczególnych elementach kolekcji, jak i o genezie jej tworzenia: - Czasy renesansu przyniosły znamienny zwrot w kierunku starożytności. A gdzie było to największe źródło, z którego artyści czerpali? Właśnie w Rzymie. Zaczęto doceniać, na fali zainteresowania starożytnością, relikty i resztki architektury starożytnej. O ile Florencja była źródłem myśli humanistycznej, pierwszym impulsem, gdzie tak naprawdę renesans się narodził, tak Rzym w tym czasie był miastem zapomnianym, zaniedbanym, opuszczonym. Architekci zaczęli wracać do Rzymu, aby studiować resztki budownictwa antycznego. Do Rzymu wrócił także papież. Pojawili się kardynałowie, za nimi pieniądze, dzięki którym wieczne miasto zaczęło się odradzać – tłumaczyła p. Fekecz – Tomaszewska, która jest także współautorką publikacji „Dzieła Mistrzów Renesansu w grafice od XVI do XVIII wieku” wraz z Olgierdem Czernerem. Wyjątkową perłą ekspozycji jest rycina autorstwa jednego z najwybitniejszych włoskich architektów – Donata Bramantego. Na krótki moment Muzeum Regionalne w Chojnowie staje się centrum odrodzeniowych dzieł sztuki, które warto zobaczyć na własne oczy. Polecamy!
data publikacji: 2020-01-27 13:44
 
„Malujemy samodzielnie i z pomocą”
27 stycznia w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Chojnowie odbył się wernisaż pt. „Malujemy samodzielnie i z pomocą”. Po raz dziewiąty zaprezentowane zostały prace plastyczne podopiecznych Środowiskowego Domu Samopomocy nr 1 w Chojnowie, Środowiskowego Domu Samopomocy nr 2 w Chojnowie, Warsztatu Terapii Zajęciowej w Chojnowie oraz Zespołu Szkół Specjalnych w Legnicy. Zgromadzonych przywitała p. Agnieszka Tworzydło koordynator Galerii Młodych MBP: - Nasze wystawy rozpoczęły się w 2011 roku. Zaczynaliśmy od 15 osób, prezentując swoje prace. Inicjatorką ówczesnych prezentacji była pani Agnieszka Marczok – Mendosik, która dziś jest również z nami. W tym roku 46 osób wystawiło swoje prace. Wszystkim serdecznie dziękuję za te wyjątkowe prace. – mówiła p. Tworzydło. Opiekunowie placówek opowiedzieli o przebiegu wykonywania prac, które zainicjowane są właśnie dzięki zajęciom poświęcanym na rozwój kreatywności. Różnorodność technik oparta jest na cierpliwości i sumienności wszystkich wykonawców oraz na ich własnych propozycjach twórczych. Nowe pomysły w tym roku to m.in. tzw. „łapacze snów”, „zwierzątka z siana”. Warto podkreślić, że autorzy prac z roku na rok rozwijają swoje umiejętności i szkolą się na zajęciach poświęconych jednocześnie nauce i sztuce. Słodkie upominki wszystkim wykonawcom wręczyli dyrektor MBP Barbara Landzberg i radny Rady Miejskiej Chojnowa Mariusz Kowaczyk. W przyszłym roku odbędzie się 10. jubileuszowe spotkanie, na które już przygotowują się podopieczni wszystkich zaprzyjaźnionych z biblioteką placówek. Wystawa trwać będzie przez cały luty.
data publikacji: 2020-01-27 12:07
 
1 | 2  | 3  | 4  | 5  | 6  | 7  | 8  | 9  | starsze >>

serwis jest częścią portalu miejskiego www.chojnow.eu przygotowanego przez MEDIART (w CMS) © przy współudziale Urzędu Miejskiego w Chojnowie