3 sierpnia o godz. 17:00 w Miejskim Domu Kultury, Sportu i Rekreacji odbył się wernisaż prac konkursu fotograficznego „Wiosenne przybliżenie”. Wszystkim autorom zdjęć serdecznie gratulujemy!
2021-08-04 09:46
Spektakl grupy teatralnej „Zaświaty”, to jedna z pierwszych ofert w domu kultury od czasu ogólnokrajowego lockdownu. Młodzież z Powiatowego Zespołu Szkół kilka miesięcy przygotowywała przedstawienie, którego kanwą były prawdziwe wydarzenia. - To jest historia o przemocy i potępieniu… nie sprawcy przemocy, a ofiary – wyjaśnia autorka scenariusza, reżyser i opiekunka grupy Karolina Rosocka. - Wydarzenia, które miały miejsce kilka lat temu pod Legnicą, były dla mnie wstrząsające. Uznałam, że chcę o tym zrobić spektakl – tak się wyrażam, poprzez teatr. Gwałt i związane z nim stereotypy, brak zrozumienia, ostracyzm i poniżenie, to główne wątki. Tytuł spektaklu jest przesłaniem, wołaniem o empatię, dojrzałość, mądrość i sprawiedliwość… Aranżacja tematu według Karoliny Rosockiej zadziwia. Tu nie ma niczego wprost, nic nie jest dosłowne, a jednak czytelne. Spektakl obfituje w symbolikę, w odwołania do folkloru. Oprawa dźwiękowa, efekty świetlne i emocjonalna gra młodych aktorów stanowią przejmującą opowieść, która porusza i uzmysławia współczesną zaściankowość. Refleksja jest jedna - nie udawaj, że nie widzisz… Brawo! 30 minutowy spektakl z pewnością na długo zapadnie w pamięć.
2021-06-18 09:26
Muzeum Regionalne w Chojnowie zaprasza na wystawę czasową „Renesans i nie tylko. Kopie wielkich mistrzów według Danuty Dudek”. Warto odwiedzić dawny zamek Piastów legnicko – brzeskich i przyjrzeć się niezwykle pięknym obrazom autorstwa p. Danuty Dudek. Prezentowane są kopie m.in. Leonarda da Vinci, Petera Paula Rubensa czy Jana Van Eycka. Każdy eksponowany obraz jest nośnikiem ciekawej historii…np. Oryginał „Dama z łasiczką” został kupiony przez księcia Adama Jerzego Czartoryskiego, który sprezentował go swojej matce. „Dama z gronostajem” przetrwała w Polsce trudny czas powstania listopadowego i wojen. Dziś można oglądać dzieło Leonarda da Vinci w Muzeum Książąt Czartoryskich lub kopię w Muzeum Regionalnym w Chojnowie. Obraz jest własnością Skarbu Państwa. Wystawa potrwa do końca września 2020 r. O autorce: Danuta Dudek urodziła się w 1949 r. w Zabrzu, skąd po szkole podstawowej przybyła do Cieplic na Dolnym Śląsku. W nowym miejscu zamieszkania realizowała swoje zamiłowanie do sztuk plastycznych w Zespole Szkół Rzemiosł Artystycznych, którą ukończyła zdobyciem zawodu rzeźbiarz – snycerz. Jej nauczycielem i wychowawcą był Marian Szymanik. Tam też poznała swojego mentora i mistrza – Tadeusza Kaczmarka, który nieustannie namawiał uczennice do zajęcia się malarstwem. Po ukończeniu szkoły zaczęła realizować się jako rzeźbiarz, wykonując swoje prace m.in. dla Veritasu i Cepelii. W 1983 roku za działalność artystyczną otrzymała tytuł Mistrz Rzemiosła Artystycznego, nadany przez ówczesnego Ministra Kultury i Sztuki – prof. Kazimierza Żygulskiego. W 2009 roku rozpoczęła się swoją przygodę z malarstwem, do podjęcia której bodźcem stała się nieustająca zachęta ze strony artysty malarza – Tadeusza Kaczmarka. Pani Danuta w tej dziedzinie sztuki jest samoukiem i spełnia się obecnie przy kopiowaniu portretów renesansowych mistrzów. Pierwsza wystawa jej prac malarskich miała miejsce w listopadzie 2017 r. w jeleniogórskim Muzeum Przyrodniczym. Nosiła tytuł: „Kopie obrazów wielkich mistrzów”. Od lipca 2019 r. Danuta Dudek jest mieszkanką Chojnowa. W grudniu 2019 r. malarka przekazała Muzeum Regionalnemu w Chojnowie wyjątkowy dar – własnoręcznie namalowaną kopię portretu Anny Wirtemberskiej.
2020-07-21 13:26
W marcu i kwietniu zaplanowana została wystawa prac p. Wiesława Wojciechowskiego w Muzeum Regionalnym w Chojnowie. Z powodu ogólnoświatowej pandemii wielu z Państwa nie może obejrzeć tej wystawy. Dodajemy kilka zdjęć z wernisażu, który odbył się 6 marca. Prace p. Wojciechowskiego cieszą się dużym zainteresowaniem. Artysta m.in. został nagrodzony w 2016 roku przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za zasługi w upowszechnianiu kultury.
2020-03-25 15:36
„Niezwykła wystawa”, „wyjątkowe prace”, „wspaniały człowiek”, to tylko niektóre z komentarzy, jakie padły podczas wernisażu p. Wiesława Wojciechowskiego w Muzeum Regionalnym w Chojnowie. 6 marca w sali wystaw zainaugurowana została ekspozycja „W ogrodzie barw” wszechstronnego malarza obecnie mieszkającego w Legnicy, ale pochodzącego z Chojnowa, ku radości naszej lokalnej społeczności. Temat Chojnowa został wyeksponowany przez artystę, aby tym samym wyrazić swoją sympatię dla swoich bliskich. Inicjatorem wystawy jest p. Mieczysław Wojciechowski – wujek p. Wiesława, jak zaznaczył Burmistrz Miasta Chojnowa Jan Serkies: - Pan Mieczysław jest kolekcjonerem historii naszego miasta, dlatego warto podkreślić jego starania w budowaniu naszej tożsamości, poprzez stałe zainteresowanie życiem Chojnowa. Przyczynkiem do przygotowania wystawy, którą możemy wspólnie podziwiać były rozmowy właśnie z Panem Mieczysławem. Mariusz Garbera Dyrektor Muzeum Regionalnego w Chojnowie po obserwacji reakcji na twórczość artysty powiedział: - Po państwa reakcjach spostrzegam, że ta wystawa budzi ciepłe i dobre emocje. Widzę na twarzach wielu osób uśmiech i to jest dla nas bardzo ważne. Spotykamy mnóstwo znajomych twarzy, miejsc. Widać, że w twórczości Pana Wiesława jest Chojnów i jego okolice, przez co wzbudza wiele sentymentalnych odczuć i szczerych wzruszeń. Główny bohater nie krył radości. Było to spotkanie szczególne przez wzgląd na czas spędzony z najbliższymi i możliowścią zaprezentowania swojego unikatowego w skali kraju dorobku: - Jako malarz Lubińskiego Stowarzyszenia Twórców Kultury i członek Gildii Artystów Chojnowa maluję tyle na ile, pozwala mi czas. Przygotowuję obrazy tematycznie związane z Zagłębiem Miedziowym. Dużo moich prac znajduje się w kolekcjach prywatnych nie tylko w Polsce, ale i za granicą. To jest przekrój mojej działalności od najstarszych po najnowsze obrazy, starałem się nawiązać do wątków chojnowskich. – mówił z dumą plastyk. Pan Wiesław Wojciechowski tworzy również techniką cyfrową przy pomocy programów komputerowych. W zaprezentowanych pracach pojawił się także obraz malowany kartą telefoniczną. Jego twórczość została nagrodzona w 2016 roku przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za zasługi w upowszechnianiu kultury. Jest autorem licznych portretów św. Jana Pawła II. Jeden z nich został przekazany przez władze Chojnowa dla francuskiego miasta partnerskiego Commentry, gdzie w czerwcu 2019 odbyła się uroczystości odsłonięcia i poświęcenia figury Papieża Polaka. Wachlarz umiejętności plastycznych p. Wiesława Wojciechowskiego jest imponujący. Przybyli na wernisaż dzielili się swoim zachwytem zarówno z artystą, jak i z bliskimi. Utalentowany mistrz pędzla zrobił wielu osobom piękny prezent swoimi dziełami. Wystawę można oglądać w marcu i kwietniu. Gratulujemy!
2020-03-09 10:36