Wygląda dobrze
To pole jest wymagane

Galeria Zdjęć

„Krzyk” odpowiedzią na krzywdę

Pani Teresa Bancewicz była główną bohaterką wernisażu w Miejskim Ośrodku Kultury, Sportu i Rekreacji, który odbył się 11 grudnia. „Krzyk” to druga w naszym mieście wystawa artystki z Bolesławieckiego Ośrodka Kultury. W przeciwieństwie do ekspozycji zeszłorocznej, charakteryzującej się soczystymi kolorami i radosnymi formami, druga galeria prac jest metaforycznym, świadomym i konsekwentnym buntem artystki na niszczenie cywilizacji. Teresa Bancewicz jest nie tylko utalentowaną plastyczką, jej pasją są także podróże. W wieku 62 lat wyruszyła w swoją pierwszą eskapadę autostopem. Dziś ma 84 lata, a na swoim koncie odwiedziny na niemal wszystkich kontynentach. Artystka nazwana została „polską królową autostopu”, a wywiady z nią można przeczytać m.in. na stronie National Geographic Polska. Plastyczka prowadzi bloga pt. „Chwytanie chwil zachwytu”, na którym barwnie opisuje swoje wojaże i aktywną działalność twórczą. Plakaty autorki są wyrazem wewnętrznego buntu na niesprawiedliwość. „Krzyk”, to głos sprzeciwu wobec brutalnego świata, niszczącego wiele populacji. – To przeżycie głęboko psychologiczne, widząc na własne oczy ludzi, którzy są najbliżej ziemi i prawdy. Ci ludzie są niestety zapominani. Plakaty wyrażają mój krzyk, złość i ból na ich masową eksterminację – tłumaczyła poruszona bohaterka spotkania. Nietuzinkowa osobowość i wrażliwość artystki są dla sztuki nieocenione. Galeria „telepatycznie leczy” każdego, kto przez chwilę wyrazi swój bunt, kontemplując nad tymi, którzy sprzeciwić się zagładzie nie mogą. Wystawę można oglądać do końca stycznia.

2018-12-12 15:56

„Polska Piękna Niepodległa” – konkurs malarski w MOKSiR

15 listopada w Miejskim Ośrodku Kultury, Sportu i Rekreacji odbył się konkurs malarski mający na celu wspieranie postaw patriotycznych pośród osób niepełnosprawnych. Idea plastycznego spotkania związana była z setną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości. 22 osoby z jedenastu placówek pomagającym niepełnosprawnym wzięło udział w artystycznym wydarzeniu pt. „Polska Piękna Niepodległa” Twórczym działaniom biorącym udział w konkursie towarzyszyli zaproszeni goście, wśród których był Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego Tadeusz Samborski: - Dzisiejsze spotkanie jest szczególne. Dziękuję za inicjatywy, które integrują placówki zajmujące się osobami niepełnosprawnymi. Życzę, żebyście zawsze byli sercem dla serc – mówił. Po części oficjalnej w pracowni plastycznej przez ponad godzinę uczestnicy malowali akwarelami na płótnie wizję wolnej Polski. Dla wszystkich zaproszonych gości odbył się koncert przygotowany przez uczniów Zespołu Szkolno – Przedszkolnego im. Jana Pawła II w Rokitkach, następnie wystąpili podopieczni Środowiskowego Domu Samopomocy nr 1 w Chojnowie, prezentując patriotyczne utwory. Prace oceniało jury w składzie: Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Krzywej Elwira Kądziołka, Dyrektor MOKSiR Stanisław Horodecki i artysta plastyk Ireneusz Józefczuk. Werdykt, jak zaznaczyła p. Kądziołka, był subiektywny. Każda z prac zawierała symbole ojczyzny, a także przeplatające się barwy narodowe. Na płótnach pojawiły się Polskie krajobrazy z widokiem na rodzinne domy. Malowano także akcenty historii lokalnej oraz całego kraju. 22 interpretacje barwnych 100 lat niepodległości było trudnym do ocenienia przez pryzmat wyjątkowości artystycznej, historycznej, ale i mentalnej. Pierwsze miejsce zdobyła Sylwia Kapral (WTZ „Caritas” Legnica), drugie Stanisław Noga (DPS „Prząśnik”), trzeci na podium był Jerzy Woźnica (ŚDS NR 1 w Chojnowie). Nagrody wręczyli: Bogusława Kulińska i Tadeusz Samborski. Konkurs zorganizowany został przy współfinansowaniu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego.

2018-11-15 16:10

„Biel i czerwień: kwiaty z polskich łąk i ogrodów” – pokonkursowa wystawa w Galerii Młodych

8 listopada o godzinie 10:00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej odbyła się pokonkursowa wystawa prac plastycznych wykonanych przez uczniów Szkoły Podstawowej nr 3 i Szkoły Podstawowej nr 4 w Chojnowie. Konkurs zorganizowany został z okazji jubileuszu niepodległości Polski, który w tym roku szczególnie celebrujemy. Temat „Biel i czerwień: kwiaty z polskich łąk i ogrodów” miał zainspirować dzieci i młodzież do wykonania prac, które nie tylko będą prezentować piękne kwiaty, ale także będą swoją kolorystyką przypominać o barwach narodowych i obchodach 100. letniej rocznicy odzyskania niepodległości. Jury w składzie: przewodnicząca - Jadwiga Jędrzejczyk, Kazimiera Laskowska, Barbara Landzberg i Agnieszka Tworzydło wybrało spośród 230 prac zwycięzców i wyróżnionych. Prace oceniane były w trzech kategoriach: Kategoria klas 1-3 I miejsce: Filip Bartnik (SP 4) II miejsce: Agata Tarakowicz (SP3) II miejsce: Antonina Siwak (SP3) III miejsce: Magda Dziembulak (SP4) III miejsce: Zofia Augustynowicz (SP 4) IV miejsce: Kamil Sawicki (SP 4) IV miejsce: Hanna Barszczyk (SP 4) Wyróżnienia: Szymon Ziembowicz (SP3), Bruno Szwajka (SP3), Hanna Kulka (SP4), Konrad Krzyśków (SP4), Alicja Działo (SP4), Michał Jankowski (SP4), Amelia Michnej (SP4), Gabriela Kozioł (SP3), Milena Kucfir (SP3), Dominika Zdanek (SP3). Kategoria klas 4-6 I miejsce: Hanna Markiewicz (SP3) II miejsce: Dominika Hołda (SP4) III miejsce: Hanna Kądziołka (SP3) IV miejsce: Aleksandra Cichońska (SP3) IV miejsce: Julia Domańska (SP4) V miejsce: Milena Zdanek (SP4) Wyróżnienia: Nadia Szapował (SP3), Monika Kucyk (SP4), Julia Tarakowicz (SP3), Kacper Kozołup (SP3), Hanna Fidor (SP4), Filip Szewczyk (SP3), Szymon Kost (SP3), Oliwier Grudziński (SP3), Amelia Gałecka (SP4), Jakub Cieślak (SP3). Kategoria klas 7-8 I miejsce: Kalina Joszkowska (SP3) Wyróżnienia: Beata Walz (SP3), Marta Jadach (SP3), Debora Luberda (SP4), Wiktoria Grudzińska (SP3). Wszyscy laureaci otrzymali nagrody książkowe, które wspólnie z jury wręczył burmistrz Jan Serkies. Wystawę można oglądać w Galerii Młodych do końca grudnia 2018 roku. Zapraszamy!

2018-11-08 11:47

"O sztuce jako sferze wolności..." - wernisaż w Domu Kultury

5 października w Domu Kultury w Chojnowie odbył się wernisaż pt. "Dlaczego zostałem satyrykiem?". Wystawa to zbiór prac Stanisława Gajewskiego oraz artystów skupionych w grupie FECO Poland (polska sekcja Europejskiej Federacji Rysowników). Przybyłych gości przywitał Stanisław Horodecki dyrektor MOKSiR. "Do grupy wybitnych artystów FECO należą: Tomasz Broda, Agata Dudek, Stanisław Gajewski, Jerzy Głuszek, Sebastian Kubica, Małgorzata Lazarek, Grzegorz Szumowski, Magdalena Wosik, Zenon Żyburtowicz" - mówił Grzegorz Szczepanik dyrektor Legnickiego Centrum Kultury, który opowiedział o elitarności fundacji FECO. Stanisław Gajewski gościł w Chojnowie. 4 października odbyły się warsztaty artystyczne pod jego kierunkiem m.in. z rysunku satyrycznego, w których udział wzięli uczniowie chojnowskich szkół podstawowych i gimnazjów. Powstałe prace młodych artystów można podziwiać w Domu Kultury. Nieobecny na wernisażu Stanisław Gajewski zostawił list, w którym podziękował wszystkim uczestnikom warsztatów za zaangażowanie, kreatywność i rozumienie sztuki: "Być plastykiem, można się nauczyć. Co innego być artystą, tego nauczyć się nie można. Trzeba to czuć i rozumieć. Tak jak czuje i rozumie się wolność. Bo sztuka to jest sfera wolności. To ja nauczyłem się czegoś od was. Przede wszystkim pokory i braku rywalizacji, świeżości. Rysujcie i malujcie tak, jak chcecie, jak się wam podoba, jak tego pragniecie, jak podpowiada wam intuicja. Nie przejmujcie się krytyką". Wśród przybyłych gości była uczestniczka warsztatów. Uczennica klasy III Gimnazjum nr 1 w Chojnowie opowiedziała o swoim autoportrecie, który powstał pod okiem Stanisława Gajewskiego: "Czuje się czasem artystką, zwłaszcza gdy tworzę. W moich planach jest szkoła plastyczna i przyszłość związana ze sztuką. Moja rodzina bardzo kibicuje, abym to właśnie taką drogę wybrała. Jestem samoukiem, aktualnie próbuję odnaleźć się w rysunku realistycznym. Najlepiej czuję się malując akwarelami. W swoim dorobku mam już całą walizkę prac" - mówiła Sandra Pajdo. Wernisaż prac wielkich artystów oraz utalentowanych chojnowskich uczniów to połączenie pasji do rysunku, plakatu, autoportretu czy karykatury. Wystawa jest kwintesencją twórczej pasji, którą możemy podziwiać do końca października.

2018-10-06 17:53

Polska fauna i flora w obiektywie Pawła Wróbla

Wernisaż "Natura" w MBP w Chojnowie zgromadził wielu miłośników fotografii i przyrody. Zdjęcia Pawła Wróbla to okazała kolekcja zdjęć roślin i owadów, dostrzeżonych podczas wędkowania, spontanicznych wypraw rowerowych i górskich wędrówek. W piątek 14 września w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Chojnowie odbył się wernisaż fotografii pt. "Natura" Pawła Wróbla. To już trzecia wystawa chojnowianina. Po zdjęciach z ekspedycji rowerowych i ujęć z górskich wypraw przyszedł czas na zaprezentowanie obrazów owadów i roślin polskiej fauny i flory. - Zdjęcia, które widnieją w Galerii Młodych, powstawały przez 9 lat. Przyznam szczerze, łatwo nie było, żeby wybrać najciekawsze. Są to ujęcia robione okazjonalnie. Wszystkie powstały pod wpływem chwili. Mój obiektyw uchwycił momenty, w których przyroda pokazuje swoje piękne oblicze - mówił Paweł Wróbel. Autor miał sporo dylematów przy wyborze tylko 100 zdjęć z 700 powstałych. W efekcie wystawa obejmuje 150 obrazów, które prezentują otaczający nas ekosystem. - Zdjęcia są niesamowite. Jestem nimi oczarowana. Każdy, kto przychodzi do naszej biblioteki jest nimi zachwycony - mówiła Agnieszka Tworzydło koordynator Galerii Młodych. Przybyli goście mogli nie tylko obejrzeć na fotografiach świat roślinny i zwierzęcy, ale także wysłuchać prelekcji Pawła Wróbla o otaczającym nas środowisku przyrodniczym. Wystawę można oglądać do końca października.

2018-09-17 10:31

serwis jest częścią portalu miejskiego www.chojnow.eu przygotowanego przez MEDIART (w CMS) © przy współudziale Urzędu Miejskiego w Chojnowie