Wygląda dobrze
To pole jest wymagane

Galeria Zdjęć

Spotkanie z poezją powstańczą w Chojnowie

1 sierpnia w parku przy Liceum Ogólnokształcącym odbyło się spotkanie upamiętniające twórczość Krzysztofa Kamila Baczyńskiego przygotowane przez uczniów Powiatowego Zespołu Szkół w Chojnowie. Uznawany za jednego z najwybitniejszych twórców pokolenia wojennego – Baczyński, w swoich utworach wyrażał cechy pokolenia Kolumbów. Zaczął tworzyć swoją poezję bardzo wcześnie. Szybko dojrzał. Okrucieństwa wojny sprawiły, że poeta stworzył wielki pamiętnik narodu. W jego utworach odnajdujemy bowiem przesłanie patriotycznego nakazu obrony niepodległości. Odpowiedzialność za Ojczyznę spoczywa na jej obywatelach. Sam poeta zginął w pierwszych dniach wybuchu Powstania Warszawskiego. Miał 23 lata. Montaż słowno – muzyczny pt. „Za kraj. Za honor” zgromadził liczną widownię. Uczniowie recytowali utwory poety – powstańca, a także zaprezentowali się w odsłonie wokalnej. Po części oficjalnej przyszedł czas na spróbowanie tradycyjnej wojskowej grochówki. Zgromadzeni goście wzięli udział także w muzycznej prezentacji utworów: „Pałacyk Michla”, „Marsz Mokotowa”, „Zośka”, które rozbrzmiewały w całym parku. Powstanie Warszawskie to niewątpliwie jedno z najokrutniejszych momentów w naszej historii. Ci, co przeżyli, wspominają, że pomimo dramatu wojny i zniszczenia nigdy w życiu nie doświadczyli takiej solidarności i ofiarności. Wspaniała heroiczna postawa to duma, której nic i nikt nie może odebrać.

2018-08-02 11:27

Upamiętnienie 74 rocznicy Powstania Warszawskiego

1 sierpnia to data szczególna w naszej historii. 74 lata temu w Warszawie wybuchło powstanie. Mieszkańcy stolicy stanęli do walki przeciwko okupantowi niemieckiemu. O godzinie 17:00 rozpoczął się zryw demonstrujący pragnienie wolności. Bronili swojego miasta i Ojczyzny do końca. Dzieci, harcerze, kobiety, mężczyźni, żołnierze… wszyscy w pełni zademonstrowali światu swoją patriotyczną postawę. Powstanie trwało 63 dni. Zakończyło się śmiercią tysiąca ludzi, miasto zostało doszczętnie zniszczone. Każdego roku oddajemy hołd wszystkim bohaterom biorącym udział w Powstaniu Warszawskim. W Chojnowie o godzinie „W” rozbrzmiały syreny. Pod Obeliskiem zebrali się mieszkańcy miasta, by oddać hołd poległym. Burmistrz Jan Serkies w swoim przemówieniu mówił: „Wspominając dziś ofiarę życia powstańców, w imieniu wolności, składamy hołd wszystkim, którzy o nią walczyli. Odważna i waleczna postawa jest naszą narodową dumą. W jubileuszowym roku celebrowania 100. lecia niepodległości, dziękujemy za największe poświęcenia w obronie suwerenności Polski”. Apel Pamięci odczytał komendant Chojnowskiej Drużyny Strzeleckiej Czesław Dul. Kwiaty złożyli przedstawiciele władz miasta i gminy Chojnów. „Jesteśmy, jeśli pamiętasz” – to tegoroczne przesłanie Muzeum Powstania Warszawskiego upamiętniające rocznicę największego zrywu w okupowanej Europie. Heroiczne postawy naszych rodaków wzbudzają podziw i szacunek ludzi na całym świecie. Składając im hołd, dziękujemy za ich ofiarę w imię najpiękniejszych wartości.

2018-08-02 09:26

Trwa modernizacja chojnowskiego dworca

W naszym mieście dokonuje się „Przebudowa dworca kolejowego Chojnów”. 21 listopada 2017 roku warszawska firma SKB S.A. podpisała umowę z PKP S.A. na realizację inwestycji, mającej na celu modernizację budynku. Wymiana instalacji, stolarki okiennej i drzwiowej, renowacja elewacji, roboty dachowe – to tylko namiastka wykonywanych prac. Gruntowana przebudowa obejmie także wnętrze obiektu. Dworzec zostanie dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. W zakres prac budowlanych wchodzi też zagospodarowanie terenu. Ze względu na zabytkowy charakter obiektu, prace prowadzone są w uzgodnieniu z Konserwatorem Zabytków. Wykonanie inwestycji było możliwe dzięki porozumieniu podpisanym przez Samorząd Miasta i PKP S.A. w sprawie wydzierżawienia przez miasto pomieszczeń dworca na cele publiczne. Koszt modernizacji to około 10 mln zł netto. Sfinansowany ze środków PKP S.A. oraz budżetu państwa. Zakończenie inwestycji według dokumentacji przewidziane jest na przełom 2018/2019 roku. Realizacja Programu Inwestycji Dworcowych obejmuje około 200 dworców kolejowych w całym kraju.

2018-08-01 11:43

Nowa kuchnia i stołówka w Szkole Podstawowej nr 4

Trwa remont kuchni i stołówki przy Szkole Podstawowej nr 4 w Chojnowie. Inwestycja zaplanowana została na trzy miesięczne prace budowlane od czerwca do końca sierpnia, w ramach których nastąpi m.in. wyburzenie istniejących ścianek działowych, skucie okładzin ceramicznych na ścianach, skucie posadzek. W nowych pomieszczeniach powstaną nowe ścianki działowe, posadzki pokryte zostaną płytkami ceramicznymi, nastąpi wymiana okna podawczego z blatem granitowym, wykonane zostaną także sufity podwieszane. Modernizacja pomieszczeń przewiduje także remont instalacji wodno – kanalizacyjnej, wentylacji oraz instalacji elektrycznej. Nowe i zmodernizowane pomieszczenia na pewno przyczynią się do komfortu wszystkich, którzy przygotowują i spożywają posiłki w szkole.

2018-07-30 11:05

Mobilna Ambasada Niepodległości z wizytą w naszym mieście

Do Chojnowa przyjechał specjalny bus Caritas Polska. Mobilna Ambasada Niepodległej odwiedza polskie diecezje w ramach akcji związanej z setną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości. Inicjatywa zrodziła się w maju tego roku. „Pojechaliśmy do Rzymu, do papieża Franciszka. Otrzymaliśmy błogosławieństwo, które chcemy przekazywać dalej. Odwiedziliśmy już wiele parafii i chcemy razem z państwem świętować dobroczynność. To jest nasz pomysł na obchody 100. lecia odzyskania przez nasz kraj niepodległości. Chcemy również jednoczyć się z tymi, którzy nie mogą cieszyć się wolnością i cierpią z powodu trwania w ich krajach wojny” – mówiła wolontariuszka Caritas Marta Bednarz. 26 lipca w kościele pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Chojnowie odbyła się msza święta. Modlono się także przy ikonie Matki Bożej Współczującej, którą Syryjczycy podarowali narodowi polskiemu w podziękowaniu za pomoc im udzielaną. Inicjatorem przybycia ambasadorów niepodległej jest ksiądz Artur Trela, który wraz z księdzem Łukaszem Świerniakiem modlili się o pokój w Syrii i na świecie. Syryjczyk Farid Abo Jrab opowiedział o sytuacji w kraju, w którym trwa wojna: „Przyjechałem do Polski z rodziną. Nie jest najlepiej w Syrii. To wielka tragedia. Wiele miast jest zniszczonych, a ludzie nie mają gdzie mieszkać. Mamy jednak nadzieje płynącą z wiary, że wszystko będzie tak jak dawniej”. W Polsce realizowany jest program „Rodzina rodzinie”. W akcji, której pośredniczy Caritas biorą udział wszyscy chętni, deklarujący dowolną kwotę przez pół roku dla poszkodowanych w Syrii. Inicjatywa jest wielką pomocą, którą jak powiedzieli wolontariusze, określa się jako fenomen w skali świata, ponad 10 tyś. syryjskich rodzin otrzymuje comiesięczne wsparcie, umożliwiające im przetrwanie wojny. W piątek przy „dużym” kościele od godz. 12:00 do 16:00 wolontariusze Caritas będą rozmawiać z mieszkańcami Chojnowa o sytuacji w Aleppo. Przygotowane zostały darmowe modlitewniki, płyty muzyki filmowej Roberta Jansona, kwartalniki Caritas oraz informatory. Przygotowana została także wystawa zdjęć obrazujących sytuację w Syrii. Wolontariuszom Caritas szczególnie zależy na prezentacji programu „Rodzina rodzinie”, do której szczególnie zachęcają wszystkich mogących wesprzeć chrześcijan na Bliskim Wschodzie.

2018-07-27 14:00

serwis jest częścią portalu miejskiego www.chojnow.eu przygotowanego przez MEDIART (w CMS) © przy współudziale Urzędu Miejskiego w Chojnowie