Wygląda dobrze
To pole jest wymagane

Galeria Zdjęć

Remont chodników i nawierzchni jezdni na kilku ulicach w Chojnowie

Sukcesywnie przebudowywane są ulice i chodniki w mieście. Na ulicy Małachowskiego, Witosa, Mickiewicza i Bohaterów Getta Warszawskiego widoczne są już efekty inwestycji. Remont chodników polegał na wymianie nawierzchni płyt betonowych na kostkę brukowo - betonową oraz krawężniki betonowe. Remont całej nawierzchni jezdni objął ulice Małachowskiego, Mickiewicza i Witosa. W ubiegłym tygodniu nowy chodnik został oddany do użytku pieszych na ulicy Bolesławieckiej. W chwili obecnej trwają prace na ulicy Mickiewicza.

2018-10-16 14:48

Chojnowski dworzec w fazie intensywnych zmian

Zabytkowy dworzec zmienia się w bardzo szybkim tempie. Prace trwają na zewnątrz, gdzie zagospodarowywany jest teren wokół budynku. Oczyszczona została ceglana elewacja i dolna kamienna część obiektu. Uzupełniono ubytki oraz wymieniono stolarkę okienną. Drzwi wejściowe będą poddane pracom konserwatorskim. Plac przed dworcem także przechodzi gruntowną przebudowę. Wkrótce uatrakcyjnią go miejsca postojowe, nowe granitowe chodniki wraz ze ścieżkami dla niepełnosprawnych, stojaki na rowery, ławki. Pełna modernizacja następuje także wewnątrz budynku. Pomieszczenia dworca zostaną zagospodarowane zgodnie z projektem. Renowacja obejmuje: nową poczekalnie, biuro obsługi klienta, punkt gastronomiczny handlowo – usługowy, pomieszczenia przeznaczone na punkt przedszkolny na I piętrze, na poddaszu pomieszczenia techniczne, klatki schodowe, historyczne elementy wyposażenia gmachu, toalety. Termin zakończenia modernizacji to przełom IV kwartału 2018 r. i I kwartału 2019 r. Inwestycję realizuje warszawska firma SKB S.A, która w ubiegłym roku podpisała umowę z PKP S.A. Wykonanie inwestycji było możliwe dzięki podpisanemu porozumieniu przez Samorząd Miasta i PKP S.A. w sprawie wydzierżawienia przez miasto pomieszczeń dworca na cele publiczne. Koszt modernizacji to około 10 mln zł netto, sfinansowany będzie ze środków PKP S.A. oraz budżetu państwa.

2018-10-16 11:53

„Pokłońmy się Kresom – ojczyźnie naszej kultury” Gala Kresowa „Polsko Moja” w Chojnowie

14 października w Domu Kultury w Chojnowie odbyły się XVII Dolnośląskie Dni Kultury Kresowej im. Zygmunta Jana Rumla. Przybyłych na koncert przywitał Jan Serkies burmistrz Chojnowa i dr Tadeusz Samborski członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego. „Dni Kultury Kresowej mają teraz kilka warstw, motywów przewodnich. Artystyczny jako główny, ale i intelektualny. Motyw religijny, który ma celu wzbudzić szacunek i złożyć hołd dla Kresów i przeszłości. To wielowątkowa inicjatywa i cieszę się, że ta tradycja się ugruntowała, zyskuje coraz więcej sympatyków” – mówił dr Tadeusz Samborski. Koncert poprzedzony został wykładem Tomasza Kuby Kozłowskiego. Autor książek, kolekcjoner i znawca tematyki kresowej wygłosił wykład pt. „Nie tylko 11 listopada – zapomniana historia roku 1918” „Są tysiące postaci, wiele wątków, nurtów, miejsc i wydarzeń związanych z niepodległością. Musimy o tym pamiętać. Jeśli chodzi o rok 1918, to trzeba podkreślić, że 100.lecie odzyskania suwerenności obchodzimy dzięki wielkiemu, narodowemu, społecznemu, powszechnemu wysiłkowi. Wolność nie jest dziełem jednego człowieka” – mówił przedstawiciel Domu Spotkań z Historią z Warszawy. Galę poprowadziła Aurelia Sobczak aktorka związana z warszawską sceną teatralną i filmową. Na scenie wystąpili: Polski narodowy Zespół Pieśni i tańca Lechici, Barbara Twardosz – Droździńska, Stanisław Górka, Krzysztof Machowski, Ida Tamara Zagórska, Ewelina Fogiel, Olga Kamińska, Anna Machowska, Regina Zawadzka. Zabrzmiały m.in.: „Pieśń Rycerska” Stanisława Moniuszki, „Znaszli ten kraj” Adama Mickiewicza, „Kukułeczka” Marii Konopnickiej, „Maki” Stanisława Niewiadomskiego. Finałową i tradycyjną już piosenką były „Hej Sokoły”, którą zaśpiewali wszyscy wykonawcy wraz z publicznością i przedstawicielami władz.

2018-10-15 15:46

Uroczyste otwarcie nowej stołówki i kuchni w SP4

15 października o godz. 11:00 nastąpiło uroczyste otwarcie wyremontowanej stołówki i kuchni w Szkole Podstawowej nr 4 w Chojnowie. Projekt budowlany opracował i nadzorował mgr. Inż. Jerzy Zatylny z zakładu „PROKOBUD”. Prace budowlane przeprowadziła legnicka firma „PRO-BUD”. Inwestycja objęła m.in. wykonanie sufitów podwieszanych, powłok malarskich, posadzek z wykładzin PCV i płytek ceramicznych. Kuchnia została wyposażona w nowoczesny sprzęt: m.in. piec konwekcyjno – parowy oraz gastronomiczny ciąg wydawczy. - Obiekt o bardzo nowoczesnych standardach to zasługa prowadzących remont pomieszczeń. Warto zaznaczyć, że wykonujący inwestycje kreatywnie wspomagali projekt. Proponując lepsze rozwiązania, tym samym przyczynili się do wielu udogodnień, z jakich będzie korzystać obsługa kuchni, ale przede wszystkim uczniowie, którzy będą spożywać posiłki w Szkole Podstawowej nr 4 – mówił Jan Serkies burmistrz Chojnowa. Zmodernizowane pomieszczenie zostało poświęcone przez ks. proboszcza Marka Osmulskiego. Po uroczystym przecięciu wstęgi, pierwsza grupa dzieci udała się na smaczny obiad.

2018-10-15 15:27

"Ojcowie Niepodległości - Drogi do Niepodległej" - wernisaż w Muzeum Regionalnym w Chojnowie

"Musi zostać stworzone niepodległe państwo polskie, obejmujące terytoria zamieszkałe przez ludność niezaprzeczalnie polską i któremu musi zostać zapewniony wolny dostęp do morza; niepodległość polityczna, gospodarcza oraz integralność terytoriów zamieszkałych przez tę ludność będą zagwarantowane przez konwencję międzynarodową". Fragment orędzia T.W. Wilsona, 1918 r. W roku jubileuszowym odzyskania przez nasz kraj wolności odbywa się wiele wydarzeń mających na celu upamiętnienie 100. letniej rocznicy niepodległości. 12 października w Muzeum Regionalnym w Chojnowie odbył się wernisaż pt. "Ojcowie Niepodległości - Drogi do Niepodległej". Wystawę mającą na celu przybliżyć zwiedzającym historię suwerennej Polski przygotowali pracownicy muzeum przy współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej we Wrocławiu, Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku oraz Narodowym Archiwum Cyfrowym. Jerzy Janus dyrektor placówki szczególnie podziękował dwom bohaterkom spotkania: Otylii Foks i Walerii Fudel. Obie Panie przekazały cenne i osobiste pamiątki po swoich mężach dla Muzeum Regionalnego w Chojnowie. Wystawa zamyka się w trzech częściach. Pierwszy etap to historyczne tło prezentujące 123 lata działań zbliżających do osiągnięcia upragnionego celu, jakim była swoboda w samostanowieniu. Kolejny element prezentacji to bezcenny komentarz polityczny. Ekspozycję wieńczą odznaczenia, które otrzymał major Marian Fudel walczący pod Monte Casino i chorąży Mieczysław Foks broniący Warszawy. - O każdy centymetr naszego państwa trzeba było stoczyć walkę. Nie było to łatwe. Polska się odrodziła. Wiele osób było potrzebnych, by kraj mógł znów zaistnieć - mówił Mariusz Garbera - adiunkt Muzeum Regionalnego. Komentarz historyczny został urozmaicony nagraną wypowiedzią Józefa Piłsudskiego "Gawędą o utrwalonym głosie", który został odtworzony przez zabytkowy gramofon. Ekspozycja prezentuje sylwetki sześciu mężów stanu, którzy przyczynili się do odzyskania niepodległości, jednak warto pamiętać o wszystkich bohaterach i bohaterkach wolnej Polski. Wystawę można oglądać do końca listopada.

2018-10-15 09:24

serwis jest częścią portalu miejskiego www.chojnow.eu przygotowanego przez MEDIART (w CMS) © przy współudziale Urzędu Miejskiego w Chojnowie