Wygląda dobrze
To pole jest wymagane

Galeria Zdjęć

Inwestycyjny przegląd

Prezentujemy relację fotograficzną z trzech inwestycji w Chojnowie: 1. „Budowa centrum medycznego dla regionu Chojnowa wraz z zakupem specjalistycznego sprzętu medycznego" ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Całkowity koszt najważniejszej chojnowskiej inwestycji wynosi: 5.227.856,68 zł. Gmina Miejska Chojnów pozyskała dofinansowanie w/w inwestycji w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego na lata 2014 – 2020 w kwocie 4.561.596,83 zł. 2. „Przebudowa dworca kolejowego Chojnów" - inwestycja obejmuje prace na zewnątrz i wewnątrz obiektu. Modernizację realizuje warszawska firma SKB S.A, która w 2017 roku podpisała umowę z PKP S.A. Wykonanie inwestycji było możliwe dzięki porozumieniu Samorządu Miejskiego i PKP S.A. w sprawie wydzierżawienia przez miasto pomieszczeń dworca na cele publiczne. 3. Trwają prace wykończeniowe przy przebudowie mostu na ul. Legnickiej w ciągu drogi wojewódzkiej nr 328. Inwestorem prac jest Dolnośląska Służba Dróg i Kolei we Wrocławiu. Wykonawca – firma Probudowa Drożdzal Adam z Sosnowca - gruntownie modernizuje obiekt. Firma odpowiedzialna jest także za docelową organizację ruchu, po wykonaniu zadania. Po zakończeniu prac most będzie spełniał wszystkie warunki techniczne, odpowiadające inżynierskim obiektom drogowym.

2019-04-01 15:06

Meandry ewolucji człowieka

Czego nie wiemy o naszej ewolucji, co stanowi pewną zagadkę – trudny do interpretacji przebieg ewolucyjnych wydarzeń. Zagadnienie nurtujące od wielu lat współczesnego człowieka starała się omówić dr Wioletta Nowaczewska z Katedry Biologii Człowieka Uniwersytetu Wrocławskiego, która 23 marca zaprosiła mieszkańców Chojnowa na wykład pt. „Meandry ewolucji człowieka”. Temat niełatwy i do objaśnienia i do zrozumienia. Dr Wioletta Nowaczewska od lat zgłębia tę materię. W kręgu jej zainteresowań leżą też: zmienność morfologiczna kopalnych form ludzkich i człowieka współczesnego, problem homologii i rozwoju wybranych struktur czaszki, badanie zależności między wybrany cechami czaszki człowieka współczesnego, zagadnienie definicji i identyfikacji gatunków homininów w kopalnym materiale kostnym oraz czynniki wpływające na morfologię ciała ludzkiego. Jest autorką wielu publikacji naukowych. Częścią swojej bogatej wiedzy dzieliła się na spotkaniu omawiając dotychczasowe naukowe ustalenia. Doktryna dotycząca ewolucji człowieka, na przestrzeni lat modyfikuje się adaptując się do najnowszych odkryć i najnowszej technologii. Neandertalczycy, homo sapiens i denisowianie, to najbardziej rozpoznane gatunki, które współistniały w jednym okresie, później także mieszały się tworząc hybrydy. Dowodzą tego badania genetyczne. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu, rzadko praktykowane, dziś dostarczają przełomowych informacji burząc często dotychczasowe teorie. Wykład dr Nowaczewskiej traktował m.in. o pierwszych i ostatnich odkryciach naukowych oraz o pochodzeniu i migracji hominidów. - Obecnie, zgodnie z najnowszymi odkryciami, możemy stwierdzić, że homo sapiens wyewoluował w Afryce wschodniej od homo heidelbergensis, ten natomiast od, żyjącego na naszej planecie 2 mln lat temu, homo erektusa – wprowadzała w temat dr Nowaczewska. - Najstarsze szczątki naszego gatunku datowane na 195 tysięcy lat, znaleziono w Afryce. Niecodzienna prelekcja wywołała na tyle duże zainteresowanie licznie przybyłych słuchaczy, że wstępnie umówiono kolejne spotkanie. Pochodzenie człowieka i nasza, czyli gatunku homo sapiens, wyjątkowość, od wieków nurtowała filozofów, a od chwili narodzin współczesnej nauki, także naukowców. Wiele już wiemy, równie wiele odkryć przed nami. W dobie zaawansowanej technologii gros dotychczasowych ustaleń zapewne ulegnie weryfikacji. Czy współczesny człowiek jest w stanie dogłębnie poznać meandry ewolucji człowieka? Pytanie z gatunku retorycznych…

2019-03-28 14:39

Ministranckie mistrzostwa w Chojnowie

Cztery drużyny piłkarskie z rejonu bolesławiecko – zgorzeleckiego wzięły udział w eliminacjach o mistrzostwo diecezji ministrantów i lektorów, które odbyły się 23 marca w Chojnowie. Regionalny turniej piłki halowej ministrantów i lektorów miał miejsce w hali sportowej przy ul. Matejki. Był to turniej kwalifikacyjny do kolejnego etapu. Drużyny o tytuł mistrza diecezji powalczą 6 kwietnia w Bolesławcu. Zwycięzców czeka ogólnopolski finał, który odbędzie się 1-2 maja w Skierniewicach i Sochaczewie. W Chojnowie o nagrody walczyła liturgiczna służba ołtarza z Tomisławia, Bolesławca i Nowogrodźca. Okazałe puchary ufundowali starosta legnicki Adam Babuśka, burmistrz Chojnowa Jan Serkies i wójt gminy Chojnów Andrzej Pyrz. Organizatorem wydarzenia był ksiądz Łukasz Świerniak z parafii św. Apostołów Piotra i Pawła w Chojnowie przy współudziale ks. Dawida Kosteckiego diecezjalnego duszpasterza Liturgicznej Służby Ołtarza. Drużynom sędziował Mirosław Zieleń. I miejsce w kategorii „Ministranci Młodsi” zdobyła drużyna z parafii pw. Świętych Piotra i Pawła w Nowogrodźcu, I miejsce w kategorii „Ministranci Starsi” osiągnął team z parafii pw. Stygmatów św. Franciszka z Asyżu w Tomisławiu, I miejsce w kategorii „Lektorzy” uzyskał zespół z parafii pw. Świętych Piotra i Pawła w Nowogrodźcu. Gratulacje!

2019-03-28 13:33

Synowie, ojcowie i dziadkowie w intencjach rodzin

23 marca odbyła się „V Droga Krzyżowa dla Mężczyzn” z Chojnowa do Domu Chleba w Osłej. Blisko 100 uczestników 15 - kilometrowy trud ofiarowało w intencjach rodzin. Organizatorem wydarzenia była parafia Niepokalanego Poczęcia NMP w Chojnowie. - Będziemy ten czas przeżywać wraz ze św. Józefem, który jest patronem rodzin – mówił ks. proboszcz Mirosław Makowski. Mężczyźni pod przewodnictwem ks. proboszcza i diakona Tomasza wyruszyli około godziny 11 z Chojnowa. Przeszli przez następujące miejscowości: Jerzmanowice, Witków, Groble, Stary Łom, Osła. W wydarzeniu uczestniczyli mężczyźni nie tylko z okolic Chojnowa, ale także z dalszych miejscowości. Udział wzięły także dzieci: - Po raz pierwszy szedłem z dziadkiem, tatą i bratem w drodze krzyżowej. Nie czuję wielkiego zmęczenia, zapamiętałem wszystkie 14 stacji, na których wszyscy się modlili – mówił 12 letni Krystian. Po przybyciu do Domu Chleba w Osłej pielgrzymi zostali zaproszeni na poczęstunek. Wielkopostne wydarzenie zakończyło się mszą świętą koncelebrowaną przez ks. Marka Skibę i ks. Mirosława Makowskiego. Symboliczne odtworzenie drogi Jezusa Chrystusa w okresie Wielkiego Postu pogłębia przeżywanie czasu pokuty, przygotowując do najważniejszych dla chrześcijan świąt Wielkiej Nocy.

2019-03-28 10:41

Przedszkolaki żegnają zimę!

Mimo, że pierwszego dnia wiosny słoneczka nad Chojnowem brak, kolorytu temu dniu nadały przedszkolaki z Miejskiego Przedszkola nr 1, które tuż przed południem wyszły z kolorowymi balonami i Marzanną na miejskie skwery w poszukiwaniu Pani Wiosny I znalazły – na trawnikach, drzewach, krzewach, przydomowych ogródkach. Upewniwszy się zatem, że Wiosna już przyszła do naszego miasta, bez żalu rozstały się z Panią Marzanną, symbolicznie żegnając Zimę. My też robimy jej pa, pa!

2019-03-21 15:23

serwis jest częścią portalu miejskiego www.chojnow.eu przygotowanego przez MEDIART (w CMS) © przy współudziale Urzędu Miejskiego w Chojnowie