Wygląda dobrze
To pole jest wymagane

Galeria Zdjęć

Inspirujące historie z Agnieszką Gil

14 maja w ramach XVI Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek odbyło się spotkanie z Agnieszką Gil. Warsztaty literackie z autorką książek dla dzieci, młodzieży, dorosłych dotyczyły „inspiracji”. Uczestnicy Młodzieżowego Dyskusyjnego Klubu Książki w Chojnowie opowiedzieli o swoich ulubionych kategoriach czytelniczych. Pisarka przeprowadziła z młodzieżą interesujące zajęcia, których głównym motywem było słowo „inspiracja”. Uczniowie SP3 i SP4 z zaangażowaniem i dużą kreatywnością bawili się wymyślaniu historii, w której znalazły się sceny obyczajowe, historyczne i fantasty. Twórcze zajęcia zdecydowanie wpłynęły na poszerzenie wielu interesujących tez i sugestii dotyczących pisania książek.

2019-05-14 12:57

Czysta Ziemia – Happening Przedszkolaków

„Okaż kulturę i chroń naturę”, „czyste środowisko - najlepsze uzdrowisko” czy „każdy z nas niech dba o las” to tylko niektóre hasła, które dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 3 w Chojnowie wypowiadały na Placu Zamkowym. Przedszkolaki wraz z nauczycielkami przeszli ulicami miasta, by pokazać jak ważna jest Ziemia i otaczające nas środowisko. Pod Urzędem Miejskim maluchy przywitały się z burmistrzem Janem Serkiesem, który podziękował wszystkim za wspaniałe inicjatywy i zaangażowanie na rzecz Czystej Ziemi! Dzieci chętnie przybijały włodarzowi miasta symboliczne „piątki”. Po piosence i wierszyku happening przeniósł się na ulice miasta.

2019-05-14 11:59

Dziedzictwo lokalnego bogactwa – etnograficzny Śląsk w Muzeum Regionalnym

Bez wątpienia dawna kraina historyczna Śląsk to skarbnica etnograficznych drogocenności… Chojnowskie przedwojenne muzeum wypełnione było bogatymi eksponatami, które niestety „rozeszły się po świecie”. Wystawa zainaugurowana 10 maja „Śląsk etnograficznie” to kolekcja 110 zabytków przybliżających kulturę ludową z terenów dzisiejszego Dolnego i Górnego Śląska. Różnorodną kolekcję historycznych dzieł sztuki przygotował adiunkt Muzeum Regionalnego w Chojnowie Mariusz Garbera: - Śmiem twierdzić na podstawie przeglądania katalogów opublikowanych przez muzeum we Wrocławiu, że pewnie tylko swoimi eksponatami przedwojennymi, które muzeum zgromadziło, spokojnie wypełnilibyśmy dwie sale! - stwierdził historyk. Ekspozycja prezentuje ludowe czepce, obrazy malowane na szkle, naczynia ceramiczne, meble, stroje czy formy do masła i marcepanów. Pokazuje tym samym dziejowy fragment życia mieszkańców Śląska. Goście przybyli na wernisaż mogli wysłuchać interesujących opowiadań dotyczących pięknych chojnowskich czepców, historii świętych prezentowanych na wymagających obrazach na szkle, czyli witrochromii, a także o umeblowaniu, które dziś wymaga wielkiej konserwatorskiej pracy na rzecz endemitów przeszłości. Szczególne podziękowania złożone zostały na ręce p. Juliana Pamuły, który odnowił i zakonserwował muzealne meble, oraz p. Róży Rzepakowskiej przybyłej na spotkanie w pięknie prezentującym się śląskim stroju. Pracownicy chojnowskiego zamku zachęcają do przynoszenia rzeczy, które wydają nam się bezwartościowe właśnie do muzeum, ponieważ mogą one wzbogacić i też odbudować historycznie naszą lokalną ojczyznę. Wystawa powstała przy współpracy z Muzeum Etnograficznym we Wrocławiu, Muzeum Karkonoskim w Jeleniej Górze i Muzeum Ceramiki w Bolesławcu. "Śląsk etnograficznie" można oglądać i podziwiać do lipca.

2019-05-11 08:54

„Człowiek i maszyna” – literacki trening uczniów SP3 i SP4

W ramach XVI Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek 9 maja w MBP w Chojnowie odbyło się spotkanie z Joanną Wachowiak. Warsztaty literackie przygotowane zostały dla uczniów SP 3 i SP4. Klasy IV i V mogły wysłuchać interesujących opowieści wykładowczyni uniwersyteckiej, która zadebiutowała w 2013 roku tytułem „Opowiastki dla małych uszu”. Doktor nauk humanistycznych Joanna Wachowiak opowiedziała o dwóch książkach, które napisała z myślą o dzieciach, w wieku 10 – 12 lat. - Chciałabym, żebyśmy mówili m.in. o nowoczesnych technologiach, trochę o przeszłości, trochę o dzisiejszych czasach, ale także o przyszłości. Postaramy się troszkę wybiec myślami w przód. Będzie o robotach, maszynach. Mam nadzieję, że wspólnie nakreślimy, jak może wyglądać przyszłość! – mówiła autorka warsztatów. Joanna Wachowiak opowiedziała o swoich książkach - najnowszej pt. „Awaria” i „Ala baba i dwóch rozbójników”. Pisarka przeczytała dzieciom fragmenty swoich książek i opowiedziała o bohaterach, ich historiach i przygodach. Edukacyjny trening literacki zachęcił też uczniów do wykonywania zadań i wytężenia swojej wyobraźni, która jest niezwykle cenna w życiu. Warsztaty pt. „Człowiek i maszyna” były spójną nauką i zabawą jednocześnie z refleksją na przyszłość dla uczestników spotkania.

2019-05-09 13:11

Dzień Bibliotekarza z balladami Cohena

XVI Ogólnopolski Tydzień Bibliotek rozpoczął się 8 maja koncertem „Ballad Leonarda Cohena” w wykonaniu Kuby Michalskiego. Zanim jednak zgromadzeni goście zasłuchali się w poezji śpiewanej Burmistrz Miasta Chojnowa Jan Serkies podziękował wszystkim bibliotekarzom za ich pracę i zaangażowanie ubogacające życie miasta i mieszkańców: - Z wielką satysfakcją chcę pogratulować Bibliotece Miejskiej w Chojnowie, z racji święta bibliotekarza i bibliotek. Jak państwo wiecie, nasza biblioteka jest wyjątkowa. Jest to biblioteka, która jest znana w środowisku. Pracownicy nie ograniczają się tylko do działań związanych z wypożyczaniem książek, ale organizują także wiele wspaniałych imprez dla mieszkańców naszego miasta. Począwszy od koncertów, a skończywszy na prelekcjach, wykładach. Są to panie bardzo pracowite! – mówił włodarz miasta. Gratulacje i podziękowania skierowane były do wszystkich obecnych i byłych pracowników bibliotek publicznych i szkolnych, którzy przybyli na spotkanie. Koncert Kuby Michalskiego rozpoczął się także od życzeń: - Dla wszystkich pracowników bibliotek wszystkiego dobrego! Warto pamiętać, że są to niezwykle ważne instytucje. Gdyby nie moja biblioteka, nie przeczytałbym mnóstwa ciekawych książek! – stwierdził wokalista. Muzyk akompaniując na gitarze klasycznej, zaśpiewał utwory Leonarda Cohena w polskich tłumaczeniach: - Leonard Cohen wniósł do naszych niepoetycznych czasów mnóstwo poezji i piękna. Dzisiaj chciałbym państwu zaśpiewać kilka ballad w naszym języku. Zaśpiewam też inne utwory, ale głównym bohaterem będzie mistrz ballady Cohen – mówił Kuba Michalski. Zabrzmiały słynne „Hallelujah”, „Dance me to The End of Love” czy „Suzanne”. Koncert dopełniły muzyczne interpretacje wierszy Adama Asnyka i Juliana Tuwima. Zainaugurowany Tydzień Bibliotek 2019 pod hasłem „#biblioteka” w naszym mieście będzie mieć jeszcze kilka odsłon. Wydarzenia skierowane są bowiem do wszystkich grup wiekowych - od projektów dla maluchów, warsztatów dla dzieci, po inicjatywy dla zainteresowanych działalnością mieszkańców. Program zwieńczy finisaż wystawy lokalnej Drukarni UNIFOT Gizeli i Andrzeja Bobików. Zapraszamy!

2019-05-09 12:25

serwis jest częścią portalu miejskiego www.chojnow.eu przygotowanego przez MEDIART (w CMS) © przy współudziale Urzędu Miejskiego w Chojnowie