Wygląda dobrze
To pole jest wymagane

Galeria Zdjęć

Zmarł Dieter Schroeder - Honorowy Obywatel Miasta Chojnowa

Dietera Schroedera zna wielu mieszkańców Chojnowa z widzenia. Od 1989 roku na przełomie maja i czerwca wraz z grupą byłych mieszkańców Chojnowa i okolic przyjeżdżał co roku do naszego miasta. Były to dla tych ludzi podróże sentymentalne do miasta dzieciństwa. Z Chojnowa pochodziła żona Dietera Gisela. Przez te lata polubił on nasze miasto i czuł się tu bardzo dobrze. Podczas pobytów w Chojnowie można go było spotkać z aparatem fotograficznym i nieodłączną kamerą, jak przemierzał ulice i place naszego miasta i uwieczniał zachodzące w nim zmiany. Potem prezentował te filmy na spotkaniach byłym mieszkańcom Chojnowa. Często były one dla nich zachętą do odwiedzenia naszego miasta i dowodem na to, że Chojnów się zmienia i pięknieje. O historii Chojnowa, jego rozwoju, zmianach, jakie zaszły w mieście, wiedział nieraz więcej niż nie jeden z obecnych mieszkańców naszego miasta. Dietera zna również chojnowska młodzież. Podczas wizyt w Chojnowie wraz ze swoją grupą odwiedzał nasze Liceum Ogólnokształcące i Szkołę Podstawową nr 4. W liceum byli Chojnowianie zawsze mogli obejrzeć przygotowaną przez licealistów inscenizację w języku niemieckim, a w "podstawówce" posłuchać piosenek. Goście wspierali obie szkoły finansowo (np. w liceum zakup materiałów i czasopism do nauki języka niemieckiego). Przez kilka lat państwo Schroeder zapraszali na wakacje chojnowskie licealistki i organizowali dla nich atrakcyjny, urozmaicony licznymi wycieczkami, pobyt w Egelsbach i kontakt z żywym językiem niemieckim. Dieter uczestniczył w wielu ważnych dla naszego miasta momentach. Nie mogło go też zabraknąć w dniu, w którym Polska wstępowała do Unii Europejskiej. Na tę uroczystość przybył z żoną i grupą przyjaciół - również byłych mieszkańców Chojnowa. W 2004 roku Rada Miasta Chojnowa nadała mu tytuł Honorowego Obywatela Miasta Chojnowa. Od tego czasu na jego domu powiewały flagi Chojnowa i Polski. Był godnym ambasadorem i rzecznikiem naszego miasta. Dieter Schroeder przyczynił się też do podpisania partnerstwa miast między Chojnowem i Egelsbach. To na jego prywatne zaproszenie delegacja z Chojnowa pojechała do Egelsbach i spotkała się z ówczesnym burmistrzem Rudim Moritzem. On też namawiał radnych Egelsbach z różnych frakcji parlamentarnych do zagłosowania za tym partnerstwem. Podczas wyjazdów naszych mieszkańców do Egelsbach zawsze gościł nas w swoim domu i zawsze chętnie przyjeżdżał z wizytą do Chojnowa. Dieter Schroeder zmarł 11 września br. Odszedł wielki przyjaciel Chojnowa. Cześć jego pamięci!

2019-09-18 12:45

Przegląd inwestycyjny Chojnowa

Przez okres wakacji prowadzono prace przy remoncie terenów przyszkolnych i budynku po Gimnazjum nr 1, gdzie obecnie ma siedzibę Szkoła Podstawowa nr 3. Wymieniono całą sieć kanalizacji ogólnospławnej, zadbano o nową nawierzchnię szkolnego podwórka, odnowiono ogrodzenie. Wnętrza szkoły zostały odmalowane, a klasy wyposażono w nowoczesne sprzęty, meble, pomoce dydaktyczne. Pod koniec lipca zakończono prace nad lewą stroną chodnika na ul. Wyspiańskiego (prawa strona wyremontowana została w ubiegłym roku). Na długości ponad 300 metrów wymieniono krawężniki, nawierzchnię pokryto szarą kostką betonową. Remont przeprowadziła chojnowska firma GRANIT – BRUK. Zakończono przebudowę ulicy Matejki. W ramach zadania wykonano kompleksową przebudowę blisko 200. metrowego odcinka drogi od ulicy Reja do wybudowanej w 2018 kładki nad Skorą. Zadanie realizowała legnicka firma OL – GARDEN. Kolejnych 16 barier drogowych pojawiło się w newralgicznych miejscach miasta uniemożliwiając pieszym przekraczanie jezdni w niedozwolonych miejscach. Zostały zamontowane przy skrzyżowaniu ul. Reja i ul. Wolności, ul. Reja i ul. Szpitalnej, a także na krzyżówce ulic Dąbrowskiego-Małachowskiego-Niemcewicza. Ponadto przy ul. Ściegiennego zamontowano na chodniku słupki drogowe, co ograniczy możliwość parkowania na chodnikach i zwiększy bezpieczeństwo pieszych.

2019-09-18 12:31

Wernisaż Szkło - Kiczura

Wernisaż Szkło - Kiczura

2019-09-16 10:43

W sercu miasta rozegrała się akcja „Katarynki”

12 września na chojnowskim Rynku, przy specjalnie przygotowanej inscenizacji, odbyło się finałowe Narodowe Czytanie 2019 – Nowele polskie. „Katarynkę” Bolesława Prusa zaprezentowali mieszkańcy miasta i gminy. Wydarzenie propagujące znajomość literatury narodowej przez chwilę przeniosło chojnowian w epokę XIX wieku, w której to toczy się akcja jednej z tegorocznych „Noweli polskich”. „Katarynka” napisana została w 1880 roku. Lektura ma zaledwie kilku bohaterów. Samotny prawnik pan Tomasz mieszkający w Warszawie nienawidzi dźwięku katarynek. Wszystko zmienia się, gdy mężczyzna dostrzega, że dźwięk wydawany przez ów instrument muzyczny uszczęśliwia dziewczynkę, która jest niewidoma. Swoje refleksje „Literatura jako zadra” dotyczące lektur przedstawił Stanisław Horodecki. Spotkanie urozmaiciły występy uczestników Pracowni Wokalnej Agnieszki Justyny Szumiło „Pejzaże polskie głosem i muzyką malowane”. O oprawę muzyczną spotkania zadbali Mateusz Bojda grający na saksofonie i Piotr Gościniak grający na akordeonie. 📖📚📖Udział w „Narodowym Czytaniu” wzięli: Katarzyna Burzmińska, Lucyna Setla-Bar, Mariusz Garbera, Krystyna Czapska, Elżbieta Świerczek, Hanna Kądziołka, Michał Piróg, Natalia Zachary, Paulina Fudala, Klaudia Korniłowicz, Barbara Karasek, Adam Swatek, Małgorzata Cieśla. Wszyscy biorący udział otrzymali upominki książkowe, które wręczył Burmistrz Miasta Chojnowa Jan Serkies. Organizatorzy: MBP w Chojnowie, MOKSIR Chojnów. Partnerzy: SP3, SP4, PZS w Chojnowie.

2019-09-13 11:21

Awans wojskowy Porucznika Czesława Bielawskiego

Awans wojskowy Porucznika Czesława Bielawskiego 12 września Porucznik Czesław Bielawski oficjalnie przyjął awans wojskowy. Żołnierz Armii Krajowej został mianowany na stopień porucznika decyzją Ministra Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka. Akt mianowania wręczył Wojskowy Komendant Uzupełnień w Głogowie ppłk Jerzy PIĘTA. Gratulacje panu porucznikowi złożyli burmistrz Jan Serkies i sekretarz Brygida Mytkowska. - W imieniu władz samorządowych, mieszkańców Chojnowa i swoim własnym serdecznie gratuluję awansu i dziękuję za codzienną pracę na rzecz miasta. Awans na porucznika to dowód na wysoką ocenę dokonań, ale przede wszystkim dziękujemy za szacunek, oddanie i umiłowanie Ojczyzny - mówił burmistrz. Pan Czesław Bielawski pochodzi z Kresów Południowo – Wschodnich. Urodził się 23 czerwca 1927 roku w Monasterzyskach. W miejscowości tej było duże zgrupowanie żołnierzy Armii Krajowej wraz z dowództwem. Pan Czesław rozpoczął swą edukację w roku 1934. Zakończył ją w roku 1942, podczas okupacji niemieckiej. Otrzymał świadectwo 7 – klasowej polskiej publicznej szkoły powszechnej pisanej w górnej pozycji po niemiecku, a w dolnej po polsku. W 1953 roku w Chojnowie zawarł związek małżeński z panią Danielą Równanek, z którą przeżył ponad 65 lat. Państwo Bielawscy otrzymali Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie i obchodzili uroczyście swoje Złote Gody. W 60. Rocznicę ślubu biskup legnicki złożył małżonkom gratulacje i podziękowania. 65. lecie odbyło się w gronie rodziny. Dochowali się trzech córek, dwóch wnuczek, trzech wnuków, jednej prawnuczki, która jest uczennicą 1 klasy Szkoły Podstawowej nr 4 w Chojnowie, w drodze jest kolejne potomek. Serdecznie gratulujemy Panu Porucznikowi Czesławowi Bielawskiemu i życzymy dużo zdrowia i wszelkiej pomyślności.

2019-09-12 15:15

serwis jest częścią portalu miejskiego www.chojnow.eu przygotowanego przez MEDIART (w CMS) © przy współudziale Urzędu Miejskiego w Chojnowie