Wygląda dobrze
To pole jest wymagane

Galeria Zdjęć

W strefie ognia – andyjski kraj pod lupą archeologów

Tajemnicza i egzotyczna Ameryka Południowa fascynuje i zadziwia badaczy. Naukowcy stale weryfikują zebrane materiały, dostarczają nowych pytań i prekursorskich odpowiedzi. Wszystko za sprawą nieustannych analiz i kwerend, które dokonują się m.in. na Uniwersytecie Wrocławskim. Archeolodzy wraz z kierownikiem Pracowni Archeologii Pozaeuropejskiej profesorem Józefem Szykulskim prowadzą badania w różnych miejscach na kuli ziemskiej. Pod ich okiem odkrywana jest przeszłość m.in. w Peru, Mongolii, Kolumbii czy Ekwadorze. Warto podkreślić, że eksploratorzy historii działają w najbardziej niedostępnych obszarach Ameryki Południowej. Wykład „Przez Atakamę i Andyjskie doliny” wygłosił 28 września prof. Józef Szykulski zaproszony do Muzeum Regionalnego w Chojnowie, w „celu przesunięcia optyki poznania świata szerzej i barwniej” – jak stwierdził dyrektor Mariusz Garbera. Przekrojowa prelekcja zabrała słuchaczy do nieznanego Peru. - Obszar Andów jest to tzw. obszar strefy ognia. Jesteśmy w jednym z najbardziej sejsmicznych i wulkanicznych miejscach na kuli ziemskiej. Pierścień ognia zaczyna się od Japonii, przez Hawaje, obszar Ameryki Środkowej i przez cały obszar andyjski. Andy są górami wulkanicznymi i najwyższe szczyty określamy mianem nevados, czyli śnieżniki są wulkanami – opowiadał prof. Szykulski. Pustynia Atakama charakteryzuje się dwoma podstawowymi cechami, jest jedyną pustynią w Ameryce Południowej i uznawana jest za jedną z najsuchszych na Ziemi. To właśnie na tych kamienisto – piaszczystych terenach ekspedycja archeologiczna z Uniwersytetu Wrocławskiego prowadzi cykliczne badania. Wyprawy specjalistów powiększają dorobek dziejowych odkryć, ale i weryfikują historię i postrzeganie przeszłości. Profesor Józef Szykulski w malowniczy i obrazowy sposób opowiedział o tych interesujących terenach. Poruszone zostały tematy archeologiczne, ale także przyrodnicze i kulinarne. I tak słuchacze mogli poznać Peru z wielu stron, a oto kilka ciekawostek: - Amazonka jest pełna piranii, dlatego lepiej nie ryzykować kąpieli, bo nie gardzą mięsem w żadnej postaci… - Jadowite jaszczurki nie boją się nikogo! Dlatego, gdy szykuje się do ataku, lepiej brać nogi zapas… - Lwy Morskie są bardzo zazdrosne o swoje wszystkie „żony”, więc nie warto zaczepiać tych jakże miłych uchatek… - Kaktusy mają w swoim wnętrzu wyjątkowo halucynogenną woń, dlatego lepiej nie upajać się nią zbytnio, bo „lot nad Andami” może okazać się wyjątkowo bolesny… - W Boże Narodzenie na talerzu raczej nie posmakujemy karpia czy pierogów. Na talerzach bowiem pojawiają się „uśmiechnięte” chomiki… - Miłośnicy zwierząt śmiało mogą tulić się do alpaki, która zachowuje się niczym mały kotek lubiący się przytulać i łasić, odradzamy natomiast takich uczuciowych zrywów w stosunku do lam, mogą (nie)chcący opluć… Archeologiczny rekonesans zachęcił nie jednego słuchacza do podróży w andyjskie krainy…

2019-09-30 12:06

„Zasady znamy, bezpiecznie działamy”

27 września strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Rokitkach odwiedzili dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 1 w Chojnowie w ramach projektu „Zasady znamy, bezpiecznie działamy” grupy nieformalnej w ramach programu „Działaj Lokalnie”. Strażacy opowiedzieli maluchom o trudnej pracy, jaką jest wykonywanie zawodu strażaka. Dzieci chętnie i śmiało zadawały pytania i równie sprytnie na nie odpowiadały. Prawdziwą atrakcją była zabawa w strażaków! Profesjonalny sprzęt zainteresował przedszkolaków, na tyle, że większa połowa zdeklarowała się zostać strażakiem jak dorośnie!

2019-09-27 15:11

Sportowe emocje w PZS

Dziś o godzinie 9:00 rozpoczęła się VI Olimpiada Lekkoatletyczna w Powiatowym Zespole Szkół w Chojnowie. Dziś w sportowych rywalizacjach biorą udział uczniowie szkół podstawowych. Konkurencje z jakimi mierzą się zawodnicy to: bieg na 100 m chłopców i dziewcząt, skok w dal z rozbiegu chłopców i dziewcząt, bieg 200 m dziewcząt i 400 m chłopców oraz rzut piłką lekarską 3 kg. Wszystkim młodym sportowcom życzymy powodzenia!

2019-09-24 12:21

„Słoneczko” pożegnało lato

Żłobek Miejski „Słoneczko” po raz drugi pożegnał lato w Chojnowie. 20 września na placu obok placówki odbył się festyn oficjalnie kończący najgorętszą porę roku. Atrakcji nie brakowało. Każdy znalazł coś dla siebie. Zachwyciły występy dzieci. Zespół Brooklyn zaprezentował w kilku kategoriach wiekowych taniec disco. Artystycznie uraczyły również dzieci ze świetlicy SP4 uświetniając wydarzenie przygotowanymi na tę okazję piosenkami. Na imprezę przybyli także strażacy z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej nr 3 w Chojnowie. Niebywałą atrakcją była przejażdżka podnośnikiem w górę i oglądanie samochodów pożarniczych z bliska. Nie zabrakło bajkowych inscenizacji, o które zatroszczyły się panie z MBP w Chojnowie. Bawiono się w „Lokomotywę” i „Rzepkę”. Rodzice i dzieci doskonale wpasowali się w role słynnych postaci z utworów Juliana Tuwima. Jak festyn to muszą być konkursy i loterie. Wspólne zabawy integrowały, uczyły i przede wszystkim wprawiały w radosny nastrój. Na spotkanie przybyli także przedstawiciele klubu sportowego Zagłębia Lubin ze słynnym Krecikiem, który zainspirowany tańcem Brooklynu postanowił wstąpić do zespołu. Smakosze nie mogli narzekać. Na stosikach królowały smakołyki od zdrowej żywności po pyszne ciasta i tradycyjne polskie jadło. Było tanecznie, śpiewnie, sportowo, smacznie i odlotowo…!

2019-09-23 10:29

„Zamki i pałace” Jadwigi Stopy

Po raz drugi chojnowianka Jadwiga Stopa zaprezentowała swoje prace w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Chojnowie. Po „Skrzydlatych i kudłatych” przyszedł czas na „Zamki i pałace”. Wernisaż malarki odbył się 19 września o godz. 18:00 w Galerii Młodych. Ekspozycja zawiera głównie widoki zamków i pałaców na Dolnym Śląsku, ale znajdują się także wyjątki powiązane z tematyką twierdz, fortyfikacji i grodów. - Jestem zaszczycona tak licznym przybyciem na mój wernisaż. Miałam w życiu szczęście spotkać na swej drodze wspaniałych ludzi. Te osoby dodają mi skrzydeł. Dlaczego „Zamki i pałace”? Ponieważ jest to historia naszych pokoleń, to co kiedyś było, co łączy nas z przeszłością i naszym dziedzictwem kulturowym bardzo mnie inspiruje i ciekawi. – mówiła Jadwiga Stopa. Obrazy zaprezentowane w „Galerii Młodych” ukazują jeszcze istniejące piękne budowle lub ich ruiny, którym autorka nadała nowe życie i wplotła mnóstwo kolorystycznego ciepła w swoje wizje. Znalazły się także wyjątki jak słynny Malbork. Impulsem były początkowo pałace, później kolekcja powiększyła się o kolejne widoki. Ekspozycja zawiera malarskie interpretacje mi.in.: pałacu w Budziwojowie, Rokitkach, Niedźwiedzicach, chojnowskiego zamku Piastów legnicko – brzeskich. Wśród barwnych dworskich pejzaży znalazły się także konterfekty o tematyce legendarnej i baśniowej. - W mojej głowie są kolejne projekty. Na pewno będę kontynuować temat zamków i pałaców. Może rozszerzę swoją kolekcję o obrazy prezentujące piękne miejsca na świecie – mówiła autorka wystawy. Malarka podziękowała wszystkim tym, którzy wspomogli ją w projekcie artystycznym. Wernisaż zwieńczył poczęstunek w miłym gronie przyjaciół.

2019-09-20 10:31

serwis jest częścią portalu miejskiego www.chojnow.eu przygotowanego przez MEDIART (w CMS) © przy współudziale Urzędu Miejskiego w Chojnowie