Wygląda dobrze
To pole jest wymagane

Galeria Zdjęć

„Malujemy samodzielnie i z pomocą”

27 stycznia w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Chojnowie odbył się wernisaż pt. „Malujemy samodzielnie i z pomocą”. Po raz dziewiąty zaprezentowane zostały prace plastyczne podopiecznych Środowiskowego Domu Samopomocy nr 1 w Chojnowie, Środowiskowego Domu Samopomocy nr 2 w Chojnowie, Warsztatu Terapii Zajęciowej w Chojnowie oraz Zespołu Szkół Specjalnych w Legnicy. Zgromadzonych przywitała p. Agnieszka Tworzydło koordynator Galerii Młodych MBP: - Nasze wystawy rozpoczęły się w 2011 roku. Zaczynaliśmy od 15 osób, prezentując swoje prace. Inicjatorką ówczesnych prezentacji była pani Agnieszka Marczok – Mendosik, która dziś jest również z nami. W tym roku 46 osób wystawiło swoje prace. Wszystkim serdecznie dziękuję za te wyjątkowe prace. – mówiła p. Tworzydło. Opiekunowie placówek opowiedzieli o przebiegu wykonywania prac, które zainicjowane są właśnie dzięki zajęciom poświęcanym na rozwój kreatywności. Różnorodność technik oparta jest na cierpliwości i sumienności wszystkich wykonawców oraz na ich własnych propozycjach twórczych. Nowe pomysły w tym roku to m.in. tzw. „łapacze snów”, „zwierzątka z siana”. Warto podkreślić, że autorzy prac z roku na rok rozwijają swoje umiejętności i szkolą się na zajęciach poświęconych jednocześnie nauce i sztuce. Słodkie upominki wszystkim wykonawcom wręczyli dyrektor MBP Barbara Landzberg i radny Rady Miejskiej Chojnowa Mariusz Kowaczyk. W przyszłym roku odbędzie się 10. jubileuszowe spotkanie, na które już przygotowują się podopieczni wszystkich zaprzyjaźnionych z biblioteką placówek. Wystawa trwać będzie przez cały luty.

2020-01-27 12:07

Z miłości do Babci i Dziadka

Dzień Babci i Dziadka to święto wzbudzające ogrom miłości, jaka wiąże dzieci z dziadkami. Jest także uhonorowaniem trudu pracy, jaki dziadkowie wkładają, aby pomóc w wychowaniu wnuków. 23 stycznia dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 3 wraz z nauczycielkami przygotowały artystyczne występy dedykowane babuniom i dziadziusiom. Piękne inscenizacje odbyły się na wielkiej scenie w Domu Kultury. Maluchy śpiewały, tańczyły, recytowały i składały życzenia swoim kochanym dziadkom. Każda grupa przygotowała oryginalny i niepowtarzalny program. Babcie były szczęśliwe, dziadkowie byli bardzo dumni, a dzieci tryskały radością. Święto Babci i Dziadka jest wyjątkowo piękną tradycją, która pielęgnuje najważniejsze wartości jak: miłość, szacunek i szczęście w relacji dziadkowie – wnuki.

2020-01-23 15:31

102 lata Pani Władysławy Osesik!

102 lata Pani Władysławy Osesik! Pani Władysława Osesik jest najstarszą mieszkanką Chojnowa i 17 stycznia obchodziła swoje 102 urodziny! Imponujący jubileusz był okazją do złożenia życzeń i rozmowy z nestorką. Urodzinowe spotkanie rozpoczęło się od toastu. Pani Władysława w towarzystwie synów wspominała czasy młodości i wzruszające momenty związane z macierzyństwem: - Najpiękniejszym darem dla kobiety jest posiadanie dzieci. Ja moich synów bardzo kocham. Uważam, że to najlepsze co mnie w życiu spotkało – mówiła z przejęciem jubilatka. Tematów do rozmów nie brakowało. Nestorka poruszała kwestie filozoficzne oraz historyczne. Pani Władysława stale czyta książki i pisze wiersze. Chętnie recytuje i układa spontanicznie fraszki. Spotkaniu przyświecały też refleksje dotyczące przeszłości: - Żałuję w swoim życiu jednego, że nie śpiewałam! Mogłam rozwinąć swój talent, bo miałam piękny głos. Niestety niezbyt sprzyjające czasy przyczyniły się do tego, że nie mogłam uczyć się profesjonalnego śpiewu – zaznaczyła seniorka. Miłemu spotkaniu towarzyszyły łzy wzruszenia i radości. Droga Pani Władysławo życzymy Pani wszystkiego najlepszego. Dużo zdrowia, pogody ducha i wszelkiej pomyślności. Kolejnych wyjątkowych jubileuszy!

2020-01-22 14:34

Religijne rozstajne drogi

11 stycznia odbył się pierwszy w tym roku wykład w Muzeum Regionalnym w Chojnowie. Spotkanie poświęcone było tematowi: „Kościół a Synagoga (30 – 313 po Chr.). Na rozdrożu”. Wykład wygłosił ks. prof. Mariusz Rosik. Wykładowca Papieskiego Wydziału Teologicznego i Uniwersytetu Wrocławskiego naukowo zajmuje się teologią Nowego Testamentu, a także relacjami judaizmu i chrześcijaństwa w czasach narodzin Kościoła. - Okazuje się, że chrześcijaństwo jest bezpośrednią kontynuacją religii Starego Testamentu natomiast Żydzi, którzy odrzucili Jezusa jako Mesjasza, utworzyli boczną gałąź judaizmu biblijnego w postaci judaizmu rabinicznego – mówił profesor Rosik, stwierdzając również, że jest to dzisiejszy obraz przeprowadzonych badań. – To, co było zapowiedziane w Starym Testamencie, spełniło się w życiu Jezusa, a chrześcijaństwo jest naturalną kontynuacją religii starotestamentowej. Wykładowca na początku wykładu kontrowersyjnie stwierdził, że Jezus nie chciał założyć kościoła. Historia chrześcijaństwa właściwie by nie powstała, gdyby naród żydowski przyjął prawdę o Jezusie. Wiara w Jego mesjanizm byłaby kontynuacją judaizmu. Ponieważ stało się inaczej. Żydzi, odrzucając naukę Jezusa, doprowadzili do procesu, który obrazują dzisiejsze odłamy religijne. Profesor Rosik w swoim wystąpieniu przywołał jedynie kilka różnic topologicznych, które doprowadziły, że drogi Kościoła i Synagogi rozeszły się. Dla wnikliwych była możliwość rozszerzenia tematu dzięki książce prelegenta. Wykład cieszył się sporym zainteresowaniem, blisko 50 osób z zaciekawieniem słuchało wieści ze świata nauki i badań o relacjach chrześcijaństwa i judaizmu. Kolejny wykład jak zapowiedział dyrektor muzeum Mariusz Garbera już w marcu.

2020-01-14 13:00

„Z kolędą do Was idziemy”

Chojnowski chór Skoranta i Orkiestra Dęta pod dyrekcją Piotra Koziara zakończyli uroczystym koncertem kolęd liturgiczny okres Bożego Narodzenia. Muzyczne spotkanie odbyło się tradycyjnie w kościele św. ap. Piotra i Pawła. Tytuł tegorocznego festiwalu radosnych pieśni noworocznych brzmiał „Z kolędą do Was idziemy”. Przybyłych na koncert przywitała założycielka chóru p. Krystyna Czapska: - Dlaczego jest święto Bożego Narodzenia? Żeby uczyć się miłości. Dlaczego śpiewamy kolędy? Aby uśmiechać się do siebie – mówiła kierownik Skoranty. Koncert kolęd, pieśni i piosenek świątecznych trwał blisko dwie godziny i zgromadził ponad 200 słuchaczy. Muzycy i śpiewacy rozpoczęli kolędą „Dzisiaj w Betlejem”, następnie zabrzmiały klasyczne i znane pieśni jak: „Mędrcy Świata”, „Gdy śliczna panna” czy „Cicha noc”. Orkiestra Dęta zaprezentowała utwory nowoczesne, wśród których znalazły się „Feliz Navidad” i „Last Christmas”. Chór Skoranta wykonał kilka pieśni a capella. Nie zabrakło także prezentacji indywidualnych. Dla zgromadzonej publiczności zaśpiewali: Krystyna Czapska, Grażyna Klucznik i Mirosław Zieliński. Zwieńczeniem występu było wspólne kolędowanie, po czym życzenia wszystkim zgromadzonym złożył ks. dziekan Marek Osmulski.

2020-01-13 12:30

serwis jest częścią portalu miejskiego www.chojnow.eu przygotowanego przez MEDIART (w CMS) © przy współudziale Urzędu Miejskiego w Chojnowie