Po raz drugi Muzeum Regionalne w Chojnowie odwiedził prof. Stanisław Rosik z Instytutu Historycznego Uniwersytetu Wrocławskiego. Wykład pt. „1109 Psie Pole. Prawda legendy, a prawda historyczna” mógłby trwać naprawdę bardzo długo, nie tylko przez wzgląd na wiedzę zaproszonego gościa, ale i zainteresowanie tematami historycznymi mieszkańców Chojnowa…
Zgromadzonych przywitał dyrektor Mariusz Garbera, który zaznaczył, że prof. Rosik jest niczym mistrz wiedzy historycznej, co potwierdził barwny wykład.
Kontrowersyjny wykład dotyczący spornego zagadnienia jednej z bitew wojen polsko – niemieckich był okazją do zadawania pytań, rozstrzygania wątpliwości, ale przede wszystkim próbą rozeznania istoty legendy i jej autentycznej wartości:
- Jest to dosyć rozległy temat od strony warsztatów, analiz źródłowych. Nie będzie to książkowy wykład – zaznaczył prof. Rosik. - W przypadku Psiego Pola mamy problem z ustaleniem faktów. Czy ta bitwa miała miejsce, czy też nie, jest to co najmniej podejrzane? To jest punkt wyjścia, co nie oznacza, że faktem nie jest, nawet jeśli jest legendą, to nie oznacza, że nie przekazuje prawdy, tylko jak rozumieć prawdę? Jak bardzo ważna jest legenda do budowania tożsamości i budowania wspólnoty, która jest skupiona wokół pewnych opowieści i wtedy może się okazać, że coś, co nie jest prawdą historyczną ma jednak wartość, bo mówi nam coś o społeczeństwie. – stwierdził wykładowca.
Bitwa na Psim Polu w relacjach historycznych zaprezentowana jest w dwóch kronikach. Gall Anonim wspomina o niepowodzeniach Henryka V w pobliżu Wrocławia, natomiast Wincenty Kadłubek o klęsce Niemców. Oba dokumenty poddawane są wątpliwości co do miarodajnego przekazu.
- Prawda historyczna to ta, którą historycy ustalają za pomocą swoich metod, źródeł, dyskusji… Choć wiadomo, że jest to jakieś przybliżenie, propozycja i różne punkty widzenia. Należy odpowiednio usytuować legendę w pewnej przestrzeni myśli, pokazać funkcje tego opowiadania, wtedy jest bardzo pozytywnym zjawiskiem – mówił prof. Rosik.
Wykład o legendach i faktach Psiego Pola rozpoczyna naukową jesień w Muzeum Regionalnym. W najbliższym czasie odbędzie się spotkanie poświęcone wkładzie Polskich archeologów w badaniach nad Ameryką prekolumbijską, w październiku wykład o II wojnie światowej, w listopadzie tematyka o czarach na Śląsku.
Zapraszamy!