Święto Konstytucji 3 Maja w Chojnowie
Pierwsze trzy dni maja, to dla nas Polaków szczególne daty. Odnoszą się do wartości istotnych dla tożsamości narodowej, odwołują się do symboliki i historii ojczystej, wyrażają system wartości naszej wspólnoty.
Święto ludzi pracy, Dzień Flagi, zarazem też Dzień Polonii i Polaków za Granicą oraz rocznica uchwalenia Konstytucji
3 Maja i święto Maryi Królowej Polski, to wydarzenia, które świętujemy razem
w poczuciu wspólnego dziedzictwa, aspiracji i dążeń.
W Chojnowie 2 maja mieszkańcy, punktualnie o godzinie dwunastej spotkali się w centrum miasta. Krótka, ale podniosła ceremonia wspólnego odśpiewania hymnu i wciągnięcia polskiej flagi na maszt umacnia pamięć o znaczeniu symboli narodowych i jednoczy Polaków w kraju
i na całym świecie. Celem Dnia Flagi RP jest rozpowszechnianie wiedzy na temat polskich symboli narodowych oraz zachęcanie obywateli do manifestowania swojej dumy z biało-czerwonych barw. Święto Konstytucji 3 Maja chojnowianie, tradycyjnie, zainaugurowali Mszą św. W kościele św. ap. Piotra i Pawła wierni uczestniczyli w Eucharystii w intencji Ojczyzny koncelebrowanej przez ks. Dziekana dekanatu Chojnów proboszcza Marka Osmulskiego, ks. wikariusza Artura Karbowiaka i ks. Seniora Bogdana Rudnickiego. Ks. wikariusz Artur Karbowiak w swoim kazaniu, cytując fragmenty „Pana Tadeusza” i „Inwokacji”, nawiązał do istotnych wydarzeń, ich konsekwencji dla polskiego narodu i religii. Po wyjściu ze świątyni, w asyście pocztów sztandarowych - Orkiestry Dętej pod batutą Albina Rzepy mieszkańcy przeszli pod obelisk przy ul. Chmielnej. Tu uroczyście oddano hołd poległym za Ojczyznę.
- 234 lata temu w Polsce została uchwalona Konstytucja 3 Maja - pierwsza w Europie i druga na świecie nowoczesna ustawa zasadnicza. Ten przełomowy t akt prawny, będący wybitnym osiągnięciem epoki oświecenia, stanowił odważną próbę ratowania upadającej Rzeczypospolitej. Uchwalenie Konstytucji miało znaczenie nie tylko dla Polski, lecz również dla świata - stało się symbolem dążeń do reform, wolności i nowoczesnego państwa. Dziś, po ponad dwóch wiekach, traktujemy ją jako cenne dziedzictwo narodowe, które z dumą pielęgnujemy w duchu patriotyzmu i troski o wspólne wartości - mówił burmistrz w okolicznościowym przemówieniu.
- Patriotyzm to nie tylko pamięć o przeszłości. To także postawa, która przejawia się w działaniach, w szacunku do innych, w odpowiedzialności za wspólne dobro. To właśnie dzięki takiej postawie nasi przodkowie nie godzili się na utratę polskości - walczyli o wolność, często poświęcając zdrowie i życie.
Kombatanci wojenni, Sybiracy, żołnierze - wszyscy, którzy służyli Ojczyźnie - ich odwaga i determinacja sprawiły, że dziś możemy cieszyć się wolnością. Z szacunkiem pochylamy głowy, dziękując za ofiarę krwi i poświęcenie.
Serdecznie dziękuję za obecność i udział w dzisiejszej uroczystości. Życzę Państwu wszelkiej pomyślności, dumy z Polski oraz pięknego świętowania.
Przy wtórze werbli komendant Chojnowskiej Drużyny Strzelców - Czesław Dul - przywołał nazwiska narodowych bohaterów związanych z wydarzeniami sprzed 234 lat. Apel pamięci to moment refleksji nad historią, patriotyzmem i ofiarą naszych przodków.
Dopełnieniem uroczystości były wiązanki kwiatów symbolizujące pamięć i cześć walczącym o niepodległość, złożone przez przedstawicieli władz powiatu miasta i gminy, organizacji pozarządowych, przedstawicieli partii politycznej - chojnowskiego koła Platformy Obywatelskiej RP oraz najmłodszych obywateli z chojnowskiego żłobka, przedszkoli, szkół.
Wśród celebrujących Narodowe Święto 3 Maja był też Honorowy Obywatel Miasta Chojnowa Rudi Moritz - były burmistrz Egelsbach, naszego niemieckiego miasta partnerskiego.
Część oficjalna miała podniosły charakter. Upamiętniała wydarzenia i postaci
z naszej historii mające oczywisty wpływ na przyszłość Rzeczpospolitej. Udział
w tego typu wydarzeniach wzmacnia poczucie przynależności do wspólnoty
- lokalnej i narodowej.
Kontynuacją majowego świętowania były zaplanowane na ten dzień koncerty na kameralnej scenie w Parku Śródmiejskim. Niestety alerty zapowiadające silne opady zmusiły organizatorów do przeniesienia tej części obchodów do Domu Kultury. Mieszkańców przywitało tu Trio Akordeonowe Ojciec i Synowie. Pokoleniowy zespół rodzinny, który ma na swoim koncie liczne koncerty krajowe i zagraniczne dał popis swoich umiejętności i przypomniał wiele znanych polskich melodii.
Kolejny wykonawca - Orkiestra Dęta pod. dyr. Piotra Koziara z udziałem Michała Kowalczyka i Artura Roguskiego - zmienił nieco klimat i rytmikę. Brzmienie orkiestrowych instrumentów, piękne wokale solistów, instrumentalne popisy muzyków, ekspresja dyrygenta i zaprezentowany repertuar złożyły się na wyjątkowy występ pełen energii i wspomnień.
Część artystyczną tego dnia zakończył Artur Caturian i Jarek Dąbrowski Quartet. Ze sceny płynęły największe przeboje polskiej i zagranicznej muzyki rozrywkowej oraz tematy z polskich fil-mów: m.in Byłaś serca biciem - Andrzeja Zauchy, Zacznij od Bacha - Zbigniewa Wodeckiego, Careless Whisper - Georgea Michalea czy isn’t She Lovely - Steviego Wondera. Piękny koncert. Jego nuta brzmieć będzie zapewne w pamięci publiczności jeszcze długo.
Święto Konstytucji 3 Maja w Chojnowie przeszło do historii. Celebrowane z po-wagą, ale i radością było okazją, by za-trzymać się w codziennym biegu i spojrzeć na dzieje naszego państwa z perspektywy wolnych obywateli.
- Konstytucja 3 Maja oraz Święto Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski przypominają nam o wartościach, które przez wieki jednoczyły nas jako naród. Naszym obowiązkiem jest pielęgnowanie polskości, pamięci historycznej, troska o Ojczyznę i lokalną społeczność.
Ta część przemówienia burmistrza niech będzie dla nas przesłaniem.