Przyjaźnie tkane pasją – spotkanie, które łączy szkoły i serca
W piątek, 4 kwietnia, do Szkoły Podstawowej nr 3 im. Marii Konopnickiej w Chojnowie zawitała wyjątkowa delegacja – uczniowie klasy II c wraz z wychowawczyniami ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Marii Konopnickiej w Złotoryi. Był to kolejny etap międzyszkolnego projektu „Przyjaźnie tkane pasją”, którego celem jest budowanie relacji, wzajemne poznawanie się oraz odkrywanie piękna i charakteru swoich małych ojczyzn.
– Naszą wielką radością jest podróżowanie, sięganie po nowe horyzonty, doświadczanie innych miejsc a przy tym nawiązywanie przyjaźni. To właśnie w taki sposób uczymy się najlepiej – mówi pani Renata Frymus, nauczycielka i inicjatorka projektu.
Gości serdecznie powitali dyrektor szkoły, pan Mariusz Szklarz oraz wicedyrektor pani Grażyna Klucznik po czym rozpoczęło się wspólne zwiedzanie. Uczniowie ze Złotoryi mieli okazję zajrzeć do biblioteki, gdzie pani Ewa Wołoszyn opowiedziała o roli książek w życiu młodego człowieka i o magii czytania. Dzieci odwiedziły również szkolne klasy i korytarze, z ciekawością obserwując codzienne życie w „trójce”.
Kolejnym punktem programu był spacer po mieście oraz wizyta w Muzeum Regionalnym w Chojnowie, mieszczącym się w dawnym zamku Piastów legnicko-brzeskich. To miejsce, pełne opowieści z przeszłości i niezwykłych pamiątek, od razu przyciągnęło uwagę wszystkich uczestników. Pani Agnieszka Duda, z ogromnym zaangażowaniem i pasją, podzieliła się wieloma fascynującymi ciekawostkami – nie tylko o Chojnowie, ale również o Złotoryi, co wywołało szczególne zainteresowanie wśród młodych słuchaczy. Zwieńczeniem wizyty w muzeum były warsztaty plastyczno-techniczne, których inspiracją stały się wyjątkowe muzealne sgraffita. Uczniowie z entuzjazmem tworzyli własne prace, dając upust wyobraźni i kreatywności.
Projekt „Przyjaźnie tkane pasją” to coś więcej niż tylko szkolna wycieczka. To żywa lekcja współpracy, integracji i odkrywania dziedzictwa lokalnego. To wspólne działanie wielu osób – nauczycieli, dyrekcji, pracowników instytucji kultury, a przede wszystkim dzieci. Dzięki takim inicjatywom młodzi ludzie nie tylko zdobywają wiedzę, ale przede wszystkim tworzą coś trwałego – więzi i wspomnienia, które zostają na długo i inspirują do kolejnych spotkań.