Wygląda dobrze
To pole jest wymagane

Dolnośląskie Spotkanie Muzyków Ludowych

23 listopada w Miejskim Ośrodku Kultury, Sportu i Rekreacji w Chojnowie miało miejsce Dolnośląskie Spotkanie Muzyków Ludowych im. Józefa Majchrzaka.

Wykonawcy zaprezentowali na chojnowskiej scenie wachlarz folkowych kompozycji. Zespół Gościszowianie, Joanna Matusiak, zespół Waliszowianie oraz Dariusz Rdzanek, utytułowani, wyjątkowi artyści tego gatunku muzycznego przywołali utwory regionalne, sięgające korzeniami różnych stron naszego kraju i osad poza jego granicami. Wokaliści bowiem, to z reguły potomkowie przesiedleńców, przybyłych z innych zakątków dawnej Polski.

Wybrzmiały zatem nuty ludowe, wyśpiewane a capella bądź z akompaniamentem ludowych instrumentów, zespołowo lub solo, bez wątpienia jednak profesjonalnie, melodyjnie i pięknie.

- Dolnośląskie Spotkanie Muzyków Ludowych im. J. Majchrzaka to wydarzenie powstałe z potrzeby wskrzeszenia i ożywienia pamięci zmarłego w 1985 r. Józefa Majchrzaka - witał publiczność Sebastian Kacperski z Dolnośląskiego Towarzystwa na Rzecz Kultury Ludowej. - Folklorysty, etnomuzykologa, badacza tradycji muzycznych autochtonicznej ludności Dolnego Śląska, w tym twórczości przesiedleńców z Kresów Wschodnich, Bośni czy Bukowiny rumuńskiej, a także prezentacji tradycyjnego śpiewu, muzyki ludowej wykonywanej na żywo.

Wydarzeniu towarzyszyła wyjątkowa wystawa dr Moniki Polak, zatytułowana "Powojenni osadnicy. Portretowy kolaż Dolnego Śląska". Ekspozycja realizowana w ramach stypendium Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w dziedzinie sztuki wizualnej.

- Portretowane osoby, to osoby, które przybyły na teren Dolnego Śląska z różnych powodów i z różnych stron – wyjaśnia dr Moniki Polak. – Nadal zachowujące swoją rodzimą kulturę, będące żywym świadectwem naszego dziedzictwa kulturowego. Wykonanie tych portretów jest dość nietypowe. Malowane są na barwnych tkaninach z motywem haftu, kwiatów. To obrusy lub zasłony naznaczone duchem czasu, znalezione w prywatnych domach czy sklepach z odzieżą używaną, przypominające swoimi wzorami obrazy dawnej prowincji .Chciałam zintegrować te wzory razem z postaciami scalając tradycję z osobowością.

Dolnośląskie Spotkanie Muzyków Ludowych miało swoją inaugurację w Chojnowie. To z pewnością wyróżnienie dla naszego miasta. Czy druga edycja i kolejne Dolnośląskiego Spotkania Muzyków Ludowych zagoszczą na stałe w grodzie nad Skorą?

Tego jeszcze nie wiemy. Tym jednak, którym nie udało się dotrzeć na muzyczne doznania polecamy obejrzeć wystawę, która doskonale wpisała się w ideę wydarzenia, niesie jego przesłanie i folkowy klimat. Wystawa dostępna jest w MOKSiR do końca miesiąca.

serwis jest częścią portalu miejskiego www.chojnow.eu przygotowanego przez MEDIART (w CMS) © przy współudziale Urzędu Miejskiego w Chojnowie