Wygląda dobrze
To pole jest wymagane

Zadbaj o komin przed zimą – kominiarz radzi, jak uniknąć zagrożeń

 

 Jakie są najważniejsze zasady, których mieszkańcy Chojnowa powinni przestrzegać, aby ich kominy były bezpieczne                        i sprawne?

mgr Daniel Nowik Mistrz Kominiarski - Przede wszystkim wpuszczać do mieszkań na wizyty ogłoszone przez Mistrza Kominiarskiego, który kontroluje budynek pod kątem kominiarskim, co wynika z Ustawy a wszelkie obawy czy uwagi wynikające z używania instalacji grzewczo-kominowych, kierować do Kominiarza lub zarządcy. Warto dodać, że bardzo istotne jest wykonywanie zaleceń pokontrolnych. Kontrole roczne może wykonywać jedynie Mistrz Kominiarski, który ma obowiązek wylegitymowania się stosownym dokumentem poświadczającym jego kompetencje, mieszkaniec ma prawo tego wymagać. Wpuszczanie osób niekompetentnych grozi niebezpieczeństwem, stratami, a także narażeniem się na oszustwa ze strony tzw. przebierańców. Mistrz kominiarski nosi mundur, cylinder i legitymację potwierdzającą Jego tożsamość.

 Jakie są najczęstsze błędy popełniane przez mieszkańców w zakresie dbania o kominy?

DN - Podejmowanie działań w kierunku wykonywania czyszczeń przewodów kominowych chałupniczymi metodami, korzystanie z przewodów kominowych w sposób niewłaściwy, a także dokonywanie wszelkich zmian czy montaży w obrębie kominów bez konsultacji z Mistrzem Kominiarskim.

Jakie są najczęstsze przestrogi, które jako kominiarz chciałby Pan przekazać mieszkańcom Chojnowa, zwłaszcza w  sezonie grzewczym?

DN - Przede wszystkim dostarczać stały dopływ powietrza do pomieszczeń, szczególnie tam, gdzie mamy do czynienia z urządzeniami grzewczymi na paliwo stałe, gazowe i ciekłe. Nie składować przy tych urządzeniach materiałów łatwopalnych. Stosować detektory tlenku węgla – umieszczać je zgodnie z wytycznymi producenta. Wzywać Kominiarza w razie zachodzącej potrzeby. Tu jeszcze istotna kwestia. W starych zasobach mieszkaniowych nie zawsze ściany kominowe w obrębie części piwniczno-strychowej są szczelne. Bywają pęknięcia na murze kominowym czy uszkodzone drzwiczki rewizyjne, a w około…, składowane latami materiały łatwopalne, tj. niepotrzebne meble, garderoba, opał, nawet śmieci! A zatem,piwnica i strych, to przestrzeń, która powinna być zadbana z dostępem do spadów kominowych, palenisk, celem określenia ich stanu technicznego. Zaniedbania prowadzą do większych zaniedbań. O pożar czy inne nieszczęście nie trudno. W ostatnim czasie Kierownictwo Chojnowskiego Zakładu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej wzywa mieszkańców do uprzątnięcia strychów i piwnic. To ważna akcja. Ja jako Mistrz Kominiarski, wykonujący kontrolę, wysoce zwracam uwagę na tą kwestię i razem z Miastem jesteśmy zgodni co do akcji  i zachęcamy mieszkańców do współpracy w tym zakresie.

 Czy w ostatnich latach zauważył Pan wzrost liczby interwencji związanych  z nieprawidłową eksploatacją kominów? Jakie są najczęstsze problemy, z jakimi się Pan spotyka?

DN - Liczba interwencji zależna jest od świadomości mieszkańców, ale także podyktowana losem. To liczby zmienne według mnie. Na pewno okres grzewczy podwyższa liczbę interwencji. Jeżeli chodzi o najczęstsze problemy, to zdecydowanie wzrosła liczba udrożnień przewodów kominowych, na skutek palenia niewłaściwym opałem, a także wykonywanie czyszczeń na własna rękę, gdzie niewłaściwie dobrany sprzęt przez mieszkańca, często samoróbka, blokuje przewód kominowy. W następstwie kominiarskie udrożnienie bywa czasochłonne i drogie.

Jakie przepisy lub normy zmieniły się w ostatnich latach, które mają wpływ na bezpieczeństwo użytkowania kominów? Czy są jakieś nowe regulacje, o których mieszkańcy powinni wiedzieć?

DN - Tak. Unia Europejska narzuciła pewne standardy EKO. Tak powstał szeroki nurt tzw. Ecodesign. Ma to na celu wyeliminowanie z użycia palenisk, które nie spełniają norm emisyjnych, a przy tym uchwały antysmogowe typują także jakiego opału nie należy stosować. Warto się z tym zagadnieniem zapoznać w całości. Natomiast niestety, w przestrzeń publiczną puszczane są informacje, że piec kaflowy czy trzon kuchenny jest tzw. „kopciuchem i należy go zburzyć”. Nic bardziej mylnego, to niewłaściwa interpretacja prawa. Ecodesign nie typuje wyrobów zduńskich, jako tych, których nie wolno stosować. Jako Mistrz Kominiarski  i Absolwent Uczelni Wyższej o kierunku Ochrona Środowiska, uważam po analizach, że właściwie użytkowanie pieców kaflowych nie należy do zatruwania środowiska, a palenie drewnem jest zalecane, w końcu jeżeli przyjrzymy się od strony naukowej, to drewno jako opał stanowi OZE, czyli odnawialne źródło energii. Należy bronic logiki nie zaś pomyłek w interpretacji przepisów, niewiedzy i lobbingu, szczególnie, że nasi zachodni sąsiedzi wcale nie odchodzą od palenia drewnem stosując trzony kuchenne, kominki i kotły centralnego ogrzewania w systemie „HOLZGAS”. Należy jeszcze wspomnieć o Art. 27a ust. 2 pkt 1) lit. d) ustawy z dnia 21 listopada 2008 r.  o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz o centralnej ewidencji emisyjności budynków (Dz.U. 2008 nr 223 poz. 1459, z późn. zm.). Należy wpuścić Mistrza Kominiarskiego na kontrolę, ponieważ ten określa źródło emisyjności danego urządzenia grzewczego i wprowadza istotne dane do systemu teleinformatycznego w postaci e-protokołu, który już obowiązuje od 2023 r. Ominięcie obowiązku wpuszczenia na kontrolę, znacznie utrudnia prace samemu kominiarzowi, administracji, a      w następstwie wiąże się z karami finansowymi.

Czy obserwuje Pan zmiany w typach materiałów opałowych używanych przez mieszkańców Chojnowa? Jakie ma to znaczenie dla bezpieczeństwa kominów?

DN - Obserwuję i dobre zmiany i te złe. Dobre, to kiedy widzę opał właściwie składowany, w przypadku drewna, suche, o wilgotności mniejszej niż 22%. Paleniska na biomasę, kotły 5 klasy dostosowane do spalania ekogroszku czy pelletu zastępują większość starych palenisk. Ogrzewanie gazowe, też stanowi alternatywę, jednak ogień kojarzy się z sercem domu. Złe zmiany, to niestety nadal występujące zjawisko palenia byle czym lub mocno zawilgoconym opałem. Należy pamiętać, że niewłaściwy opał emituje do atmosfery wiele niebezpiecznych dla zdrowia związków, a kominy…, chorują! Na ich przewodach odkłada się sadza  szklisa-świecąca czy smolista, które raz, że zmniejszają przekrój komina zatykając go, to powodują drenaż kieszeni, kiedy zachodzi potrzeba czyszczenia takiego komina nietradycyjną metodą. Co do mokrego drewna, niewysezonowanego, to wiedzieć należy, że spalając je, wydziela się kerozot, łatwopalny, a przy tym…, rakotwórczy. Kiedy widzimy w pomieszczeniu zaswędzony komin, czyli brązowe wybroczyny wydzielające specyficzny zapach, wiedzmy, że wdychamy raka. Remont takiego komina, to wydatek rzędy tysięcy.

Jakie są Pana rady dotyczące bezpiecznego użytkowania kominków i pieców w okresie zimowym? Czy są jakieś szczególne zagrożenia, na które należy zwrócić uwagę?

DN - Oczywiście. Poza czyszczeniem przewodów kominowych, należy we własnym zakresie lub przy pomocy kominiarza/zduna, czyścić paleniska. Jeżeli piec czy kocioł nie jest czyszczony podczas eksploatacji, powoduje straty. Zalegające sadze i popiół, są złymi przewodnikami ciepła, zatem ciepło, które powinno być odbierane przez piec, wędruje w komin. Sadze i popiół też zapychają kanały dymne, stąd palenisko rzuca dym na pomieszczenie. W skrajnych przypadkach, sadze w piecu potrafią się zapalić. Jak pożar w takim miejscu, to i tlenek węgla. Utrzymywać należy czyste palenisko, a dla pełnego bezpieczeństwa stosować detektor tlenku węgla zgodnie z zaleceniami producenta.

Czy widzi Pan różnice w świadomości mieszkańców dotyczące dbania o kominy, w porównaniu do tego, jak było kilkanaście lat temu?

DN - Trudne pytanie. Chyba zawsze było tak, że jedni rozumieją problematykę, inni zaś nie. Kontrole, edukacja, akcje i programy są mocno pomocne, niekiedy też mandaty. Uważam, że w przekazach medialnych powinny być częściej poświęcane programy dotyczące profilaktyki   w tym zakresie. Jedno jest pewne, mieszkańcy Chojnowa w kontakcie ze mną na kontrolach na pewno poznają standardy, które obowiązywały i nadal obowiązują i nawet, jeżeli coś stanowi „nowość” czy niewygodę przy dotychczasowych przyzwyczajeniach, dochodzimy do porozumienia żegnając się z uśmiechem.

Skąd przesąd, że Kominiarz przynosi szczęście?

DN -  Ponieważ zapobiega nieszczęściu…

 

                                                                 Wywiad przeprowadzono z
                                                     mgr Daniel Nowik Mistrzem Kominiarskim

                                                     Członkiem Cechu Kominiarzy Polskich

                                                     i Korporacji Kominiarzy Polskich

                                                     Zastępcą Redaktora Naczelnego Kwartalnika „Kominiarz Polski”

 

 

serwis jest częścią portalu miejskiego www.chojnow.eu przygotowanego przez MEDIART (w CMS) © przy współudziale Urzędu Miejskiego w Chojnowie