Wygląda dobrze
To pole jest wymagane

Narodowe Święto Niepodległości 11 listopada w Chojnowie było dniem pełnym dumy, wzruszenia i refleksji nad historią naszego kraju. Uroczystości rozpoczęły się Mszą Świętą w intencji Ojczyzny w kościele św. Apostołów Piotra i Pawła, gdzie proboszcz ks. dr Marek Osmulski oraz księża Artur Karbowiak i Paweł Maj z parafii Niepokalanego Poczęcia NMP zgromadzili wiernych, aby wspólnie modlić się za Polskę. W ceremonii uczestniczyły Poczty Sztandarowe i Strzelcy ze Strzeleckiej Drużyny Chojnowskiej pod dowództwem komendanta Czesława Dula oraz Orkiestra Dęta pod batutą Piotra Koziara, co dodawało uroczystości podniosłego charakteru.

„Przypomnijmy w tym miejscu. Ojczyzna to naród od Piastów, to język od Kochanowskiego, to muzyka od Chopina, to malarstwo od Matejki, to wiara od Świętego Wojciecha, to nasza biało–czerwona kochana flaga narodowa, to hymn „Boże coś Polskę”, „Nie rzucim ziemi skąd nasz ród” wreszcie „Jeszcze Polska nie zginęła”. Ojczyzna to ostatni krzyk i szept żołnierzy i więźniów, to cmentarze wojenne rozsiane po całym świecie. Ojczyzna to wszystko, co Polskę stanowi, to jej święta odrębność, jej nienaruszalna tożsamość narodowa, to jej niezbywalna godność” – mówił w kazaniu ks. Artur Karbowiak.

Po mszy świętej zgromadzeni przeszli pod Obelisk. Burmistrz Chojnowa, Jan Serkies w okolicznościowym przemówieniu podkreślił znaczenie Święta Niepodległości, przypominając o długiej, 123-letniej drodze Polaków do odzyskania suwerenności po rozbiorach. W jego słowach wybrzmiała pamięć o tych, którzy walczyli i nie tracili nadziei – o powstańcach, którzy mimo klęsk podtrzymywali narodowego ducha. Burmistrz podkreślił także, czym jest obywatelska odpowiedzialność – „Patriotyzm to nie tylko pamięć o przeszłości, ale także troska o naszą wspólnotę, dbałość o rozwój gospodarki, kultury, nauki, o bezpieczeństwo Ojczyzny. Szczególne słowa uznania kieruję do Żołnierzy Wojska Polskiego, Straży Granicznej i Policji. Dziękujemy za Waszą codzienną służbę, za ochronę granic i zapewnianie bezpieczeństwa” – mówił.

Kolejnym ważnym momentem uroczystości było odczytanie Apelu Pamięci przez komendanta Czesława Dula. Następnie delegacje złożyły kwiaty pod Obeliskiem, składając hołd przodkom i wyrażając wdzięczność za wolność.

Święto Niepodległości w Chojnowie to dzień jedności, kiedy społeczność lokalna wspólnie oddaje cześć historii, bohaterom i niezłomności Polaków, która pozwoliła na odrodzenie Polski jako wolnego i suwerennego państwa.

serwis jest częścią portalu miejskiego www.chojnow.eu przygotowanego przez MEDIART (w CMS) © przy współudziale Urzędu Miejskiego w Chojnowie