Wygląda dobrze
To pole jest wymagane

Debata społeczna – bezpieczeństwo seniorów w Chojnowie

18 października o godz. 17:00 w Domu Schrama w Chojnowie odbyła się debata społeczna na temat Bezpieczny senior. Jak nie stać się ofiarom oszustwa. Problematyka Bezpieczeństwa seniorów w miejscu zamieszkania. Organizatorem wydarzenia była Komenda Wojewódzka Policji we Wrocławiu we współpracy z Komendą Miejską Policji w Legnicy oraz Komisariatem Policji w Chojnowie. W debacie udział wzięli przedstawiciele policji, banków oraz firmy Marmed.

Podkomisarz Krzysztof Juckiewicz, zastępca komendanta Komisariatu Policji w Chojnowie, przedstawił działania Policji na rzecz zwiększenia bezpieczeństwa mieszkańców. Uwagę przykuwają tu nowoczesne narzędzia, które umożliwiają obywatelom szybkie zgłaszanie zagrożeń i bezpośredni kontakt z lokalnymi funkcjonariuszami, co ma na celu poprawę komunikacji oraz skuteczność działań prewencyjnych.

Jednym z  narzędzi, o których mówił, jest Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. To interaktywna platforma, która pozwala mieszkańcom zgłaszać różnego rodzaju incydenty i zagrożenia w ich okolicy. Każdy obywatel może bez wychodzenia z domu zgłosić zaobserwowane niebezpieczne sytuacje za pomocą komputera lub smartfona. Co istotne, zgłoszenia te są analizowane przez Policję i podejmowane są odpowiednie działania, a status zgłoszenia można monitorować w czasie rzeczywistym. Dzięki tej aplikacji mieszkańcy mogą aktywnie uczestniczyć w dbaniu o bezpieczeństwo w swoim otoczeniu, co wzmacnia współpracę między społecznością a Policją.

Kolejnym rozwiązaniem jest aplikacja „Moja Komenda”, która umożliwia szybkie i łatwe znalezienie informacji na temat dzielnicowego odpowiedzialnego za konkretny rejon. Wystarczy wpisać swój adres zamieszkania, a aplikacja automatycznie wskaże dzielnicowego, który dba o bezpieczeństwo w danym obszarze, wraz z jego danymi kontaktowymi. Aplikacja ułatwia bezpośredni kontakt z funkcjonariuszem, co jest pomocne w sytuacjach, które wymagają natychmiastowej interwencji. 

Podkomisarz Juckiewicz zaznaczył, że wprowadzenie takich nowoczesnych narzędzi nie tylko ułatwia obywatelom zgłaszanie problemów, ale również pomaga Policji w szybszym reagowaniu na lokalne zagrożenia. 

Podczas debaty Joanna Korczak -Giedlik z PKO Banku Polskiego omówiła problem coraz częstszych oszustw bankowych, z którymi borykają się szczególnie osoby starsze. W swoim wystąpieniu podkreśliła, że oszuści stosują bardzo skomplikowane i przemyślane schematy, aby wyłudzić dane osobowe i informacje finansowe, takie jak numery kont, karty kredytowe czy hasła do bankowości internetowej. – Co jest najważniejsze, aby nigdy nie podawać swoich danych osobom postronnym, nawet jeśli wydają się wiarygodne, oraz być szczególnie czujnym na fikcyjne strony internetowe, które obiecują szybkie zyski lub nadzwyczajne okazje – ostrzegała Korczak-Giedik.

Oszuści często podszywają się pod pracowników banków, wysyłając fałszywe wiadomości e-mail, SMS-y, czy kontaktując się telefonicznie, próbując wyłudzić dane poprzez manipulację psychologiczną. Jednym z popularnych sposobów jest prośba o „potwierdzenie” transakcji lub zabezpieczenie konta, co może prowadzić do poważnych strat finansowych, jeśli seniorzy nie zachowają wystarczającej ostrożności. Oszuści często tworzą fikcyjne strony internetowe, które wyglądają niemal identycznie jak prawdziwe strony banków, kusząc ofiarę obietnicami szybkiego zysku z inwestycji lub wyjątkowymi promocjami. Niestety, po wprowadzeniu danych na takich stronach, oszuści natychmiast uzyskują dostęp do konta ofiary, co może prowadzić do szybkiego opróżnienia środków – mówiła Karolina Mrozik z Banku Spółdzielczego.

 Oszustwa te stają się coraz bardziej zaawansowane i wieloetapowe. Oszuści potrafią przygotowywać swoje ofiary miesiącami, nawiązując z nimi relacje i stopniowo budując zaufanie, co jeszcze bardziej utrudnia rozpoznanie zagrożenia. Seniorzy muszą być szczególnie ostrożni, ponieważ oszuści potrafią poświęcić dużo czasu, aby wyłudzić informacje i pieniądze, a proces wyłudzania bywa rozciągnięty na kilka kontaktów – zaznaczyła Joanna Korczak-Giedik z banku PKO BP.

Podczas debaty społecznej dotyczącej bezpieczeństwa seniorów, Jagoda Stadler, szefowa firmy Marmed, zwróciła uwagę na rosnący problem oszustw związanych z niecertyfikowanymi aparatami słuchowymi i innymi urządzeniami medycznymi. - W naszym wypadku są to oszustwa obejmujące wszelkiego rodzaju wzmacniacze słuchu, które pojawiają się niemal wszędzie – od telewizji, poprzez gazety, aż po ulotki wrzucane do skrzynek pocztowych – wyjaśniła Stadler. Ostrzegła, że takie produkty, sprzedawane poza systemem opieki zdrowotnej, mogą być niebezpieczne dla zdrowia. - Produkt, który nie jest zakładany przez wykwalifikowaną osobę, działającą pod nadzorem NFZ, może nie tylko nie pomóc, ale wręcz zaszkodzić – dodała.

Debata społeczna na temat bezpieczeństwa seniorów w Chojnowie zakończyła się ożywioną dyskusją, podczas której uczestnicy wymieniali się swoimi spostrzeżeniami oraz osobistymi doświadczeniami związanymi z oszustwami wymierzonymi w osoby starsze. 

 

 

 

 

 

 

 

serwis jest częścią portalu miejskiego www.chojnow.eu przygotowanego przez MEDIART (w CMS) © przy współudziale Urzędu Miejskiego w Chojnowie