Wygląda dobrze
To pole jest wymagane

Rozmowa z Dominikiem Śliwą – Przewodniczącym Młodzieżowej Rady Miejskiej

W naszym mieście prężnie działa Młodzieżowa Rada Miejska, która ma wiele pomysłów i angażuje się w ciekawe inicjatywy. O tym, jak pracuje się w MRM i jakie są jej plany na najbliższe miesiące rozmawialiśmy z Przewodniczącym MRM Dominikiem Śliwą. 

Katarzyna Szlapińska: Jakie były Twoje motywacje, aby zaangażować się w działalność Młodzieżowej Rady Miejskiej? Jak długo w niej pracujesz?

Dominik Śliwa: Moja chęć działalności w Młodzieżowej Radzie Miejskiej składa się z kilku czynników. Przede wszystkim chciałem poznać osoby, które jak ja miały idee i powołanie do uczestnictwa w życiu miasta oraz zmieniania go na lepsze. Kolejnym powodem jest chęć poznania funkcji oraz struktur Urzędu Miejskiego, dzięki tej wiedzy jesteśmy w stanie aktywnie działać oraz wykorzystywać nasze możliwości. Jest to moja druga z rzędu kadencja w Młodzieżowej Radzie Miejskiej. Pierwszą styczność miałem w 2021 roku, kiedy objąłem stanowisko radnego, natomiast w 2023 roku zacząłem pełnić funkcję Przewodniczącego. 

KSz: Jakie najważniejsze projekty zrealizowała Młodzieżowa Rada Miejska w ciągu ostatniego roku?

DŚ: W ciągu poprzedniego i bieżącego roku zrealizowaliśmy kilka mniejszych i większych założeń. Nasi Radni brali udział w obchodach świąt państwowych, celebracji 20-lecia członkostwa Polski w Unii Europejskiej oraz Dnia Dziecka. Przyjęliśmy również w gościnę członków Jugendparlament z miasta partnerskiego Egelsbach, pokazując jak funkcjonuje nasza rada, opowiadając historię naszego miasta oraz spędzając wspólnie czas. Naszą ostatnią inicjatywą było zgłoszenie dwóch projektów do Budżetu Obywatelskiego 2024 oraz stworzenie materiałów promocyjnych.

KSz: Który z dotychczasowych projektów był dla Ciebie osobiście najważniejszy i dlaczego?

DŚ: Ciężko jest wskazać, która nasza inicjatywa jest najważniejsza, jednak osobiście uważam, że zgłoszone przez nas projekty do Budżetu Obywatelskiego są jednymi z większych osiągnieć. Spośród wielu naszych konceptów wybraliśmy tyrolkę oraz tężnię solankową. Są to bowiem inwestycje dostosowane dla różnych grup wiekowych. Zjazd linowy będzie odpowiedni dla dzieci i młodzieży, a tężnia solankowa dla osób starszych. Staraliśmy się, aby te projekty były uniwersalne oraz ogólnodostępne.

KSz: Jakie macie plany na najbliższą przyszłość? Czy możesz opowiedzieć o konkretnych inicjatywach?

DŚ: W bieżącym momencie jesteśmy na etapie planowania oraz tworzenia nowego wizerunku Młodzieżowej Rady Miejskiej. Dotychczasowe kadencje rady nie posiadały swojego logotypu, toteż wyszliśmy z propozycją, aby je ustanowić. Nowo powstałe emblematy pojawią się m.in.: na koszulkach oraz identyfikatorach. Pomoże to wyróżnić się naszym radnym podczas uroczystości czy wydarzeń w mieście. Przygotowujemy się również do kampanii promocyjnej zgłoszonych przez nas projektów do Budżetu Obywatelskiego, która również będzie wzbogacona o nasz logotyp.

KSz: W jaki sposób współpracujecie z władzami miasta i innymi organizacjami?

DŚ: Nasza współpraca trwa nie tylko z Urzędem Miejskim, ale także z Miejskim Ośrodkiem Kultury i Rekreacji, Biblioteką Miejską oraz szkołami. Polega ona na wspólnej organizacji wydarzeń, imprez i świąt oraz uczestnictwa w nich. Podczas pobytu gości z miasta partnerskiego działaliśmy również ze Środowiskowym Domem Samopomocy Nr 2, dzięki czemu nawiązaliśmy kontakt z młodzieżowymi radnymi miasta Egelsbach. To spotkanie dało nam odmienny pogląd na wewnętrzną organizację innych rad oraz ich działalność.

KSz: Jakie umiejętności i doświadczenia zdobyłeś dzięki pracy w Młodzieżowej Radzie Miejskiej?

DŚ: Bycie Przewodniczącym wymaga posiadania wielu umiejętności. Ja, mając już pewne doświadczenie, rozwijam takie umiejętności jak komunikacja interpersonalna, zarządzanie wydarzeniami i czasem pod presją, pracę zespołową, kreatywność oraz tworzenie oficjalnych wniosków czy dokumentów. Jest to szczególnie istotne podczas wydarzeń, w których bierze udział duża liczba osób, nawiązywaniu kontaktu z organizacjami zewnętrznymi oraz z samym Urzędem Miejskim. Inną niekonwencjonalną cechą jest też szacowanie skali działania, realistyczne podejście oraz dyplomacja. 

KSz: Jak praca w Radzie wpłynęła na Twoje plany na przyszłość?

DŚ: Obecnie swoje plany na przyszłość wiążę z kierunkiem szkoły jaki obrałem, jednak praca w Młodzieżowej Radzie Miejskiej dała mi nową perspektywę, jaką jest działalność w strukturach miasta albo gminy. Jest to dla mnie ciekawa wizja, ponieważ posiadam podstawowe doświadczenie oraz czerpię satysfakcję z możliwości działania na rzecz miasta, a tym samym jego mieszkańców. Jest to jednak odległa przyszłość, dlatego obecnie skupiam się na działalności w Młodzieżowej Rady Miasta.

KSz: Opowiedz, proszę, coś więcej o projektach, które złożyliście w ramach Budżetu Obywatelskiego

DŚ: Pomysł na złożenie projektu pojawił się wraz z informacją o tym, że niebawem ma ruszyć kolejna edycja Budżetu Obywatelskiego. Wówczas mieliśmy tylko jeden koncept, jednak po konsultacjach w Urzędzie Miejskim oraz sprawdzeniu planu zagospodarowania przestrzennego musieliśmy z niego zrezygnować. Zależało nam, aby nasza Rada miała czynny udział w życiu miasta, więc po poszukiwaniach nowych inspiracji wyłoniliśmy dwa pomysły – zjazd linowy oraz tężnię solankową. 

Naszą motywacją była chęć, aby pomysł był użyteczny dla wszystkich mieszkańców, niezależnie od wieku. Dotychczas zjazd linowy nie istniał w takiej formie jak przedstawia go nasz projekt oraz aby był przystosowany dla starszych użytkowników. Tyrolka ma zaprojektowaną taką długość, aby mogły z niej korzystać dzieci, a także młodzież oraz młodzi dorośli. Pomysłodawcą dla tężni solankowej był jeden z naszych radnych i po krótkich konsultacjach bez wahania przystąpiliśmy do pisania wniosku. Chcieliśmy, aby była ona nowoczesna, dostępna bez ograniczeń oraz ekologiczna. Korzystać z tężni może każdy, jest ona zwłaszcza wskazana dla osób posiadających problemy z między innymi układem oddechowym i alergiami.

Oba złożone przez nas projekty mają charakter prozdrowotny – wspierają aktywność fizyczną, przebywanie na świeżym powietrzu oraz lepsze samopoczucie. Kampanię promującą nasze idee prowadzimy w sposób tradycyjny oraz internetowy. Na terenie miasta pojawiły się liczne plakaty, a na stronie internetowej oraz Facebooku Miasta Chojnów wpisy je promujące.

Mamy szczere nadzieje, że nasze projekty zyskają poparcie mieszkańców miasta.

 

serwis jest częścią portalu miejskiego www.chojnow.eu przygotowanego przez MEDIART (w CMS) © przy współudziale Urzędu Miejskiego w Chojnowie