Wygląda dobrze
To pole jest wymagane

Czapla siwa w chojnowskim parku – ekolodzy uważają, że to sensacja 

29 maja Fundacja Ochrony Przyrody i Rozwoju Turystyki opublikowała na swoim Facebooku ciekawy film o poszukiwaniu śladów czapli siwej w chojnowskim Parku Piastowskim.

- Dostaliśmy sygnał o kolonii czapli siwej w tym miejscu i z wielkim zainteresowaniem odpowiedzieliśmy na to zgłoszenie – mówi Krzysztof Strynkowski - przedstawiciel fundacji. - Rzadkością są kolonie nadrzewne, a kolonia nadrzewna w miejskim parku w Chojnowie, to dla mnie rewelacja.

I rzeczywiście, doniesienia potwierdziły się - autorowi filmu dość szybko udało się znaleźć dwie sosny, a na nich kilka gniazd i kilka czapli.

- Uważam, że to sensacyjna informacje – dodaje K. Strynkowski - z dwóch powodów. Po pierwsze gniazda znajdują się przy zabudowaniach, przy ruchliwej drodze, nad dość często uczęszczaną ścieżką. Poza tym czaple zrezygnowały już z zakładania swoich kolonii na drzewach i od dawna budują je w trzcinach. Zadziwiająca jest też lokalizacja gniazd, oddalona od wodnego akwenu.

 Czaple siwe można spotkać na terenie Europy, Azji i Afryki, gdzie zamieszkują tereny bagniste, brzegi rzek, jezior i stawów. Ptak ten jest często kojarzony z bagnami i mokradłami, ale potrafi również przystosować się do życia w innych środowiskach.

Czaple siwe są ptakami o przede wszystkim porannych i wieczornych aktywnościach, choć można je spotkać również w ciągu dnia, gdy polują na swoje ofiary. Zazwyczaj są to ptaki samotne, ale podczas sezonu lęgowego zbierają się w kolonie.

Preferują tereny wilgotne, takie jak mokradła, bagna, brzegi rzek, jezior i stawów. W miarę jak coraz więcej naturalnych siedlisk tych ptaków zostaje zniszczonych przez działalność człowieka, czaple siwe przystosowują się do życia w różnych środowiskach, takich jak parki miejskie, tereny rolnicze czy oczka wodne.

Są wiodącymi drapieżnikami w swoim środowisku, a ich głównym pokarmem są ryby. Polują także na inne zwierzęta, takie jak płazy, gryzonie, owady czy małe ptaki.

Okres lęgowy czapli siwej trwa od marca do czerwca. Samica składa od 3 do 5 jaj, które są inkubowane przez obydwoje rodziców przez około 25 dni. Młode czaple są karmione przez rodziców przez kolejne 6-8 tygodni, po czym opuszczają gniazdo. Młode czaple osiągają dojrzałość płciową po 2-3 latach.

Czapla siwa (Ardea cinerea) to największa z czapli, które występują w naszym kraju. Osiąga długość ciała 90 cm. Jej długie nogi, smukła szyja oraz szerokie skrzydła, dzięki którym dostojnie lata, sprawiają, że wygląda ona na dużo cięższą, niż jest w rzeczywistości, gdyż osiąga zaledwie 2 kg wagi.

 Czaple w Chojnowie, to nietypowe zjawisko. Świadczy nie tylko o przystosowaniu się tego gatunku do cywilizacyjnej rzeczywistości, ale także o sprzyjających warunkach naszego środowiska. Czapla - symbol spokoju i elegancji - pięknie wpisuje się w nasze miasto…

Link do filmu:

 

 

 

serwis jest częścią portalu miejskiego www.chojnow.eu przygotowanego przez MEDIART (w CMS) © przy współudziale Urzędu Miejskiego w Chojnowie