Zasłużony dla Miasta Chojnowa - Zenon Chmielewski
11 czerwca Radni Rady Miejskiej, na LVIII sesji, nadali tytuł Zasłużonego dla Miasta Chojnowa Zenonowi Chmielewskiemu.
Wniosek złożony przez Burmistrza Miasta Jana Serkiesa radni poparli jednogłośnie.
W uzasadnieniu czytamy:
„Pan Zenon Chmielewski nauczyciel muzyki, założyciel klas muzycznych, szkolnych zespołów instrumentalnych i wokalnych - „Konsonans", „Fantazja" oraz chóru „Allegro" wraz ze swoimi zespołami włożył ogrom pracy w promocję naszego miasta na łamach powiatu, województwa, kraju, a nawet poza jego granicami. Corocznie w okresie świątecznym od 2004 do 2020 uczestniczył ze swoimi zespołami w wyjazdach Burmistrza Miasta do Wrocławia, promujących Chojnów wśród pracowników i interesantów Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego, Urzędu Marszałkowskiego oraz Dolnośląskiego Kuratorium Oświaty. Ta swoista lekcja obywatelska dla dzieci i młodzieży stała się coroczną tradycją, lubianą przez wykonawców oraz wyczekiwaną przez gospodarzy wojewódzkich instytucji.
Pan Zenon Chmielewski dyrygował i akompaniował swoim chórzystom również przy okazji innych niezwykle ważnych wydarzeń, biorąc pod uwagę ich rangę oraz osobistości, które w nich uczestniczyły. Barwny i szeroki repertuar dzieci z SP4 prezentowały podczas spotkania Wojewody z prezydentami, burmistrzami i wójtami dolnośląskich gmin w Sali Oratorium Marianum Uniwersytetu Wrocławskiego w 2002 r. Wraz z klasą muzyczną, która przyjęła nazwę „Muzycznej Gromady" pan Zenon Chmielewski reprezentował szkołę i miasto na Dolnośląskiej Konferencji Wychowania pn. „Polak - patriota we współczesnej Europie" we Wrocławiu. Natomiast w 2005 r. występy zespołu wokalnego uświetniły Ogólnopolską Konferencję Postępu Technicznego. Niesamowitym wydarzeniem, zarówno pod względem wychowawczym dla uczniów, jak i ze względu na aurę otoczenia był charytatywny koncert zespołu wokalnego w dolnośląskim zamku Książ.
Z równie miłymi reakcjami publiczności i owacjami spotykali się chórzyści, wokaliści i instrumentaliści przygotowywani przez pana Zenona oraz sam muzyk poza granicami naszego państwa. W 2007 r. występy chóru były bardzo dobrze przyjęte przez widownię
w Luksemburgu, a w 2012 r. przez mieszkańców miasta partnerskiego w Egelsbach w Niemczech, w 2016 r. przez mieszkańców miasta partnerskiego z Czech Mnichowo Hradiste, zaś w roku 2019 przez mieszkańców Commentry we Francji.
Po powstaniu 16.10.2007 r. z inicjatywy pani Krystyny Czapskiej chojnowskiego chóru „Skoranta" pan Zenon Chmielewski objął dyrygenturę, którą sprawował przez siedem lat. Wspólne muzykowanie przyniosło nie tylko radość śpiewającym i słuchaczom oraz rozwój ukrytych talentów, ale także wiele sukcesów. Wśród nich wymienić należy nagrodę Grand Prix wyśpiewaną w 2010 r. podczas II Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu w Siedliskach, udział w I Międzyrzeckiej Uczcie Chórów Amatorskich w 2011 r., a także I miejsce zdobyte w III edycji Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Miłkowicach w roku 2011.
Chór „Skoranta" dyrygowany przez pana Zenona Chmielewskiego stał się powszechnie znany wśród mieszkańców naszego miasta za sprawą okolicznościowych i cyklicznych występów na terenie Chojnowa. Początkiem stycznia każdego roku można było uczestniczyć w niezwykle nastrojowym Koncercie Kolęd i Pastorałek organizowanym m.in. przez pana Chmielewskiego w kościele pw. św. apostołów Piotra i Pawła. W 2011 r. „Skoranta" stała się częścią większego wydarzenia - akademii upamiętniającej 93 rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Zaś w roku 2012 z inicjatywy założycielki chóru pani Krystyny Czapskiej powstał wspaniały spektakl muzyczny poświęcony życiu, podróżom, naukom i twórczości naszego rodaka, wielkiego Polaka - Jana Pawła II. Całość oprawy muzycznej przygotował pan Zenon Chmielewski, dając tym samym mieszkańcom Chojnowa niecodzienną okazję przeżycia głębokiej refleksji i zadumy.
Tytuł „Zasłużonego dla Miasta Chojnowa" zgodnie z Regulaminem zawartym w Uchwale Nr XXVI/120/04 Rady Miejskiej Chojnowa z dnia 23 czerwca 2004 r. jest wyrazem wyróżnienia i uznania osobie, którą przez wiele lat cechują wybitne zasługi w rozwoju kluczowych dziedzin życia społecznego miasta. Podkreślić należy, że praca pana Zenona Chmielewskiego znacząco wpływała na proces budowania pozycji i marki miasta Chojnowa w regionie i poza jego granicami. Bez wątpienia jest oddanym dzieciom, młodzieży i miastu mieszkańcem - choć zawsze skromny, stojący z boku, akompaniujący, cieszący się nie z własnych sukcesów, a z sukcesów osób, którym towarzyszył w muzycznej drodze. Gratulacje, życzenia, kwiaty dopełniły uroczystości.
- Jestem niezmiernie wzruszony, że otrzymuję dziś tytuł Zasłużonego dla Miasta Chojnowa – miasta, z którym jestem związany od ponad 50 lat – mówił tuż po ceremonii wręczenia aktu nadania tytułu Zenon Chmielewski. - Muzyka zawsze była, ciągle jest i już zawsze będzie moją największą pasją. Jako nauczyciel i dyrygent chórów, edukując kolejne pokolenia, uwrażliwiając na otaczającą rzeczywistość właśnie poprzez muzykę, starałem się odpłacić za sympatię, otwartość i przyjacielskie gesty. Bycie nauczycielem, to nie tylko moja prace, ale i rodzaj długu do spłacenia wobec wielu ludzi. Dziękuję, że Chojnów dostrzegł mój wysiłek, wieloletnią pracę, zaangażowanie. Jestem wzruszony i wdzięczny. Zakończę słowami Abrahama Lincolna: „To piękne, gdy człowiek jest dumny ze swojego miasta, lecz jeszcze piękniej, gdy miasto może być dumne z niego…" Dziękuję Państwu, dziękuję chojnowianom i dziękuję mojej rodzinie.
Zenon Chmielewski dostąpił zaszczytu Zasłużonego jako czwarty obywatel naszego miasta. Dotychczas tytuł ten otrzymali; Andrzej Pawłowski, Jerzy Janus, Stanisław Horodecki.
Gratulujemy!