Usłyszeć przeszłość - Dźwiękowy Pejzaż Chojnowa
„Usłyszeć przeszłość - Dźwiękowy Pejzaż Chojnowa" to projekt, którego inauguracja miała miejsce 10 czerwca. Intrygujący tytuł oryginalnej inicjatywy Muzeum Regionalnego kryje w sobie wiele działań prowadzących do stworzenia Dźwiękowej Mapy Chojnowa. Słuchowiska, koncerty, wystawy, spacery dźwiękowe oraz dźwiękowe warsztaty, w oryginalny sposób mają przybliżyć historię Chojnowa, współczesny i historyczny pejzaż dźwiękowy miasta oraz tożsamość przyrodniczą.
Projekt otworzyło słuchowisko dźwiękowe „Skora Rzeka Chojnowa". Podróż, wzdłuż rzeki Skory, brzegami jej doliny, która zbudowała i ukształtowała dzisiejszy Chojnów i szlak okolicznych miejscowości miała szczególny charakter. W jednej z sal zabytkowego zamku wybrzmiały tego dnia naturalne nuty rzeki i jej otoczenia. Stały się organicznym tłem opowieści snutej przez lektora - o historii od zarania dziejów, po współczesny obraz koryta niedostrzegalnej na co dzień rzeki.
Wyjątkowe to było doświadczenie. ….. Melancholijny, poetycki niemalże nastrój…
Suplementem słuchowiska była prezentacja, albumu przyrodniczego „Dolina Mgieł- Pieśni Wędrownych Ptaków" czyli połączenie unikatowych fotografii Agnieszki Florczyk i nagrań terenowych dźwięków natury zrealizowanych przez Michała Zygmunta. Audiowizualny spektakl znad Doliny Baryczy nawiązywał do fauny i flory Skory sprzed setek lat. Kolejne, emocjonujące doznania.
Goście muzeum długo dyskutowali jeszcze z twórcami inauguracyjnego wydarzenia - Michałem Zygmuntem i Andrzejem Świdurskim - o walorach, uroku, historii i zasobach Skory...
Słuchacze opuszczali mury zamku z niedosytem, ale słuchowiska można będzie wkrótce posłuchać ponownie za pośrednictwem strony Internetowej Muzeum.
A już 30 czerwca Muzeum rozpoczyna następne działanie projektowe - „Warsztaty kreatywne Mapa Dźwiękowa Miasta". Brzmienia tworzące pejzaż współczesnego Chojnowa zderzą się z dźwiękami odczytanymi z archiwalnej fotografii. Niezwykle intrygujące. Już dziś zapraszamy wszystkich zainteresowanych.