Aktualności

Rocznica II wojny światowej
81 lat temu 1 września 1939 roku wybuchła II wojna światowa. Pochłonęła wiele milionów ofiar. Zmieniła oblicze narodów. Stała się synonimem najokrutniejszych działań, jakie człowiek może wyrządzić drugiemu człowiekowi. Największy konflikt militarny w dziejach rozpoczął się od agresji Niemiec na Polskę i przeniósł na wszystkie kontynenty, siejąc spustoszenie, śmierć i nienawiść. II wojna światowa wzbudza wiele emocji i niezrozumienia, a główną nauką płynącą z tragicznych wydarzeń jest szacunek do bliźniego, dbanie o Ojczyznę i stałe pielęgnowanie pokoju na świecie. W myśl słów św. Jana Pawła II: "Nigdy więcej wojny! To pokój, pokój musi kierować losami narodów i całej ludzkości”. W związku z rocznicą II wojny światowej Burmistrz Miasta Chojnowa Jan Serkies wraz z panią Sekretarz Brygidą Mytkowską oraz pracownikami urzędu oddali minutą ciszy hołd wszystkim ofiarom. Przedstawiciele magistratu złożyli również wiązanki na Cmentarzu Komunalnym. Kwiaty złożone pod Obeliskiem i przy Golgocie Wchodu są symbolicznym upamiętnieniem heroicznej walki o wolność, wielkiego cierpienia i tragicznych losów wielu milionów ludzi.
data publikacji: 2020-09-01 15:22
 
PZS – Nowy Rok Szkolny czas zacząć!
Uczniowie Powiatowego Zespołu Szkół zebrali się na boisku przy ul. Wojska Polskiego, aby oficjalnie i uroczyście rozpocząć Nowy Rok Szkolny. Młodzież wraz z nauczycielami dumnie odśpiewała Hymn Polski. Zgromadzonych przywitał dyrektor placówki p. Mariusz Kowalczyk. Ponieważ epidemia pokrzyżowała plany organizacji zakończenia roku szkolnego wiosną, na apelu zostały wyczytane i uhonorowane stypendiami osoby, które mogą pochwalić się wysokimi wynikami w nauce i uczniowie szczególnie działający na rzecz szkoły. Stypendia Starosty Powiatu Legnickiego wręczył radny p. Krzysztof Sowiński, który życzył wszystkim owocnej nauki w najbliższych miesiącach.
data publikacji: 2020-09-01 13:02
 
Tomek Wędrowniczek z wizytą w Chojnowie
24 sierpnia miasto Chojnów odwiedził „wędrujący Gall Anonim”, czyli Tomasz Pawłowski. Wizyta była wyjątkowa, ponieważ Tomek Wędrowniczek obchodził swoje 50. urodziny! Pochodzi z Ełku, obecnie mieszka w pierwszej stolicy Polski – Gnieźnie. Znany jest z doskonałej pamięci imion, nazwisk i miejscowości, które rok rocznie odwiedza. W ostatnim czasie Chojnów odwiedził trzy razy, wszystko dlatego, że jak sam mówi bardzo lubi nasz powiat i urzędujących samorządowców. Tomek Wędrowniczek podróżuje od 1990 roku. Wszystkie wyjazdy pieczołowicie dokumentuje. Zbiera dedykacje, autografy, emblematy, pieczątki oraz wszystkie gadżety związane z daną miejscowością, przez co uczy się i zapamiętuje możliwie wszystkie osoby piastujące ważne stanowiska w urzędach i instytucjach. Jego kolekcja opiewa w ponad 100 ksiąg, które można nazwać leksykonem polskich samorządowców. Pasjonat kolekcjonuje również wycinki z gazet, a największą radość przynoszą mu te, w których znajduje artykuły o swoich wyprawach i opowieściach. W ciągu całego roku przemierza ponad 60 tys. km, a w trakcie swojej 30. letniej wędrówki przez Polskę odwiedził ponad 4 tys. prezydentów, wojewodów, marszałków, burmistrzów, starostów, wójtów i osób związanymi z różnymi instytucjami w danym mieście. Absolutna pamięć sprawia, że przez wielu uważany jest za geniusza! - Bardzo lubię Chojnów i zawsze dobrze wspominam wizyty w tym mieście. Podoba mi się duży Rynek, ale przede wszystkim lubię spotkania z wyjątkowo przyjaznymi ludźmi. Dziś mam 50. urodziny, ale nie czuję się na swój wiek i wszyscy mówią, że wyglądam młodziej – mówił szczęśliwy Tomek Wędrowniczek. Do ulubionych miejsc w Polsce Tomasza Wędrowniczka należą: Wadowice, Wieliczka i Zakopane, na Dolnym Śląsku najbardziej podoba mu się Wrocław. Sympatyczny i pozytywny podróżnik, jak zapowiedział - na pewno jeszcze nie raz odwiedzi Chojnów! Życzymy jeszcze raz 100 lat!
data publikacji: 2020-08-31 10:20
 
Chojnów nocą
Chojnów nocą
data publikacji: 2020-08-24 10:36
 
„Wyśpiewane historie rodzinne” – koncert „Mój Dom Polska”
22 sierpnia w kościele Niepokalanego Poczęcia NMP w Chojnowie o godz. 18:00 odbył się koncert pt. „Mój Dom Polska”. Było to jedenaste z 16 zaplanowanych spotkań w ogólnopolskim cyklu koncertów poświęcanym Żołnierzom Niezłomnym. Dla chojnowskiej publiczności wystąpili śpiewaczka operowa Anna Cymmerman i kompozytor Krzysztof Gwiazda. Słowo wstępu wygłosił ks. proboszcz Dariusz Pudełko: „W duchu miłości do Ojczyzny i pamięci poległych będziemy przeżywać dzisiejszy koncert przygotowany przez artystów, którzy pomogą nam dziękować za wolność i być też świadomym tego, że ta wolność kosztowała wielu najwyższą cenne – własne życie”. Zaprezentowane zostały utwory patriotyczne i żołnierskie. Powszechnie znane, jak i nowe kompozycje dedykowane były Żołnierzom Niezłomnym, ich rodzinom i wszystkim tym, którzy kontemplują bolesną historię. Przejmujące i wzruszające piosenki na nie jednej twarzy wywoływały wspomnienia i nostalgię. Główna intencja koncertu, czyli wzmocnienie poczucia wspólnoty obywatelskiej poprzez wspólne śpiewanie piosenek związanych z uczczeniem pamięci Żołnierzy Niezłomnych oraz kształtowanie gustów muzycznych z wykorzystaniem polskiego dziedzictwa kulturowego, tradycyjnych pieśni żołnierskich i patriotycznych została spełniona. Uczestnicy śpiewali, wspominali dawne bolesne czasy i dziękowali za wywalczoną wolność… Program dofinansowany ze środków Ministerstwa Obrony Narodowej.
data publikacji: 2020-08-24 10:20
 
<< nowsze | 1  | 2  | 3  | 4 | 5  | 6  | 7  | 8  | 9  | 10  | 11  | starsze >>

serwis jest częścią portalu miejskiego www.chojnow.eu przygotowanego przez MEDIART (w CMS) © przy współudziale Urzędu Miejskiego w Chojnowie