Wygląda dobrze
To pole jest wymagane

Aktualności

Splendor i dziedzictwo Mauzoleum Piastów


22 listopada w Muzeum Regionalnym w Chojnowie odbył się wykład Rogera Piaskowskiego pt. "Splendor i barokowe piękno Mauzoleum Piastów w Legnicy". Historyk sztuki przybliżył zgromadzonym niezwykłą historię i znaczenie tego wyjątkowego zabytku barokowego.
Świątynia św. Jana Chrzciciela w Legnicy to jedno z najważniejszych dzieł barokowej architektury na Śląsku. Ten pierwszy tego typu obiekt w regionie zachwyca monumentalnością i bogatymi dekoracjami, które wiernie oddają ducha epoki. Jak podkreślił Andrzej Świdurski, dyrektor Muzeum Regionalnego, „to wielopłaszczyznowa konstrukcja i artystyczny wystrój pozwalają niemal dosłownie obcować z pięknem baroku”.Integralną częścią kościoła jest Mauzoleum Piastów – miejsce spoczynku ostatnich przedstawicieli śląskiej linii dynastii. Roger Piaskowski zaznaczył: „Barokowy splendor – pochodzący od łacińskiego splendarium (blask) – doskonale oddaje charakter tego obiektu. To bogactwo form, rzeźb i malowideł czyni z niego arcydzieło sztuki barokowej i świadectwo świetności epoki”.
Szczególną uwagę poświęcono Jerzemu Wilhelmowi, ostatniemu męskiemu potomkowi dynastii Piastów, który zmarł 21 listopada 1675 roku, niemal równo 249 lat temu. Był symbolem końca piastowskiej linii książąt śląskich. Mauzoleum jest nie tylko pomnikiem jego rodu, ale także przypomnieniem o polskim dziedzictwie Śląska.Roger Piaskowski podkreślał, że Mauzoleum Piastów to nie tylko miejsce o wielkiej wartości artystycznej, ale również istotny element tożsamości narodowej. Przypomina ono o burzliwej historii Śląska, jego polskich korzeniach i losach dynastii, która przez wieki kształtowała ten region.
Świątynia św. Jana Chrzciciela i Mauzoleum Piastów pozostają cennymi zabytkami, które łączą historię z nieśmiertelnym pięknem sztuki. Wykład Rogera Piaskowskiego przypomniał, jak ważna jest ochrona takich obiektów jako świadectw naszej przeszłości i tożsamości narodowej.

2024-11-27 08:09

ISKRY NIEPODLEGŁEJ - to trzeba zobaczyć!

Historia i współczesność, wynalazki sprzed wieku i nowoczesna technologia… Dwa światy połączyły się w jednym projekcie - multimedialnym spektaklu prezentującym wybitne Polki i Polaków ostatniego stulecia.

ISKRY NIEPODLEGŁEJ to widowisko Biura "Niepodległa" o naszych rodakach, którzy swoją działalnością zmienili świat. Nowoczesna prezentacja w specjalnie zaprojektowanej naczepie ekspozycyjnej przemierza Polskę już drugi rok. 23 listopada stanęła na chojnowskim Rynku.

2024-11-25 09:27

Dolnośląskie Spotkanie Muzyków Ludowych

23 listopada w Miejskim Ośrodku Kultury, Sportu i Rekreacji w Chojnowie miało miejsce Dolnośląskie Spotkanie Muzyków Ludowych im. Józefa Majchrzaka.

Wykonawcy zaprezentowali na chojnowskiej scenie wachlarz folkowych kompozycji. Zespół Gościszowianie, Joanna Matusiak, zespół Waliszowianie oraz Dariusz Rdzanek, utytułowani, wyjątkowi artyści tego gatunku muzycznego przywołali utwory regionalne, sięgające korzeniami różnych stron naszego kraju i osad poza jego granicami. Wokaliści bowiem, to z reguły potomkowie przesiedleńców, przybyłych z innych zakątków dawnej Polski.

Wybrzmiały zatem nuty ludowe, wyśpiewane a capella bądź z akompaniamentem ludowych instrumentów, zespołowo lub solo, bez wątpienia jednak profesjonalnie, melodyjnie i pięknie.

2024-11-25 09:19

To coś więcej niż wystawa – to podróż w czasie: Iskry Niepodległej w chojnowskim Rynku

Chojnowski Rynek stał się dziś miejscem niezwykłego spotkania z historią i technologią. Mobilne widowisko edukacyjne „Iskry Niepodległej” przyciągnęło mieszkańców, zachwycając zarówno najmłodszych, jak i dorosłych.

2024-11-24 21:21

Orlęta Lwowskie: Bohaterowie obrony Lwowa (1918-1920)


Orlęta Lwowskie to młodzi obrońcy Lwowa, którzy w 1918 roku walczyli o miasto przeciwko wojskom ukraińskim, a później, w 1920 roku, także przed Armią Czerwoną. W skład oddziałów ochotniczych wchodzili studenci, harcerze, robotnicy, uczniowie, a także chłopcy i dziewczęta.
W listopadzie 1918 roku, w obliczu ataku wojsk ukraińskich, młodzież polska stanęła do obrony miasta, gdyż brakowało regularnych jednostek wojskowych. W pierwszych dniach walk udział wzięło 6022 osoby, w tym 1374 uczniów i studentów. Najmłodszy z obrońców, Jaś Kukawski, miał zaledwie 9 lat. W wyniku walk zginęło 439 osób, w tym 120 uczniów. Znaczący wkład w obronę miały także harcerki i harcerze, którzy masowo dołączali do walki, pełniąc funkcje łączników, sanitariuszy oraz walcząc na pierwszej linii frontu.
Po kilku dniach intensywnych starć, 22 listopada 1918 roku, Polacy przejęli kontrolę nad miastem, a wojska ukraińskie zostały zmuszone do odwrotu.
W 1920 roku, podczas wojny polsko-bolszewickiej, Orlęta Lwowskie ponownie stanęły do obrony miasta, tym razem przeciwko Armii Czerwonej. Jednym z najbardziej heroicznych epizodów była bitwa pod Zadwórzem, nazywana „polskimi Termopilami”. Spośród 330 ochotników aż 318 zginęło, jednak ich bohaterska walka skutecznie powstrzymała bolszewików przed zdobyciem Lwowa.
W hołdzie poległym większość z nich została pochowana na Cmentarzu Orląt Lwowskich, stanowiącym jedno z najbardziej poruszających miejsc pamięci narodowej, a także na innych cmentarzach w Polsce. W Polsce i na świecie powstało wiele pomników, szkół i placów noszących ich imiona, m.in. w Częstochowie, Wrocławiu, Lublinie oraz w wielu innych miastach.
Obrona Lwowa przez Orlęta Lwowskie to symbol młodzieńczej odwagi i poświęcenia, który na zawsze pozostanie w polskiej pamięci narodowej.

2024-11-22 09:48

serwis jest częścią portalu miejskiego www.chojnow.eu przygotowanego przez MEDIART (w CMS) © przy współudziale Urzędu Miejskiego w Chojnowie