Aktualności

„Zamki i pałace” Jadwigi Stopy
Po raz drugi chojnowianka Jadwiga Stopa zaprezentowała swoje prace w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Chojnowie. Po „Skrzydlatych i kudłatych” przyszedł czas na „Zamki i pałace”. Wernisaż malarki odbył się 19 września o godz. 18:00 w Galerii Młodych. Ekspozycja zawiera głównie widoki zamków i pałaców na Dolnym Śląsku, ale znajdują się także wyjątki powiązane z tematyką twierdz, fortyfikacji i grodów. - Jestem zaszczycona tak licznym przybyciem na mój wernisaż. Miałam w życiu szczęście spotkać na swej drodze wspaniałych ludzi. Te osoby dodają mi skrzydeł. Dlaczego „Zamki i pałace”? Ponieważ jest to historia naszych pokoleń, to co kiedyś było, co łączy nas z przeszłością i naszym dziedzictwem kulturowym bardzo mnie inspiruje i ciekawi. – mówiła Jadwiga Stopa. Obrazy zaprezentowane w „Galerii Młodych” ukazują jeszcze istniejące piękne budowle lub ich ruiny, którym autorka nadała nowe życie i wplotła mnóstwo kolorystycznego ciepła w swoje wizje. Znalazły się także wyjątki jak słynny Malbork. Impulsem były początkowo pałace, później kolekcja powiększyła się o kolejne widoki. Ekspozycja zawiera malarskie interpretacje mi.in.: pałacu w Budziwojowie, Rokitkach, Niedźwiedzicach, chojnowskiego zamku Piastów legnicko – brzeskich. Wśród barwnych dworskich pejzaży znalazły się także konterfekty o tematyce legendarnej i baśniowej. - W mojej głowie są kolejne projekty. Na pewno będę kontynuować temat zamków i pałaców. Może rozszerzę swoją kolekcję o obrazy prezentujące piękne miejsca na świecie – mówiła autorka wystawy. Malarka podziękowała wszystkim tym, którzy wspomogli ją w projekcie artystycznym. Wernisaż zwieńczył poczęstunek w miłym gronie przyjaciół.
data publikacji: 2019-09-20 10:39
 
Przegląd inwestycyjny Chojnowa
Przez okres wakacji prowadzono prace przy remoncie terenów przyszkolnych i budynku po Gimnazjum nr 1, gdzie obecnie ma siedzibę Szkoła Podstawowa nr 3. Wymieniono całą sieć kanalizacji ogólnospławnej, zadbano o nową nawierzchnię szkolnego podwórka, odnowiono ogrodzenie. Wnętrza szkoły zostały odmalowane, a klasy wyposażono w nowoczesne sprzęty, meble, pomoce dydaktyczne. Pod koniec lipca zakończono prace nad lewą stroną chodnika na ul. Wyspiańskiego (prawa strona wyremontowana została w ubiegłym roku). Na długości ponad 300 metrów wymieniono krawężniki, nawierzchnię pokryto szarą kostką betonową. Remont przeprowadziła chojnowska firma GRANIT – BRUK. Zakończono przebudowę ulicy Matejki. W ramach zadania wykonano kompleksową przebudowę blisko 200. metrowego odcinka drogi od ulicy Reja do wybudowanej w 2018 kładki nad Skorą. Zadanie realizowała legnicka firma OL – GARDEN. Kolejnych 16 barier drogowych pojawiło się w newralgicznych miejscach miasta uniemożliwiając pieszym przekraczanie jezdni w niedozwolonych miejscach. Zostały zamontowane przy skrzyżowaniu ul. Reja i ul. Wolności, ul. Reja i ul. Szpitalnej, a także na krzyżówce ulic Dąbrowskiego-Małachowskiego-Niemcewicza. Ponadto przy ul. Ściegiennego zamontowano na chodniku słupki drogowe, co ograniczy możliwość parkowania na chodnikach i zwiększy bezpieczeństwo pieszych.
data publikacji: 2019-09-18 12:31
 
Zmieniaj świat lokalnie. Dołącz do akcji Masz Głos
W całym kraju rusza kolejna edycja akcji Masz Głos, która zmienia Polskę lokalnie i buduje dialog pomiędzy społecznością lokalną a władzami samorządowymi. Jeśli chcesz ścieżki rowerowej, lepiej oświetlonej drogi albo marzysz o warsztatach dla rodzin, akcja Masz Głos jest dla Ciebie. Organizatorzy - Fundacja Batorego i partnerzy - już od września zapraszają do rejestracji na stronie www.maszglos.pl. Udział jest bezpłatny, a może wiele zmienić w Twojej miejscowości.
data publikacji: 2019-09-18 11:02
 
Artystyczne szkło prof. Ludwika Kiczury
13 września w Muzeum Regionalnym w Chojnowie odbył się wernisaż „SZKŁO – Ludwik Kiczura”. Kunsztowne i awangardowe szklane eksponaty zachwyciły przybyłych gości. - W 1996 roku pojawił się w Chojnowie Ludwik Kiczura, podczas wystawy indywidualnej w Chojnowie i to był początek artystycznej relacji z miastem. Trzeba jednak pamiętać, że profesor ukończył liceum Ogólnokształcące w Chojnowie. Cała rodzina Kiczurów jest związana z grodem nad Skorą, to dla nas ogromne wyróżnienie, że zechcieli Państwo udostępnić nam wspaniałe szkła. – mówił dyrektor Mariusz Garbera. Na spotkanie przybyły osoby, które znały profesora Kiczurę. Gościem specjalnym był prof. Pawlak Dziekan Wydziału Ceramiki i Szkła ASP we Wrocławiu. - Profesor Kiczura to osoba, która na trwałe wpisała się w historię Akademii Sztuk Pięknych, na trwałe wpisała się w historię wydziału. Gdyby nie jego pasja nie mielibyśmy takich zjawisk jak wrocławskie szkło artystyczne, jak dwa pokolenia uczniów, którzy przejmowali wiedzę od naszych mistrzów. Miałem tę przyjemność, że pięć lat studiowałem pod okiem pana profesora, a od roku 1982, czyli zaraz po swoim dyplomie, zostałem asystentem pracowni projektowania szkła prowadzonej przez prof. Ludwika Kiczurę. To ponad dwadzieścia lat wspólnej pracy, to dwadzieścia lat obcowania z człowiekiem, który - oprócz tego, że był pedagogiem - dla większości studentów był także jak ojciec. To niebywałe lata spędzone w akademii, ale również w mieszkaniu profesora. Było to miejsce gdzie bardzo często spotykaliśmy się. To były inicjatywy profesora – mówił prof. Kazimierz Pawlak. Ludwik Kiczura ukończył studia we wrocławskiej Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych, na Wydziale Ceramiki i Szkła. Dyplom zdobył pod kierunkiem prof. Dawskiego w 1960. Bardzo duży wpływ na rozwój twórczości prof. Kiczury miał staż w hucie szkła Venini we włoskim miasteczku Murano w 1965 roku. Najnowsze techniki i technologie hutnictwa oraz współpraca z włoskimi projektantami zaowocowały nowatorskimi doświadczeniami, które prof. Kiczura zainicjował w Polsce. W 1969 roku objął kierownictwo nad Katedrą Szkła. Dał się poznać jako wybitny pedagog i naukowiec. Miał duży wpływ na proces kształtowania wielu artystów. Muzeum Regionalne w Chojnowie składa serdeczne podziękowania rodzinie prof. Kiczury za udostępnienie prac, Dziekanowi Wydziału Ceramiki i Szkła ASP we Wrocławiu Panu prof. Kazimierzowi Pawlakowi za ciekawą prelekcję oraz Jego Magnificencji Rektorowi ASP we Wrocławiu Panu prof. Piotrowi Kielanowi za przekazanie wspaniałych albumów. Wystawa będzie czynna do 20 października 2019 r.
data publikacji: 2019-09-16 13:19
 
W sercu miasta rozegrała się akcja „Katarynki”
12 września na chojnowskim Rynku, przy specjalnie przygotowanej inscenizacji, odbyło się finałowe Narodowe Czytanie 2019 – Nowele polskie. „Katarynkę” Bolesława Prusa zaprezentowali mieszkańcy miasta i gminy. Wydarzenie propagujące znajomość literatury narodowej przez chwilę przeniosło chojnowian w epokę XIX wieku, w której to toczy się akcja jednej z tegorocznych „Noweli polskich”. „Katarynka” napisana została w 1880 roku. Lektura ma zaledwie kilku bohaterów. Samotny prawnik pan Tomasz mieszkający w Warszawie nienawidzi dźwięku katarynek. Wszystko zmienia się, gdy mężczyzna dostrzega, że dźwięk wydawany przez ów instrument muzyczny uszczęśliwia dziewczynkę, która jest niewidoma. Swoje refleksje „Literatura jako zadra” dotyczące lektur przedstawił Stanisław Horodecki. Spotkanie urozmaiciły występy uczestników Pracowni Wokalnej Agnieszki Justyny Szumiło „Pejzaże polskie głosem i muzyką malowane”. O oprawę muzyczną spotkania zadbali Mateusz Bojda grający na saksofonie i Piotr Gościniak grający na akordeonie. Udział w „Narodowym Czytaniu” wzięli: Katarzyna Burzmińska, Lucyna Setla-Bar, Mariusz Garbera, Krystyna Czapska, Elżbieta Świerczek, Hanna Kądziołka, Michał Piróg, Natalia Zachary, Paulina Fudala, Klaudia Korniłowicz, Barbara Karasek, Adam Swatek, Małgorzata Cieśla. Wszyscy biorący udział otrzymali upominki książkowe, które wręczył Burmistrz Miasta Chojnowa Jan Serkies. Organizatorzy: MBP w Chojnowie, MOKSIR Chojnów. Partnerzy: SP3, SP4, PZS w Chojnowie.
data publikacji: 2019-09-13 11:33
 
<< nowsze | 41  | 42  | 43  | 44  | 45 | 46  | 47  | 48  | 49  | 50  | 51  | starsze >>

serwis jest częścią portalu miejskiego www.chojnow.eu przygotowanego przez MEDIART (w CMS) © przy współudziale Urzędu Miejskiego w Chojnowie