Aktualności

Awans wojskowy Porucznika Czesława Bielawskiego
Awans wojskowy Porucznika Czesława Bielawskiego 12 września Porucznik Czesław Bielawski oficjalnie przyjął awans wojskowy. Żołnierz Armii Krajowej został mianowany na stopień porucznika decyzją Ministra Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka. Akt mianowania wręczył Wojskowy Komendant Uzupełnień w Głogowie ppłk Jerzy PIĘTA. Gratulacje panu porucznikowi złożyli burmistrz Jan Serkies i sekretarz Brygida Mytkowska. - W imieniu władz samorządowych, mieszkańców Chojnowa i swoim własnym serdecznie gratuluję awansu i dziękuję za codzienną pracę na rzecz miasta. Awans na porucznika to dowód na wysoką ocenę dokonań, ale przede wszystkim dziękujemy za szacunek, oddanie i umiłowanie Ojczyzny - mówił burmistrz. Pan Czesław Bielawski pochodzi z Kresów Południowo – Wschodnich. Urodził się 23 czerwca 1927 roku w Monasterzyskach. W miejscowości tej było duże zgrupowanie żołnierzy Armii Krajowej wraz z dowództwem. Pan Czesław rozpoczął swą edukację w roku 1934. Zakończył ją w roku 1942, podczas okupacji niemieckiej. Otrzymał świadectwo 7 – klasowej polskiej publicznej szkoły powszechnej pisanej w górnej pozycji po niemiecku, a w dolnej po polsku. W 1953 roku w Chojnowie zawarł związek małżeński z panią Danielą Równanek, z którą przeżył ponad 65 lat. Państwo Bielawscy otrzymali Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie i obchodzili uroczyście swoje Złote Gody. W 60. Rocznicę ślubu biskup legnicki złożył małżonkom gratulacje i podziękowania. 65. lecie odbyło się w gronie rodziny. Dochowali się trzech córek, dwóch wnuczek, trzech wnuków, jednej prawnuczki, która jest uczennicą 1 klasy Szkoły Podstawowej nr 4 w Chojnowie, w drodze jest kolejny potomek. Serdecznie gratulujemy Panu Porucznikowi Czesławowi Bielawskiemu i życzymy dużo zdrowia i wszelkiej pomyślności.
data publikacji: 2019-09-12 15:19
 
Kobiece spojrzenie na damski świat – spotkanie „Niezły Młyn, czyli Atrakcyjna Ja”
Po raz pierwszy w Chojnowie odbyło się spotkanie pilotażowe „Niezły Młyn, czyli Atrakcyjna Ja”. 9 września w restauracji Niezły Młyn podczas mini konwencji panie w różnym wieku zebrały się, aby porozmawiać o modzie, stylu i dobrym samopoczuciu. Porad stylistyczno – wizażowych udzieliła doradca wizerunku Jolanta Watral, natomiast warsztaty treningu personalnego poprowadziła coach Małgorzata Stanberg. - Chcemy dziś paniom pokazać jak ważne jest, aby mieć motywację do pracy, jak istotna jest nasza prezencja i samozadowolenie. Mam nadzieję, że to spotkanie będzie dla pań owocne, że będzie szansa, żeby coś zmienić. Najważniejsze w tym wszystkim jest utrzymanie nawyków. Wszystko leży w nas. Nie ma kobiet brzydkich, są kobiety zaniedbane. – mówiła prowadząca spotkanie Dorota Książek. „Każda kobieta powinna mieć dwie rzeczy: klasę i urok” jak twierdziła Coco Chanel, dlatego spotkanie rozpoczęło się od 5 kroków udanej stylizacji: - Nie mam ambicji zmieniania kogokolwiek, chciałabym jedynie zainspirować, podrzucić jakąś myśl, podzielić się swoim doświadczeniem i ewentualnie wpłynąć pozytywnie swoją energią na którąś z pań. Moja droga do zmiany zaczęła się 10 lat temu i trwa do dziś. Wiem, że każda zmiana jest dobra, bo niesie ze sobą nowe sytuacje, inspiracje, musimy troszkę się do nich dostosować i znaleźć w sobie nowe nawyki. Nie bójmy się zmian! – mówiła osobista stylistka Jolanta Watral. Kolejnym punktem spotkania był rozwój osobisty i jego istotny wpływ na poczucie kobiecości w codziennym życiu: - Po co jest ta atrakcyjność, dlaczego chcemy się podobać? Przede wszystkim dla siebie. Dlaczego? Żeby fajnie się czuć. A jeśli dobrze się czujemy, to jak reaguje otoczenie? Uśmiecha się! Cechą atrakcyjności jest uśmiech. Często w tym ferworze ludzie mają zatroskaną twarz. Chodzi o to, żeby utrzymać w sobie pozytywny nastrój i mieć w sobie myśli, które nas motywują, a nie dołują – mówiła coach Małgorzata Stanberg. Spotkanie zakończyło się miłą niespodzianką, jaką były wylosowane przez uczestniczki vouchery na spotkania ze stylistką i trenerem personalnym.
data publikacji: 2019-09-10 12:35
 
Pola Rokus w TOP10 Miss Polski Nastolatek 2019
7 września w Świnoujściu miał miejsce finał Miss Polski Nastolatek 2019. Chojnowianka Pola Rokus Miss Nastolatek Dolnego Śląska zakończyła konkurs w ścisłym TOP10. Gratulujemy! Zdjęcia dzięki uprzejmości portalu chojnow.pl.
data publikacji: 2019-09-10 09:28
 
Mity i realia Bitwy na Psim Polu
Po raz drugi Muzeum Regionalne w Chojnowie odwiedził prof. Stanisław Rosik z Instytutu Historycznego Uniwersytetu Wrocławskiego. Wykład pt. „1109 Psie Pole. Prawda legendy, a prawda historyczna” mógłby trwać naprawdę bardzo długo, nie tylko przez wzgląd na wiedzę zaproszonego gościa, ale i zainteresowanie tematami historycznymi mieszkańców Chojnowa… Zgromadzonych przywitał dyrektor Mariusz Garbera, który zaznaczył, że prof. Rosik jest niczym mistrz wiedzy historycznej, co potwierdził barwny wykład. Kontrowersyjny wykład dotyczący spornego zagadnienia jednej z bitew wojen polsko – niemieckich był okazją do zadawania pytań, rozstrzygania wątpliwości, ale przede wszystkim próbą rozeznania istoty legendy i jej autentycznej wartości: - Jest to dosyć rozległy temat od strony warsztatów, analiz źródłowych. Nie będzie to książkowy wykład – zaznaczył prof. Rosik. - W przypadku Psiego Pola mamy problem z ustaleniem faktów. Czy ta bitwa miała miejsce, czy też nie, jest to co najmniej podejrzane? To jest punkt wyjścia, co nie oznacza, że faktem nie jest, nawet jeśli jest legendą, to nie oznacza, że nie przekazuje prawdy, tylko jak rozumieć prawdę? Jak bardzo ważna jest legenda do budowania tożsamości i budowania wspólnoty, która jest skupiona wokół pewnych opowieści i wtedy może się okazać, że coś, co nie jest prawdą historyczną ma jednak wartość, bo mówi nam coś o społeczeństwie. – stwierdził wykładowca. Bitwa na Psim Polu w relacjach historycznych zaprezentowana jest w dwóch kronikach. Gall Anonim wspomina o niepowodzeniach Henryka V w pobliżu Wrocławia, natomiast Wincenty Kadłubek o klęsce Niemców. Oba dokumenty poddawane są wątpliwości co do miarodajnego przekazu. - Prawda historyczna to ta, którą historycy ustalają za pomocą swoich metod, źródeł, dyskusji… Choć wiadomo, że jest to jakieś przybliżenie, propozycja i różne punkty widzenia. Należy odpowiednio usytuować legendę w pewnej przestrzeni myśli, pokazać funkcje tego opowiadania, wtedy jest bardzo pozytywnym zjawiskiem – mówił prof. Rosik. Wykład o legendach i faktach Psiego Pola rozpoczyna naukową jesień w Muzeum Regionalnym. W najbliższym czasie odbędzie się spotkanie poświęcone wkładzie Polskich archeologów w badaniach nad Ameryką prekolumbijską, w październiku wykład o II wojnie światowej, w listopadzie tematyka o czarach na Śląsku. Zapraszamy!
data publikacji: 2019-09-09 14:27
 
Schyłek lata w Chojnowie
Schyłek lata w Chojnowie
data publikacji: 2019-09-06 11:56
 
<< nowsze | 42  | 43  | 44  | 45  | 46 | 47  | 48  | 49  | 50  | 51  | 52  | starsze >>

serwis jest częścią portalu miejskiego www.chojnow.eu przygotowanego przez MEDIART (w CMS) © przy współudziale Urzędu Miejskiego w Chojnowie