To był krótki, ale niezwykle symboliczny bieg. Do jego 11. edycji dołączył Chojnów.
W 2013 roku, w Warszawie wystartowało po raz pierwszy w Biegu Tropem Wilczym kilkadziesiąt osób, w kolejnych latach ich liczba rosła, a w 2020 roku w 370 lokalizacjach na starcie stanęło 75 tysięcy biegaczy.
5 marca, o godz. 12.00 w całym kraju, w hołdzie żołnierzom polskiego podziemia antykomunistycznego, dziś nazywanych Żołnierzami Wyklętymi, biegły tysiące osób. Do tej liczby dołączył także Chojnów.
W niedzielne południe w Parku Piastowskim na wyznaczonej trasie około 80. biegaczy pokonało dystans 1963 m. Nie było mierzenia czasu, klasyfikacji, oficjalnej dekoracji… - bieg miał symboliczną wymowę, każdy otrzymał okolicznościowy medal, a odległość jaką pokonywali uczestnicy odwoływała się do roku śmierci ostatniego poległego w walce Żołnierza Wyklętego Józefa Franczaka ps. „Lalek”.
Organizacją techniczną i logistyczną zajęli się członkowie Chojnowskiej Drużyny Strzeleckiej przy wsparciu Hufca ZHP w Legnicy. Młodzi mundurowi wytyczyli trasę, obstawiali newralgiczne jej punkty, koordynowali przebieg biegu. Kilkoro z nich pokonało też wyznaczony dystans biegu.
Mecenat nad chojnowskim Biegiem Tropem Wilczym objął Starosta Legnicki Adam Babuśka, który, nie tylko patronował wydarzeniu, ale sam wziął w nim czynny udział.
Gościem „Biegu…” w Chojnowie była senator Dorota Czudowska, która podziękowała za obecność licznie przybyłym uczestnikom i odczytała okolicznościowy List od Prezydenta RP (https://www.prezydent.pl/aktualnosci/wypowiedzi-prezydenta-rp/listy/do-uczestnikow-biegu-pamieci-zolnierzy-wykletych-tropem-wilczym,65525). Tuż przed startem komendant Chojnowskiej Drużyny Strzeleckiej Czesław Dul poprowadził Apel Poległych.
Stosunkowo krótki dystans pozwolił na uczestnictwo biegaczy w różnym wieku. Obok siebie zatem biegli i mali i duzi, wspólnie celebrując narodowe wydarzenie, a potem razem biesiadując na parkowym biwaku, gdzie młodzi strażacy serwowali pieczone jabłka, a Pierogarnia Swojskie Jadło częstowała przepyszną grochówką.
Można także było porozmawiać z prezentującym się Wojskowym Centrum Rekrutacji z Głogowa.
Organizator – Fundacja Wolność i Demokracja, oraz organizatorzy lokalni – Związek Harcerstwa Polskiego i Hufiec ZHP w Legnicy, współorganizator – Urząd Miejski w Chojnowie i Chojnowska Drużyna Strzelecka.