Aktualności

Jerzy Janus z tytułem „Zasłużony dla Chojnowa”
7 czerwca w sali posiedzeń Urzędu Miejskiego Jerzy Janus dyrektor Muzeum Regionalnego w Chojnowie otrzymał na wniosek Burmistrza Miasta Chojnowa Jana Serkiesa tytuł „Zasłużonego dla miasta Chojnowa”. Na XIII Sesji Rady Miejskiej nominat wyraził swoją wdzięczność za odznaczenie, które jest podsumowaniem jego wkładu pracy w rozwój i przemiany Zamku Piastów legnicko – brzeskich. Uchwałę jednomyślnie przyjęło 13 radnych, po czym nastąpiły gratulacje i życzenia. Ustępujący dyrektor zaznaczył, że będzie stale uczestniczył w życiu kulturalnym miasta, angażując się w sprawy dotyczące chojnowskiego zbioru dzieł sztuki i nie tylko. Składamy serdeczne gratulacje!
data publikacji: 2019-06-07 15:22
 
Noc Kupały w Chojnowie
22.06.2019 - godz. 18:30 / boisko przy LO ul. Poźniaków Noc Kupały to czas przesilenia letniego, to najkrótsza noc w roku, przypadająca zazwyczaj między 21, a 22 czerwca. To święto ognia, wody, miłości i płodności. To święty czas. Niegdyś, przed rozpoczęciem świętowania, we wsi dogasały wszystkie ognie i paleniska. W ten sposób czczono narodziny nowego ognia - nowego początku. Ogniska palono wszędzie. Przy domach, na łąkach, lecz najbardziej magiczne były te, zapalane nieopodal wody, ponieważ dym z ogniska nadawał wodzie leczniczych mocy, oczywiście za sprawą wcześniej wrzuconych do ognia ziół. Zioła zerwane w tym dniu zachowywały swoją legendarną moc. Czarny bez, bylica, dziurawiec, rozmaryn, tymianek, łopian, leszczyna nadawały ogniu aromatu. Dym z ogniska roznoszący się po polach chronił przed klęskami żywiołowymi, takimi jak grad, czy susza, a okadzeni nim ludzie i zwierzęta byli chronieni przed urokami i czarownicami. W tym roku, po raz pierwszy, będziemy wspólnie radować się tą starą tradycją na boisku przy Liceum Ogólnokształcącym w Chojnowie. Zapleciemy wianki, posłuchamy starych, tradycyjnych pieśni, obejrzymy krótką formę teatralną młodzieżowej grupy ZaŚwiaty. W tym szczególnym czasie wróże z WTZ, wykorzystają swoje nadprzyrodzone moce i zajrzą w naszą przyszłość, będę czytać z naszych dusz. Do ogniska zagrają nam bębny. Będzie również czas na tradycyjne zabawy taneczne. Późnym wieczorem, rozśpiewanym korowodem, pójdziemy nad rzekę, by puścić wianki na wodę. A potem usiądziemy wokół ogniska, by posłuchać liryków miłosnych, które przeczytają nam uczestnicy Hallo grupy z Bolesławca. No i oczywiście będziemy szukać kwiatu paproci.... Jeżeli w waszym ogrodzie rosną magiczne zioła, zabierzcie je ze sobą, niech ich aromat unosi się w powietrzu w czasie wspólnego świętowania. Jeżeli macie ochotę zabrać ze sobą coś do przekąszenia, co nadaje się do upieczenia bądź wrzucenia w ognisko (np. ziemniaki) nie krępujcie się, my zapewniamy ogień ;) Zapraszamy serdecznie wszystkich, bez względu na wiek! Wstęp wolny! Świętujmy razem Noc Kupały w Chojnowie.
data publikacji: 2019-06-07 10:23
 
KS Chojnowianka informuje
Walne zebranie Klubu Sportowego Chojnowianka odbędzie się 14 czerwca o godz. 19:00 w domu Schrama. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych.
data publikacji: 2019-06-06 13:38
 
„Z książką na walizkach” spotkanie z Anną Czerwińską – Rydel
Anna Czerwińska – Rydel spotkała się dziś w Miejskiej Bibliotece Publicznej z uczniami klas IV – VI chojnowskich szkół podstawowych w ramach tegorocznej edycji projektu „Z książką na walizkach”. Bohaterka spotkania przyjechała do Chojnowa aż z Gdańska i opowiedziała dzieciom o swojej pasji, jaką jest pisanie książek: - Uwielbiam Dolny Śląsk! Cieszę, że dziś będziemy mogli poopowiadać sobie o książkach. Mam nadzieję, że będziecie mieli do mnie sporo pytań! – zaznaczyła autorka biograficznej serii, o wielkich Polakach Spotkanie, rozpoczęło się od interesującej historii kakaowca. Roślina ta według powszechnej sympatii do czekolady powinna być ulubionym owocem wszystkich dzieci, a i nie tylko… Projekt „Z książką na walizkach” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz dzięki wsparciu samorządów województwa dolnośląskiego, miasta i gminy Świdnica, powiatu świdnickiego i samorządowych instytucji kultury na Dolnym Śląsku.
data publikacji: 2019-06-06 10:54
 
Dzień dobry Chojnów! 🤩😁
Już w sobotę Dni Chojnowa 2019! 🥳 Zaczynamy w sobotę na Rynku o godz. 14:00 Festiwalem Tkactwa i Rękodzieła Artystycznego! Kończymy w niedzielę o godz. 20:00 koncertem zespołu Weekend! 😎
data publikacji: 2019-06-06 10:23
 
<< nowsze | 59  | 60  | 61  | 62  | 63 | 64  | 65  | 66  | 67  | 68  | starsze >>

serwis jest częścią portalu miejskiego www.chojnow.eu przygotowanego przez MEDIART (w CMS) © przy współudziale Urzędu Miejskiego w Chojnowie