Aktualności

Konkurs - "Lokalna Żywność w Twórczości Artystycznej"
Piszesz? Śpiewasz? Lubisz lokalną żywność? Strona Mam Plon (https://mamplon.pl) organizuje konkurs na najsmaczniejszy utwór muzyczny lub literacki. Zaśpiewaj lub opisz popularne w twoim regionie danie, potrawę, przysmak i wygraj 500 zł! Ideą przedsięwzięcia jest promowanie tradycyjnych polskich smaków, a także regionalnych producentów żywności oraz wytwarzanych przez nich produktów. Wielki finał odbędzie się 24.10.2020 w stolicy humoru, czyli Wąchocku! Zapraszamy do wzięcia udziału. Prace nadsyłać można w jednej z kategorii: PIOSENKA ✍️WIERSZ LEGENDA/ OPOWIEŚĆ/ DOWCIP Do dnia 20.10.2020 na naszej grupie: https://www.facebook.com/groups/mamplon Więcej informacji na stronie: https://mamplon.pl/blog/2020/09/14/uwaga-konkurs/
data publikacji: 2020-09-25 14:12
 
Pierwszy dzień astronomicznej jesieni, a w pogodzie lato
Pierwszy dzień astronomicznej jesieni, a w pogodzie lato
data publikacji: 2020-09-23 15:27
 
Dziś Światowy Dzień bez Samochodu!
Liczba samochodów na świecie stale rośnie. Szacuje się, że w 2025 roku wyniesie 1,5 mld! Rekordzistą pod względem liczby samochodów przypadającej na mieszkańca jest San Marino, każdy mieszkaniec ma średnio dwa pojazdy! Polacy mają więcej samochodów niż np. Francuzi, Szwajcarzy czy Hiszpanie… Albańczycy uwielbiają Mercedesy – aż 80% mieszkańców posiada auto o tej marce, co ciekawe stary Mercedes jest lepszym nabytkiem niż np. nowa Skoda. W 2019 roku Toyota Corolla była najlepiej sprzedającym się samochodem na świecie! Najszybszym samochodem na świcie jest Bugatti Chiron, który ustanowił nowy rekord świata, a wyniósł on dokładnie 304,773 mil/h (490,484 km/h)! To tylko kilka ciekawostek dotyczących świata samochodów, które dziś mają tzw. ustawowe wolne. Światowy Dzień bez Samochodu zrodził się w 2000 roku z inicjatywy Komisji Europejskiej. Kierowcy na całym świecie zachęcani są do korzystania z komunikacji miejskiej lub rowerów. Wszystko za sprawą walki o czyste powietrze i zdrową planetę. Nieustannie rosnąca emisja spalin, przyczyniająca się do negatywnych zmian klimatycznych i zanieczyszczenia środowiska powoduje wielkie spustoszenia na świecie. Pomysł spodobał się w wielu krajach, np. w pewnych częściach stolicy Indonezji Dzień bez Samochodu obchodzony jest w każdą niedzielę. Również w naszym kraju wiele osób rezygnuje tego dnia z samochodu na rzecz spaceru czy jednośladu.
data publikacji: 2020-09-22 09:25
 
17 września
W rocznicę agresji Związku Sowieckiego na Polskę, w Światowy Dzień Sybiraka, pod pomnikiem przy ul. Chmielnej złożono symboliczne kwiaty. Pamięci wywiezionych na Sybir, tych, którzy polegli i tych którzy walczyli o wolną Polskę oddano cześć i chwilą ciszy uczczono wrześniowe narodowe święto. *** 17 września 1939 r. pod pretekstem „wzięcia w opiekę życia i mienia ludności ukraińskiej i białoruskiej” zamieszkującej wschodnie tereny Polski oraz „wyzwolenia ludu polskiego od nieszczęść wojny”, żołnierze sowieccy wkroczyli na terytorium Rzeczypospolitej. Dla broniącej się przed najazdem niemieckim Polski był to cios w plecy. Państwo polskie zaatakowane z dwóch stron nie było w stanie obronić swojego terytorium. Tego dnia władze Rzeczypospolitej z prezydentem Ignacym Mościckim, premierem Felicjanem Sławojem Składkowskim i ministrami oraz naczelnym wodzem Edwardem Rydzem-Śmigłym zdecydowały o opuszczeniu kraju. Zajęcie ziem polskich przez dwóch okupantów było efektem układu zawartego w sierpniu 1939 r. między hitlerowskimi Niemcami i stalinowskim Związkiem Sowieckim. Do historii przeszedł jako „pakt Ribbentrop - Mołotow”, a jego konsekwencje określane bywają mianem „czwartego rozbioru Polski”. Polacy na zajętych przez Sowietów ziemiach poddani byli licznym represjom. Tracili mienie, wolność i życie. Przedstawiciele polskich elit: żołnierze, policjanci, urzędnicy, padli ofiarą zaplanowanej serii zbrodni, której symbolem stał się Katyń. Setki tysięcy mieszkańców zajętych ziem zesłano na Syberię. Wielu z sybiraków pozostało na nieludzkiej ziemi na zawsze. Wielu pozostałych przy życiu nie wróciło do Ojczyzny – zachowali oni jednak Polskę i polskość w sercach. Ci, którym dane było wrócić, powrócili do Polski innej niż ta, którą opuszczali. Przez lata sowieckiej dominacji w czasach powojennych pamięć o ich cierpieniach, o wywózkach, o życiu w łagrach, była zakazana albo ściśle reglamentowana.
data publikacji: 2020-09-17 10:49
 
Światłowód - to naprawdę proste!
Drogi Mieszkańcu, Na terenie Twojej gminy realizowany jest projekt budowy otwartej sieci światłowodowej w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa. Sieć otwartych możliwości Obecnie bardziej niż kiedykolwiek Internet jest częścią naszego życia. Wpływa nie tylko na komunikację i rozrywkę, ale też wspiera edukację, umożliwia pracę zdalną czy opiekę medyczną. Budowa infrastruktury telekomunikacyjnej w obszarach podmiejskich i wiejskich jest szczególnie trudna. Przede wszystkim, ze względu na odległości dzielące poszczególne miejscowości od głównych ośrodków miejskich, a także ze względu na rozproszoną zabudowę. Odpowiedzią na te wyzwania jest otwarta sieć światłowodowa. Co oznacza otwarta sieć? Otwarta sieć światłowodowa jest przykładem najlepszego sposobu wykorzystania zasobów naszej planety. Dzięki współdzieleniu jej pomiędzy dostawcami usług, przy użyciu jednego przyłącza wykonanego w Twoim domu lub mieszkaniu, możesz korzystać z oferty różnych dostawców usług telekomunikacyjnych.
data publikacji: 2020-09-16 15:24
 
<< nowsze | 18  | 19  | 20  | 21  | 22 | 23  | 24  | 25  | 26  | 27  | 28  | starsze >>

serwis jest częścią portalu miejskiego www.chojnow.eu przygotowanego przez MEDIART (w CMS) © przy współudziale Urzędu Miejskiego w Chojnowie