Wygląda dobrze
To pole jest wymagane

Aktualności

Badanie mammograficzne w Chojnowie

Badanie mammograficzne to ważna usługa profilaktyczna, mająca na celu wczesne wykrycie zmian nowotworowych w piersiach, szczególnie istotna dla kobiet po 50. roku życia. Mammografia jest bezpiecznym i bezbolesnym badaniem radiologicznym, które pozwala na dokładną ocenę struktury tkanki piersiowej. Wczesne wykrycie zmian znacząco zwiększa szanse na skuteczne leczenie, dlatego warto korzystać z dostępnych terminów i dbać o swoje zdrowie.
Badanie w Chojnowie odbędzie się 12.11.2024 r. przy Szkole Podstawowej nr 4 w Chojnowie ul. Jana Kilińskiego 23

2024-10-28 13:51

Zapraszamy na koncert wybitnej aktorki i wokalistki Stanisławy Celińskiej - 28 listopada godz. 18.00, sala widowiskowa MOKSiR Bilety do nabycia w kasie MOKSiRu



Stanisława Celińska traktuje ten koncert jak podsumowanie całego jej życia – prywatnego i zawodowego.
Cyfry, które towarzyszą koncertowi to cyfry magiczne: 77 lat życia, 55 lat pracy artystycznej.
Koncert zatytułowany „Uwierz” będzie kolorowy, tak jak kolorowe jest życie, a życie Stanisławy Celińskiej było i jest barwne.
W zawodzie aktorskim stosowała „płodozmian”, czyli oprócz ról dramatycznych grała role komediowe, charakterystyczne.
Tak będzie i w tym koncercie. To będą Jej szczere wypowiedzi na ważne tematy, połączone z muzyką, która te tematy podkreśla, nadaje im wyjątkowy klimat i pozwala przeniknąć do serc słuchaczy.
Te teksty to Jej przemyślenia, ale też żarty muzyczne.

Na program składają̨ się̨ utwory, do których teksty napisała sama Artystka, a muzykę skomponował Maciej Muraszko. Artystce przy fortepianie towarzyszył będzie Fabian Włodarek.
Każdy koncert Stanisławy Celińskiej to wydarzenie intensywne i wyjątkowe.
„Polska Cesaria Evora” nawiązuje bardzo bliski, emocjonalny kontakt z publicznością.
Ten wieczór będzie bardzo intensywny – nostalgiczny, nastrojowy, romantyczny i wesoły. 90 minut tego spotkania odkryje przed widzami wiele kolorów – a każdy z nich jest inną barwą codzienności, bo przecież̇ z nich właśnie składa się̨ życie.

2024-10-28 13:22

Czarownice, magia i sądy: Tajemnice procesów o czary w dawnej Rzeczypospolitej

25 października w lapidarium Muzeum Regionalnego w Chojnowie odbył się wykład p. Magdaleny Kowalskiej-Cichy pt. „Magia i procesy o czary w południowo-wschodniej Rzeczypospolitej w XVII i XVIII wieku”. Spotkanie zgromadziło miłośników historii, którzy przybyli, by zgłębić fascynujące, a jednocześnie mroczne zakątki dawnych wierzeń oraz poznać losy oskarżonych o praktykowanie magii na ziemiach Rzeczypospolitej.
Pani Kowalska-Cichy, historyczka i autorka książki „Magia i procesy o czary w staropolskim Lublinie”, podzieliła się ze słuchaczami swoją wiedzą na temat procesów o czary w Rzeczypospolitej, opierając się na słabo zachowanych źródłach, które jednak rzucają światło na to dramatyczne zjawisko. Wyjaśniła, że procesy o czary były często wynikiem sąsiedzkich sporów, oskarżeń wywodzących się z uprzedzeń, zazdrości lub zwykłej niechęci. Wskazała, że na południowym wschodzie kraju panowało inne podejście do zjawiska czarów niż na zachodzie – tu magia nie była traktowana jako zbrodnia związana z demonologią, a Kościół prawosławny nie angażował się w tematykę „diabelskich wpływów”.
Wiele z oskarżanych kobiet trudniło się medycyną ludową, co w czasach nieznajomości przyczyn chorób budziło strach i mogło prowadzić do oskarżeń o czary. Pani Kowalska-Cichy opowiedziała, że w przypadkach nieudanych terapii zarzuty padały na „znachorki” - „czarownice”, które niejednokrotnie trafiały przed sąd.
Interesującym wątkiem wykładu było omówienie wyroków wydawanych w procesach o czary. Nie zawsze kończyły się one skazaniem na śmierć przez ścięcie – równie często brak dowodów prowadził do uniewinnienia. Jednakże oskarżona usłyszała, że jeśli nowe dowody się znajdą, ponownie stanie przed sądem. Łagodniejsze wyroki obejmowały również karę chłosty lub wygnanie z miejscowości, które, dla oskarżonych było bardzo dotkliwe, gdyż oznaczało odcięcie od lokalnej społeczności i niepewne jutro.
Spotkanie z p. Kowalską-Cichy pozwoliło uczestnikom spojrzeć na procesy o czary jako element społecznej rzeczywistości XVII i XVIII wieku, w której wierzenia i przesądy były narzędziem kreowania losów jednostek.

2024-10-28 12:53

„Wakacje na dwóch kółkach 2024” Pawła Wróbla


W piątkowe popołudnie, już po raz trzeci, Miejska Biblioteka Publiczna w Chojnowie gościła Pawła Wróbla – pasjonata rowerowych wypraw oraz autora cyklu „Wakacje na dwóch kółkach”. Spotkanie zgromadziło liczne grono słuchaczy, pragnących usłyszeć o tegorocznej podróży Pawła, pełnej ciekawych miejsc, wyzwań i przygód. Była to wyjątkowa okazja do spotkania z człowiekiem, którego energia i pasja inspirują do odkrywania pięknych zakątków Polski.
– „Bardzo się cieszymy, że Paweł po raz kolejny podzielił się z nami swoją rowerową przygodą. Jego wyprawy motywują i zachęcają do odkrywania nowych miejsc, a każdy detal – od malowniczych pejzaży, przez muzea i zamki, aż po proste, przydrożne historie – sprawia, że i my marzymy o rowerowej przygodzie” – powiedziała Lucyna Spes, dyrektor MBP.
Tym razem Paweł przemierzył północno-wschodnią Polskę, odwiedzając m.in. Augustów, Suwałki, Giżycko i Frombork, a swoją wyprawę rozpoczął od Białegostoku. Jak to bywa w każdej podróży, pojawiły się i drobne przeciwności – aparat fotograficzny odmówił posłuszeństwa, więc część zdjęć musiała zostać wykonana telefonem. – „Szkoda, że niektóre zdjęcia nie oddają pełni piękna tej trasy – przyznał Paweł – ale i tak udało się uchwycić wyjątkowość tych miejsc”. Pomimo trudności, zaprezentowane fotografie – wybrane spośród 1400 do 700 – wywarły na publiczności duże wrażenie. Na zdjęciach można było zobaczyć zabytkowe pałace, zamki, pomniki, muzea oraz inne turystyczne atrakcje, które przeniosły widzów w fascynujący świat rowerowej przygody.
Dzięki takim podróżnikom jak Paweł Wróbel, odkrywanie Polski nabiera zupełnie nowego wymiaru. Udowadnia on, że marzenia o przygodzie można realizować na własnych zasadach, przemierzając kolejne kilometry na dwóch kółkach.

2024-10-28 12:51

Najważniejsza jest nauka. Wiceminister edukacji Henryk Kiepura w Chojnowie


23 października w Chojnowie miała miejsce ważna wizyta, podczas której wiceminister edukacji, sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Henryk Kiepura spotkał się z lokalnymi władzami i przedstawicielami oświaty. Do Urzędu Miejskiego przybył w towarzystwie posła dr Tadeusza Samborskiego, starosty Adama Babuśki, wicestarosty Janiny Mazur, radnego Krzysztofa Sowińskiego, oraz dyrektor wydziału ds. oświaty, promocji i spraw społecznych w Starostwie Powiatowym w Legnicy Wandy Gołębiewskiej. Na spotkanie licznie przybyli dyrektorzy i nauczyciele z chojnowskich szkół i przedszkoli, a także radni Rady Miejskiej.
Burmistrz Chojnowa, Jan Serkies, podkreślił, jak duże znaczenie samorząd przywiązuje do spraw oświaty: "Staramy się nadążać za wszystkimi wyzwaniami, jakie stoją przed naszymi placówkami. Nasza współpraca z różnymi instytucjami przynosi dobre efekty” – mówił burmistrz, opowiadając o licznych inwestycjach i projektach realizowanych w lokalnych szkołach. Burmistrz z aprobatą odniósł się do planów utworzenia placówki specjalnej, która będzie służyła nie tylko mieszkańcom Chojnowa, ale również całemu powiatowi. „To inwestycja, która ma kluczowe znaczenie dla przyszłości naszego miasta i regionu” – podkreślił.
Wiceminister Henryk Kiepura w swoim wystąpieniu zwrócił uwagę na konieczność prowadzenia rozmów z przedstawicielami oświaty i samorządu. "Budowanie dialogu to nasz priorytet. Reformy wdrażane przez różne rządy nie zawsze były trafne, jednak dla polskich samorządów najważniejsza jest edukacja. Nie możemy pozwolić, aby młode pokolenie straciło szansę na dobrą przyszłość i dobrą szkołę – zaznaczył. Wiceminister Kiepura podkreślił także, że obecnie działania rządu skoncentrowane są w szczególności na pomocy i odbudowie placówek edukacyjnych na terenach dotkniętych powodzią.
Podczas wizyty głos zabrał również poseł dr Tadeusz Samborski, który zapewnił o dalszej współpracy z samorządem Chojnowa: "Z każdej wizyty wyciągamy pozytywne wnioski. Cieszę się, że możemy wspólnie realizować projekty, które przyniosą korzyści dla lokalnej społeczności. Wspólnym wysiłkiem osiągniemy sukces" – zakończył dr Samborski.
Wizyta wiceministra Henryka Kiepury w Chojnowie była okazją do omówienia istotnych kwestii związanych z przyszłością lokalnej edukacji i inwestycjami, które mają przynieść długofalowe korzyści zarówno miastu, jak i całemu regionowi.

2024-10-24 10:07

serwis jest częścią portalu miejskiego www.chojnow.eu przygotowanego przez MEDIART (w CMS) © przy współudziale Urzędu Miejskiego w Chojnowie