Wygląda dobrze
To pole jest wymaganeHonorowy Obywatel Miasta Chojnowa

DIETER SCHROEDERRada Miejska Chojnowa Uchwałą Nr XXIV/109/04 z dnia 26 maja 2004 nadała HONOROWE OBYWATELSTWO MIASTA CHOJNOWA Panu DIETEROWI SCHROEDEROWI. Wręczenia Aktu Nadania dokonali: Przewodniczący Rady Miejskiej Tadeusz Bobyk w dniu 26 maja 2004 podczas sesji Rady Miejskiej Chojnowa.

Wpisu do Księgi Honorowych Obywateli Miasta Chojnowa dokonano w Biurze Rady Miejskiej.


(szerokość: 296 / wysokość: 443)

 

 
Uchwała Nr XXIV/109/04 w sprawie nadania tytułu Honorowego Obywatela Miasta Chojnowa. „Za" przyjęciem uchwały głosowano jednomyślnie.

Przewodniczący otworzył uroczystą część sesji:

„Panie i Panowie, Wysoka Rado, Panie Burmistrzu

Otwieram uroczystą część XXIV Sesji Rady Miejskiej Chojnowa. Serdecznie i gorąco witam Pana Dietera Schroedera z małżonką oraz naszych niemieckich przyjaciół, byłych mieszkańców Ziemi Chojnowskiej. Uroczysty charakter tej części obrad podyktowany jest faktem, że w 26 dniu naszej obecności w Unii Europejskiej – wspólnej europejskiej rodzinie na mocy Uchwały NR XXIV/109/04 Rada Miejska Chojnowa nadała Panu Dieterowi Schroederowi tytuł Honorowego Obywatela Miasta Chojnowa.

 Szanowny Panie Schroeder – proszę przyjąć Akt Honorowego Obywatelstwa jako potwierdzony dowód naszej sympatii i wdzięczności za wszystko to, co Pan czynił i czyni na rzecz miasta Chojnowa i jego mieszkańców. To właśnie dzięki takim ludziom jak Pan granice państw i międzyludzkie podziały zatracają swe ostre znaczenie".

Następnie przewodniczący wręczył akt nadania.

Burmistrz:

„Drogi Honorowy Obywatelu Miasta Chojnowa,

 Szanowny Panie Schroeder

Z prawdziwą satysfakcją przyjąłem decyzję Rady Miejskiej, będącą dowodem naszego uznania dla Pańskiej osoby. Jest mi niezmiernie miło pogratulować Panu nadania tytułu Honorowego Obywatela Miasta Chojnowa. Cieszy mnie fakt, że tuż po wstąpieniu Polski do Unii Europejskiej pierwszym Honorowym Obywatelem naszego miasta został przyjaciel z Niemiec. Nasza akcesja stawia przed nami trudne wyzwania, ale wierzę, że dzięki niej kontakty z sąsiadami zza zachodniej granicy będą częstsze i bliższe. Liczymy na szeroko pojętą współpracę, wymianę doświadczeń gospodarczych i kulinarnych. Mam nadzieję, że Pan, jako Honorowy Obywatel naszego miasta, będzie pełnić także nieoficjalną funkcję ambasadora chojnowskich spraw wśród swoich rodaków. Dziękujemy serdecznie za coroczne odwiedziny w grodzie nad Skorą, pomoc naszym miejskim placówkom oświatowym i serdeczność, z jaką zawsze i wszędzie wypowiada się Pan o Chojnowie. Życzę jednocześnie wielu lat zdrowia, pogody ducha i jak największej ilości wrażeń z wizyt w mieście, który darzy ogromną sympatią Pana, Pana najbliższych i przyjaciół z Niemiec odwiedzających swoje rodzinne strony".

 

 

Starosta Powiatu Legnickiego Mieczysław Kasprzak 

„Szanowni Państwo, Szanowny Panie Schroeder,

Jest mi niezmiernie miło uczestniczyć w uroczystości nadania tytułu Honorowego Obywatela Miasta Chojnowa. Dla mnie osobiście jest to przyjemna i miła chwila. Władze Powiatu Legnickiego nawiązują już kontakty z samorządami niemieckimi. Cieszy mnie, że taka współpraca również nawiązuje się z władzami miasta Chojnowa. Panie Schroeder, chciałbym pogratulować i życzyć wszelkiej pomyślności, dużo zdrowia i dalszej owocnej współpracy z władzami miasta Chojnowa."

 

Pan Schroeder

„Szanowni Państwo, Panie burmistrzu, wielcy ludzie polityki, zarówno z powiatu jak i miasta,

Witam wszystkich oraz moją grupę niemiecką, która po raz 16 przyjechała do Chojnowa. Jestem zaskoczony wyróżnieniem. Wszystkiego się spodziewałem, tylko nie tego. Czuję się bardzo wzruszony, proszę o wybaczenie, że głos mi momentami drży. Czuję się głęboko zaskoczony, mogąc przyjąć nadany mi dzisiaj tytuł, ale chciałbym go poświęcić nieżyjącemu już Walterowi Liersch, który był organizatorem wypraw byłych mieszkańców Chojnowa do Polski. Gdy po raz pierwszy w 1989 roku przyjechałem do Chojnowa, nie wyobrażałem sobie, że od tego roku, rok w rok będę tutaj przyjeżdżać. Co roku wielką radość sprawiały mi obserwacje rozwoju miasta Chojnów np. z roku 1989 a z roku 2004 – jest to zupełnie inne miasto. Postępy z roku na rok nie były wielkie, ale mam nadzieję, że dzięki wstąpieniu Polski do Unii Europejskiej będą one zauważalne. Przybyliśmy tutaj, bo chcieliśmy przywieść Wam kilka drobiazgów – kasetę z pobytu podczas wstąpienia Polski do Unii. Chciałbym zaprosić burmistrza do miasta, w którym mieszkam. Rozmawiałem już z burmistrzem naszego miasta, on również wyraził zainteresowanie współpracą z Chojnowem. Chciałbym przekazać państwu pracę samorządu niemieckiego".


(szerokość: 750 / wysokość: 1156)
Honorowy Obywatel wciąż aktywny

 

Dieter Schroeder – Honorowy Obywatel Miasta Chojnowa, który od niemal 25 lat przyjeżdża do nas z byłymi mieszkańcami Chojnowa, często bywa w grodzie nad Skorą także prywatnie. Taka właśnie wizyta miała miejsce 1 września.

 

Pan Schroeder zaplanował realizację dwóch filmów dokumentalnych z naszego regionu, a konkretnie z bolesławieckich zakładów ceramiki i złotoryjskiej fabryki bombek. Nadmienić należy, że fotografowanie i filmowanie, to ogromna pasja pana Dietera. W swoich zasobach ma tysiące zdjęć i dziesiątki filmów, nie tylko z pobytów w Chojnowie, ale z wielu, głównie zagranicznych, podróży.

 

W krótkiej rozmowie jaką Gazeta przeprowadziła z Honorowym Obywatelem, dowiedzieliśmy się, że wizyty w obu miastach były bardzo owocne. Zarówno w Bolesławcu, jak i w Złotoryi Dieter Schroeder, towarzysząca mu małżonka Gizela i przyjaciele Rita Schäfer oraz Horst Stürb przyjęci zostali bardzo serdecznie. Gościom pokazano procesy produkcji, wprowadzano w miejsca na ogół niedostępne dla zwiedzających. Efektem będą kolejne projekcje prezentowane mieszkańcom Egelsbach, naszego partnerskiego miasta.

W posiadaniu Dietera Schroedera są 24 filmy o Chojnowie i kilka tysięcy zdjęć obrazujących Chojnów, począwszy od 1890 roku. Udało nam się namówić Honorowego Obywatela do zorganizowania najciekawszych projekcji dla chojnowian. W przyszłym roku wspólnie zaprosimy chojnowian na taki filmowo-fotograficzny pokaz.

 

Tymczasem w Powiatowym Zespole Szkół, gdzie Pan Schroeder jest częstym gościem, uczniowie mieli już próbkę medialnej prezentacji. Pan Schroeder, swój pobyt wykorzystał także na podzielenie się z młodzieżą swoimi wrażeniami z pobytu w Stanach Zjednoczonych i ich narodowych parkach. Yellowstone z listy światowego dziedzictwa UNESCO czy Arches położony we wschodniej części stanu Utah, dla zdecydowanej większości z nas, to miejsca niedostępne, być może jednak obrazy Pana Schroedera wzbudziły w kimś tak wielką chęć dotarcia do amerykańskich krajobrazów, że dzięki determinacji i konsekwencji uda się tam znaleźć.

 

Wrześniowa wizyta nie była długa, ale aktywna i owocna. Dieter Schroeder zdążył odwiedzić jedną z chojnowskich szkół, burmistrza, przyjaciół, których ma wielu w naszym, mieście i nakręcić zaplanowane ujęcia. Po kilku dniach wraz z towarzyszącymi mu osobami wrócił do Egelsbach, ale wiemy, że wkrótce znów zawita do Chojnowa.

 

 

Gazeta Chojnowska

Emilia Grześkowiak

  

Zmarł Dieter Schroeder - Honorowy Obywatel Miasta ChojnowaDietera Schroedera zna wielu mieszkańców Chojnowa z widzenia. Od 1989 roku na przełomie maja i czerwca wraz z grupą byłych mieszkańców Chojnowa i okolic przyjeżdżał co roku do naszego miasta. Były to dla tych ludzi podróże sentymentalne do miasta dzieciństwa. Z Chojnowa pochodziła żona Dietera Gisela. Przez te lata polubił on nasze miasto i czuł się tu bardzo dobrze. Podczas pobytów w Chojnowie można go było spotkać z aparatem fotograficznym i nieodłączną kamerą, jak przemierzał ulice i place naszego miasta i uwieczniał zachodzące w nim zmiany. Potem prezentował te filmy na spotkaniach byłym mieszkańcom Chojnowa. Często były one dla nich zachętą do odwiedzenia naszego miasta i dowodem na to, że Chojnów się zmienia i pięknieje. O historii Chojnowa, jego rozwoju, zmianach, jakie zaszły w mieście, wiedział nieraz więcej niż nie jeden z obecnych mieszkańców naszego miasta. Dietera zna również chojnowska młodzież. Podczas wizyt w Chojnowie wraz ze swoją grupą odwiedzał nasze Liceum Ogólnokształcące i Szkołę Podstawową nr 4. W liceum byli Chojnowianie zawsze mogli obejrzeć przygotowaną przez licealistów inscenizację w języku niemieckim, a w "podstawówce" posłuchać piosenek. Goście wspierali obie szkoły finansowo (np. w liceum zakup materiałów i czasopism do nauki języka niemieckiego). Przez kilka lat państwo Schroeder zapraszali na wakacje chojnowskie licealistki i organizowali dla nich atrakcyjny, urozmaicony licznymi wycieczkami, pobyt w Egelsbach i kontakt z żywym językiem niemieckim. Dieter uczestniczył w wielu ważnych dla naszego miasta momentach. Nie mogło go też zabraknąć w dniu, w którym Polska wstępowała do Unii Europejskiej. Na tę uroczystość przybył z żoną i grupą przyjaciół - również byłych mieszkańców Chojnowa. W 2004 roku Rada Miasta Chojnowa nadała mu tytuł Honorowego Obywatela Miasta Chojnowa. Od tego czasu na jego domu powiewały flagi Chojnowa i Polski. Był godnym ambasadorem i rzecznikiem naszego miasta. Dieter Schroeder przyczynił się też do podpisania partnerstwa miast między Chojnowem i Egelsbach. To na jego prywatne zaproszenie delegacja z Chojnowa pojechała do Egelsbach i spotkała się z ówczesnym burmistrzem Rudim Moritzem. On też namawiał radnych Egelsbach z różnych frakcji parlamentarnych do zagłosowania za tym partnerstwem. Podczas wyjazdów naszych mieszkańców do Egelsbach zawsze gościł nas w swoim domu i zawsze chętnie przyjeżdżał z wizytą do Chojnowa.Dieter Schroeder zmarł 11 września 2019 roku.

Odszedł wielki przyjaciel Chojnowa.
Cześć jego pamięci!

 

 


(szerokość: 750 / wysokość: 704)
serwis jest częścią portalu miejskiego www.chojnow.eu przygotowanego przez MEDIART (w CMS) © przy współudziale Urzędu Miejskiego w Chojnowie