Wygląda dobrze
To pole jest wymagane

Kalendarium wydarzeń 2021 roku

 

Styczeń

103 lata Pani Władysławy Osesik! 
Najstarsza mieszkanka Chojnowa Pani Władysława Osesik 17 stycznia obchodziła swoje 103 urodziny!

Uroczyste otwarcie Hali Sportowej PZS w Chojnowie 
27 stycznia miało miejsce uroczyste otwarcie Hali Sportowej Powiatowego Zespołu Szkół w Chojnowie przy ul. Matejki. Gruntowny remont pomieszczeń sprawił, że obiekt stał się nowoczesny i utylitarny dla wszystkich użytkowników.

Szczepienia przeciw COVID-19 
27 stycznia w Przychodni Rejonowej rozpoczęły się szczepienia przeciw COVID-19. Pierwszeństwo w zapisach miały osoby, które ukończyły 80 lat.

5 lat funkcjonowania Żłobka Miejskiego w Chojnowie
28 stycznia 2016 roku nastąpiło uroczyste otwarcie Żłobka Miejskiego w Chojnowie. Wówczas była to pierwsza placówka tego typu w powiecie legnickim. 5 lat temu Radni Miasta Chojnowa zdecydowali o utworzeniu Żłobka pozyskując częściowe środki na tę inwestycję z programu „Maluch – edycja 2015”, dając w ten sposób inspirację innym miejscowościom do tworzenia miejsc opieki nad dziećmi w wieku do 3 lat.

 

Luty

USC na Pl. Zamkowym
Od 1 lutego biura Urzędu Stanu Cywilnego funkcjonują na Placu Zamkowym w budynku Miejskiej Biblioteki Publicznej, śluby udzielane są w Muzeum Regionalnym. 
12 lutego w murach zabytkowego Zamku Piastów legnicko-brzeskich miało miejsce zawarcie związku małżeńskiego – pierwszego w salach historycznego obiektu.

35 lat SP4
Dokładnie trzy i pół dekady temu, 17 lutego 1986r. o godzinie 8.00, w murach Szkoły podstawowej nr 4 przy ul. Kilińskiego wybrzmiał pierwszy dzwonek! I tak zaczęła się historia - długa, pełna szkolnych przygód, niesamowitych emocji, która stanowi cząstkę życia wielu mieszkańców naszego miasta.

 

Marzec

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych
1 marca celebrujemy dzień upamiętniający żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia. Burmistrz Chojnowa Jan Serkies wraz z pracownikami urzędu złożyli tego dnia kwiaty pod Obeliskiem przy ul. Chmielnej, oddając tym samym cześć pamięci poległym.

Malujemy samodzielnie i z pomocą
Dziesiąta – jubileuszowa – wystawa „Malujemy samodzielnie i z pomocą” w MBP nie miała tradycyjnego wernisażu. Prace uczestników Środowiskowego Domu Samopomocy nr 1 w Chojnowie, Środowiskowego Domu Samopomocy nr 2 w Chojnowie, Warsztatu Terapii Zajęciowej w Chojnowie oraz uczniów Zespołu Placówek Specjalnych w Legnicy ozdobiło hol biblioteki. Ponad 150 zielonych prac wykonało 63. autorów.


Kwiecień

Narodowy Spis
1 kwietnia rozpoczął się Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań - podstawowe badanie i źródło danych z zakresu statystyki ludności, które ma na celu zebranie informacji o jej stanie i strukturze wg ustalonych cech demograficznych i społeczno-zawodowych.

11 rocznica katastrofy Smoleńskiej 
10 kwietnia 2021 minęła 11. rocznica katastrofy Smoleńskiej. Burmistrz Chojnowa Jan Serkies wraz z delegacją samorządu złożył kwiaty na Cmentarzu Komunalnym w Chojnowie oraz pod Obeliskiem przy ul. Chmielnej.

 

Maj
8 maja - Narodowy Dzień Zwycięstwa
Narodowy Dzień Zwycięstwa upamiętnia zakończenie II wojny światowej. Przedstawiciele władz miasta złożyli kwiaty pod Obeliskiem przy ul. Chmielnej oddając hołd bohaterom wydarzeń największej wojny w historii.

Punkt szczepień
Od 17 maja w Chojnowie działa Punkt Szczepień Powszechnych zlokalizowany w hali przy ul. Matejki.

„Znajdziesz mnie w bibliotece” hasłem Tygodnia Bibliotek 2021
Tegoroczny Tydzień Bibliotek chojnowianie rozpoczęli od wirtualnego spotkania autorskiego z Marcinem Koziołem. Najmłodszych Czytelników zaproszono do wspólnej zabawy w składanie papierowych kółeczek i tworzenie z nich kolorowych obrazków. W ramach XVIII Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek 14 maja odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki Łgarz.

Razem możemy więcej! 
Jubileusz 35. lecia Szkoły Podstawowej nr 4 w Chojnowie został uroczyście upamiętniony 21 maja przez odsłonięcie pamiątkowej tablicy z myślą patrona szkoły Janusza Korczaka. Było wiele wspomnień, gratulacji i życzeń dalszego, tak dynamicznego rozwoju…

 

Czerwiec
Wojewódzkie Zawody Sportowo – Pożarnicze MDP
15 Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych, w tym 7 dziewczęcych i 8 chłopięcych, wzięło udział w tegorocznej edycji Zawodów Sportowo-Pożarniczych, które odbyły się 20 czerwca 2021 r. w Chojnowie.

„Zachód słońca na Santorini. Ciemniejsza strona Grecji”
To tytuł szóstej publikacji Dionisiosa Sturisa – cenionego pisarza i dziennikarza, który lata dzieciństwa i wczesnej młodości spędził w Chojnowie. O genezie książki, tworzeniu, refleksjach autor rozmawiał podczas spotkania z mieszkańcami 23 czerwca w Domu Schrama.

 

Lipiec
Wakacje z MOKSiR i MBP
Na czas wakacji Miejski Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji oraz Miejska Biblioteka Publiczna zaoferowały uczniom aktywny wypoczynek – zajęcia sportowe, taneczne, rekreacyjne, plastyczne, literackie – odbywały się w lipcu i sierpniu.
 

Słodko i mądrze – „Miodowe Lato” w Chojnowie 
25 lipca w Domu Schrama odbyła się inauguracyjna impreza o nazwie „Miodowe Lato”. Organizatorami wydarzenia byli: Urząd Miejski, Wrzosowa Kraina oraz Związek Pszczelarzy Ziemi Legnickiej. Konferencja poświęcona była pszczołom, czyli naszym sprzymierzeńcom w otaczającym nas świecie.

 

Sierpień
Święto Wojska Polskiego w Chojnowie 
Obchodzone na pamiątkę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej Święto Wojska Polskiego rozpoczęło się w Chojnowie od uroczystej Mszy Świętej w kościele świętych Apostołów Piotra i Pawła. 
15 sierpnia po raz czwarty odbyło się święto dedykowane wszystkim Marysiom. Imprezę prowadził pan Jacek Saja z Radia Plus Legnica. Wydarzenie otworzył zespół z Nowogrodźca „Na Wesoło”, na scenie pojawiły się też „Michalinki” z Konradówki i Piotrowic oraz „Przyjaciółki” z Niedźwiedzic. Wśród solenizantek losowane były niespodzianki. Odbył się także konkurs plastyczny dla dzieci.

Stypendia
29 sierpnia, w sali kinowej Domu Kultury odbyła się uroczysta gala wręczenia nagród za rok szkolny 2020/2021. Ponad 80. uczniów szkół podstawowych i średnich otrzymało stypendia burmistrza miasta Chojnowa – doroczne nagrody za wysokie wyniki w nauce, osiągnięcia naukowe, artystyczne i sportowe.

Podziękowania dla kierownika
Sierpniowa sesja Rady Miejskiej była okazją do uroczystych podziękowań przechodzącemu na emeryturę kierownikowi Przychodni Rejonowej Bolesławowi Jakubiakowi. W imieniu władz miasta oraz mieszkańców, za lata pracy dziękował burmistrz i przewodniczący rady.

 

Wrzesień

Nowy kierownik przychodni
1 września stanowisko kierownika Przychodni Rejonowej w Chojnowie objęła Anna Łyczko.

Zmiana dyrektor Muzeum Regionalnego
We wrześniu na Zamku Piastów legnicko-brzeskich – w chojnowskim muzeum – zmieniło się kierownictwo. Dotychczasowy dyrektor Mariusz Garbera przekazał stery nowemu dyrektorowi - Andrzejowi Świdurskiemu.

Narodowe Czytanie 2021
To była dziesiąta edycja Narodowego Czytania. W tym roku w wielu miejscach Polski czytano fragmenty „Moralności pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej. Chojnów kolejny raz dołączył do akcji i przygotował atrakcyjną jej formę. 9 września w centrum miasta, niczym na planie filmowym, prezentowano niecodzienną scenerię …

Narodowy Spis zakończony
Ostatniego dnia września zakończono Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań. W Chojnowie obywatelską postawą wykazali się niemal wszyscy mieszkańcy. Kolejny spis za 10 lat.

„Muzykowanie nad Skorą”
To był inauguracyjny koncert. Otwierający cykl „Muzykowanie nad Skorą” występ Miejskiej Orkiestry Dętej „Bolesławiec” odbył się 3 października w „Małym Parku”. Licząca 22 osoby orkiestra dęta z Bolesławca pod batutą Jana Chojnackiego zaprezentowała kilkanaście utworów, w tym znane szlagiery z międzynarodowych estrad. Mieszkańcy Chojnowa życzliwie przyjęli muzyków, gromkimi brawami wyrażając swoje dla nich uznanie.


10lecie ŚDS2
We wrześniu minęło 10 lat od kiedy Rada Powiatu powołała do życia Środowiskowy Dom Samopomocy nr 2 w Chojnowie – kolejną placówkę w naszym mieście zajmującą się szeroko pojętym wsparciem osób niepełnosprawnych. 17 września placówka hucznie obchodziła swój jubileusz.

Kalimera. Grecka kuchnia radości
To pierwsza kulinarna pozycja w dziennikarsko-reporterskim dorobku Dionisiosa Sturisa. 21 września Miejska Biblioteka Publiczna zaprosiła chojniowian na spotkanie autorskie ze znanym pisarzem z grodu nad Skorą.

 

Październik
Jubileusz Niebieskiego Parasola
To już 20 lat. Dolnośląski Ośrodek Pielęgnacyjno-Rehabilitacyjnego „Niebieski Parasol" swoją działalność rozpoczął oficjalnie 1 października 2001 roku. Wyremontowaną część niedawnego szpitala zajęli wówczas podopieczni „Niebieskiego Parasola”. Od początku placówką zarządza pani Małgorzata Sztompke.

DEN
Dzień Edukacji Narodowej W naszym mieście zwyczajem jest także doroczne spotkanie pedagogów z burmistrzem. To podziękowanie władz miasta za odpowiedzialną, wymagającą, pracę edukacyjno-wychowawczą. Okolicznościowe spotkanie miało miejsce w przeddzień narodowych obchodów – 13 października w sali kinowej MOKSiR.

Jubileusz jedynej takiej szkoły! 
12 października Powiatowy Zespół Szkół w Chojnowie obchodził 20. lecie. Jubileusz rozpoczął się od Mszy Świętej w kościele św. Apostołów Piotra i Pawła. W Miejskim Ośrodku Kultury Sportu i Rekreacji odbyła się uroczysta Akademia, na której Technikum PZS otrzymało imię Orląt Lwowskich wraz ze sztandarem. Retrospekcje wielu wydarzeń, niepowtarzalnych momentów i osób, stały się synonimem wzruszeń i wspomnień. Były występy muzyczne, poetyckie, taneczne, aktorskie. Młodzież pochwaliła się wieloma inicjatywami, projektami, sukcesami… Gościnnie wystąpił Zespół Pieśni i Tańca Legnica.

Budżet Obywatelski
26 października zakończyło się głosowanie nad projektami Budżetu Obywatelskiego 2021. Zespół ds. weryfikacji projektów podliczył głosy i kolejnego dnia ogłosił wyniki:
* Pracownia przedmiotowa Interaktin - Północna strona miasta - 196 ważnych głosów
* Mobilne miasteczko rowerowe - Południowa strona miasta - 310 ważnych głosów

Szkody po wichurze
Silny wiatr, który 21 października przeszedł przez miasto pozostawił po sobie wiele powalonych drzew. Skala szkód najbardziej widoczna była w naszych parkach, ale w wielu miejscach miasta znaleźć można było połamane, uszkodzone drzewa. Miejskie służby we współpracy z wyspecjalizowanymi jednostkami kilka dni usuwały skutki zawieruchy w parkach, na skwerach, chodnikach…


Listopad
Tydzień Patriotyzmu PZS
9 listopada po raz dziesiąty zapłonęło Ognisko Patriotyzmu, w tym roku pod hasłem „Niech się niosą pieśń i słowo. Wydarzenie organizowane w ramach Tygodnia Patriotyzmu Powiatowego Zespołu Szkół w Chojnowie każdego roku przybiera na sile w swojej wymownej odsłonie, wspominając bohaterów naszej bolesnej historii.

Święto Niepodległości w Chojnowie
Uroczystości 11 listopada rozpoczęły się Mszą Świętą w intencji Ojczyzny. Następnie pod przewodnictwem komendanta Chojnowskiej Drużyny Strzeleckiej p. Czesława Dula oraz młodzieży szkolnej niosącej sztandary mieszkańcy przeszli pod Obelisk. Po południu mieszkańcy mieli okazję wysłuchać koncertu pn. „Nuty Ojczyste”. W kościele pw. NPNMP chojnowski chór Skoranta pod batutą Piotra Koziara, dał godzinny występ prezentując utwory patriotyczne splatane słowem o dziejach Niepodległej.

Młodzieżowa Rada Miejska Chojnowa wybrana! 
16 listopada w Domu Schrama odbyła się pierwsza sesja Młodzieżowej Rady Miejskiej Chojnowa. 15. reprezentantów Szkoły Podstawowej nr 3, Szkoły Podstawowej nr 4 i Powiatowego Zespołu Szkół dokonało tego dnia głosowania na przewodniczącego, zastępcę oraz sekretarza.

 

Grudzień

Oryginalne słuchowisko
Muzeum Regionalne zaprosiło na wyjątkowe słuchowisko - dźwiękowy zapis odgłosów muzeum pt. „Wichrowa noc w muzeum”.

MotoMikołaje
Tylu Mikołajów Chojnów jeszcze nie widział. 5 grudnia Rynek opanowali zmotoryzowani Mikołaje uszczęśliwiając mnóstwo małych mieszkańców.

 

serwis jest częścią portalu miejskiego www.chojnow.eu przygotowanego przez MEDIART (w CMS) © przy współudziale Urzędu Miejskiego w Chojnowie