Wygląda dobrze
To pole jest wymagane

Aktualności

Wojciech Kondusza o sekretach wojskowych instytucji

26 kwietnia w Miejskiej Bibliotece Publicznej odbyło się spotkanie z doktorem nauk humanistycznych Wojciechem Konduszą. Autor wielu książek, artykułów naukowych i publicystycznych opowiedział o swojej ostatniej wydanej pozycji „Tajemnice Garnizonów Radzieckich w Polsce”. W skład garnizonu wchodzą: dowództwo, komendy, wojskowe jednostki bazowe, jednostki logistyczne z bazą mieszkaniową i koszarową, jednostki prawno – administracyjne. To oczywiście składowe, które można poszerzyć o mnóstwo komponentów historycznych kształtujących i pogłębiających interesujący temat. - W Chojnowie na szczęście garnizonów nie było! W tych miastach, w których garnizony funkcjonowały przez kilka dekad żyło się w sytuacjach anormalnych, jeśli chodzi o rozwój i działalność administracji. Obecność dużego garnizonu miała bardzo duży wpływ na życie miasta – mówił badacz lokalnego życia społecznego i politycznego oraz historii stacjonowania w Polsce Północnej Grupy Wojsk Armii Radzieckiej Wojciech Kondusza. Prezes stowarzyszenia Pamięć i Dialog w swojej książce opowiadającej o Północnej Grupie poza charakteryzacją wiadomości podstawowych przytoczył wiele przykładów z codziennego życia w garnizonie, opartego na wspomnieniach i relacjach zamieszczonych w Internecie przez osoby, które poznały jakąś część życia w oddziale wojskowym. - Podjąłem próbę opisania tego, co było dla mnie, dla nas tajemnicą przez 48 lat. W miastach gdzie były garnizony radzieckie pomimo formalnego zakazu zawiązywania prywatnych kontaktów, który mieli oficerowie, czyli niewchodzenia z Polakami w żadne relacje zażyłości, ten zakaz był nagminnie łamany. We wszystkich miastach garnizonowych, które objeżdżam, przychodzą ludzie, którzy pamiętają dawne czasy, opowiadają o wspomnieniach, dobrze wspominają dawne czasy... - mówił Wojciech Kondusza. Książka „Tajemnice Garnizonów Radzieckich w Polsce” traktuje o wielu tematach frapujących. Porusza kwestię barwnego życia codziennego i odpowiada na mocno strzeżone pytania. Specyficzna dla sowietów konspiracja i enigma wychodzi na światło dziennie, mnoży tym samym dyskusje i wyjaśnia wątpliwości…

2019-04-29 12:58

„Świat potrzebuje świętych kobiet!” – „III Żeńska Pielgrzymka Miłosierdzia”

27 kwietnia w przeddzień Niedzieli Miłosierdzia Bożego po raz trzeci odbyła się „Żeńska Pielgrzymka Miłosierdzia” z Chojnowa do Domu Chleba w Osłej. Organizatorem wydarzenia była parafia Niepokalanego Poczęcia NMP w Chojnowie. Ponad 160 pań z różnych miejscowości przeszło trasę blisko 15 kilometrów pod przewodnictwem ks. proboszcza Mirosława Makowskiego: - Będziemy prosić o miłosierdzie dla naszych rodzin, dla miejscowości, z których pochodzimy, dla ojczyzny i Kościoła Świętego. To jest główny cel tej wędrówki. Dołączamy nasz wysiłek i trud, który podejmujemy w intencjach, za które będziemy się wspólnie modlić – mówił. Udział w wydarzeniu wzięły dzieci, młodzież i panie w różnym wieku, a także siostry zakonne z Ochronki Sióstr Służebniczek w Chojnowie, które pomagały i wspierały marsz organizacyjnie i duchowo: - Świat potrzebuje świętych kobiet. Potrzebuje świadectw kobiet silnych wiarą. Mądre matki, żony, córki mogą dawać przykład swoim życiem tym, którzy tego potrzebują. Codzienna praca na rzecz rodziny i drugiego człowieka jest dziś najcenniejszym źródłem miłości i miłosierdzia – mówiła siostra Anna z Ochronki Sióstr Służebniczek w Chojnowie. Po przybyciu do Domu Chleba w Osłej panie otrzymały ciepły posiłek i deser. Zwieńczeniem wspólnej drogi była Msza Święta odprawiona przez ks. Mirosława Makowskiego. „III Żeńska Pielgrzymka Miłosierdzia” przeszła do naszej lokalnej historii, gros pań już zapowiedziało udział w kolejnej!

2019-04-29 10:25

Nagrody i świadectwa rozdane! Czas na maturę!

W piątek 26 kwietnia odbyło się oficjalne zakończenie roku szkolnego maturzystów Powiatowego Zespołu Szkół w Chojnowie. Uczniowie, rodzice, nauczyciele i dyrekcja podziękowali sobie wzajemnie za wspólne lata, które owocowały wspaniałymi inicjatywami, ważnymi wydarzeniami, ale przede wszystkim przyjaźniami, które zawiązały się na całe życie… Uczniów przywitał dyrektor PZS Mariusz Kowalczyk: - Przez te ostatnie trzy, cztery lata nie pamiętam takiego wydarzenia, w którym nie bralibyście udziału. Wszystkie uroczystości: szkolne, kościelne, państwowe, patriotyczne... Udziały w projektach, które wspólnie organizowaliśmy, wyjazdy… Wszędzie byliście! Zawsze mogliśmy na was liczyć! – powiedział ze wzruszeniem dyrektor PZS. Po przemowach ogólnych przyszedł czas na podziękowania i wyróżnienia indywidualne. W klasie III Liceum Ogólnokształcącego uczniowie odebrali nagrody z rąk swojej wychowawczyni p. Moniki Pacaniuk, która mogła pochwalić uczniów nie tylko za dobre oceny, ale przede wszystkim za ich ogromny wkład w życie społeczności szkolnych, a także za sławienie imienia szkoły poza jej murami i miastem. W klasie IV Technikum Hotelarskiego również kilku uczniów szczególnie zasłużyło na wyróżnienie i podziękowanie. Nagrody wręczyła wychowawczyni p. Anna Ostropolska. Przyszedł czas na „najlepszych” jak stwierdziła opiekunka klasy IV Technikum Mechaniczno – Samochodowego p. Ewelina Rabiej – Kulczycka, która pogratulowała swoim wychowankom zarówno stopni, jak i aktywności w wydarzeniach szkolnych i nie tylko. Szczególnie i wyjątkowo podziękowano rodzicom, za ich wielką pomoc w organizowaniu wielu wydarzeń. Uczniowie wszystkich klas wyrazili swoją wdzięczność za wspólne lata: - Były chwile lepsze i gorsze, sukcesy i porażki. Dziękujemy za chwile wsparcia, podtrzymanie na duchu a przede wszystkim za mobilizację, która często gdzieś znikała, w nieznanych nikomu okolicznościach…- mówiła uczennica klasy III LO. Spotkanie zakończyło się wręczeniem kwiatów i upominków przez maturzystów, którzy już 6 maja przystąpią do egzaminu dojrzałości. Powodzenia na maturze!

2019-04-26 14:57

Zapraszamy na bezpłatne szkolenia

PRAWIDŁOWE SPORZĄDZANIE WNIOSKÓW O PŁATNOŚĆ - dla beneficjentów podejmujących lub rozwijających działalność gospodarczą 10 maja o godz. 15.00 w Domu Schrama Stowarzyszenie LGD „Wrzosowa Kraina” organizuje szkolenie dla osób podejmujących lub rozwijających działalność gospodarczą. Zainteresowani dowiedzą się m.in. kiedy należy złożyć wniosek, w jakiej formie, jakie załączniki są niezbędne przy składaniu wniosku… TWORZENIE I ROZLICZNIE PROJEKTÓW - dla lokalnej społeczności 14.05 o godz. 16.00 w Domu Schrama Fundacja „Wrzosowa Kraina” przeprowadzi szkolenie z zakresu tworzenia i rozliczania projektów w ramach XI Edycji Programu Działaj lokalnie 2019 realizowanego przy współpracy z akademią Rozwoju Filantropii w Polsce. W programie szkolenia m.in.: 1. Program/Projekt/Wniosek 2. Plan Projektu – konstrukcja i zasady tworzenia projektu i jego poszczególnych elementów 3. Harmonogram działań 4. Budżet – kosztorys projektu, rodzaje kosztów 5. Promocja i komunikacja w projekcie 6. Rozliczenie projektu – dokumentowanie wydatków, opracowanie raportu ZAPRASZAMY

2019-04-26 11:50

„Na rozstajnych drogach” po raz drugi

„Na rozstajnych drogach” po raz drugi 24 kwietnia w Domu Kultury odbyło się przedstawienie „Na rozstajnych drogach”. Spektakl przygotowała grupa teatralna ZaŚwiaty prowadzona przez p. Karolinę Rosocką. Premiera inscenizacji odbyła się 1 marca w auli Powiatowego Zespołu Szkół w Chojnowie i zgromadziła licznie przybyłych gości. Tym razem młodzież mogła zaprezentować swoje aktorskie umiejętności na dużej scenie. Ruch, dźwięk, emocje… wszystko dopracowali w drobnych szczegółach. Na twarzach młodych aktorów pojawiał się wachlarz przeżyć związanych z aktami spektaklu. Grupa zademonstrowała temat trudny, bo traktujący o nieszczęśliwej wręcz tragicznej miłości. Chronologiczne ujęcia uchwyciły ludowym pryzmatem preludium życia, jego skrajnie piękne momenty i bolesne skutki trudnych decyzji. Grupa ZaŚwiaty swoją folklorystyczną interpretację opatrzyła wdzięcznym brzmieniem oraz zmieniającym się nasyceniem barw. Dzięki tym elementom umiejętności sceniczne pogłębiły i dopełniły rozstajne drogi bohaterów… Spektakl zbudowany i oparty na słowiańskiej kulturze uintensywnił postrzeganie pogańskich i ludowych obyczajów. Gratulacje!

2019-04-26 10:13

serwis jest częścią portalu miejskiego www.chojnow.eu przygotowanego przez MEDIART (w CMS) © przy współudziale Urzędu Miejskiego w Chojnowie