Wygląda dobrze
To pole jest wymagane

Aktualności

SUKCES UCZENNICY GIMNAZJUM NR 2 W CHOJNOWIE

27.03 br. w hali sportowej przy ulicy Lotniczej w Legnicy odbył się półfinał dolnośląskiego konkursu dla dzieci i młodzieży : „ Uczę się bezpiecznie żyć”. Jest to już XV jego edycja i trzeci udział naszej uczennicy Katarzyny Kliszcz. W kategorii klas VII – VIII i gimnazjum wzięło udział 21 uczestników. Musieli oni rozwiązywać praktyczne problemy zainscenizowane na stacjach i zadaniach konkursowych w takich obszarach jak: ochrona przyrody, bezpieczny aktywny wypoczynek, alternatywne środki transportu – bezpiecznie na kolei, energia i energetyka, bezpieczeństwo ekologiczne dnia codziennego, pierwsza pomoc przedmedyczna, ochrona przeciwpożarowa i przeciwpowodziowa. Uczennica Gimnazjum nr 2 po raz trzeci zakwalifikowała się do finału konkursu zajmując w tym roku III miejsce na podium. Znalazła się pośród dwunastu najlepszych w województwie dolnośląskim. Wielki finał odbędzie się 17 maja br. w Auli Leopoldyna we Wrocławiu. Trzymamy kciuki za dalsze sukcesy Kasi!

2019-04-01 09:30

Meandry ewolucji człowieka

Czego nie wiemy o naszej ewolucji, co stanowi pewną zagadkę – trudny do interpretacji przebieg ewolucyjnych wydarzeń. Zagadnienie nurtujące od wielu lat współczesnego człowieka starała się omówić dr Wioletta Nowaczewska z Katedry Biologii Człowieka Uniwersytetu Wrocławskiego, która 23 marca zaprosiła mieszkańców Chojnowa na wykład pt. „Meandry ewolucji człowieka”. Temat niełatwy i do objaśnienia i do zrozumienia. Dr Wioletta Nowaczewska od lat zgłębia tę materię. W kręgu jej zainteresowań leżą też: zmienność morfologiczna kopalnych form ludzkich i człowieka współczesnego, problem homologii i rozwoju wybranych struktur czaszki, badanie zależności między wybrany cechami czaszki człowieka współczesnego, zagadnienie definicji i identyfikacji gatunków homininów w kopalnym materiale kostnym oraz czynniki wpływające na morfologię ciała ludzkiego. Jest autorką wielu publikacji naukowych. Częścią swojej bogatej wiedzy dzieliła się na spotkaniu omawiając dotychczasowe naukowe ustalenia. Doktryna dotycząca ewolucji człowieka, na przestrzeni lat modyfikuje się adaptując się do najnowszych odkryć i najnowszej technologii. Neandertalczycy, homo sapiens i denisowianie, to najbardziej rozpoznane gatunki, które współistniały w jednym okresie, później także mieszały się tworząc hybrydy. Dowodzą tego badania genetyczne. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu, rzadko praktykowane, dziś dostarczają przełomowych informacji burząc często dotychczasowe teorie. Wykład dr Nowaczewskiej traktował m.in. o pierwszych i ostatnich odkryciach naukowych oraz o pochodzeniu i migracji hominidów. - Obecnie, zgodnie z najnowszymi odkryciami, możemy stwierdzić, że homo sapiens wyewoluował w Afryce wschodniej od homo heidelbergensis, ten natomiast od, żyjącego na naszej planecie 2 mln lat temu, homo erektusa – wprowadzała w temat dr Nowaczewska. - Najstarsze szczątki naszego gatunku datowane na 195 tysięcy lat, znaleziono w Afryce. Niecodzienna prelekcja wywołała na tyle duże zainteresowanie licznie przybyłych słuchaczy, że wstępnie umówiono kolejne spotkanie. Pochodzenie człowieka i nasza, czyli gatunku homo sapiens, wyjątkowość, od wieków nurtowała filozofów, a od chwili narodzin współczesnej nauki, także naukowców. Wiele już wiemy, równie wiele odkryć przed nami. W dobie zaawansowanej technologii gros dotychczasowych ustaleń zapewne ulegnie weryfikacji. Czy współczesny człowiek jest w stanie dogłębnie poznać meandry ewolucji człowieka? Pytanie z gatunku retorycznych…

2019-03-28 14:40

"Zielona Ławeczka" zachęca do wzięcia udziału w konkursie!

Fundacja BOŚ już po raz czwarty uruchomiła konkurs grantowy "Zielona Ławeczka", który powstał z myślą o mieszkańcach miejskich osiedli. Do tej pory pomogliśmy już 65 grupom sąsiedzkim z całej Polski w rewitalizacji ich osiedlowych podwórek i samodzielnym stworzeniu pięknych ogrodów. Na rejestrację zespołów i przysłanie projektów mini ogrodów czekamy do 17 maja 2019 r. KRÓTKO O PROJEKCIE Przeznaczymy 20 tys. zł na rewitalizację polskich osiedli, zamianę ich w zielone zakątki, skwery, ogrody. Dzięki temu, uda się odnowić 15 miejsc, które do tej pory były zaniedbane lub po prostu niezagospodarowane. NA CZY POLEGA KONKURS? Sąsiedzi łączą siły i rejestrują się poprzez stronę internetową. Następnie przygotowują projekt zazielenienia wybranego terenu i mają szansę otrzymać od nas grant pieniężny wraz z nagrodą rzeczową w postaci ławki parkowej, o łącznej wartości do 1600 zł. Będą mieli również możliwość konsultacji swoich pomysłów z architektami krajobrazu ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, a później samodzielnie zajmą się urządzaniem nowego, zielonego zakątka. Projekt skierowany jest do grup sąsiedzkich z otwartych osiedli w miastach powyżej 10 tys. mieszkańców. Czas na przysyłanie projektów do oceny mija 17 maja 2019. Więcej informacji o projekcie znajdą Państwo adresem www.zielonalaweczka.pl Serdecznie dziękujemy za pomoc w zmianie szarych blokowisk w zielone zakątki!

2019-03-28 13:58

Ministranckie mistrzostwa w Chojnowie

Cztery drużyny piłkarskie z rejonu bolesławiecko – zgorzeleckiego wzięły udział w eliminacjach o mistrzostwo diecezji ministrantów i lektorów, które odbyły się 23 marca w Chojnowie. Regionalny turniej piłki halowej ministrantów i lektorów miał miejsce w hali sportowej przy ul. Matejki. Był to turniej kwalifikacyjny do kolejnego etapu. Drużyny o tytuł mistrza diecezji powalczą 6 kwietnia w Bolesławcu. Zwycięzców czeka ogólnopolski finał, który odbędzie się 1-2 maja w Skierniewicach i Sochaczewie. W Chojnowie o nagrody walczyła liturgiczna służba ołtarza z Tomisławia, Bolesławca i Nowogrodźca. Okazałe puchary ufundowali starosta legnicki Adam Babuśka, burmistrz Chojnowa Jan Serkies i wójt gminy Chojnów Andrzej Pyrz. Organizatorem wydarzenia był ksiądz Łukasz Świerniak z parafii św. Apostołów Piotra i Pawła w Chojnowie przy współudziale ks. Dawida Kosteckiego diecezjalnego duszpasterza Liturgicznej Służby Ołtarza. Drużynom sędziował Mirosław Zieleń. Wszystkich zawodników wspierali wolontariusze troszczący się o słodki poczęstunek. I miejsce w kategorii „Ministranci Młodsi” zdobyła drużyna z parafii pw. Świętych Piotra i Pawła w Nowogrodźcu, I miejsce w kategorii „Ministranci Starsi” osiągnął team z parafii pw. Stygmatów św. Franciszka z Asyżu w Tomisławiu, I miejsce w kategorii „Lektorzy” uzyskał zespół z parafii pw. Świętych Piotra i Pawła w Nowogrodźcu. Gratulacje!

2019-03-28 13:36

Synowie, ojcowie i dziadkowie w intencjach rodzin

23 marca odbyła się „V Droga Krzyżowa dla Mężczyzn” z Chojnowa do Domu Chleba w Osłej. Blisko 100 uczestników 15 - kilometrowy trud ofiarowało w intencjach rodzin. Organizatorem wydarzenia była parafia Niepokalanego Poczęcia NMP w Chojnowie. - Będziemy ten czas przeżywać wraz ze św. Józefem, który jest patronem rodzin – mówił ks. proboszcz Mirosław Makowski. Mężczyźni pod przewodnictwem ks. proboszcza i diakona Tomasza wyruszyli około godziny 11 z Chojnowa. Przeszli przez następujące miejscowości: Jerzmanowice, Witków, Groble, Stary Łom, Osła. W wydarzeniu uczestniczyli mężczyźni nie tylko z okolic Chojnowa, ale także z dalszych miejscowości. Udział wzięły także dzieci: - Po raz pierwszy szedłem z dziadkiem, tatą i bratem w drodze krzyżowej. Nie czuję wielkiego zmęczenia, zapamiętałem wszystkie 14 stacji, na których wszyscy się modlili – mówił 12 letni Krystian. Po przybyciu do Domu Chleba w Osłej pielgrzymi zostali zaproszeni na poczęstunek. Wielkopostne wydarzenie zakończyło się mszą świętą koncelebrowaną przez ks. Marka Skibę i ks. Mirosława Makowskiego. Symboliczne odtworzenie drogi Jezusa Chrystusa w okresie Wielkiego Postu pogłębia przeżywanie czasu pokuty, przygotowując do najważniejszych dla chrześcijan świąt Wielkiej Nocy.

2019-03-28 11:03

serwis jest częścią portalu miejskiego www.chojnow.eu przygotowanego przez MEDIART (w CMS) © przy współudziale Urzędu Miejskiego w Chojnowie