Pierwszy noworoczny koncert pt. " Kolędujmy", w którym zagrali: Kapela Góralska Antoniego Gluzy i chór "Allegro" odbył się 5 stycznia w Miejskim Domu Kultury, Sportu i Rekreacji w Chojnowie. Zgromadzeni goście zostali przywitani życzeniami na 2019 rok, bo to właśnie kolęda w swym pierwotnym znaczeniu przekazywała życzenia szczęścia i pomyślności na Nowy Rok. Na scenie Domu Kultury wystąpiła znana chojnowianom Kapela Góralska Antoniego Gluzy, która w tym roku obchodzi swój jubileusz 40. lecia istnienia grupy. Zabrzmiały pieśni górali polskich, kolędy i pastorałki m.in.: "Lulajże Jezuniu", "Wśród nocnej ciszy" i "Przybieżeli do Betlejem" . Założyciel zespołu winszował wszystkim zgromadzonym w rodzimej gwarze. Na scenę powrócili po raz drugi z repertuarem, który połączył tradycyjną muzykę ludową z folkowym jazzem. Koncert uświetnił występ chojnowskiego chóru "Allegro" działającego przy Szkole Podstawowej nr 4 w Chojnowie. Od 17 lat chór prowadzi jego założyciel Pan Zenon Chmielewski, który przygotował wraz z dziećmi repertuar pełen radosnego śpiewu noworocznych pieśni winszujących. Zabrzmiały m.in. pastorałki "Złota Jerozolima", "Od serca do ucha", "Kolędnicy wędrownicy". Żywiołowa grupa zaśpiewała także kolędę wraz z Kapelą Góralską Antoniego Gluzy "Pójdźmy wszyscy do stajenki". Pierwsze kolędy narodziły się we Włoszech. W Polsce unarodowienie prostych pieśni o narodzinach Dzieciątka Jezus nastąpiło w XVII w., a w XVIII w. nastąpił ich rozkwit. Kolędy, które towarzyszą nam w okresie świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku swoją historią sięgają nawet do XIV i XV w., a więc od ponad 500 lat są nadal popularne i chętnie śpiewane. Wspólne kolędowanie zakończone zostało myślą Adama Mickiewicza, który zachwycał się kantyczkami: "Nie wiem, czy jaki inny kraj może się pochlubić zbiorem podobnym do tego, który posiada Polska. Trudno by znaleźć w jakiejkolwiek innej poezji wyrażenia tak czyste, o takiej słodyczy i takiej delikatności".
2019-01-07 08:58
Serdecznie zapraszamy na koncert kolęd łemkowskich i ukraińskich w MOKSiR, który odbędzie się 11 stycznia o godz. 18:00. Organizatorem wydarzenia jest Parafia Greckokatolicka pw. Narodzenia Św. Jana Chrzciciela w Zamienicach.
2019-01-04 09:23
Miejski Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji serdecznie zaprasza do korzystania z kręgielni, która oferuje dwa profesjonalne tory do gry. Na każdym z nich może jednorazowo grać do 8 osób. Mogą z niej korzystać osoby które ukończyły 18 lat posiadające Kartę Klubową MOKSiR, osoby, które ukończyły 15 lat za pisemną zgodą rodzica/opiekuna prawnego - po wyrobieniu Karty Klubowej MOKSiR, osoby, które nie ukończyły 15 lat - pod bezpośrednią opieką rodziców/prawnych opiekunów posiadających Kartę Klubową. Grupy zorganizowane złożone z dzieci poniżej 15 roku życia muszą mieć co najmniej jednego pełnoletniego opiekuna na 8 uczestników, odpowiedzialnego za swoich podopiecznych przez cały czas przebywania na terenie Kręgielni MOKSiR. Kręgielnia jest czynna od wtorku do soboty w godzinach od 15:00 do 21:00. Rezerwacji toru można dokonywać do godz. 15.30 w sekretariacie MOKSiR, osobiście lub telefonicznie pod numerem telefonu 76 8188621 podając imię, nazwisko i numer karty. Osoby zainteresowane zobowiązane są stawić się w Recepcji 15 min przed rozpoczęciem gry, w przeciwnym razie rezerwacja zostanie anulowana. Aby wyrobić Kartę Klubową należy udać się do Miejskiego Ośrodka Kultury Sportu i Rekreacji; ul. Małachowskiego 7 z dowodem osobistym. Rejestracja trwa kilka minut, a karta jest bezpłatna. Zapraszamy!
2019-01-03 14:34
W 2018 roku zrealizowano w mieście Chojnów wiele inwestycji i przedsięwzięć, które wpływają na rozwój i jakość życia mieszkańców. Największym projektem jest w dalszym ciągu realizowana „Budowa centrum medycznego dla regionu Chojnowa wraz z zakupem specjalistycznego sprzętu medycznego” ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Z końcem sierpnia zakończyły się „Prace konserwatorskie w obrębie zabytkowego Parku Śródmiejskiego w Chojnowie”. Środki na ten cel Gmina Miejska Chojnów pozyskała w ramach poddziałania 19.2 „Wsparcie na wdrążenie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność objętego PROW (Pogram Rozwoju Obszarów Wiejskich) na lata 2014 – 2020. Zakończone zostały prace nad budową kładki dla pieszych nad rzeką Skorą w ciągu ul. Matejki. 20 grudnia 2018 roku kładka otrzymała zgodę na użytkowanie wydaną przez Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego. Zrealizowano projekty związane z przebudową jezdni i chodników na ulicach: Małachowskiego, Bohaterów Getta Warszawskiego i Witosa. Przebudowano chodniki przy ulicach: Paderewskiego, Kilińskiego, Solskiego, Mickiewicza, Kochanowskiego, Słowackiego, Sienkiewicza, Wyspiańskiego i Bolesławieckiej. Sfinalizowano inwestycję pn. Budowa sieci wodociągowej oraz kanalizacji ogólnospławnej z przyłączami do budynków przy ul. Kraszewskiego wraz z budową chodnika przy ul. Kraszewskiego w ciągu drogi wojewódzkiej nr 328. Zadanie zostało dofinansowane przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu w postaci pożyczki i dotacji. Na ulicy Solskiego została położona nowa nawierzchnia ulicy, nowe oświetlenie zamontowano na ulicach: Drzymały, Chopina, Legnickiej, oraz przy garażach przy ul. Kościuszki. Przeprowadzono modernizację ul. Samorządowej w zakresie wymiany z dostawą nowych latarni oświetlenia drogowego. Wymieniona została stolarka okienna w budynku Miejskiej Biblioteki Publicznej. Wykonano remonty dachów: Urzędu Miejskiego, budynku administracyjnego na Cmentarzu Komunalnym oraz grobowca rodziny Pospiszyl. W Szkole Podstawowej nr 4 w Chojnowie została przeprowadzona gruntowna przebudowa kuchni wraz ze stołówką. Na terenie Przedszkola Miejskiego nr 3 został zamontowany nowy plac zabaw. Zrealizowano projekt sportowo-rekreacyjny pod nazwą: Otwarta Strefa Aktywności „OSA”. W skład obiektu wchodzą: - siłownia plenerowa, strefa relaksu (4 ławki, stolik do gier, zagospodarowanie zieleni), plac zabaw o charakterze sprawnościowym, ogrodzenie terenu. Projekt dofinansowany został ze środków Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej. Zakończono budowę sieci wodociągowej oraz kanalizacji ogólnospławnej dla planowanego osiedla domków jednorodzinnych przy ul. Reymonta i ul. Ogrodowej. Ponadto w fazie intensywnych zmian jest zabytkowy chojnowski dworzec. Modernizację realizuje PKP S.A. Trwa przebudowa mostu nad rzeką Skorą, w ciągu drogi wojewódzkiej nr 328, inwestorem prac jest Dolnośląska Służba Dróg i Kolei we Wrocławiu.
2019-01-03 12:11
*5 stycznia – koncert kolęd góralskiej kapeli Antoniego Gluzy oraz chojnowskiego chóru „Allegro”, godz. 17:00, MOKSiR *6 stycznia - III Chojnowski Orszak Trzech Króli, rozpoczęcie godz. 10:00 w „małym” i „dużym” kościele. *13 stycznia – koncert kolęd chojnowskiego chóru SKORANTA pod batutą Piotra Koziara, godz. 16:30, kościół św. Apostołów Piotra i Pawła *13 stycznia – 27 Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, MOKSiR cdn. …
2019-01-02 14:47