Po raz drugi Muzeum Regionalne w Chojnowie odwiedził prof. Stanisław Rosik z Instytutu Historycznego Uniwersytetu Wrocławskiego. Wykład pt. „1109 Psie Pole. Prawda legendy, a prawda historyczna” mógłby trwać naprawdę bardzo długo, nie tylko przez wzgląd na wiedzę zaproszonego gościa, ale i zainteresowanie tematami historycznymi mieszkańców Chojnowa… Zgromadzonych przywitał dyrektor Mariusz Garbera, który zaznaczył, że prof. Rosik jest niczym mistrz wiedzy historycznej, co potwierdził barwny wykład. Kontrowersyjny wykład dotyczący spornego zagadnienia jednej z bitew wojen polsko – niemieckich był okazją do zadawania pytań, rozstrzygania wątpliwości, ale przede wszystkim próbą rozeznania istoty legendy i jej autentycznej wartości: - Jest to dosyć rozległy temat od strony warsztatów, analiz źródłowych. Nie będzie to książkowy wykład – zaznaczył prof. Rosik. - W przypadku Psiego Pola mamy problem z ustaleniem faktów. Czy ta bitwa miała miejsce, czy też nie, jest to co najmniej podejrzane? To jest punkt wyjścia, co nie oznacza, że faktem nie jest, nawet jeśli jest legendą, to nie oznacza, że nie przekazuje prawdy, tylko jak rozumieć prawdę? Jak bardzo ważna jest legenda do budowania tożsamości i budowania wspólnoty, która jest skupiona wokół pewnych opowieści i wtedy może się okazać, że coś, co nie jest prawdą historyczną ma jednak wartość, bo mówi nam coś o społeczeństwie. – stwierdził wykładowca. Bitwa na Psim Polu w relacjach historycznych zaprezentowana jest w dwóch kronikach. Gall Anonim wspomina o niepowodzeniach Henryka V w pobliżu Wrocławia, natomiast Wincenty Kadłubek o klęsce Niemców. Oba dokumenty poddawane są wątpliwości co do miarodajnego przekazu. - Prawda historyczna to ta, którą historycy ustalają za pomocą swoich metod, źródeł, dyskusji… Choć wiadomo, że jest to jakieś przybliżenie, propozycja i różne punkty widzenia. Należy odpowiednio usytuować legendę w pewnej przestrzeni myśli, pokazać funkcje tego opowiadania, wtedy jest bardzo pozytywnym zjawiskiem – mówił prof. Rosik. Wykład o legendach i faktach Psiego Pola rozpoczyna naukową jesień w Muzeum Regionalnym. W najbliższym czasie odbędzie się spotkanie poświęcone wkładzie Polskich archeologów w badaniach nad Ameryką prekolumbijską, w październiku wykład o II wojnie światowej, w listopadzie tematyka o czarach na Śląsku. Zapraszamy!
2019-09-09 14:27
Zapraszamy chojnowianki i nie tylko, na spotkanie w kobiecych klimatach przy małej przekąsce w "Niezłym Młynie". W trakcie spotkania Panie dowiedzą się, jak podnieść atrakcyjność w swoich oczach. W programie: - prelekcja 5 KROKÓW UDANEJ STYLIZACJI - porady stylistyczno-wizażowe ( udzieli stylistka, doradca wizerunku i personal shopper Jolanta Watral) - mini warsztaty coachingowe ( poprowadzi coach Małgorzata Stanberg) Program poprowadzi Dorota Książek. ZAPRASZAMY. Przyjdź z koleżanką, siostrą, mamą lub kuzynką. P.S. Mile widziane, aby uczestniczki spotkania przyniosły ze sobą ubrania lub dodatki. 9 września, godz. 17:30, restauracja "Niezły Młyn". Zapraszamy!
2019-09-05 13:45
Gliniane warsztaty w muzeum Ostatni sierpnia był zdecydowanie artystycznym dniem dla uczestników warsztatów rzeźbiarskich dla dorosłych pt. ”Płaskorzeźba” prowadzonych przez rzeźbiarza, malarza i animatora Grzegorza Niemyjskiego. Od godz. 9:00 do godz. 13:00 w lapidarium Muzeum Regionalnego trwały twórcze zajęcia, których wynikiem są kreatywne gliniane płaskorzeźby. - Jest to pierwsza tego rodzaju inicjatywa w naszym muzeum, a powstała wskutek bardzo dobrej współpracy z panem Grzegorzem Niemyjskim. Cały nasz muzealny zespół dużo pracy i serca włożył, żeby to wszystko pięknie przygotować. – mówił dyrektor Mariusz Garbera. Grzegorz Niemyjski to Absolwent Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, obecnie wykładowca ASP we Wrocławiu. Artysta zajmuje się prowadzeniem działań plastycznych w przestrzeni otwartej. Prace rzeźbiarza zdobią m.in. rynek i Skwer Sybiraków w Legnicy oraz rynek w Strzegomiu. W marcu w Muzeum Regionalnym miała miejsce wystawa „Jutrznia” autorstwa pana Niemyjskiego. Ekspozycja składała się z 50 prac, których motywem przewodnim były wielkopostne refleksje artysty. Uczestnicy z wielkim zaangażowaniem lepili z gliny. Projekty były najróżniejsze, jednak największym zainteresowaniem cieszyły się zwierzęta na płaskorzeźbach. Warto podkreślić, że biorący udział w warsztatach spotkają się ponownie, aby dokończyć swoje dzieła. Kto wie, może spotkanie z czasem stanie się cyklicznym i zachęci więcej osób do uczęszczania na zajęcia pełne inwencji i nieszablonowego spędzania wolnego czasu. Twórcza inicjatywa nie odbyłaby się, gdyby nie zaangażowanie kilku życzliwych osób. Dyrektor Muzeum Regionalnego serdecznie dziękuje przedsiębiorstwu Ekoceramika s. z.o.o za udostępnienie 300 kg gliny oraz państwu Elżbiecie i Andrzejowi Graban za pomoc w jej transporcie.
2019-09-03 09:04
Powiatowy Zespół Szkół w Chojnowie w patriotyczny sposób przywitał nowy rok szkolny. Placówka uczciła pamięć Polskich Dzieci Wojny akcją „Przerwany Marsz”. Ideą szlachetnej inicjatywy jest podziękowanie tym, którzy walczyli za Polskę. Zatem młode pokolenie chojnowskiej społeczności rozpoczęło edukację od lekcji historii i możliwości poznania prawdziwych bohaterów. 80 lat temu, gdy wybuchła II wojna światowa, odebrano wielu naszym rodakom możliwość nauki. Dlatego inauguracja roku szkolnego połączona wraz z symbolicznym oddaniem szacunku przez minutę ciszy dla tych, którzy pamiętają i przeżyli czas walki o niepodległość, była pięknym gestem podziękowania. Na rozpoczęciu roku w PZS swoją obecnością zaszczycili Maria Kisielewska-Podrez, prezes zarządu koła Związku Byłych Więźniów Politycznych Hitlerowskich Więzień i Obozów Koncentracyjnych w Legnicy, Krystyna Sobierajska - legenda Solidarności, nauczycielka języka polskiego m.in. w IV Liceum Ogólnokształcącym w Legnicy, Przewodnicząca Międzyszkolnego Komitetu Założycielskiego w Województwie Legnickim w latach 80., w roku 1991 roku wyróżniona Medalem Mazurka Dąbrowskiego oraz Przedstawiciele Koła Związków Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych z Chojnowa. - To wielki zaszczyt gościć państwa w naszej szkole. Cieszę się, że tak chętnie przyjmujecie państwo zaproszenia od nas. Mamy to szczęście, że możemy czerpać wiedzę od autentycznych osób, które nie tylko były naocznymi świadkami wydarzeń dotyczących naszej ojczyzny, ale również bohaterami, tych jakże różnych walk nie tylko podczas II wojny światowej. Po to byśmy dziś bez lęku z podniesionym czołem mogli uczyć się, śpiewać polskie pieśni, głośno recytować wiersze. – mówił dyrektor PZS Mariusz Kowalczyk. Na oficjalne przywitanie uczniów i nauczycieli przybyli także przedstawiciele władz powiatu legnickiego. Podczas otwarcia roku szkolnego 2019 / 2020 powitano nowych uczniów i nauczycieli. Szczególne życzenia złożono klasom maturalnym. Pozostaje nam tylko dołączyć się do powinszowań, aby te 10 najbliższych miesięcy przyniosło wam wiele dobrego!
2019-09-02 13:47