Wygląda dobrze
To pole jest wymagane

Aktualności

Artystyczne szkło prof. Ludwika Kiczury

13 września w Muzeum Regionalnym w Chojnowie odbył się wernisaż „SZKŁO – Ludwik Kiczura”. Kunsztowne i awangardowe szklane eksponaty zachwyciły przybyłych gości. - W 1996 roku pojawił się w Chojnowie Ludwik Kiczura, podczas wystawy indywidualnej w Chojnowie i to był początek artystycznej relacji z miastem. Trzeba jednak pamiętać, że profesor ukończył liceum Ogólnokształcące w Chojnowie. Cała rodzina Kiczurów jest związana z grodem nad Skorą, to dla nas ogromne wyróżnienie, że zechcieli Państwo udostępnić nam wspaniałe szkła. – mówił dyrektor Mariusz Garbera. Na spotkanie przybyły osoby, które znały profesora Kiczurę. Gościem specjalnym był prof. Pawlak Dziekan Wydziału Ceramiki i Szkła ASP we Wrocławiu. - Profesor Kiczura to osoba, która na trwałe wpisała się w historię Akademii Sztuk Pięknych, na trwałe wpisała się w historię wydziału. Gdyby nie jego pasja nie mielibyśmy takich zjawisk jak wrocławskie szkło artystyczne, jak dwa pokolenia uczniów, którzy przejmowali wiedzę od naszych mistrzów. Miałem tę przyjemność, że pięć lat studiowałem pod okiem pana profesora, a od roku 1982, czyli zaraz po swoim dyplomie, zostałem asystentem pracowni projektowania szkła prowadzonej przez prof. Ludwika Kiczurę. To ponad dwadzieścia lat wspólnej pracy, to dwadzieścia lat obcowania z człowiekiem, który - oprócz tego, że był pedagogiem - dla większości studentów był także jak ojciec. To niebywałe lata spędzone w akademii, ale również w mieszkaniu profesora. Było to miejsce gdzie bardzo często spotykaliśmy się. To były inicjatywy profesora – mówił prof. Kazimierz Pawlak. Ludwik Kiczura ukończył studia we wrocławskiej Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych, na Wydziale Ceramiki i Szkła. Dyplom zdobył pod kierunkiem prof. Dawskiego w 1960. Bardzo duży wpływ na rozwój twórczości prof. Kiczury miał staż w hucie szkła Venini we włoskim miasteczku Murano w 1965 roku. Najnowsze techniki i technologie hutnictwa oraz współpraca z włoskimi projektantami zaowocowały nowatorskimi doświadczeniami, które prof. Kiczura zainicjował w Polsce. W 1969 roku objął kierownictwo nad Katedrą Szkła. Dał się poznać jako wybitny pedagog i naukowiec. Miał duży wpływ na proces kształtowania wielu artystów. Muzeum Regionalne w Chojnowie składa serdeczne podziękowania rodzinie prof. Kiczury za udostępnienie prac, Dziekanowi Wydziału Ceramiki i Szkła ASP we Wrocławiu Panu prof. Kazimierzowi Pawlakowi za ciekawą prelekcję oraz Jego Magnificencji Rektorowi ASP we Wrocławiu Panu prof. Piotrowi Kielanowi za przekazanie wspaniałych albumów. Wystawa będzie czynna do 20 października 2019 r.

2019-09-16 13:19

W sercu miasta rozegrała się akcja „Katarynki”

12 września na chojnowskim Rynku, przy specjalnie przygotowanej inscenizacji, odbyło się finałowe Narodowe Czytanie 2019 – Nowele polskie. „Katarynkę” Bolesława Prusa zaprezentowali mieszkańcy miasta i gminy. Wydarzenie propagujące znajomość literatury narodowej przez chwilę przeniosło chojnowian w epokę XIX wieku, w której to toczy się akcja jednej z tegorocznych „Noweli polskich”. „Katarynka” napisana została w 1880 roku. Lektura ma zaledwie kilku bohaterów. Samotny prawnik pan Tomasz mieszkający w Warszawie nienawidzi dźwięku katarynek. Wszystko zmienia się, gdy mężczyzna dostrzega, że dźwięk wydawany przez ów instrument muzyczny uszczęśliwia dziewczynkę, która jest niewidoma. Swoje refleksje „Literatura jako zadra” dotyczące lektur przedstawił Stanisław Horodecki. Spotkanie urozmaiciły występy uczestników Pracowni Wokalnej Agnieszki Justyny Szumiło „Pejzaże polskie głosem i muzyką malowane”. O oprawę muzyczną spotkania zadbali Mateusz Bojda grający na saksofonie i Piotr Gościniak grający na akordeonie. Udział w „Narodowym Czytaniu” wzięli: Katarzyna Burzmińska, Lucyna Setla-Bar, Mariusz Garbera, Krystyna Czapska, Elżbieta Świerczek, Hanna Kądziołka, Michał Piróg, Natalia Zachary, Paulina Fudala, Klaudia Korniłowicz, Barbara Karasek, Adam Swatek, Małgorzata Cieśla. Wszyscy biorący udział otrzymali upominki książkowe, które wręczył Burmistrz Miasta Chojnowa Jan Serkies. Organizatorzy: MBP w Chojnowie, MOKSIR Chojnów. Partnerzy: SP3, SP4, PZS w Chojnowie.

2019-09-13 11:33

Awans wojskowy Porucznika Czesława Bielawskiego

Awans wojskowy Porucznika Czesława Bielawskiego 12 września Porucznik Czesław Bielawski oficjalnie przyjął awans wojskowy. Żołnierz Armii Krajowej został mianowany na stopień porucznika decyzją Ministra Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka. Akt mianowania wręczył Wojskowy Komendant Uzupełnień w Głogowie ppłk Jerzy PIĘTA. Gratulacje panu porucznikowi złożyli burmistrz Jan Serkies i sekretarz Brygida Mytkowska. - W imieniu władz samorządowych, mieszkańców Chojnowa i swoim własnym serdecznie gratuluję awansu i dziękuję za codzienną pracę na rzecz miasta. Awans na porucznika to dowód na wysoką ocenę dokonań, ale przede wszystkim dziękujemy za szacunek, oddanie i umiłowanie Ojczyzny - mówił burmistrz. Pan Czesław Bielawski pochodzi z Kresów Południowo – Wschodnich. Urodził się 23 czerwca 1927 roku w Monasterzyskach. W miejscowości tej było duże zgrupowanie żołnierzy Armii Krajowej wraz z dowództwem. Pan Czesław rozpoczął swą edukację w roku 1934. Zakończył ją w roku 1942, podczas okupacji niemieckiej. Otrzymał świadectwo 7 – klasowej polskiej publicznej szkoły powszechnej pisanej w górnej pozycji po niemiecku, a w dolnej po polsku. W 1953 roku w Chojnowie zawarł związek małżeński z panią Danielą Równanek, z którą przeżył ponad 65 lat. Państwo Bielawscy otrzymali Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie i obchodzili uroczyście swoje Złote Gody. W 60. Rocznicę ślubu biskup legnicki złożył małżonkom gratulacje i podziękowania. 65. lecie odbyło się w gronie rodziny. Dochowali się trzech córek, dwóch wnuczek, trzech wnuków, jednej prawnuczki, która jest uczennicą 1 klasy Szkoły Podstawowej nr 4 w Chojnowie, w drodze jest kolejny potomek. Serdecznie gratulujemy Panu Porucznikowi Czesławowi Bielawskiemu i życzymy dużo zdrowia i wszelkiej pomyślności.

2019-09-12 15:19

Kobiece spojrzenie na damski świat – spotkanie „Niezły Młyn, czyli Atrakcyjna Ja”

Po raz pierwszy w Chojnowie odbyło się spotkanie pilotażowe „Niezły Młyn, czyli Atrakcyjna Ja”. 9 września w restauracji Niezły Młyn podczas mini konwencji panie w różnym wieku zebrały się, aby porozmawiać o modzie, stylu i dobrym samopoczuciu. Porad stylistyczno – wizażowych udzieliła doradca wizerunku Jolanta Watral, natomiast warsztaty treningu personalnego poprowadziła coach Małgorzata Stanberg. - Chcemy dziś paniom pokazać jak ważne jest, aby mieć motywację do pracy, jak istotna jest nasza prezencja i samozadowolenie. Mam nadzieję, że to spotkanie będzie dla pań owocne, że będzie szansa, żeby coś zmienić. Najważniejsze w tym wszystkim jest utrzymanie nawyków. Wszystko leży w nas. Nie ma kobiet brzydkich, są kobiety zaniedbane. – mówiła prowadząca spotkanie Dorota Książek. „Każda kobieta powinna mieć dwie rzeczy: klasę i urok” jak twierdziła Coco Chanel, dlatego spotkanie rozpoczęło się od 5 kroków udanej stylizacji: - Nie mam ambicji zmieniania kogokolwiek, chciałabym jedynie zainspirować, podrzucić jakąś myśl, podzielić się swoim doświadczeniem i ewentualnie wpłynąć pozytywnie swoją energią na którąś z pań. Moja droga do zmiany zaczęła się 10 lat temu i trwa do dziś. Wiem, że każda zmiana jest dobra, bo niesie ze sobą nowe sytuacje, inspiracje, musimy troszkę się do nich dostosować i znaleźć w sobie nowe nawyki. Nie bójmy się zmian! – mówiła osobista stylistka Jolanta Watral. Kolejnym punktem spotkania był rozwój osobisty i jego istotny wpływ na poczucie kobiecości w codziennym życiu: - Po co jest ta atrakcyjność, dlaczego chcemy się podobać? Przede wszystkim dla siebie. Dlaczego? Żeby fajnie się czuć. A jeśli dobrze się czujemy, to jak reaguje otoczenie? Uśmiecha się! Cechą atrakcyjności jest uśmiech. Często w tym ferworze ludzie mają zatroskaną twarz. Chodzi o to, żeby utrzymać w sobie pozytywny nastrój i mieć w sobie myśli, które nas motywują, a nie dołują – mówiła coach Małgorzata Stanberg. Spotkanie zakończyło się miłą niespodzianką, jaką były wylosowane przez uczestniczki vouchery na spotkania ze stylistką i trenerem personalnym.

2019-09-10 12:35

Pola Rokus w TOP10 Miss Polski Nastolatek 2019

7 września w Świnoujściu miał miejsce finał Miss Polski Nastolatek 2019. Chojnowianka Pola Rokus Miss Nastolatek Dolnego Śląska zakończyła konkurs w ścisłym TOP10. Gratulujemy! Zdjęcia dzięki uprzejmości portalu chojnow.pl.

2019-09-10 09:28

serwis jest częścią portalu miejskiego www.chojnow.eu przygotowanego przez MEDIART (w CMS) © przy współudziale Urzędu Miejskiego w Chojnowie