W imieniu władz samorządowych, mieszkańców miasta oraz swoim własnym pragnę podziękować wszystkim osobom, które w trudnym czasie walki z koronawirusem z pełnym oddaniem wykonują swoje obowiązki, będąc na pierwszej linii frontu. Dziękuję za sprawne przeprowadzenie wszystkich działań w Ośrodku Pielęgnacyjno - Rehabilitacyjnym Niebieski Parasol w Chojnowie. Służby medyczne: lekarze, pielęgniarki, pracownicy sanepidu wykazali się profesjonalną pracą mającą na celu ratowanie zdrowia i życia ludzkiego. Zaangażowanie i poświęcenie przyczyniły się do szybkich decyzji i specjalistycznej opieki lekarskiej. Dziękujemy za mobilizację, życzliwość i wsparcie. Państwa gorliwa postawa jest dla nas nieoceniona. W szczególności wyrazy wdzięczności kieruję do: Dyrektor Szpitala Wojewódzkiego w Legnicy p. Anny Płotnickiej – Mieloch, Naczelnej Pielęgniarki p. Beaty Łabowicz, Pielęgniarek: p. Doroty Seniów, p. Marzeny Jaworskiej, kierowcy p. Andrzeja Dymidziuka, Dyrektora Szpitala Zakaźnego w Bolesławcu p. Kamila Barczyka, całego zespołu opieki zdrowotnej w Bolesławcu, Dyrektora Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Legnicy p. Jacka Watrala, pracowników stacji: p. Elżbiety Klimas i p. Agaty Chojnackiej, a także wszystkich pozostałych osób, które wsparły nasze miasto w walce z koronawirusem.
2020-05-04 10:35
Ustawa Rządowa 3 Maja była pierwszym tego typu aktem prawnym na kontynencie europejskim (a drugim na świecie po konstytucji amerykańskiej z 1787 roku). Jej autorami byli: król Stanisław Poniatowski, Ignacy Potocki oraz Hugo Kołłątaj, który dokonał ostatecznej jej redakcji. Konstytucja ta miała wprowadzić system monarchii parlamentarnej, wzmocnić pozycję tronu i rządu. Częścią składową Konstytucji były dwie uchwalone wcześniej ustawy: ustawa z marca 1791 o sejmikach oraz ustawa z kwietnia 1791 o miastach królewskich. W konstytucji zacieśniono unię polsko – litewską, przy jednoczesnym zachowaniu federacyjnego charakteru Rzeczpospolitej. Wprowadzono zasadę zwierzchności narodu oraz podziału władzy zgodnie z zasadą Monteskiusza na ustawodawczą (stanowienie prawa), wykonawczą (wykonywanie prawa) i sądowniczą. Konstytucja obowiązywała tylko przez rok, zanim została obalona przez armię rosyjską wraz z konfederacją targowicką w wyniku przegranej wojny polsko-rosyjskiej. Dzień 3 maja 1791 roku został uznany Świętem Konstytucji 3 Maja. Obchody tego święta były zakazane podczas rozbiorów, a ponownie jego obchodzenie zostało wznowione w II Rzeczypospolitej w kwietniu 1919 roku. Święto Konstytucji 3 Maja zostało zdelegalizowane przez hitlerowców i sowietów podczas okupacji Polski w czasie II wojny światowej, a po antykomunistycznych demonstracjach w 1946 r. nie było obchodzone w Polsce, natomiast zastąpione obchodami Święta 1 Maja. W styczniu 1951 r. święto 3 maja zostało oficjalnie zdelegalizowane przez władze komunistyczne. W roku 1981 ponownie władze świętowały uchwalenie majowej konstytucji. Do roku 1989 w tym dniu często dochodziło w Polsce do protestów i demonstracji antyrządowych i antykomunistycznych. Po zmianie ustroju, od kwietnia 1990 r. Święto Konstytucji 3 Maja należy do uroczyście obchodzonych polskich świąt. W roku 2007 po raz pierwszy na Litwie obchodzono święto Konstytucji 3 maja. 3 maja obchodzone jest również w Kościele katolickim Święto Najświętszej Maryi Panny Królowej Polskiej. Święto zostało ustanowione przez papieża Benedykta XV w 1920 na prośbę polskich biskupów po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918. Upamiętnia ono śluby lwowskie króla Jana Kazimierza, który podczas potopu szwedzkiego powierzył Polskę opiece Matki Bożej.
2020-05-03 15:25
Święto Flagi Państwowej wprowadzone zostało w 2004 roku. Polska flaga państwowa pojawiła się na przełomie XIII i XIV wieku. Do rozbiorów widniał na niej Orzeł Biały na czerwonym polu. Upowszechnienie się biało – czerwonych barw narodowych🇵🇱 na chorągwiach dokonywało się powoli, gdyż obowiązywała zasada, że jeśli na chorągwi znajdował się wizerunek Orła Białego na czerwonej tarczy, to barwa płachty jest obojętna. Mimo to barwy biało-czerwone🇵🇱 (amarantowe) występowały na polskich chorągwiach w okresie od XVII do XIX wieku, choć często w odwrotnym układzie. Rozbiory sprawiły, że urzędowe zatwierdzenie flagi państwowej nastąpiło dopiero 1 sierpnia 1919, na mocy ustaw o godłach i barwach Rzeczpospolitej Polskiej. Ustalono wówczas wygląd chorągwi i sztandarów, flag poselstw i konsulatów oraz bandery morskiej. Od tego czasu biało-czerwona flaga państwowa nie podlega zmianie, natomiast na flagach poselstw, konsulatów i na banderze morskiej, mających w środku białego pasa Orła ukoronowanego, wprowadzono w okresie PRL Orła bez korony. Od 1989 roku ponownie obowiązuje Orzeł w koronie. Dzień Polonii i Polaków za granicą obchodzone jest od 2002 roku z inicjatywy Sejmu RP – „W dowód uznania wielowiekowego dorobku i wkładu Polonii i Polaków za granicą w odzyskanie przez Polskę niepodległości, wierność i przywiązanie do polskości oraz pomoc Krajowi w najtrudniejszych momentach”. Wszystkim Rodakom poza granicami kraju składamy najlepsze życzenia.
2020-05-02 08:39
Człowiek niszczy swoje środowisko naturalne w sposób bezpardonowy i bezmyślny. Ekosystem jest w kryzysowej sytuacji. Ekolodzy alarmują, że 25% dzikich gatunków jest zagrożonych wyginięciem w Europie. Degradacja środowiska jest ogromna, a dodatkowo ludzie w coraz większym stopniu się do niej przyczyniają. W druzgocąco złej sytuacji znajduje się mnóstwo zwierząt, którym grozi wymarcie. Na długiej liście ostatnich gatunków jest również jeż zachodni lub jeż europejski. Badania wskazują, że w 2025 roku jeży już nie będzie!
2020-04-29 10:41
Dziś Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Główną ideą nietypowego święta jest promocja czytelnictwa, edytorstwa oraz ochrony własności intelektualnej. Symboliczny dzień obchodzi dziś swoje 25 urodziny. Dlaczego wybrano datę 23 kwietnia? Aby upamiętnić renesansowego pisarza Miguela de Cervantesa, poetę i dramaturga Williama Szekspira i peruwiańskiego historyka Inca Garcilaso de la Vega, którzy odeszli właśnie tego dnia… Pomysł organizacji święta zrodził się w Katalonii.
2020-04-23 10:32