Wygląda dobrze
To pole jest wymagane

Aktualności

Święto Konstytucji 3 Maja

-„Vivat król! Vivat konstytucja!" 230 lat temu została uchwalona ustawa zasadnicza, nazwana oficjalnie Ustawą Rządową. Druga na świecie po amerykańskiej i pierwsza w Europie – Konstytucja 3 Maja. 3 maja 1791 roku sejm pod przewodnictwem marszałka Stanisława Małachowskiego uchwalił konstytucję autorstwa króla Stanisława Poniatowskiego, Ignacego Potockiego i Hugo Kołłątaja. Ujęta była w 11 artykułach. Stanowiła dzieło polskiej myśli politycznej. Z dawnych zasad ustrojowych odrzucała to, co wobec zewnętrznego zagrożenia stało się szkodliwe, jak wolna elekcja i liberum veto, a to, co stanowiło o atrakcyjności ustroju, czyli prawa polityczne obywateli – rozszerzała na mieszczan. Stworzyła podstawy nowoczesnej monarchii konstytucyjnej z parlamentem i sprawnym rządem. Była dowodem, że Rzeczpospolita ma w sobie dosyć sił do przezwyciężenia kryzysu. Spotkała się z dużym uznaniem oświeconej opinii europejskiej, zwłaszcza angielskiej. Ustawa zasadnicza wzbudziła sprzeciw konfederatów targowickich, którzy zakwestionowali jej postanowienia. Pomimo tego uchwalenie Konstytucji 3 Maja stało się narodową dumą, pokrzepieniem dla narodu. Celem było przywrócenie stabilności, wzmocnienie suwerenności i demokracji. Ideą Konstytucji 3 Maja była troska o dobro kraju, w którego ustrój ingerowały obce siły polityczne. Wydarzenia sprzed 230 lat są symbolem narodowej mądrości.

2021-05-03 07:39

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej oraz Dzień Polonii i Polaków za granicą

2 maja obchodzimy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej oraz Dzień Polonii i Polaków za granicą. Święto Flagi Państwowej wprowadzone zostało w 2004 roku. Polska flaga państwowa pojawiła się na przełomie XIII i XIV wieku. Do rozbiorów widniał na niej Orzeł Biały na czerwonym polu. Upowszechnienie się biało – czerwonych barw narodowych na chorągwiach dokonywało się powoli, gdyż obowiązywała zasada, że jeśli na chorągwi znajdował się wizerunek Orła Białego na czerwonej tarczy, to barwa płachty jest obojętna. Mimo to barwy biało-czerwone (amarantowe) występowały na polskich chorągwiach w okresie od XVII do XIX wieku, choć często w odwrotnym układzie. Rozbiory sprawiły, że urzędowe zatwierdzenie flagi państwowej nastąpiło dopiero 1 sierpnia 1919, na mocy ustaw o godłach i barwach Rzeczypospolitej Polskiej. Ustalono wówczas wygląd chorągwi i sztandarów, flag poselstw i konsulatów oraz bandery morskiej. Od tego czasu biało-czerwona flaga państwowa nie podlega zmianie, natomiast na flagach poselstw, konsulatów i na banderze morskiej, mających w środku białego pasa Orła ukoronowanego, wprowadzono w okresie PRL Orła bez korony. Od 1989 roku ponownie obowiązuje Orzeł w koronie. Dzień Polonii i Polaków za granicą obchodzone jest od 2002 roku z inicjatywy Sejmu RP – „W dowód uznania wielowiekowego dorobku i wkładu Polonii i Polaków za granicą w odzyskanie przez Polskę niepodległości, wierność i przywiązanie do polskości oraz pomoc Krajowi w najtrudniejszych momentach". Wszystkim Rodakom będącym poza granicami kraju składamy najlepsze życzenia.

2021-05-02 08:54

Konstytucja 3 Maja oczami Jana Matejki

Już za kilka dni obchodzić będziemy 230. rocznicę uchwalenia pierwszej w Europie – Konstytucji 3 Maja. Jak ten moment uchwycił 130 lat temu wielki malarz Jan Matejko? Jest rok 1791. Na ulicy Świętojańskiej w Warszawie rozbrzmiewają się okrzyki „Vivat król! Vivat konstytucja!" Tłum zmierza do kościoła św. Jana, by tam złożyć przysięgę i odśpiewać „Te Deum" – wczesnochrześcijański hymn modlitewny. Król August Poniatowski jako pierwszy zmierza do kolegiaty św. Jana. Na progu witają go kobiety. Za królem dumnie podąża Hugo Kołłątaj – jeden z autorów Ustawy Zasadniczej. Oświeceniowy myśliciel odwraca się i majestatycznie spogląda na przeciwników Konstytucji rzucających się na ziemię. Jeden z nich szarpie swoje dziecko, grożąc, że je zabije, jeśli dziejowy dokument zostanie uchwalony... Konstytucję dzierży w prawej dłoni Marszałek Sejmu Stanisław Małachowski niesiony na ramionach tłumu wraz z Kazimierzem Nestorem Sapiehą – marszałkiem litewskim. Za nimi podążają m.in. Tadeusz Kościuszko, Andrzej Zamoyski, Stanisław Staszic. Na koniu podąża Józef Poniatowski… Według zapisków Matejki na obrazie widnieje 39 postaci historycznych. Mistrz ofiarował obraz jako dar dla narodu polskiego. Jego marzeniem było, by monumentalne dzieło zawisło w komnatach Zamku Królewskiego, co się urzeczywistniło w 1984 roku. Obraz został przekazany i zawieszony w sali poprzedzającej Salę Senatorską, w której Konstytucja została uchwalona.

2021-04-29 13:34

Podziel się z nami swoimi fotografiami!

Jeżeli masz w swoim domowym archiwum ciekawe zdjęcia Chojnowa, chętnie opublikujemy je na łamach Gazety Chojnowskiej, oficjalnej stronie chojnow.eu i miejskim facebooku. Czekamy! Dziś prezentujemy dla Państwa zdjęcia p. Krzysztofa Janiszewskiego. Dziękujemy! Wszystkie są piękne!

2021-04-29 08:52

„Bitwa Regionów”- konkurs kulinarny dla Kół Gospodyń Wiejskich

👉😃Zapraszamy Koła Gospodyń Wiejskich z naszej gminy do wzięcia udziału w konkursie kulinarnym pt. „Bitwa Regionów”, organizowanym przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa w Warszawie. Celem konkursu jest promowanie regionalnych potraw oraz bogactwa i różnorodności lokalnych tradycji kulinarnych. Zadaniem Kół Gospodyń Wiejskich będzie przygotowanie opisu receptury i przepisu wykonania tradycyjnej potrawy regionalnej charakterystycznej dla regionu działania KGW oraz przygotowanie potrawy i wykonanie jej prezentacji w formie krótkiego filmu wideo. Zgłoszenia można wysyłać do 30 czerwca br. drogą elektroniczną za pomocą formularza zgłoszeniowego. Szczegółowe informacje o konkursie wraz z regulaminem i harmonogramem przebiegu wydarzenia znajdują się na oficjalnej stronie konkursu www.bitwaregionow.pl

2021-04-27 15:28

serwis jest częścią portalu miejskiego www.chojnow.eu przygotowanego przez MEDIART (w CMS) © przy współudziale Urzędu Miejskiego w Chojnowie