„Mickiewicz”, „Siedmiu Wspaniałych”, „Reymont, „Waldek”, „Sienkiewicz”, „Piotruś”…. co tych kilka nazw ma ze sobą wspólnego? To imiona drzew – pomników przyrody w Parku Śródmiejskim im. Józefa Piłsudskiego. Zielonych pomników w tym parku mamy 14. 🌳🌿Teren, potocznie zwany „małym parkiem” powstał w XIX wieku. W miejsce zasypanej fosy i wyburzanych, jeszcze w wieku XVIII, murów obronnych zaplanowano teren zieleni. Pierwsza koncepcja zakładała, że powstanie tu zamkowy ogród. W latach osiemdziesiątych minionego stulecia zmieniono projekt i wyznaczono aleję mającą odzwierciedlać przebieg linii dawnych murów miasta. 🌳🌿2,5 ha plasuje Park Śródmiejski na drugiej pozycji pod względem wielkości w naszym mieście. Pięciokrotnie mniejszy od Parku Piastowskiego ma jednak wiele atutów i kameralny klimat. Tu też mamy największe skupisko pomników przyrody. Wykaz drzew pomnikowych w Chojnowie obejmuje 28 egzemplarzy, w Parku Śródmiejskim jest ich 14. 🌳🌿Pomniki przyrody według definicji zawartej w ustawie o ochronie przyrody to pojedyncze twory przyrody żywej i nieożywionej lub ich skupiska o szczególnej wartości przyrodniczej, naukowej, kulturowej, historycznej lub krajobrazowej oraz odznaczające się indywidualnymi cechami, wyróżniającymi je wśród innych tworów, okazałych rozmiarów drzewa, krzewy gatunków rodzimych lub obcych, źródła, wodospady, wywierzyska, skałki, jary, głazy narzutowe oraz jaskinie. Schiller, Słowacki, Mickiewicz, Siedmiu Wspaniałych, Lem, Miłosz, Reymont, Sienkiewicz, Waldek, Jasiu, Piotruś, Zbysiu, Jurek, Majka – nazwy nadawane przez władze wojewódzkie lub samorządowe przywołują narodowe postaci lub swojskie, proste imiona mające zapewne wywoływać sympatię. 🌳🌿Kilka lat temu Siedmiu Wspaniałych – oryginalny w swej formie (siedem konarów) grab pospolity staną w szranki radiowego plebiscytu „Top 5 dolnośląskich pomników przyrody” ogłaszanego przez Radio Wrocław. Wybrany spośród 2567 okazów znalazł się w topowej piątce, a w finałowym głosowaniu uplasował się na drugiej pozycji. 🌳🌿Chojnowskie pomniki przyrody nie należą jednak do tych najbardziej okazałych w Polsce. Znawcy cenią natomiast ich różnorodność gatunkową. Dla mieszkańców z kolei drzewa i sam park to miejsce sentymentalne. Spotkania, randki, spacery z dziećmi, festyny… – rzewna przeszłość wielu. Tak jak przed laty wsłuchać się tu można w śpiew kilku gatunków ptaków, dla których w tym roku uczniowie chojnowskich szkół podstawowych zrobili oryginalne budki, spotkać dumnie kroczące kaczki, czy wyśledzić zwinnie przemykające wśród gałęzi wiewiórki. 🌳🌿Położony nad Skorą, w ustronnej części miasta do dziś jest chętnie odwiedzanym miejscem rekreacyjnym. Przeprowadzona w 2018 roku rewitalizacja parku dodała mu estetyki i nieco romantyki. Oświetlenie, mała architektura, odnowione alejki, zagospodarowane klomby, plac zabaw – zaciszna, zielona, urokliwa strefa odpoczynku i relaksu…
2021-04-20 12:53
Czy byliście kiedyś w Chojnow.eu - Oficjalny Serwis Internetowy Miasta Chojnów ? Przez najbliższe trzy dni oprowadzimy Was po tej uroczej miejscowości. Oczywiście ramach cyklu #MiastaDolnegoŚląska. Zapraszamy! 🔹 Chojnów położony jest na pograniczu Pogórza Kaczawskiego i Niżu Śląskiego, w dolinie rzeki Skory. Miasto z roku na rok się zmienia. Dziś może pochwalić się wieloma miejscami, które stanowią kompozycję różnorodności. 🔹 Serce miasta tworzy jeden z najdłuższych rynków na Śląsku z figurą Tkacza, która jest symbolem historycznej świetności miasta. Klimat minionych stuleci przypomina także dawny zamek 🏰 Piastów legnicko-brzeskich, obecnie Muzeum Regionalne w Chojnowie wraz z Basztą Tkaczy. Godne uwagi są chojnowskie kościoły ⛪️: gotycka fara pw. św. Apostołów Piotra i Pawła i neoromańska świątynia pw. Niepokalanego Poczęcia NMP. 🔹 Chojnów staje się miastem coraz bardziej atrakcyjnym: modernizację przeszedł Miejski Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji, w którym powstały pracownie: ceramiczna, plastyczna, teatralna, muzyczna i taneczna, poza tym funkcjonuje sala fitness, kręgielnia oraz Kino Kultura. 🔹 Szukający aktywnego wypoczynku mogą skorzystać z nowoczesnych obiektów sportowych, wielofunkcyjnego stadionu oraz siłowni plenerowych. Nie lada atrakcją jest Basen Miejski w Chojnowie. 🏊♀️Ciekawymi miejscami są również park im. Marszałka Piłsudskiego, w którym znajduję się 15 pomników przyrody oraz Park Piastowski. 🌿🌳 Chojnów zaprasza, a my opowiadać o nim będziemy jeszcze przez najbliższe dni.
2021-04-19 15:12
W Przychodnia Rejonowej w Chojnowie prowadzone są szczepienia dwoma szczepionkami: Pfizerem i AstrąZeneką. Pfizner to szczepionka przeznaczona dla osób powyżej 70. roku życia, a AstraZeneka dla ludzi młodszych poniżej 69. roku życia. Do 14 kwietnia zaszczepionych zostało 770 osób w Chojnowie, w tym 200 szczepionką AstrąZeneką. Również 34 pacjentów niemogących dotrzeć do punktu szczepień z powodu niepełnosprawności otrzymało szczepionkę w miejscu zamieszkania. Obecnie Przychodnia Rejonowa czeka na zwiększenie tygodniowych dawek, jest to działanie zależne od agencji rezerw materiałowych i systemu dystrybucji szczepionek. - Zdarza się, że wcześniej zaszczepione są osoby młodsze. A jest to uzależnione od dostaw szczepionek od danego producenta, o czym decyduje Agencja Rezerw Materiałowych. W danym tygodniu otrzymywaliśmy dotychczas 140 dawek szczepionki. Jeśli jest to Pfizer, szczepimy osoby starsze, jeśli AstraZeneka młodsze – tłumaczy kierownik przychodni Bolesław Jakubiak. Warto zaznaczyć, że system rozdzielania szczepionek nie jest równomierny w stosunku do ilości osób zapisanych na szczepienie w danej przychodni. Każda przychodnia otrzymuje tą samą lub podobną ilość szczepionek tygodniowo, ale kolejka osób oczekujących na szczepienie w jednych może być krótsza, w innych dłuższa. - Niezależnie od tego, czy to duża, czy mała przychodnia, dostaje mniej więcej tyle samo szczepionek, szpitale węzłowe otrzymują nielimitowaną ilość, w zależności od tego ile potrzebują, tyle otrzymują. Dlatego warto korzystać z infolinii i zarejestrować się elektronicznie poprzez e-Rejestrację dostępną na pacjent.gov.pl. System wskazuje, gdzie jest wolne miejsce na szczepienie pacjenta w najbliższej okolicy – mówi kierownik przychodni. - Nasza przychodnia wykorzystuje wszystkie dostępne szczepionki i prowadzimy starania o zwiększenie dostaw w najbliższych tygodniach, podobno są większe dostawy do Polski, więc mam nadzieję, że i u nas będzie trochę więcej szczepionek. Chcielibyśmy do końca maja zaszczepić wszystkie osoby 70+, ale jeszcze w zeszytach niewpisanych mamy ok. 200 osób z tej grupy wiekowej. Po rozmowach z Agencją Rezerw Materiałowych otrzymałem wstępną deklarację zwiększenia ilości dawek, poza tym wiążę nadzieję z planowanym otwarciem punktu szczepień masowych w Chojnowie. –- dodaje. Aby zapisać się na szczepienie można zadzwonić na całodobową i bezpłatną infolinię - 989. Do zapisu wystarczy numer PESEL. Od 15 stycznia jest dostępny telefon kontaktowy dedykowany osobom niepełnosprawnym i seniorom, którzy nie mogą samodzielnie dotrzeć do punktu szczepień. Osoby te proszone są o kontakt telefoniczny w sprawie zorganizowania transportu na szczepienie przeciw COVID-19 przez tut. Urząd. Numer 76-744-94-51 jest dostępny w godzinach od 8:00 do 15:00 (w sprawie transportu osób niepełnosprawnych i seniorów).
2021-04-19 13:06
Jeżeli masz w swoim domowym archiwum ciekawe zdjęcia Chojnowa, chętnie opublikujemy je na łamach Gazety Chojnowskiej, oficjalnej stronie chojnow.eu i miejskim facebooku. Czekamy! Dziś prezentujemy dla Państwa zdjęcia Natalii Moskwy. Dziękujemy! Wszystkie są piękne!
2021-04-19 09:58
Piętnaście tysięcy złotych – tyle wynoszą nagrody główne w ogólnopolskich konkursach przygotowanych podczas wyjątkowego święta - Festiwalu Kół Gospodyń Wiejskich „Polska Od Kuchni”. Każde Koło Gospodyń Wiejskich może wziąć udział w dowolnej liczbie konkursów.
2021-04-13 08:48