Po południu mieszkańcy mieli okazję wysłuchać koncertu pn. „Nuty Ojczyste”. W kościele pw. NPNMP chojnowski chór Skoranta pod batutą Piotra Koziara, dał godzinny występ prezentując utwory patriotyczne – bardziej i mniej znane – splatane słowem mówionym o dziejach Niepodległej. Gościnnie wystąpił utytułowany młody wokalista Michał Kowalczyk, który utworem „Już dopala się ogień biwaku” dał próbkę swojego talentu, poruszając publiczność dojrzałością i kunsztem. Wykonawcom akompaniował również Jakub Koziar. Koncert pieśni i piosenek patriotycznych był pierwszym po dłuższej przerwie spowodowanej zawieszeniem prób z powodu pandemii. Mimo początkowych obaw wykonawców, występ udał się doskonale, a liczna publiczność entuzjastycznie przyjęła muzyczną laurkę dla Ojczyzny.
2021-11-16 11:16
Uroczystości 11 listopada rozpoczęły się Mszą Świętą w intencji Ojczyzny w kościele św. App. Piotra i Pawła. W Eucharystii przewodniczyli ks. proboszcz Marek Osmulski, ks. proboszcz Dariusz Pudełko, ks. Damian Srzypek. Homilię wygłosił ks. Sławomir Borzych: - Musimy sobie przypomnieć, czym jest patriotyzm. To umiłowanie Ojczyzny, praca dla jej dobra, troska o poszanowanie dziedzictwa narodowego. Również poszanowanie dla innych narodów, ras, kultur. To szacunek dla godła, flagi, hymnu. Patriotyzm to miłość do Ojczyzny, która nikogo nie wyklucza, nie dzieli na lepszych czy gorszych, nie odrzuca krzyża i miłości. Warto w tym miejscu zacytować słowa poety: „Patriotyzm – to nie tylko Ojczyzny kochanie, słowa wielkie, szlachetne serca wzruszające (…) patriotyzm – to codzienna i mozolna praca, perlona kroplami z czoła płynącymi (…), patriotyzm – to miłość codzienna w rodzinie, w której wzrastają młode pokolenia (…), patriotyzm – to zgoda wśród ludzi, to wspólna praca dla wspólnego celu, to myśl, co serca i umysły budzi. pamiętaj o tym, … przyjacielu!” Na zakończenie Eucharystii Burmistrz Miasta Jan Serkies podziękował wszystkim kapłanom za ich posługę w mieście: - W imieniu własnym, Rady Miejskiej, całego samorządu i wszystkich mieszkańców dziękuję za wszystkie inicjatywy, których autorami jesteście wy drodzy kapłani. Kontynuujcie wielkie dzieła waszych poprzedników. Jesteśmy z wami. Następnie pod przewodnictwem komendanta Chojnowskiej Drużyny Strzeleckiej p. Czesława Dula oraz młodzieży szkolnej niosącej sztandary mieszkańcy przeszli pod Obelisk. W przemówieniu z okazji 11 listopada burmistrz Chojnowa podkreślił znaczenie historii w budowaniu wspólnej przyszłości: - Kolejna rocznica odzyskania niepodległości jest powodem do refleksji. Jednoczymy się w duchu patriotyzmu, dając bezcenne świadectwo pamięci naszej historii, narodowej tożsamości i dumy z bycia Polakami. 11 listopada przypomina nam o postawach godnych najwyższego uznania, honoru i czci. Weterani, kombatanci wojenni, sybiracy przypominają nam stale o wielkiej odwadze i niezłomności. Wielu poniosło najwyższą cenę w imię służby dla Ojczyzny – życia i zdrowia. Małą Ojczyznę budujemy wspólnie. Dlatego świętują dzieci w żłobku, przedszkolaki, uczniowie szkół, mieszkańcy… Dbając o lokalny patriotyzm, uczymy historii kolejne pokolenia - mówił burmistrz. Apel Pamięci odczytał komendant Chojnowskiej Drużyny Strzeleckiej p. Czesław Dul, który zwrócił uwagę na obecną sytuację polityczną, dziękując Straży Granicznej oraz Żołnierzom RP za obronę granic Polski. Zwieńczeniem patriotycznego spotkania były złożone kwiaty. Hołd oddali przedstawiciele lokalnych samorządów-miasta, gminy wiejskiej Chojnów, powiatu legnickiego oraz kombatanci, przedstawiciele stowarzyszeń i najmłodsi Chojnowianie-reprezentacja Żłobka "Słoneczko".
2021-11-15 08:20
Już w ten czwartek, 11 listopada, rozegrane zostanie największe w Polsce dyktando. Do wspólnej zabawy zaproszeni są wszyscy, którzy chcieliby sprawdzić na ile dobrze zna ortografię, a jednocześnie zrobić coś dobrego dla innych. Głównym celem Dyktanda na Święto Niepodległości jest bowiem zebranie jak największych środków dla potrzebujących. W wypełnienie dyktanda naprawdę może zaangażować się każdy, bez względu na to, gdzie będzie spędzać ten dzień. Wydarzenie jest bezpłatne i odbywa się w całości online, więc można dołączyć do niego z dowolnego miejsca na świecie! Wystarczy zapisać się na stronie wydarzenia: https://dyktanda.pl/dyktando-na-swieto-niepodleglosci-2021 Organizator, czyli portal edukacyjny www.dyktanda.pl, zobowiązał się przekazać złotówkę za każdego, kto rozwiąże w dniu 11 listopada 2021 r. wskazane dyktando, przygotowane specjalnie na tę okazję przez członków Fundacji Języka Polskiego. Z myślą o najmłodszych przygotowano kilka kategorii wiekowych, dzięki czemu już pierwszoklasiści będą mogli zmierzyć się z tekstem o odpowiednim dla nich stopniu trudności. To pozwala włączyć się w akcję całą rodziną! Środki przekazane przez portal Dyktanda.pl, powiększone o dobrowolne wpłaty od uczestników, wspomogą cel społeczny lub charytatywny, który zbierze największą liczbęj głosów od uczestników wydarzenia. Jak zaangażować się w akcję? 1. Już teraz odwiedź stronę Dyktanda.pl i kliknij „Zapisz się do konkursu”. 2. 11.11.2021 r. ponownie wejdź na stronę i napisz Dyktando na Święto Niepodległości w odpowiednim dla Twojej grupy wiekowej przedziale czasowym. 3. W dniach 16-21 listopada na www.dyktanda.pl dostępna będzie lista celów charytatywnych zgłoszonych wcześniej przez internautów. Zagłosuj na jeden z nich! Każdy uczestnik to dodatkowa złotówka dla potrzebujących! Pokażmy, że razem możemy więcej!
2021-11-10 13:34
Jest wolontariuszem fundacji Orla Straż – organizacji zajmującej się wszechstronną pomocą przesiedleńcom w Iraku. Piotr Pabis od 3 lat, wspólnie z innymi, próbuje przywrócić irackim chrześcijanom człowieczeństwo. Gazeta Chojnowska – Dlaczego? Piotr Pabis – Dlaczego to robię…? Myślę, że zawsze chciałem pomagać. Dla mnie takim punktem zwrotnym była historia Asia Bibi, Pakistanki, katoliczki, która jako pierwsza kobieta w Pakistanie została skazana na karę śmierci przez powieszenie „za bluźnierstwo przeciw Mahometowi". Jej los, jej świadectwo towarzyszyło mi w umyśle przez wiele lat. W końcu uznałem, że powinienem coś zrobić, dać coś z siebie, zaangażować się w społeczną działalność, pomagać… Na studiach w Krakowie poznałem ludzi z Papieskiego stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie. To międzynarodowa organizacja pozarządowa związana z Kościołem katolickim funkcjonująca od 1947 r. Włączyłem się w jej aktywność. Związałem się z PKWP na kilka lat.
2021-11-10 12:04
9 listopada po raz dziesiąty zapłonęło Ognisko Patriotyzmu. Jubileuszowe spotkanie pt. „Niech się niosą pieśń i słowo” tradycyjnie miało miejsce w parku przy ul. Anny i Juliusza Poźniaków. Wydarzenie organizowane w ramach Tygodnia Patriotyzmu Powiatowego Zespołu Szkół w Chojnowie każdego roku przybiera na sile w swojej wymownej odsłonie, wspominając bohaterów naszej bolesnej historii. Ognisko Patriotyzmu rozpoczęło się od ślubowania uczniów klas ratowniczo – pożarniczej. Licznie zgromadzonych przywitał dyrektor PZS Mariusz Kowalczyk. Gościem spotkania była Krystyna Sobierajska, współtwórczyni struktur Solidarności w Legnicy i na Dolnym Śląsku. Przybyli również przedstawiciele władz: senator Dorota Czudowska, członek zarządu powiatu Krzysztof Sowiński, przewodniczący Rady Miejskiej Chojnowa Jan Skowroński. Jubileuszowe spotkanie było okazją do wspomnień. Przypomniano tych, którzy współtworzyli program Ogniska Patriotyzmu oraz tych, którzy stale angażują się w organizację tak ważnych wydarzeń zarówno dla uczniów, jak i mieszkańców Chojnowa. Przybyli na Ognisko Patriotyzmu mogli posmakować grochówki przygotowanej przez Ewę i Zbigniewa Darmorosów z Pierogarni Swojskie Jadło. Czas spędzony przy symbolicznych płomieniach staje się niezapomnianą lekcją historii dla kilku pokoleń. Nauczyciele, młodzież oraz mieszkańcy miasta i okolic wspólnie śpiewali pieśni i piosenki patriotyczne przy akompaniamencie Dariusza Matysa i Tomasza Susmęda. Słuchano wierszy, rozmawiano o przeszłości… ale momentami najbardziej wymowna była cisza. Zwieńczeniem wspólnego czasu był przejmujący występ grupy teatralnej „ZaŚwiaty” prowadzonej przez Karolinę Rosocką. Młodzież zaprezentowała bohaterskie życie Ireny Sendlerowej oraz kobiet, które ze wszystkich sił walczyły o życie dla swoich dzieci podczas wojny. Przedstawienie zostawiło ważny przekaz dla wszystkich: „Ludzi należy dzielić na dobrych i złych. Rasa, pochodzenie, religia, wykształcenie, majątek – nie mają żadnego znaczenia. Tylko to, jakim kto jest człowiekiem”…
2021-11-10 11:23