Aktualności

Z cyklu „Ludzie z pasją" Emilia Dziurbiel
Emilia Dziurbiel w wieku 7 lat zaczęła trenować akrobatykę sportową. Obecnie uczęszcza do klubu ZTA "Aurum" w Złotoryi i mimo epidemii nie przestaje rozwijać swojej pasji. Na początku listopada Emilia zajęła II miejsce w Mistrzostwach Polski Seniorów w Akrobatyce sportowej w Chorzowie. Były to najważniejsze zawody w tej dyscyplinie w tym roku! Wielki sukces idzie w parze z ciężką pracą. Treningi są okupione wielogodzinnymi ćwiczeniami i ogromnymi pokładami cierpliwości. Akrobatyka sportowa wymaga perfekcyjnego panowania nad własnym ciałem. Nasza bohaterka ma wielkie marzenia – jednym z nich jest zdobycie złota na Mistrzostwach Polski, a dalej może otworzą się drzwi do światowej kariery… Emilka jest osobą obowiązkową i wymagającą, przez co inspiruje innych do spełniania swoich marzeń!
data publikacji: 2021-01-21 10:34
 
Dzień Babci i Dziadka
Dzień Babci w Polsce obchodzony jest od 1964 roku z inicjatywy tygodnika „Kobieta i Życie”. W ciągu kilkunastu lat obchody przyjęły się w całym kraju. Dziadkowie musieli troszkę dłużej poczekać na wpis do kalendarza i ich święto pojawiło się pod koniec lat 80 XX wieku. Obecnie często święta z 21 i 22 stycznia są łączone na różnych akademiach w przedszkolach czy szkołach, gdzie dzieci mogą dumnie wyznawać miłość i deklarować szacunek dla swoich ukochanych babci i dziadków. Jest to święto bardzo ważne, ponieważ podkreśla rolę babci i dziadków, bez których nierzadko funkcjonowanie rodzin byłoby utrudnione. Powszechnie uważa się, że rodzice są od wychowania, a dziadkowie od rozpieszczania. To właśnie dzięki ich opiekuńczości i czułości dzieci uczą się od najmłodszych lat respektu dla ludzi starszych, poznają historię swoich rodzin i nierzadko deklarują, że najlepszy czas dzieciństwa to właśnie ten, w którym spędzało się z babcią i dziadkiem. Czasy zmieniają się dynamicznie. Zarówno babcie, jak i dziadkowie stają się coraz bardziej nowocześni, tym samym często mają więcej przysłowiowego „luzu” niż rodzice, co też działa na duży plus w relacjach młodzież kontra seniorzy. Wszystkim Babciom i Dziadkom składamy najserdeczniejsze życzenia! Zdrowia, szczęścia, pomyślności! Życzymy wielu lat życia w gronie kochających dzieci i wnuków!
data publikacji: 2021-01-21 09:30
 
Z cyklu "Ludzie z Pasją" - Paulina Świątek
Pasją Pani Pauliny Świątek jest pieczenie tortów! Słodkie i jednocześnie pyszne hobby narodziło się przypadkiem, a talent rozkwita z miesiąca na miesiąc. Bohaterka naszego cyklu wykonuje cukiernicze dzieła sztuki. W ostatnim czasie na piedestale tortowych inspiracji stoi piękna Beza Pavlova, która wbrew pozorom nie jest wcale łatwa do zrobienia. Dlatego trzeba bardzo się starać, ale także mieć wielkie zdolności do wykonywania kunsztownych i wyjątkowych wypieków. Pani Paulina stale szuka inspiracji i rozwija swój cukierniczy majstersztyk, a dzieląc się z nami przepisem na bajeczną bezę, być może da komuś impuls do odkrycia w sobie słodkiego talentu!🎂🧁🍰
data publikacji: 2021-01-19 14:32
 
Co słychać u Mii i Julii ? 💝💝
W zeszłym roku, w naszym mieście były organizowane charytatywne zbiórki zainicjowane przez Joannę Stępień dla dwóch dziewczynek. Dla Mii Kurtuldu chorej na SMA oraz dla Julii Kuczały, która walczy z pineoblastomą, nowotworem złośliwym mózgu. 💝Z wielką radością patrzymy na postępy Mii, która czuje się bardzo dobrze i gołym okiem można zobaczyć, że nasza zbiórka pomogła w polepszeniu Jej postępów. Jak potwierdza Mama Mii, Natalia Papierz-Kurtuldu, po 5 dawce leku refundowanego w Polsce dziewczynka usiadła oraz zaczęła raczkować - oczywiście na początku były to zaledwie 2 czy 3 kroczki, ale z dnia na dzień było coraz lepiej. Terapię otrzymała 1 października - zniosła podanie bardzo dobrze. Początkowo lek oraz sterydy, które otrzymuje nieco ją osłabiły. Była troszkę marudna, ospała, schudła, ponieważ nie chciała jeść. Pani Natalia ze wzruszeniem informuje, że: "Po miesiącu Mia wróciła do formy i robi niesamowite postępy. Początkowo zaczęła opierać się w czworaku o wyższe rzeczy, później uwolniła kolanka (pozycja niedźwiadka) - zaczęła się wspinać na maty, aż coraz wyżej zaczęła pionizować także górę ciała. Teraz wstaje i stoi - z bardzo delikatnym podporem jednej ręki - manipulując drugą ręką, bawi się." Na uwagę zasługuje zdecydowanie fakt, że dzieci chore na SMA1 w historii choroby nie uzyskiwały nawet samodzielnego siadania. Mii udało się osiągnąć wyjątkowo wiele umiejętności. Oczywiście to dopiero kilka miesięcy od podania leku - Rodzice i wszyscy ludzie dobrej woli wierzą jednak, że wszystko idzie w dobrym kierunku. To ciężka praca, ciężka walka, ale to co się dzieje każdego dnia, wynagradza i daje siłę, by dalej walczyć. 💝Natomiast Julia Kuczala wciąż przebywa w Stanach Zjednoczonych i przyjmuje terapię komórkami macierzystymi. Aktualnie oczekuje na ostatni przeszczep, jednak, żeby do niego mogło dojść musiała przyjąć chemioterapię. Jest bardzo osłabiona ale jak zapewniają lekarze, to normalna reakcja organizmu. Julia jest bardzo dzielną dziewczynką, która z całych sił walczy o swoje zdrowie a największym wsparcie dla Niej jest rodzina oraz wszyscy ludzie z wielkim sercami, którzy śledzą Jej losy i zostawiają mnóstwo dobrych słów dodających otuchy. 💝Wszelkie informacje na temat losów obu Dziewczynek oraz informacje na tematy innych zbiórek charytatywnych można znaleźć na stronie facebook: Serce mam to pomaga. 💝 J.S.
data publikacji: 2021-01-19 12:12
 
103 lata Pani Władysławy Osesik!
Najstarsza Mieszkanka Chojnowa Pani Władysława Osesik 17 stycznia obchodziła swoje 103 urodziny! Wyjątkowy Jubileusz to okazja do życzeń i gratulacji Pani Władysławie! - Z powodu trwającej pandemii świętowanie urodzin zostało przeniesione na przyszły rok – mówił syn Pani Władysławy, który przyjął serdeczne życzenia dla Jubilatki od Burmistrza Miasta Chojnowa. Pani Władysława urodziła się 17 stycznia 1918 roku w Stryju na Ukrainie. Gdy miała pół roku, rodzice zamieszkali w miejscowości Sambor, którą seniorka darzy ogromnym sentymentem, w corocznych rozmowach podkreślała, że to miejsce wyjątkowe. W 1946 roku przyjechała do Chojnowa, gdzie znalazła pracę i założyła rodzinę. Jest mamą trzech synów, z których jest bardzo dumna i jak sama mówi, „są to dzieci cenniejsze od wszystkich skarbów świata”. Radość z rodzicielstwa owocuje relacją pełną szacunku i miłości. Gdy miała 56 lat, zaczęła pisać wiersze. Stały się one pewnego rodzaju ukojeniem. Ponad siedemdziesiąt utworów Pani Władysławy tworzy pamiętnik wspomnień. Wiersze pozwalają na pożegnanie się z rodzicami i ukochanym domem na Ukrainie. Stały się one sentymentalną podróżą do miejsc kochanych przez najstarszą mieszkankę Chojnowa, która z wielką tęsknotą opisuje przeszłość. Pani Władysława stale czyta książki i gazety. Interesuje się bieżącymi sprawami miasta. Jest miłośniczką indiańskich melodii, chętnie recytuje i spontanicznie układa fraszki. Dostojnej Jubilatce Pani Władysławie składamy serdeczne gratulacje i gorące życzenia zdrowia, szczęścia i pomyślności. Życzymy dużo siły i pomyślności na każdy dzień spędzony w otoczeniu pełnym troski i miłości najbliższych! Gratulujemy Pięknego Jubileuszu!
data publikacji: 2021-01-19 10:02
 
<< nowsze | 14  | 15  | 16  | 17  | 18 | 19  | 20  | 21  | 22  | 23  | 24  | starsze >>

serwis jest częścią portalu miejskiego www.chojnow.eu przygotowanego przez MEDIART (w CMS) © przy współudziale Urzędu Miejskiego w Chojnowie