Aktualności

Święci przeszli ulicami Chojnowa!
"Pytacie mnie, czy jestem w dobrym humorze. A jak mógłbym nie być? Tak długo, jak wiara daje mi siłę, zawsze będę radosny!" Bł. Pier Giorgio Frassati Ostatniego dnia października ulicami Chojnowa przeszedł korowód świętych i błogosławionych, za których przebrały się dzieci. Pochód zorganizowany został przez siostrę Hiacyntę z "Ochronki" Sióstr Służebniczek. Słowo święty kojarzy nam się z nieskazitelną dobrocią, wspaniałymi uczynkami i bezinteresowną miłością. W Kościele Katolickim święci i błogosławieni zapisali się na kartach chrześcijaństwa jako osoby wybitne w swojej pobożności. Za ich przyczyną wydarzyło się wiele cudów na Ziemi. Po śmierci pośredniczą w modlitwach i wstawiają się za wiernymi u Boga w Niebie. Bal Wszystkich Świętych co roku obchodzony jest w naszym mieście w przeddzień Święta Wszystkich Świętych. Jego celem jest zademonstrowanie wspomnienia osób, które są przykładem często męczeńskiego życia i śmierci. 31 października dzieci wybrały kanonizowanych z różnych epok. Ulicami Chojnowa przeszli m.in. bł. ks. Jerzy Popiełuszko, bł. Hiacynta Marto, święty Franciszek, święta siostra Faustyna, święty Mikołaj... Korowód prowadził ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Chojnowie do kościoła Niepokalanego Poczęcia NMP. Tam przywitał wszystkich ks. proboszcz Mirosław Makowski: "Na pewno wszyscy święci radują się, widząc was z Nieba" - mówił. Po wspólnej modlitwie korowód udał się do Domu Schrama, tam odbył się wyjątkowy bal. Najważniejszym przesłaniem tego wydarzenia jest to, że świętym może zostać każdy. Nie ma znaczenia płeć, zawód, wiek. Człowiek może dążyć do świętości poprzez swoje uczynki w myśl słów: "Wielka świętość polega na codziennym wykonywaniu drobnych obowiązków".
data publikacji: 2018-11-05 09:21
 
Maskarada "Krasnali" w magistracie
Dziś słynne „cukierek albo psikus” powiedziały burmistrzowi dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 3 w Chojnowie. Przebrana w halloweenowe stroje grupa „Krasnali” odwiedziła Urząd Miejski. Dzieci otrzymały cukierki i poszły „straszyć” dalej!
data publikacji: 2018-10-31 11:20
 
Ryszard Ćwirlej: Jak smakuje rzeczywistość w kryminałach? – spotkanie w MBP
25 października odbyło się spotkanie autorskie z Ryszardem Ćwirlejem. Autor powieści kryminalnych przyjechał do Chojnowa na zaproszenie Dyskusyjnego Klubu Książki Łgarz i Miejskiej Biblioteki Publicznej. Ryszard Ćwirlej z wykształcenia jest socjologiem. Pracował w TVP Katowice, gdzie był szefem redakcji „Teleskopu”. Od 8 lat jest wykładowcą na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Jest autorem cyklu powieści kryminalnych o milicjantach z Poznania oraz cyklu utworów przedwojennych, których głównym bohaterem jest komisarz Fischer. Jest zdobywcą wielu nagród. Dwukrotny laureat Nagrody Czytelników Wielkiego Kalibru. Pisarz przybliżył historię kryminału w naszym kraju: „To zupełnie inna powieść, niż ta, którą był jakiś czas temu. Zrobił ogromny skok do przodu, zmienił się. Z literatury wagonowej dostępnej w kioskach ruchu czy w księgarniach stał się poważną literaturą, ciekawym gatunkiem literackim” – mówił. Autor m.in. „Milczenie jest srebrem”, „Masz to jak w banku” czy „Tam ci będzie lepiej” opowiedział o powieści kryminalnej zależnej od władzy i polityki. O jego transformacjach i zmianach, które uczyniły z niego wolny gatunek literacki mający dziś swój własny festiwal. „Istotne w fabule zorganizowanej wokół zbrodni jest to, żeby bohater był osadzony w rzeczywistości. Przestrzeń ta powinna być interesująca. W historycznej odsłonie przede wszystkim powinna dominować mądrość. Co jest ważne? Pokazać jak smakują dane realia. Czyli jak wyglądają ulice, znaki charakterystyczne dla miasta i tła wydarzeń” – opowiadał Ryszard Ćwirlej. W 2017 roku wydanych zostało 170 kryminałów, świadczy to o popularności tego gatunku literackiego. Od 2004 roku obchodzony jest Festiwal Kryminału, od 2009 roku jest imprezą Wrocławia pod nazwą Międzynarodowego Festiwalu Kryminału. Wydarzenie ma na celu coroczne nagrodzenie najlepszej polskiej powieści kryminalnej lub sensacyjnej. Spotkanie rozpoczęło się i zakończyło akcentem chojnowskim. Zaproszony gość był pod wrażeniem okazałego Rynku, a także zdobień na portalach Domu Schrama i Muzeum Regionalnego. Na koniec spotkania otrzymał na pamiątkę książkę pt. „Stare i nowe gawędy o ziemi chojnowskiej” napisaną przez Stanisława Horodeckiego, która kto wie, może zainspiruje Ryszarda Ćwirleja do nowego cyklu powieści toczącej się w naszym mieście…
data publikacji: 2018-10-30 09:48
 
Tydzień Patriotyzmu w PZS w Chojnowie
Dyrekcja, Grono Pedagogiczne i Uczniowie Powiatowego Zespołu Szkół w Chojnowie zapraszają wszystkich mieszkańców Chojnowa i okolic do uczestnictwa w obchodach Tygodnia Patriotyzmu, który będzie trwał od 6-9 listopada 2018 r, pod hasłem: "Vivat Niepodległa" 6.11. - godz. 9:00, Aula PZS, ul. Poźniaków 2 I Konkurs pieśni i piosenki patriotycznej 7.11. - godz. 10:00, Aula PZS, ul. Poźniaków 2 Niepodległa była ich celem - uroczysta akademia w 100 - lecie niepodległości Polski 8.11. - godz. 17:00, park przy ul. Poźniaków Ślubowanie uczniów klasy pożarniczo - ratowniczej Ognisko Patriotyzmu "Vivat Niepodległa!" 9.11. - godz. 11:11, Rynek "Rekord dla Niepodległej" - odśpiewanie "Mazurka Dąbrowskiego" na chojnowskim rynku. Serdecznie zapraszamy w imieniu organizatorów!
data publikacji: 2018-10-30 09:03
 
XVII Otwarte Mistrzostwa Województwa Dolnośląskiego Strażaków w Ratownictwie Wysokościowym
W dniu 26 października 2017 roku na obiekcie Wieży Ciśnień w Chojnowie odbyły się XVII Otwarte Mistrzostwa Województwa Dolnośląskiego Strażaków w Ratownictwie Wysokościowym. Zawody przeprowadzane zostały zgodnie z kalendarzem imprez sportowych inicjowanych w 2017 roku przez dolnośląskiego komendanta wojewódzkiego PSP we Wrocławiu. W Parku Piastowskim rywalizowały Specjalistyczne Grupy Ratownictwa Wysokościowego z komend miejskich PSP Wałbrzycha, Legnicy, Wrocławia i Komendy Powiatowej PSP w Świdnicy. W związku z otwartym charakterem zawodów w rywalizacji brał również udział przedstawiciel KM PSP z Bydgoszczy. Do rywalizacji stanęło łącznie pięć drużyn trzyosobowych. Wszystkich uczestników dopingowała młodzież z klasy pożarniczej z PZS w Chojnowie.
data publikacji: 2018-10-29 10:00
 
<< nowsze | 106  | 107  | 108  | 109  | 110 | 111  | 112  | 113  | 114  | 115  | starsze >>

serwis jest częścią portalu miejskiego www.chojnow.eu przygotowanego przez MEDIART (w CMS) © przy współudziale Urzędu Miejskiego w Chojnowie