Aktualności

Świętujemy z Niepodległą!
Najbliższe wydarzenia w mieście: 8 listopada: 10:00 – Pokonkursowa wystawa „Biel i czerwień: kwiaty z polskich łąk i ogrodów” połączona z ogłoszeniem wyników i wręczeniem nagród w Miejskiej Bibliotece Publicznej. 17:00 – Ognisko Patriotyzmu organizowane przez Powiatowy Zespół Szkół w Chojnowie, park przy ul. Poźniaków 2 9 listopada: 11:00 – Flaga na maszt, poczet flagowy z 23. Śląskiej Brygady Artylerii z Bolesławca 11:11 – „Mazurek Dąbrowskiego” – dzieci, młodzież, dorośli na chojnowskim Rynku zaśpiewają wspólnie Hymn Polski. 11:30 – Apel Pamięci, złożenie kwiatów pod Obeliskiem przy ul. Chmielnej 16:00 – Koncert Niepodległościowy Społecznego Ogniska Muzycznego w Sali Edukacyjnej MBP 10 listopada: 12:00 – Basen Miejski w Chojnowie: 100 km na 100. lecie niepodległości 16:00 - Muzeum Regionalne w Chojnowie zaprasza na wykład Pani prof. Joanny Dufrat "Pod komendą Józefa Piłsudskiego. Udział kobiet w walce zbrojnej o niepodległość i granice Polski 1914-1921" 11 listopada: 10:30 - Msza Święta w intencji Ojczyzny w kościele pw. św. Apostołów Piotra i Pawła 11:30 - flaga na maszt, Chojnowianie zaśpiewają Hymn Polski 12:00 - w Domu Kultury wystąpią uczniowie Szkoły Podstawowej nr 4 15:30 - na Rynku rozpocznie się koncert piosenek i pieśni patriotycznych 17:00 - wystąpi gwiazda wieczoru – BAYER FULL 18:00 - pokaz fajerwerków – Rozświetlamy Niepodległą! Serdecznie zapraszamy do wspólnego świętowania!
data publikacji: 2018-11-07 14:20
 
Uroczysta akademia w PZS – „Niepodległa była ich celem”
Trwa Tydzień Patriotyzmu w Powiatowym Zespole Szkół w Chojnowie. 7 listopada odbyła się uroczysta akademia pt. „Niepodległa była ich celem”. Przedstawienie zostało opracowane i przygotowane przez nauczycielki historii: Agnieszkę Robak i Agnieszkę Rybczyńską. Udział w patriotycznym apelu wzięli uczniowie z wszystkich oddziałów PZS, którzy przygotowywali się do niego przez ponad miesiąc. Młodzież zaprezentowała wzruszającą historyczną galę. Uczniowie siedzieli przy stolikach, na których paliły się świece, w półmroku opowiadali o trudnych momentach w dziejach Polski spisanych w listach, wierszach, wspomnieniach… „Próżno szukalibyśmy w dziejach naszych równie tragicznej sytuacji, jak ta, w jakiej znalazł się naród polski w dniach, w których rozkołysał się dzwon na zmartwychwstanie. Fakt rozdarcia kraju naszego na trzy części wykazał wówczas w całej pełni, jak wielką był klęską. Aż przyszła ta przeczuwana i przez wieszcze duchy upragniona wojna o wolność narodu.” Apel wzbogacony został występami muzycznymi. Zabrzmiały utwory takie jak: „My Pierwsza Brygada”, „Hey, hey ułani Malowane Dzieci”, „Wojenko, wojenko”. Mariusz Kowalczyk dyrektor PZS podziękował wszystkim tym, którzy przygotowali akademię, mającą na celu upamiętnienie jednych z najważniejszych momentów dziejowych Polski – odzyskania przez nią wolności: „Jestem przekonany, że uczniowie i cała społeczność Powiatowego Zespołu Szkół w Chojnowie doskonale wie i rozumie znaczenie 11 listopada 1918 roku. Szczególnie w tym roku, w którym obchodzimy wielki jubileusz. Mamy ogromne szczęście, że to właśnie my żyjemy w wolnym kraju, wywalczonym przez naszych przodków. Oni oddali swoje życie po to, żebyśmy my mogli żyć i cieszyć się niepodległością. Pamiętajmy o wartościach, z których możemy być dumni jako Polacy” – mówił. Spotkanie zakończyło się wspólnym odśpiewaniem Hymnu Polski.
data publikacji: 2018-11-07 13:01
 
"Wieczór z Niepodległą" - film przygotowany przez Dami TV Legnica
Zapraszamy do obejrzenia filmu przygotowanego przez Dami TV Legnica. Koncert "Dla Niepodległej" odbył się 7 października w kościele pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Chojnowie. Wystąpili Justyna Reczeniedi (sopran), Bogusław Bidziński (tenor) i Stanisław Deja (fortepian). Zabrzmiały utwory patriotyczne m.in.: "Rozkwitały pąki białych róż", "Serce w plecaku", "Rota".
data publikacji: 2018-11-07 08:26
 
„Vivat Niepodległa” – I Konkurs pieśni i piosenki patriotycznej w PZS
Tydzień Patriotyzmu w Powiatowym Zespole Szkół w Chojnowie został zainaugurowany „I Konkursem pieśni i piosenki patriotycznej”, który otworzyli Mariusz Kowalczyk dyrektor PZS i Krzysztof Sowiński wicestarosta powiatu legnickiego. Konkurs poprowadzili uczniowie Magda i Adam: „Pieśni patriotyczne zajmują ważne miejsce w kanonie twórczości polskiej muzyki. Poprzez melodię i teksty, przypominają o ważnych wydarzeniach w historii Polski, o tęsknocie za wolnością lub członkiem rodziny, który walczył na wojnie” - mówili konferansjerzy zapowiadający uczestników i wybrany repertuar. Udział w muzycznych zmaganiach wzięły szkoły z miasta i gminy Chojnów. Dzieci i młodzież występowali w zespołach, a także indywidualnie. Piosenki oceniane były w dwóch kategoriach przez jury w składzie: przewodnicząca Krystyna Czapska radna miasta, założycielka chojnowskiego chóru Skoranta, Brygida Mytkowska sekretarz miasta, Anna Kopyra pracownik MBP, chórzystka Skoranty, Stanisław Horodecki dyrektor MOKSiR i Mariusz Garbera pracownik Muzeum Regionalnego w Chojnowie. Uczniowie zaprezentowali utwory wzruszające, trudne i nostalgiczne. Dotykające tematu wojny, cierpienia, walki. Pieśni i piosenki wybrzmiewały w auli PZS przez ponad trzy godziny. Przy akompaniamencie towarzyszyli uczniom znani chojnowscy muzycy: Zenon Chmielewski, Piotr Koziar i Tomasz Susmęd. Werdykt nie należał do najłatwiejszych. Poziom wykonania wszystkich utworów był wyrównany. „Bardzo nas wszystkich cieszy, że dzieci i młodzież chcą śpiewać pieśni patriotyczne, że wracają do korzeni. To wzrusza. Mieliśmy ogromny dylemat. Dla nas wszyscy dziś zajęliście pierwsze miejsca” – mówiła przewodnicząca jury Krystyna Czapska. W kategorii klasy IV – VII pierwsze miejsce zdobył Michał Łysy (SP Miłkowice), druga na podium była Aleksandra Cichońska (SP 3) ex aequo z Moniką Kucyk (SP 4), trzecie miejsce należało do Magdy Lenart (SP Budziwojów). Wyróżnienie otrzymała Nikola Tylka z zespołem (SP Niedźwiedzice). W kategorii klas VIII szkół podstawowych, gimnazjów oraz PZS pierwsze miejsce zdobyła Natalia Sigłowa (Gimnazjum nr 1), drugą nagrodę otrzymał Tomasz Bielecki z zespołem (PZS), trzecie miejsce zdobyła grupa uczniów z klasy I Technikum Ekonomicznego, Żywienia i Usług Gastronomicznych Wyróżnienie w tej kategorii otrzymały Justyna Kawecka (PZS) i Olimpia Semeńczuk (SP Stary Łom). Zwycięzcy ponownie uraczyli publiczność swoimi interpretacjami patriotycznych pieśni i piosenek. Wszystkim uczestnikom gratulujemy!
data publikacji: 2018-11-06 16:15
 
Obchody 100.letniej rocznicy odzyskania niepodległości!
Tegoroczne obchody stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości odbędą się w Chojnowie pod hasłem: „Świętowanie z Niepodległą”. Uroczystości rozpoczną się w piątek 9 listopada: O godz. 11:00 zostanie wciągnięta flaga na maszt, poczet flagowy z 23.Śląskiej Brygady Artylerii z Bolesławca, o godz. 11:11 – dzieci, młodzież, dorośli zaśpiewają przy Obelisku na ul. Chmielnej „Mazurek Dąbrowskiego”. 11 listopada uroczystości rozpoczną się o godz. 10:30 od Mszy Świętej w intencji Ojczyzny w kościele pw. św. Apostołów Piotra i Pawła. O godz. 11:30 zostanie wciągnięta flaga na maszt, Chojnowianie zaśpiewają Hymn Polski. O godz. 12:00 wystąpią uczniowie Szkoły Podstawowej nr 4 w Domu Kultury. O godz. 15:30 na Rynku rozpocznie się koncert piosenek i pieśni patriotycznych. O 17:00 wystąpi gwiazda wieczoru – BAYER FULL. Zwieńczeniem obchodów będzie pokaz fajerwerków – Rozświetlamy Niepodległą! Serdecznie zapraszamy do wspólnego świętowania!
data publikacji: 2018-11-05 09:43
 
<< nowsze | 105  | 106  | 107  | 108  | 109 | 110  | 111  | 112  | 113  | 114  | starsze >>

serwis jest częścią portalu miejskiego www.chojnow.eu przygotowanego przez MEDIART (w CMS) © przy współudziale Urzędu Miejskiego w Chojnowie