Wygląda dobrze
To pole jest wymagane

Krystyna Czapska – Zasłużona dla miasta Chojnowa

 

Październikowa, nadzwyczajna sesja Rady Miejskiej Chojnowa, była trzecią w tym roku poświęconą przyznaniu wybitnego tytułu, wybitnej osobowości.

Krystyna Czapska – wieloletnia radna, założycielka i kierownik chóru Skoranta, wielki społecznik – otrzymała tego dnia tytuł ZASŁUŻONY DLA MIASTA CHOJNOWA.

 

Tytuł ten jest wyrazem wyróżnienia i uznania osobie, którą przez wiele lat cechują wybitne zasługi w rozwoju kluczowych dziedzin życia społecznego miasta. Wniosek o przyznanie tytułu złożył Burmistrz Miasta Chojnowa.

Radni jednomyślnie przyjęli uchwałę nadającą tytuł Zasłużony dla Miasta Chojnowa Krystynie Czapskiej.

„Ogrom aktywnej pracy społecznej, kulturalnej i twórczej Pani Krystyny Czapskiej na rzecz naszego miasta, w sposób szczególny aktywizuje środowisko lokalne i rozbudza zainteresowania kulturalne i społeczne mieszkańców. Działalność Pani Czapskiej znacząco wpływa na popularyzowanie lokalnej kultury, budowanie pozycji i promocję miasta Chojnowa w regionie i poza jego granicami" – czytamy w uzasadnieniu Uchwały.

 

- W tak wyjątkowym dla mnie dniu składam serdeczne podziękowania wszystkim, którzy pomogli mi w pracy na rzecz naszego miasta. Bardzo dziękuję Kapitule za przyznanie mi tego tytułu. Przed chwila została przeczytana laudacja, która w skrócie przedstawiała moje działania, ale sama nie zrobiłabym wielu rzeczy, dlatego dziękuję tym, którzy przyczynili się do mojego sukcesu…

Krótki koncert chóru Skoranta, po zakończeniu sesji był ogromną, przyjemną niespodzianką dla Zasłużonej, a serdeczne słowa od znajomych i przyjaciół wzruszyły także licznie przybyłych na uroczystą sesję gości.

Zwieńczeniem były gratulacje, życzenia i uściski dla, pierwszej w gronie zasłużonych, kobiety. Z przyjemnością dołączamy do tych gratulacji!

 

Treść zgłoszenia w sprawie przyznania Pani Krystynie Czapskiej tytułu: „Zasłużony dla miasta Chojnowa" Burmistrz Miasta Chojnowa

 

Pani Krystyna Czapska jest inicjatorem i współautorem wielu projektów kulturalnych naszego miasta. 16 października 2007 r. z Jej inicjatywy powstał chojnowski chór „Skoranta", który działa do dziś. Wśród wielu sukcesów chórzystów należy wymienić nagrodę Grand Prix wyśpiewaną w 2010 r. podczas II Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu w Siedliskach, udział

w I Międzyrzeckiej Uczcie Chórów Amatorskich w 2011 r., a także I miejsce zdobyte

w III edycji Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Miłkowicach w roku 2011. Chór „Skoranta" jest znany wśród mieszkańców naszego miasta za sprawą okolicznościowych i cyklicznych występów. Na początku stycznia każdego roku Skoranta występuje w Koncercie Kolęd i Pastorałek w kościele pw. św. apostołów Piotra i Pawła, w „Talentach znad Skory", w uroczystościach organizowanych przez Miejską Bibliotekę Publiczną, Muzeum Regionalne i inne instytucje kulturalne.

W roku 2014 Chór Skoranta występował przed mieszkańcami francuskiego miasta Commentry. Brał udział w Przeglądach Chórów Amatorskich m.in. w Świeradowie Zdroju, we Wrocławiu, Lubaniu Śląskim, „Wrześniowych Kresowianach" w Białej,

w czerwcu 2022 r. w Olszanicy z okazji Święta Rodziny. Aktywność ta przyczynia się do promocji i budowania wizerunku Chojnowa.

Mottem życiowym Pani Krystyny są słowa Świętego Jana Pawła II „Wymagajcie od siebie, choćby inni od Was nie wymagali…"

Pani Krystyna Czapska napisała i wyreżyserowała dwa misteria w hołdzie Janowi Pawłowi II w 5 rocznicę śmierci i w dniu kanonizacji. Pisze także wiersze –

w 2012 r. utwór „Wyścig szczurów" zdobył Brązowy Laur w II Chojnowskim konkursie poetyckim. W 2013 r. za wiersz „Szukam Ciebie" napisany po podróży do Ziemi Świętej otrzymała wyróżnienie w III Międzynarodowym Konkursie Jednego Wiersza o Puchar Wydawnictwa Św. Macieja Apostoła. Jej utwory poetyckie zostały opublikowane w tomiku "Wyrazić siebie. Almanach Chojnowskiego Klubu Literackiego". Pani Krystyna należy do Dyskusyjnego Klubu Książki „Łgarz", do Chojnowskiego Klubu Literackiego, jest członkiem grupy teatralnej „Antykwariat". Występowała na scenie w projektach teatralnych pn.: „Eliksir starości" „Dobranocka dla dorosłych", „Upiór w kuchni", „Jak wydać 5 milionów".

 Współredagowała „Almanach Artystyczno-Kulturalny Ziemi Chojnowskiej". Zebrała i opracowała około 100 biogramów Chojnowian do publikacji „Chojnowianie – znani i zasłużeni 1945-2010". Jest inicjatorem „Nocy Świętojańskiej z Biblioteką". W ramach „Partnerstwa Doliny Skory" była dwukrotnie współorganizatorem „Nocy

w Muzeum".

 Przez 10 lat Pani Czapska społecznie prowadziła księgowość Fundacji „Smak sukcesu" przy Gimnazjum Nr 1 w Chojnowie. Od 2020 r. pełni funkcję Prezesa Chojnowskiego Towarzystwa Muzycznego.

W ramach Uniwersytetu Trzeciego Wieku działającego przy MOKSiR uczestniczy w warsztatach rzeźby i promuje tę formę zaangażowania mieszkańców.

Pani Krystyna Czapska w 2012 r. została nominowana do Nagrody dla Animatorów Społecznych im. Heleny Radlińskiej.  W 2019 r. w siedzibie Legnickiej Biblioteki Publicznej otrzymała honorowy tytuł „Amikus Librom" Przyjaciel Biblioteki, za aktywne wspieranie różnorodnej działalności edukacyjno-kulturalnej.(szerokość: 750 / wysokość: 500)

 (szerokość: 750 / wysokość: 500)(szerokość: 750 / wysokość: 500)(szerokość: 750 / wysokość: 500)(szerokość: 750 / wysokość: 500)(szerokość: 750 / wysokość: 500)(szerokość: 750 / wysokość: 500)(szerokość: 750 / wysokość: 500)(szerokość: 750 / wysokość: 500)(szerokość: 750 / wysokość: 500)

serwis jest częścią portalu miejskiego www.chojnow.eu przygotowanego przez MEDIART (w CMS) © przy współudziale Urzędu Miejskiego w Chojnowie